PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
Marlut 

otop

Wysłany: 2017-12-02, 18:05   

Może być sympatyczna. Jakoś w tygodniu pewnie obejrzę.

Jantar 

Wysłany: 2017-12-03, 16:09   

kivirovi, Tzn miałem na myśli coś o szkłach ponad 5 cm średnicy (56, 63 mm...). Właśnie jakoś wolę takie duże i ciężkie sprzęty niż małe, poręczne i lekkie.

kivirovi 

Wysłany: 2017-12-04, 10:33   

56mm, a zwlaszcza 63 to juz sa dosc niszowe i specjalistyczne sprzety i choc mozna kupic bardzo fajne lornetki, to zwykle tanio nie jest. 10x50 mozna zas kupic dobrze i tanio. Troche sie boje degradacji obrazu w 12x50 w porownaniu z 10x50 ale i tak powinno byc przynajmniej dobrze.

Jantar 

Wysłany: 2017-12-06, 17:00   

A więc Levenhuk Sherman Base 12x50 dziś dotarł...

Co można napisać o pierwszych wrażeniach - bo w terenie dziś i tak nie przetestuję :) .

Po tym, co wcześniej czytałem, spodziewałem się wielkiego, ciężkiego i niezdarnego porro, a tymczasem... wyciągam z pudełeczka jak dla mnie małą, lekką i poręczną lorneteczkę :grin: . To wrażenie pierwsze.

Wrażenie drugie - lornetka jest czarna, a nie jak na zdjęciu levenhukowskim, z ogumieniami w kolorze feldgrau. Zdecydowanie bardziej przypomina model sprzedawany jako Opticron Adventurer T WP 12x50. Może United Optics takie im dostarczył. No ale nie to jest najważniejsze, ba, nawet taka jest wg mnie estetyczniejsza.
Idąc dalej tropem cech zewnętrznych - ogumienia robią dla mnie raczej pozytywne wrażenie. Nie jest to wprawdzie jakość przylegania elementów jak w samochodach Audi, ale jak na Chiny, jest nawet nawet. Miejscami chyba dano nieco za mało kleju.
W lornetce są elementu metalowe! Zwłaszcza mostek! Szerokość okularów ustala się z wyczuwalnym oporem - jak dla mnie git. Na mostku nie wyczuwam luzów!
Pokrętło ustawiania ostrości - tu opór mógłby być nieco mniejszy, chwilami jeden palec wskazujący to trochę za mało. Słychać ciche mlaskanie smaru.
Pod plastikową nakrętką z logiem Levenhuka jest metalowe mocowanie pod adapter statywowy, chyba z mosiądzu.
Generalnie całość jest sztywna i robi pozytywne wrażenie.

Wrażenie trzecie - optyka.
Lornetka się wychłodziła w transporcie, ale było powyżej zera. Po wyjęciu i zapomnieniu, że powinno odczekać i dać się schłodzić sprzętowi, zauważyłem, że soczewki szybko parują. Ale potrafią też szybko odparować. Nigdy nie używałem lornetki z wypełnieniem azotowym (wg producenta), więc nie wiem, czy tak powinno być. Jeszcze przy niepełnym wyrównaniu temperatur, podczas przykładania lornety do oczu, po chwili szkła parowały.

No, a jak z jakością? Gdy zacząłem sobie przezeń patrzyć, jasno już na dworze nie było... Ale mogę napisać, że:
- kolimacja wygląda na dobrą,
- patrzeć się da, oczy chyba to przeżyją,
- o AC nie jestem w stanie dziś nic napisać,
- ostrość obrazu - chyba poprawna,
- troszkę się nagimnastykowałem na ustawieniu ostrości wraz z korektą na wadę wzroku. Tu ruska 8x30 bije Levenhuka na głowę...

Wrażenie czwarte, czyli szybkie porównanie chinki z dwoma ruskami.
Berkucik 20x50, BPC5 8x30 (zdaje się, że ta słynna kopia Zeissa Deltrintem) contra Antoni van Leeuwenhoek. Rosyjska interpretacja Zeissa wg mnie najprzyjemniejszy obraz... oczy najmniej się męczą... jak dla mnie klasa. No ale, ja tam nie patrzyłem przez szkła za kilka tysięcy złotych, więc to taka ocena, wiadomo. Leven - hmm... następna lornetka chyba będzie z powiększeniem maks. 10x :) Ciemno w nim nie jest... Ale to tak na szybcika, gdy było już ciemno. Może na dniach coś więcej o optycznych właściwościach napiszę.

