PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Lornetka
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-02-23, 11:07   

Gajowy napisał/a:
w ruskich po "kilku" latach używania (i kilku upadkach z osprzętem) "rozczapieżaj?" się soczewki i przy znacznie oddalonych obiektach można widzieć podwójnie (znam z autopsji)[...]

"ruskie" lornetki nie maj? wył?cznoci na tego typu objawy po upadku.... lornetkom "z wyższej półki" też sie to zdarza
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Gajowy 

Wysłany: 2004-02-23, 11:15   

tak mylałem...że to raczej wynik upadków :mrgreen:

P.S. obecnie mam Minoltę 10x50, ale tak? z niższej półki... wogóle 10x50 jest najbardziej uniwersalna, nadaje się do lasu i na otwart? przestrzeń oraz niezbyt duże zbiorniki wodne, "gatunek" lornetki uzależniałbym jedynie od zasobnoci portfela, ruskie s? tańsze ale trochę cięższe, Minolta lżejsza i droższa...a w jakoci obrazu różnica jest niezauważalna, przynajmniej dla mnie

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-02-23, 12:22   

Gajowy napisał/a:
[...]a w jakoci obrazu różnica jest niezauważalna, przynajmniej dla mnie

a jeli nie widać różnicy to po co przepłacać :!: .. jak to już kto na tym forum powiedział :mrgreen:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2004-02-23, 13:37   

No tak, rusk? 10x50 utopiłem 2 razy, za pierwszym razem oddałem do czyszczenia (koszt 50 zł. ok.4 lata temu) drugi raz nie chciałem płacić i działa dalej.
Niestety zgubiłem ostatnio gumke z okulara i weteranka spoczywa na parapecie, specjalnie do liczenia maksymalnej liczby dzwońców, przebywaj?cych jednoczenie w karmniku, rekord - 30 szt. (musze zrobić szerszy bo sie poprostu nie mieciły)

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-02-23, 16:43   

Jezeli chodzi o lornetki to obecnie takze jestem posiadaczem Minolty Activy 10x50 i jestem bardzo zadowolony. Jedyny jak na razie mankament to odblaski w okularach przy pewnym kacie padania promieni swietlnych, poza tym the best. Szukalem dosc dlugo zanim sie zdecydowalem na jej zakup. Do tej pory korzystalem z "ruskiej" 7x45, i dwoch zachodnich niemarkowych (luxon i exacta). I z tych trzech zdecydowanie najlepsza byla ta pierwsza. W prawdzie trzeba bylo ja raz naprawiac bo pryzmaty sie rozeszly i nie ostrzyla ale poza tym calkiem dobra rzecz. Troche ciezkawa, ale dobra. Te dwie niemarkowe tak mnie wkurzyly ze zaczalem zbierac na cos lepszego i teraz mam co chcialem :) I bron boze zoom :evil: :evil: :evil: . Z 'ruskimi" jest tak, ze trzeba trafic. Zdarzaja sie egzemplaze bardzo dobrej jakosci, i beznadziejne. Trzeba troche wprawy i wiedzy, zeby nie kupic smiecia.
Jezeli chodzi o minolte, to jest jeszcze seria clasic, o polowe tansza, ale nie wiem jak z jej jakoscia.

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-02-23, 18:43   

Ja mam lornetkę 20X50 firmy tasco, parametry nie s? rzecz jasna prawdziwe. Nie jest ona dobra na duże odległoci, ale na małe jest genialna, ostatnio tylko miała awarię, odkręcił się o odrobine "obiektyw" i obraz całkowicie się rozdwoił.
Mam pytanie, gdy ustawia się wadę wzroku, to nie mam zaznoczonej, żadnej kreski gdzie jest na zero, jest tylko taka mała biała dziurka, ona wyznacza zero??

