PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
kivirovi 

Wysłany: 2019-12-09, 01:07   

Tez lubię tą lornetke, oby mechanika dorownywała optyce

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-15, 09:06   

Panie i Panowie,

Jestem super szczęśliwym posiadaczem lornetki MHG 10x42 i lunety Leica Apo-Televid 65. Cel to obserwacje ptaków. Ostatnio intensywnie rozmyślam o lornetce z szerokim polem widzenia, świetną jasnością w obserwacjach o zmierzchu i tuż przed świtem. Czytam i czytam co tylko się da w Internecie i na ten moment odpuściłem wszystkie lornetki 8x32 (w tym wchodzący Zeiss SF 32) i obecnie waham się między trzema lornetkami (Nie ukrywam, iż do typowania lornetek 7x42 skłonił mnie komentarz Pana Marka Zarzyckiego na birdfair.pl w artykule o najlepszych lornetkach dla ptasiarzy):

1. https://www.optyczne.pl/8...a_lornetki.html
2. https://www.lanius-books....id-7x42-hd-plus
3. https://edredon.com.pl/pl/p/SWAROVSKI-OPTIK-Habicht-7x42/95

Mimo rewelacyjnie plastycznego obrazu (tzw 3D), chyba nie skuszę się na Habichta, bo za male pole widzenia. Chociaż szlachetny wygląd bardzo kusi...
Nikon nie jest już produkowany (podobno), ale nie wydaje mi się to problemem.
A Leica to Leica...

Taka zagwostka... I co tu zrobić? Drodzy Forumowicze, pomożecie?

Pozdrawiam

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-15, 11:34   

szymongroch napisał/a:
Panie i Panowie,

Jestem super szczęśliwym posiadaczem lornetki MHG 10x42 i lunety Leica Apo-Televid 65. Cel to obserwacje ptaków. Ostatnio intensywnie rozmyślam o lornetce z szerokim polem widzenia, świetną jasnością w obserwacjach o zmierzchu i tuż przed świtem. Czytam i czytam co tylko się da w Internecie i na ten moment odpuściłem wszystkie lornetki 8x32 (w tym wchodzący Zeiss SF 32) i obecnie waham się między trzema lornetkami (Nie ukrywam, iż do typowania lornetek 7x42 skłonił mnie komentarz Pana Marka Zarzyckiego na birdfair.pl w artykule o najlepszych lornetkach dla ptasiarzy):

1. https://www.optyczne.pl/8...a_lornetki.html
2. https://www.lanius-books....id-7x42-hd-plus
3. https://edredon.com.pl/pl/p/SWAROVSKI-OPTIK-Habicht-7x42/95
4. https://www.optyczne.pl/7...a_lornetki.html

Mimo rewelacyjnie plastycznego obrazu (tzw 3D), chyba nie skuszę się na Habichta, bo za male pole widzenia. Chociaż szlachetny wygląd bardzo kusi...
Nikon nie jest już produkowany (podobno), ale nie wydaje mi się to problemem. Zeiss z polem widzenia 8,5 wygląda świetnie, ale gdzie znaleźć używaną...
A Leica to Leica...

Taka zagwostka... I co tu zrobić? Drodzy Forumowicze, pomożecie?

Pozdrawiam

kivirovi 

Wysłany: 2020-03-17, 02:43   

szymongroch,
Lornetkami o najwiekszym polu nie są wcale 7x42. Główna zaleta 7x42 jest jednak przede wszystkim to że to jasne lornetki nocne o małych rozmiarach. Moze tez znaczna glebia ostrosci. Wadą jest to że jest ich mało i nie ma z czego wybierać ale jak już są to z reguły wszystkie dobre.

Jedna z najlepszych jest bez wątpienia Nikon edg. Jako druga wskazalbym Leica Ultravid. Jako trzecia Meostar s2 i Zeiss fl wkasnie. Każda ma wady i zalety...

Lornetkami o największym polu widzenia są obecnie najnowsze Kowy bd xd II 6.5x32 i to są też jak najbardziej parametry zmierzchowe. Są one wspaniałe ale jednak slabsze od twojego Nikona mhg. Duże pola mają tradycyjnie 8x30 /32 ale przy zejściu z 7x42 do 8x32 to już ciemno się robi. Takich lornetek jest za to spory wybór. Ultravid to moja ulubiona.

Ale ostatnio, dzięki nikonowi właśnie, ładne pola maja też 8x42, np wlasnie Nikon Monarch hg. Jest gorszy optycznie od hgl a zwłaszcza edg ale jednak warto bo tez i duzo mniejszy. Ale też i wszystkie premium 8x42 mają świetne pola. Akurat habicht ma bardzo małe ale slc jeśli znajdziesz... Moim zdaniem na Zmierzch i świt 8x42 są wystarczające.

Jakie masz priorytety jeśli chodzi o aspekty takie jak użytkowanie przy słabym świetle, korekcja obrazu i rozmiar? Czy cena gra rolę? To są moim zdaniem główne kryteria:
http://birdfair.pl/idealn...erwacji-ptakow/
Jeśli to ma być lornetka dodatkowa to może pójść w drugą stronę i ta nocna to kupić duża: zeiss 8x54, Leica 10x50, Meostar 10x50 albo nawet Swarek 10x56...

