PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
piechu 

Wysłany: 2018-01-20, 10:03   

Najpierw ustawiasz ostrość dla lewego oka (przymknij prawe) głównym pokrętłem ostrości. Później są dwie szkoły - albo przymykasz lewe oko i ustawiasz ostrość dla prawego okularu (prawe oko otwarte), albo przy obojgu oczu otwartych ustawiasz ostrość dla prawego okularu do momentu aż obraz będzie satysfakcjonujący dla obojga oczu.

Skywatcher 

Wysłany: 2018-01-21, 10:57   

Czołem,

Kilka zaległych zdań nt hawke sapphire 10x42 ed, który dotarł do mnie tydzień temu.
Testowałem w słoneczny dzień na gołębiach miejskich i wczoraj na czeczotkach w bardzo paskudny, ciemny dzień.
Porównanie do Olka EXWP 10x42.

Hawke:
ostrość - bardzo duży plus w porównaniu z olkiem, obraz jest ostrzejszy w centrum, ale przede wszystkim dalej od centrum (mimo wyraxnie większego pola)
kontrast i nasycenie - tu hawke bije olka na głowe - w jasny dzień obraz jest klarowny, głębszy, bardziej trójwymiarowy, do tego szerokie pole. Olek jakby sprany i wyblakły, mniej ostry. Fajne wrażenie :-)
jasność - raczej zbliżona, hawke może trochę jaśniejszy
AC - nie zauważyłem, jest bardzo dobrze
pole widzenia - większe i to widać w praktyce
wykonanie - powiedziałbym premium, skórzany futerał, przyjemne materiały, bardzo wygodne okulary, zaslepki na obiektywy itd. Ergonomia i wykonanie zdecydowanie bardzo duży plus.

Podsumowując, lornetka fajna. Lepsza od Olka, za wyjątkiem jasności, gdzie brak jakiejś spektakularnej poprawy. Oczekiwałem więcej ;-)
Być może mój olek jest po prostu dobry, choć leciwy bo 2008.
Kiedyś chciałem go zmienić na Bushnell Legend Ultra HD, no i poza polem widzenia nie zauważyłem żadnego powodu.

W zwiazku z tym pytanie, czy doradzicie coś do 3 000 (max 3 500) (raczej używane), co będzie wyraźnie lepsze od pary viper hd/hawke?

Jesli ktoś ma ochotę na hawke'a to za 2 000 PLN jest do wzięcia (pasek i szmatka do czyszczenia nie były nawet wypakowane, rachunek ze stycznia, gwarancja etc.). Wiadomość na priv. Cena do małej negocjacji. Jeszcze błyszczy nowością.

Pozdrawiam
Dominik

kivirovi 

Wysłany: 2018-01-21, 12:33   

Skywatcher, Dzieki za opinie. Dosc dokłądnie pokrywa sie z moja. Olek jest dosc jsna lornetka wiec nie dziwi mnie, ze roznica znikoma. Co jest glownym powodem poszukiwania lepszej?

Pierwsza mozliwoscia jest pojscie w strone no name z otwartym mostkiem. Choc wieksze sa lepsze optycznie. Mowimy o Hawke OH, Zen Ray i Ecotone. Czy to bedzie wystarczajaco lepiej, nie jestem pewien.

Wyzszy poziom to niz Viper/Sappire sa IMO markowe lornetki japonskie za 3-4000zł:
http://birdfair.pl/optyma...a-wymagajacych/
Tu prede wszystkim podnosisz kulture pracy i wykonanie. Przy Nikonie mozesz jednak narzekac na AC i brzegi pola, przy Pentaksie na pole samo w sobie ale to byłby chyba moj faworyt. Żeby ci zagwarantowac, ze zobaczysz wyraźną różnicę to musialaby być Kowa Genesis. A ta 44mm wazy swoje. Podobnie bym uplasował wspaniały Steiner 10x44 (starsze serie Nighthunter XP lub Discovery mozna wyrwac z 5000 nowy, a na niemieckim ebay uzywany za 3). Wspaniałe, choc dlugie i obszerne lornetki.

Na pewno różnica bedzie wyrazna jesli wezmiesz cos z najwyzszej połki ale to juz jest prawie 7000zł:
http://birdfair.pl/najlep...asyczny-mostek/
(właśnie wczoraj to skończyłem pisać :) )

IMO, Zeiss Conquest HD czy Meopta Meostar to sa lornetki raczej docisniete pod wzgledem trwałości, a tobie jak rozumiem chodzi o obraz. Rzucac nia nie bedziesz. I raczej bym sie nie spodziewał, że cie oczaruja.

Generalnie, moim zdaniem trudno bedzie znalezc cos lepszego.