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2004-04-07, 18:41   jakie lornetki

helo Forumowiczom!
nie wiedziałem gdzie umiecić ten post ale stwierdziłem, że fotografia i obserwowanie przyrody to nierozł?czne dziedziny życia "Towarzyszy:)". mam w domu aparat Zorke5 i zrobiłem pare zdjęć:) a ponadto lornetke Made in ZSRR, której okular jest przejrzysty jakby był zalany mlekiem. dnia7 kwietnia w 15 rocznicę obrad kr?głego stołu postanowiłem rozpocz?ć poszukiwania nowego sprzętu Powiedzcie mi drodzy forumowicze na jakie parametry zwrócić uwagę by nie zmarnować pieniedzy, podajcie ewentualnie jaki kultowy model , który sprawdza sie w terenie :)
z poważaniem xHARDCOREx

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-04-07, 19:42   

lornetki oznacza się dwiema cyfarkami np. 8x30
Pierwsza, znacz ile razy lornetka przybliża, a druga szerokoć w milimetrach okularu zewnętrznego (nie wie czy to się tak nazywa, ale chodzi o ten, którego sobie nie przykładasz do oka).
Zależy co chcesz obserwować, jesli ptaki lene to z małym powiększeniem, jeli zas wodne i drapole to z dużym. Szerokoć okularu powinna być duża, wtedy widać więcej szzczegółów bo zwiększa się jasnoć (też nie jestem pewien czy tak się na to mówi).

Szybszy 

Wysłany: 2004-04-07, 20:13   

Ten pierwszy parametr na ogół ptasiarze maj? w lornetkach między 8 a 20. A jeszcze lepiej mieć lornetkę z zoomem czyli zmiennym powiększeniem. Dzięki temu można na małym powiększeniu np. wyszukać łatwo ptaka na niebie a następnie zbliżyć. Ja mam zoom włanie w przedziale 8-20.

A ten drugi parametr czyli wiatło - im większy tym lepszy, z tym że przy tych powiększeniach rzadko jest większy niż 50.

Ja mam Minoltę 8-20x50 i jestem z niej bardzo zadowolony ale równie dobrze możesz kupić co 10x30 i też będziesz pradwopodobnie zadowolony.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2004-04-07, 21:50   

Szybszy, ile kosztuje taka MINOLTA??
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

Szybszy 

Wysłany: 2004-04-07, 23:54   

xhardcorex napisał/a:
Szybszy, ile kosztuje taka MINOLTA??

Nie wiem, ale pewnie dużo składał się prawie cały Zakład Ekologii UW na ten mój lubny prezent :wink:

W każdym większym centrum handlowym jest teraz sklep fotooptyczny. PrzejdĽ i zobacz.

Gajowy 

Wysłany: 2004-04-08, 08:36   

proponuję zajrzeć tutaj...

lornetki...

Srokacz

Wysłany: 2004-04-10, 00:27   

Czy kupić lornetke na bazarze to rozs?dne, czy te lornetki to nie s? jakie złomy ???, i inne pytanie co s?dzicie o delta optical 8-24x50 jakie 270 zł z internetu, myle nad tym.

marek 

Wysłany: 2004-04-10, 20:29   

ja bym zooma raczej nie polecal a to ze wzgledu na zwykle slabsza jakosc (duzo bardziej skomplikowana budowa)chociaz jest na pewno bardziej uniwersalny w uzyciu.wiekszosc ornitologow uzywa lornetek o parametrach 10x50 ,12x50,te o wiekszym zblizeniu ciezko jest stabilnie utrzymac i obraz przez nie widziany dosyc mocno drga

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-04-10, 20:59   

marek napisał/a:
te o wiekszym zblizeniu ciezko jest stabilnie utrzymac i obraz przez nie widziany dosyc mocno drga

Mam 16x50 niemal od swoich poczatkow i moge z czystym sumieniem powiedziec, ze to tylko i wylacznie kwestia przyzwyczajenia :-D

[i] Winer [i]

Odpowiedz do tematu