To chyba będzie pierwszy opis tej lornetki :) .

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-12-06, 18:18   

Jantar napisał/a:
...
Wrażenie czwarte, czyli szybkie porównanie chinki z dwoma ruskami.
Berkucik 20x50, BPC5 8x30 (zdaje się, że ta słynna kopia Zeissa Deltrintem) contra Antoni van Leeuwenhoek. Rosyjska interpretacja Zeissa wg mnie najprzyjemniejszy obraz... oczy najmniej się męczą... jak dla mnie klasa...
To nie jest dobra rekomendacja dla nowego nabytku.

Wypełnienie azotem zapobiega parowaniu wewnętrznej optyki.

Jantar 

Wysłany: 2017-12-07, 16:39   

No!
To dziś przetestowałem Levenhuka na dworzu.
Nad wielkopolską ziemią była piękna pogoda, a w dodatku wcześniej skończyłem dziś w pracy... więc po drodze się zatrzymałem tu i tam, a później zabrałem oba wspomniane ruski z Levenhukiem i znów w teren.

Więc dla uzupełnienia, wrażenia optyczne:
Kiedy udało się już dobrać korektę pod wadę wzroku, najpierw trochę rozczarowanie: myszołowy były dość niebieskawe. Czyżby tak wielka aberracja chromatyczna? Dopiero po jakimś czasie zabawy ze sprzętem wpadłem - tak! Byłem przyzwyczajony do innych muszli ocznych (rosyjski Deltrinten 8x30) i lornetkę miałem na zbyt dużym rozstawie okularów, co powodowało taki efekt.

Finalnie mogę napisać kilka subiektywnych wniosków, okiem amatora:
- obraz czysty i ostry, dość przyjemny dla oka,
- odwzorowanie kolorów - wg mnie poprawne,
- aberracja chromatyczna - nie powiem, jak się patrzy na ptaszka na tle nieba, to coś widać, ale... dla mnie zupełnie znośna. Przy dobrze ustawionym rozstawie okularów nawet na gałązkach na tle nieba specjalnie nie widziałem AC.

Jak już się przyzwyczaiłem do Levenhuka, to powiem, że patrzyło się całkiem chętnie. Jeszcze do tego jak dodać dziś bardzo dobrą przejrzystość powietrza... uważam, że jest dobrze!

Wady:
- pokrętło regulacji ostrości - jak dla mnie mogło być bardziej w centrum lornetki, samo chodzi też zbyt ciężko, aby swobodnie poruszać nim jednym palcem. Często musiałem dwoma paluchami ustawiać ostrość.
- ta wada nazywa się chyba dystorsją beczkowatą... jak się przeczesuje horyzont, to widać, widać... ale nie wiem, na ile w sprzęcie 12x50 tej klasy to normalne, a na ile nie.
- może to kwestia przyzwyczajenia, ale gumowe muszle oczne dla mnie nie są specjalnie wygodne (za duże?), kwestia indywidualna, ale tu lepiej wypada BPC 8x30.

W zestawieniu z ruskami.
W sumie do Berkuta 20x50 trudno porównywać, bo ten egzemplarz co mam na stanie ma jakąś chyba wadę fabryczną i ciężko się patrzy. Choć Berkuta się może nieco lepiej trzyma (większa część na pryzmaty), a Shermana Base nieco gorzej (mniejszy sprzęcik).
Z Deltrintenem Made in USRR 8x30 - no... powiem, że po dzisiejszym przeglądzie, jakość obrazu jednak wypada na korzyść... a jednak, Levenhuka. Czysto, ostro... BPC jednak nieco "zamglony" :) . Sprawdza się powiedzenie, że jak się nie miało czegoś lepszego, to i z nienajlepszego można być zadowolonym... Nie no, BPC 8x30 dalej uważam za przyjemny sprzęcik ;) . Dopiero teraz docenia się większe pole widzenia.

Na małe podsumowanie.
Ogólnie - jest dobrze. Zarówno obudowa jak i optycznie. Zobaczymy, na jak długo, to druga sprawa.
Jak ktoś szuka czegoś w stylu tanio i dobrze i amatorsko, to jako taki amator mogę polecić. W każdym bądź razie lornetki poziomu chiny tańsze bije na głowę.

PS. Jak będzie można, to za jakiś czas bym napisał o tym Levenhuku Base coś do recenzji lornetek. Naturalnie okiem nieprofesionalisty, który się zachwyca nową zabawką.

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-12-07, 23:09   

Wyczuwam brak pełnej satysfakcji. Może trzeba było odżałować jeszcze 100zł i kupić wyższy model. Zabawka powinna cieszyć.

