PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
Marlut 

otop

Wysłany: 2020-03-19, 11:13   

szymongroch napisał/a:
...
Jestem bardzo zadowolony z Leici. Zresztą kupiłem ją również będąc pod wpływem kilku Twoich bardzo pozytywnych komentarzy na temat tej lunety poruszonych na tym forum, czy też na birdfair. To co jest super, to że jest mała, lekka czyli przenośna i do plecaka łatwo wchodzi. Przy tym obraz wystarczający na np. biebrzańskie wędrówki, świetnie działający mechanizm ostrzenia no i dobra jasność (poza maksymalnym powiększeniem, ale i tutaj nie jest źle). W swoim czasie ciężko przeżyłem, jak na wzrokowcu pojawiła się mocno, moim zdaniem - jako użytkownika, nietrafiona recenzja tej lunetki...

Zakradło się nieporozumienie - luneta nie była recenzowana na wzrokowcu, pojawiło się tylko kilka komentarzy dotyczących materiałów i mechaniki, a nie obrazu, który moim zdaniem był bardzo dobry.
Zachęcam do dodania własnej opinii, albo nawet pełnego testu "konsumenckiego"

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-19, 21:31   

Marlut,

Odnalazłem na wzrokowcu opinię, która tak mnie „ubodła”:

leniwiec pisze:
13/07/2018 o 08:45
Leica obejrzana. 🙂 Mam dużą słabość do stylistyki optyki z czerwoną kropką a na żywo ta luneta wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciu. Bardzo fajny pokrowiec – solidny a zarazem łatwy w zakładaniu i zdejmowaniu. Rozmiar lunety istotnie większy od DOT EDII. Moje pierwsze wrażenie było bardzo dobre. Potem niestety zrobiło się nieco gorzej. Praca pokrętła ostrości jest delikatnie mówiąc nie najlepsza – nierówna i jakaś taka plastikowa. Gdyby to była luneta za 2 tysiące to bym się za bardzo nie czepiał ale Lecia kosztuje 11 tysięcy… Pewien niesmak jest. Ale oczywiście można się tym nie przejmować – obraz jest ważniejszy. Dla małych powiększeń jest świetny a pole widzenia doskonałe. Dla maksymalnych powiększeń spadek jakości jest bardzo mały. 50x daje wciąż dużą radość z obserwacji a pole robi się ogromne. Podsumowując, fajna mała luneta z dużym powiększeniem. Ale szczerze mówiąc spodziewałem się po niej trochę więcej – przede wszystkim w kwestii „szlachetności” i solidności.

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-19, 21:38   

... poniżej jeszcze były komentarze typu, że za 11 tys. To powinno wszystko chodzić bez zarzutu i że od wielkiej trójki powinniśmy oczekiwać mniejszej „plastikowości” mechanizmów w tej cenie. Wprawdzie, tak jak napisałeś, to nie była recenzja, tylko komentarze, ale wydźwięk tych kilku komentarzy razem był jednoznaczny tzn. Obraz ładny, ale mechanika plastikowa, bez „szlachetności” i cała luneta niewarta swej ceny. Cała ta opinia opierała się tylko na subiektywnej ocenie jednego pokrętła ostrości...

I teraz wyjaśniam, jak ja postrzegam „plastikowość” mechanizmu małego pokrętła ostrości. Otóż w moje opinii ta rzekoma lekkość rugulacji jest celowym zabiegiem producenta. Pokrętło chodzi lekko, ale nigdy nie zmienia już ustawionej regulacji i opisana lekkość nie powoduje, iż gubimy docelową ostrość używając pokrętła. Daje to ogromny komfort ostrzenia w przeróżnych warunkach atmosferycznych i terenowych. Więc jako praktyk oceniam, iż zastosowane rozwiązanie jest idealne i może być wzorem przy tego typu mechanizmach podwójnych śrub ostrzenia.

Myślę, iż wiele osób szukających rozwiązań optycznych dla różnych rodzaju obserwacji odwiedza również, skąd inąd bardzo fajne strony wzrokowca i zastając jedynie tych kilka komentarzy błędnie zniechęciło się to tej świetnej lunetki.
Pisząc 3 posty powyżej, iż „ciężko przeżyłem” tak wystawioną opinię / komentarz na wzrokowcu, trochę przesadziłem ale chciałem o tym tutaj powiedzieć, aby inni mieli może bardziej obiektywny przekaz.

kivirovi 

Wysłany: 2020-03-19, 21:46   

szymongroch,
Jest w tym sporo racji: Swarek mechanicznie robi lepsze wrażenie. Ale wystarczy założyć konwerter i od razu robi się rozpacz. Poza tym dochodzą indywidualne preferencje. Jak dla mnie np. Kowa pozostaje najurodziwsza :) aż mi wstyd jej używać w futerale

Do tego dochodzi „efekt BMW”: Z mojego doświadczenia to przy takich rzadkich i drogich przedmiotach użytkownicy w Polsce to się opierają tylko na swoim doświadczeniu z jedna używana luneta z demobilu przywieziona przez jakiegoś Janusza i opylona na allegrze. A potem jest płacz, ze za drogie w eksploatacji i ciagle w warsztacie...

szymongroch 

Wysłany: 2020-04-01, 17:44   

Marlut,
Doceniam fakt dodania linku do mojej wypowiedzi na wzrokowcu.
Serdeczne dzięki.

kivirovi 

Wysłany: 2020-04-01, 19:48   

szymongroch,
Jak tam Nikon edg, przyszedł już?

szymongroch 

Wysłany: 2020-04-02, 17:47   

Przyszła! Jest ze mną od 10 dni. Napiszę kilka słów z pierwszych wrażeń w weekend, jak będę miał trochę spokojniej. Dzięki za pamięć.

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-04-03, 17:39   

szymongroch napisał/a:
Marlut,
Doceniam fakt dodania linku do mojej wypowiedzi na wzrokowcu.
Serdeczne dzięki.

Proszę uprzejmie.

Odpowiedz do tematu