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-01-21, 20:42   

Skywatcher, z lornetek Ecotone zdecydowanie najlepsza jest MGK 8,5x45, 10x42 przy niej nieco blednie, choć to także dobry sprzęt. Zdecydowanie warte uwagi są też MR3.
http://wzrokowiec.com/?s=ecotone

Meoptę Meostar B1 widziałem tylko w wersji 7x42 - także świetna, jeśli 10x42 jest podobna warto rozważyć.
http://wzrokowiec.com/archiwa/1314

w Warszawie mogę Ci pokazać Genesis 10,5x44 i Pentaksa ZD 8x43 ED, którego dostaliśmy do testów.

Skywatcher 

Wysłany: 2018-01-22, 19:31   

Czołem!

Przede wszystkim - dzięki za szybki odzew. Widzę, żę trochę czytania, a przede wszystkim popróbowania, przede mną. Czyli potrzeba czasu ;-)

Co przeszkadza w Hawke? Tak jak napisałem - jasność. Oczekiwałem więcej w porównaniu do Olka.
Jasność jest dla mnie ważna, bo używam 1 i tej samej lornetki na ptaki w każdych warunkach. Również w słabym świetle, jesiennie i zalewowo ;-) .
Dlatego jasność jest ważna i tu chciałem zobaczyć postęp. Który zobaczyłem jeśli chodzi o kontrast, ergonomię, ostrość !!!.
Może popatrzę jeszcze raz Viperem, który wg mnie jest jasniejszy od Hawke'a, choć zdaje się, że gorszy w innych parametrach.

Ps. Brałem pod uwagę wyłącznie 10x42 ze względu na uniwersalność i kompaktowość a'la Olek.
Ale być może zmienię zdanie.

Hawke - czeka na kupca z możliwością negocjacji.

Pozdrawiam
Dominik

kivirovi 

Wysłany: 2018-01-22, 21:21   

Dominik, jak chcesz miec zajebiscie jasna lornetke to nie masz wyboru - tylko premium. Możesz sobie poogladać te za 3-4 tysiace ale nic z tego nie będzie. Poza wymienionymi w artykule za 7000+ w gre może, może wchodza jeszcze Steiner 44mm i warunkowo Kowa Genesis... Jeśli żółtawo-kremowo ci nie przeszkadza.

Jesli kupisz 8x42 bedzie z całą pewnością jaśniej ale różnica w powiększeniu jest jednak znaczna i wiele osób po prostu mówi, że 8x to za mało... Jesli wiec nie chodzisz po lasach, to zapomnnij... Poleciłbym ci 10x50 ale tym bardziej nie ma z czego wybierać.

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-01-22, 23:07   

Skywatcher napisał/a:

Ps. Brałem pod uwagę wyłącznie 10x42 ze względu na uniwersalność i kompaktowość a'la Olek.

Ecotone, Meostar czy Genesis kompaktowymi ciężko nazwać ;)
Wszystkie znakomicie pracują pod światło, czyli odwrotnie niż Olek.

Może Swaro Habicht 10x40W? Jeśli nie nosisz okularów.

waldemi 

otop

Wysłany: 2018-02-01, 17:05   

W końcu nadszedł czas na zakup nowej lornetki ponieważ stara DOF 10x42 odmawia już posłuszeństwa. Koszt zakupu to max 1400 zł i raczej niemożliwe będzie jego zwiększenie. Pod uwagę biorę następujące modele:
    Bushnell Legend 10x42 L
    Bushnell Legend 10x42 E
    Delta Optical Chase 10x42
    Ecotone AD-7 10x42
    Kite Toucan 10x42

Po przeczytaniu wielu opinii najbardziej odpowiadała by mi Bushnell serii L ale na razie jest niedostępna w sprzedaży i nie wiadomo kiedy będzie a zakup nowej to kwestia najbliższych tygodni. Deltę i Kite już oglądałem i nie bardzo mi odpowiadały. Dużo dobrego czytałem o Ecotone ale znaczny spadek ostrości obrazu po brzegach też ją raczej dyskwalifikuje. Chociaż ma dobry stosunek jakości do ceny więc w ostateczności mogła by być. Nie znalazłem natomiast nic na temat Buchnell serii E. Jak wypada ona w porównaniu z pozostałymi lornetkami? Miał ktoś już z nią do czynienia? Jak z ostrością obrazu, jasnością i AC?

kivirovi 

Wysłany: 2018-02-01, 18:09   

Ha, fajne pytanie:

Bushnell Legend 10x42 L
Ta jest oczywiscie fajna. Wybija sie na faworytke, jesli chcesz zaryzykowac zakup nowosci w ciemno opierahjac sie na jednej opini czlowieka, ktory mial ja moze 3 minuty w reku :D

Bushnell Legend 10x42 E
Jest znacznie gorsza od L, a niewiele tansza. Ten sam czlowiek, odlozyl ja po 15 sekundach. Wlasnie jasnosc i brzegi najbardziej ucierpialy. Ale obudowa jest tez mniej urodziwa. Ta jest warta swojej ceny ale wiadomo - jest jeszcze L... E bym skreslil od razu.