Marlut 

otop

Wysłany: 2020-03-17, 12:45   

Meostar B1 7x42 miałem okazję testować - bardzo przyjemna lornetka:
http://wzrokowiec.com/archiwa/1314

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-17, 12:52   

Kivirovi,

Generalnie szukam lornetki raczej niedużej i lekkiej, a jednocześnie o dużym polu widzenia (stąd wskazania na 7x42) i jak najlepszej jakości obrazu. Budżet na szczęście nie jest ograniczeniem. Meostara widziałem na wzrokowcu. Myślałem też o B1 7x50. Problem z lornetkami Meopty (którą doceniam za pozytywne opinie na temat jakości jej optyki) mam taki, iż zwyczajnie mi się nie podobają wizualnie.

Kowę xd II 6,5x32 widziałem w necie i zachwyciła mnie parametrami. Za jakiś czas skuszę się na nią pod kątem lornetki dla mojej zony lub dziecka. Sam też będę przez nią podpatrywał.

Po lekturze, też Twojego postu, zamówiłem Nikona EDG 7x42. Kończą się w magazynach. Może już w piątek będzie u mnie!

Dzięki za pomoc.

kivirovi 

Wysłany: 2020-03-17, 14:45   

Nikon edg jest niezwyciężony, choć muszę przyznać, ze akurat ta jest słabsza na brzegach z całej serii. Leica jest oczywiście jeszcze słabsza ale za to lżejsza i zdumiewająco ergonomiczna.

Mnie się niestety Meostar tez nie podoba, a w naturze nawet brzydsze niż na obrazku ale to obiektywnie dobre lornetki... 7x50 jest np zdumiewająco poręczna.

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-17, 16:46   

Tym bardziej nierozumiem czemu Nikon wycofał się z produkcji wszystkich EDG. Na szczęście jeszcze można znaleźć ostatnie nieużywane sztuki.

kivirovi 

Wysłany: 2020-03-17, 20:40   

To jedne z najlepszych lornetek na rynku i cena to odzwierciedlała, ale okazało się ze mostki, z których Nikon się wycofał okazały się przełomem.

Może w końcu będzie coś nowego, w końcu luneta edg tez czeka na zastępstwo.

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-18, 07:11   

Kivirovi,

Czytałem, że z mostków się wycofał, bo po pierwsze bał się zarzutu ze strony Swarovskiego o kopiowanie, a z drugiej coś tam mechanicznie nie zafungowało.

To trochę nie ten wątek forum, ale trochę wywołany przez dyskusję o całej serii EDG... Co byś wybrał Harpię, EDG ze stabilizacją, czy ATXa? Oczywiście mam na myśli np. Obserwacje na Jeziorsku.

kivirovi 

Wysłany: 2020-03-18, 09:00   

Harpia jest lepsza optycznie: nie ma AC i to pole jest powalające. Dla mnie jednak rozkładanie lunety w podróży byłoby decydująca przewaga ATX. Nikona edg nie ma nawet co brac pod uwagę. Trzecia jest kowa, która po prostu jest przyjemnie tania ale optycznie porównać ja można do atx 85 i harpia 85: nie rozkłada się i nie ma aż takiego pola ale nie na tez aberracji i naprawdę działa z konwerterem.

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-18, 12:22   

Kivirovi,
Dziękuję bardzo za konkretne wskazówki.

kivirovi 

Wysłany: 2020-03-18, 20:33   

szymongroch,
Televid 65 to imo najlepsza mała luneta na ryku ale łatwo jej nie sprzedasz. Szukasz czegoś przenośnego czy małego, czy po prostu dużej do pary teraz?

szymongroch 

Wysłany: 2020-03-18, 21:33   

Zdecydowanie do pary.
Jestem bardzo zadowolony z Leici. Zresztą kupiłem ją również będąc pod wpływem kilku Twoich bardzo pozytywnych komentarzy na temat tej lunety poruszonych na tym forum, czy też na birdfair. To co jest super, to że jest mała, lekka czyli przenośna i do plecaka łatwo wchodzi. Przy tym obraz wystarczający na np. biebrzańskie wędrówki, świetnie działający mechanizm ostrzenia no i dobra jasność (poza maksymalnym powiększeniem, ale i tutaj nie jest źle). W swoim czasie ciężko przeżyłem, jak na wrokowcu pojawiła się mocno, moim zdaniem - jako użytkownika, nietrafiona recenzja tej lunetki...
(Czasem myślę, czy nie warto spróbować dokupić do niej konwertera - masz tutaj Kivirovi jakieś doświadczenia?)
A Harpia mi się marzy, żeby na Jeziorsku rozstawić i lookać... No ale trzeba będzie tutaj poczekać i odłożyć na nią, bo EDG jedzie z Holandi...

kivirovi 

Wysłany: 2020-03-18, 22:13   

Konwerter działa z nią nadspodziewanie dobrze. Sam nie mogłem uwierzyć. Dużo lepiej niż ze Swarkami.

Czuje kolekcjonera ;) Moim zdaniem wtopisz kasę jeśli dokupisz Harpię. Jak potrzebujesz i dużej i małej to system atx jest najtańszy (!) i najlepszy. Jak tylko „małej” to konkretnie atx85 jest duża i mała luneta jednocześnie. Ja ją widze jako lunetę dla bardzo wymagającego podróżnika. I z tym to można już powalczyć na zbiornikach-jest to poziom dużej Televid a mobilność małej.

A jak wypuścisz raz Harpie na Jeziorsku to się z Leica tez szybko pożegnasz...

Odpowiedz do tematu