PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 18:11
Fotki na jajkach itp.
Autor Wiadomość
tomax 

Wysłany: 2004-05-10, 11:04   Fotki na jajkach itp.

Nie podoba mi sie, ze jest tyle zdjec ptakow na jajkach, w gniazdach i tuz obok nich. Temat wielokrotnie walkowany... Jak widze zdjecie robione ob. 300mm i caly ptak jest w kadrze to chyba odleglosc "fotografa" nie byla zbyt rozsadna. Dziwe sie, ze w albumie takie zdjecia sa zamieszczane. To moje zdanie, moze kogos uraze, ale mi sie to nie podoba i tyle :|

Rey 

Wysłany: 2004-05-10, 12:34   Re: Fotki na jajkach itp.

tomax napisał/a:
Nie podoba mi sie, ze jest tyle zdjec ptakow na jajkach, w gniazdach i tuz obok nich. Temat wielokrotnie walkowany... Jak widze zdjecie robione ob. 300mm i caly ptak jest w kadrze to chyba odleglosc "fotografa" nie byla zbyt rozsadna. Dziwe sie, ze w albumie takie zdjecia sa zamieszczane. To moje zdanie, moze kogos uraze, ale mi sie to nie podoba i tyle :|

Nie tylko Tobie się to nie podoba. Warto uwiadomić sobie że strefy ochronne wokół gniazd naszych najrzadszych ptaków drapieżnych zostały wprowadzone nie tylko dlatego aby praca leników nie powodowała strat w lęgach, ale także włanie nie względu na amatorów fotografowania ptaków na gnieĽdzie co czesto kończyło się porzuceniem zniesienia.

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-05-10, 17:20   

Ja zrobiłem jedno takie zdjęcie, ale te ptaki raczej lęgów nie opuszcz?-mieszki, tych ptaków nic nie wykurzy. Chwilę przedemn? szli ludzi z psem bez smyczy...

...::FOTOP::... 

Wysłany: 2004-05-11, 11:42   

Zgadzam się... ale s?dzę, że ten temat dotyczy przede wszystkim gatunków chronionych. W ogóle s?dzę, że zdjęcia powinny być robione z odległoci jak największej - wtedy s? dopiero efekty - ptak nie męczy się "pozuj?c" nam do zdjęć.

tomax 

Wysłany: 2004-05-11, 12:20   

Czy ktos popiera idee zeby usuwac z albumow, galerii zdjecia ptakow na jajkach, z mlodymi itp?

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-05-11, 12:52   

tomax napisał/a:
Czy ktos popiera idee zeby usuwac z albumow, galerii zdjecia ptakow na jajkach, z mlodymi itp?

Ja nie popieram. Skoro te fotki już zostały zrobione to niech q czemu posłuż?.

...::FOTOP::... 

Wysłany: 2004-05-11, 13:21   

Ja również nie popieram - można zaapelować do rozs?dku "fotografów" - to wszystko - nikt nie wyrzuci do kosza zdjęć już zrobionych. Poza tym - mowa jest tylko i wył?cznie o ptakach chronionych lub nielicznych na danym obszarze. :!:

A może niech każdny przeczyta sobie na nowo kodeks fotografowania ptaków

tomax 

Wysłany: 2004-05-11, 14:46   

Nie zachecam do wyrzucania, ale nie publikowania ich w roznych galeriach,albumach. Chyba nie ma sie czym chwalic... Jesli ktos prowadzi badania, pisze prace o jakims gatunku - logiczne, ze musi je sfotografowac. To tak jak fotki sow ze sprawdzania koszy. Mi chodzi o to, zeby eliminowac umieszczanie amatorskich zdjec w internetowych galeriach itp. One chyba niczemu poza zaspokajaniem ciekawosci i "ambicji" nie sluza.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-05-11, 15:05   

tomax napisał/a:
[...]chodzi o to, zeby eliminowac umieszczanie amatorskich zdjec w internetowych galeriach[...]

a jak rozróżnić zdjęcie amatora który jest w posiadaniu "wypasionego" aparatu (a nie maj?cego zielonego pojęcia o sposobie zachowania się w pobliżu gniazda) od fotki profesjonalisty ze słabszym sprzętem :?:

tomax 

Wysłany: 2004-05-11, 15:14   

... wczytaj sie w sens mojego poprzedniego posta... Czy jest tam chociaz slowo o jakosci zdjec,profesjonalistach? Wyjasniam: amator - robi zdjecia dla wlasnej przyjemnosci, moze zeby sie nimi pochwalic. Zawodowiec robi przewaznie zdjecia dokumentalne dla jakiegos przyrodniczego pisma itp., ornitolodzy robia dla dokumentacji i "sluza one potomnym". Amator wlezie z butami w gniazdo i sie cieszy, ze ktos skomentuje potem jego zdjecie. Jesli takich zdjec od amatorow nikt by nie publikowal - "nie wlaziliby z butami w jajka" - przynajmniej o wiele mniej. Tyle w temacie.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-05-11, 15:36   

a jak stać sie zawodowcem nie przechodz?c przez etap zwany amatorstwem :?:
tomax napisał/a:
[...]Amator wlezie z butami w gniazdo i sie cieszy, ze ktos skomentuje potem jego zdjecie[...]

nie, no nie przesadzaj :!:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-05-11, 20:31   

tomax, jeszcze by się zdziwił - często jest dokładnie odwrotnie niż piszesz...

MoLoS.pl - ekspertyzy

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-05-11, 22:53   

Ja jak się zastanowiłem to nie widziałem takich zdjęć w sieci.

tomax 

Wysłany: 2004-05-11, 23:18   

Hubert napisał/a:
Ja jak się zastanowiłem to nie widziałem takich zdjęć w sieci.

Pewnie mi sie przysnilo...
Linkow nie podam-nie bede robil reklamy, ale nie przesadzasz czasem Hubert? Daleko nie trzeba szukac.

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-05-11, 23:29   

Nie powiedziałem, że takich zdjęć nie ma, napisałem że takowych nie widziałem ,widzisz różnicę??

Odpowiedz do tematu