Delta Optical Chase 10x42
Tej nie widzialem, obstawiam, ze to to jest to samo co wszystkie DOT, z ROH 56mm wlacznie.
AC nieco nizsza niz w Ecotone ale za to ciemniejsza. Najbardziej to bym sie bal ja stawiac z nimi w jednym rzedzie pod wzgledem pracy mechanizmow i trwalosci. Ale to latwo ocenisz jak ja wezmiesz w lapy. Raczej bym ja z Monarchami porownywal.

Ecotone AD-7 10x42
Bardzo dobra lornetka, kompaktowa, jasna, trwala, Ac ma bardzo wyrazna i to jest glowny jej problem. Warta swoej ceny. Ta takie brzydkie kaczatko w tym zestawieniu a tak naprawde prawdziwa wyrobnica dla terenowca. Jak Olympusa EXWP znasz to ci powiem, ze obraz w Eco jest gorzej skorygowany ale po kilku latach pomiatania trzymaja sie jeszcze kupy. Oly sie rozlatuje.

Kite Toucan 10x42
Ta tez lubie, bo ma bardzo przyzwoicie skorygowany obraz i wybija sie jakoscia wykonania znacznie ponad swoja klase. Niestety obraz jest nieco zoltawy i mniej kontrastowy niz w innych. Tez warta swojej ceny.

Kowa BD XD niestety juz poza budzetem, a tylko nad ta bym sie jeszcze zastanawial. To nie jest tak, ze jak dolozysz te kilkaset zlotych to bedzie widac roznice. To raczej jest tak, ze jak kupisz ta tansza i bedzie wrazenie niedosytu, to Kowa moglaby cie zaspokoic. Zwlaszcza pod wzgledem mechanicznym.

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2018-02-02, 11:09   

A brałeś pod uwagę Nikon Pro staff? Cena niższa, ale jakoś w stosunku do ceny wg mnie jest super...

waldemi 

otop

Wysłany: 2018-02-02, 15:12   

kivirovi napisał/a:
chcesz zaryzykowac zakup nowosci w ciemno opierahjac sie na jednej opini czlowieka, ktory mial ja moze 3 minuty w reku :D

Właśnie Twoja opinią głownie się sugerowałem :)
Czyli z wymienionych przeze mnie warte zastanowienia były by Ecotone i Kite. No i oczywiście Kowa BD XD ale nie wiem czy uda mi się zwiększyć limit.
tusia napisał/a:
A brałeś pod uwagę Nikon Pro staff? Cena niższa, ale jakoś w stosunku do ceny wg mnie jest super...

Tak, zastanawiałem się nad Prostaff 7S 10x42. Nawet miałem ją w ręku podczas Bird Fair w Nysie ale nie miałem wtedy jeszcze zamiaru zmieniać lornetki więc z niczym jej nie porównywałem. Może kivirovi coś więcej o niej napisze?

tusia 
Marta Ś.

Wysłany: 2018-02-02, 15:22   

Zanim zmieniłam na Kowę używałam właśnie Nikona Prostaffa (chyba właśnie 7) i byłam bardzo zadowolona :)

kivirovi 

Wysłany: 2018-02-02, 17:41   

Nikon Prostaff 7s jest na mojej liscie lornetek tanich:
http://birdfair.pl/tanie-lornetki-na-ptaki/

Jego glowna zaleta jest porecznosc I marka, glowna wada, ze jest dosc ciemny. To raczej lorneteka turystyczna, nie ma co jej porownywac z Nikon Monarch 5 10x42, ktory za 1100zl jest do wziecia. JM5 jest o galaktyki lepszy. Zas z tanszych Leevenhuk Karma Pro tez jest lepsza, tyle ze to nie wiadomo ile wytrzyma ani jaki serwis. Takze ryzyko za jakosc optyczna.

Ja z Twojej listy wzialbym chyba wlasnie Bushnell legend L 10x42. Ale ja ja widzialem. Potem Toucan I Legend E chyba bym razem zestawil. Ecotone ma trwalosc jakiej ja nie potrzebuje I AC jakiej bym nie zniosl. Takze od niej wolalbym Nikon Monarch 5. Pole az tak wiele sie nie rozni.

piechu 

Wysłany: 2018-02-02, 20:49   

waldemi napisał/a:
Czyli z wymienionych przeze mnie warte zastanowienia były by Ecotone i Kite.

Zwracasz uwagę na AC, bardzo Ci przeszkadza w optyce? Jeśli tak to nawet nie zbliżaj się do Toucana ;)

waldemi 

otop

Wysłany: 2018-02-02, 20:53   

piechu napisał/a:
waldemi napisał/a:
Czyli z wymienionych przeze mnie warte zastanowienia były by Ecotone i Kite.

Zwracasz uwagę na AC, bardzo Ci przeszkadza w optyce? Jeśli tak to nawet nie zbliżaj się do Toucana ;)

AC nie tak bardzo by mi przeszkadzała. Raczej zależało by mi na jasności i ostrości obrazu.

Odpowiedz do tematu