Jantar 

Wysłany: 2017-12-08, 21:00   

Marlut, ale dlaczego? Wiadomo, to nie jest sprzęt najwyższej półki, ale właśnie dla mnie jest wystarczająco :) . Im dłużej sobie przez nią patrzę, tym bardziej mi się wydaje, że zakup jest satysfakcjonujący.
Nie mam porównania do Shermanów lepszej linii... może kiedyś będzie okazja.

Jantar 

Wysłany: 2017-12-10, 15:52   

Dziś kolejny dzień testowania Levenhuka Base..
Ogólnie wrażenia optyczne nadal pozytywne, przyjemnie się patrzy, ale mam pytanie odnośnie tego wypełnienia azotem...
...otóż wyjechałem rowerem, lornetka na szyi (a więc się chłodzi), temp na dworze ok. +1*C. Po ok. pół godziny wziąłem ją w dłonie. Po jakimś czasie (pół godziny?) zauważyłem, że parują przednie soczewki... od wewnątrz. Lornetkę odłożyłem na rower, poleżała sobie trochę i po ok. 20 min. zaparowanie zeszło. Jakby coś, uwieczniłem to (załącznik), bo - tu moje pytanie - czy lornetki wypełnione azotem tak mają, że czasem od wewnątrz sobie też zaparują na jakiś czas? Sam nie wiem, czy to wada i odsyłamy na gwarancji, czy "tak może się zdarzyć". Dodam, że nie przypominam sobie, aby BPC 8x30 mi kiedyś na dworze, także zimą, zaparowało...

levenhuk zaparowany 1 fp.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 128,95 KB

kivirovi 

Wysłany: 2017-12-10, 16:12   

IMO: lornetka jest uszczelniona i wypelniona azotem kiedys byla ale azot zastpailo powietrze i teraz zaparowuje. IMO do reklamacji, choc to pewnie nic nie da, bo w nowej po roku zacznie sie to samo.

Jantar 

Wysłany: 2017-12-10, 16:33   

Trochę słabo... a już myślałem, że Chińczycy jednak potrafią.
Levenhuk daje wieczystą gwarancję i nie wiem, czy to oznacza, że co roku trzeba będzie wymieniać na nowszy model :) .

A z niechińskich porro, jakie są alternatywy? Obawiam się, że budżetowo dalej stare japońce, ale może o czymś nie wiem... Mam na myśli dalej 10x50 lub 12x50 (względnie fi ponad 50mm).

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-12-10, 20:50   

Jantar, miałem dwa Olympusy EXPS I - 8x42 i 12x50, uszczelniane niby nie są, ale nigdy mi nie parowały. Podobnie nie parowały Nikony EII (w sumie 3 szt), które też uszczelek nie posiadają. Fakt, dbałem i uważałem na te lornetki, ale normalne zimowe wyjścia zaliczały.

Współczesne lornetki wypełnia się suchym azotem, ale jeśli źle się je potem zmontuje gaz ucieknie.

Jantar 

Wysłany: 2017-12-11, 16:17   

To ciekawe... może jak lornetka nie jest uszczelniana, to szybciej dochodzi do wyrównania temperatury wnętrza z tą zewnętrzną i dlatego nie ma problemu?

Zadzwoniłem do Levenhuka i co miło z ich strony, wykazano zainteresowanie tematem. Mam odesłać i wymiana lub zwrot pieniędzy. Pytałem, nikt problemów nie zgłaszał z tym modelem (jakkolwiek należy pamiętać, że to nowa u nich seria).

Zrobiłem wczoraj wieczorem eksperyment z ruskami. Wystawiłem oba na balkon, temp. ok. -1*C. Nic nie zaparowało. Z czasem zapomniałem o nich i wieczorem okazało się, że przykryła je 2cm warstwa śniegu :) . W środku nic się nie stało. W BPC 8x30 jeszcze takich czystych szkieł zaś nie miałem :mrgreen: .

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-12-11, 18:04   

Jantar, tu nie chodzi o wyrównanie temperatury, tylko o wilgoć która musiała być w środku. W plastikowej lornetce szkło jest najzimniejszą powierzchnią i to na nim dochodzi do kondensacji.

Marlut 

otop

Wysłany: 2017-12-14, 14:38   

Kolega właśnie opublikował opinię o lornetce Opticron Adventurer T WP 6,5×32, na moje oko bliźniaczej z Levenhuk Sherman Base.
http://wzrokowiec.com/archiwa/2280

Odpowiedz do tematu