PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Aparaty fotograficzne podłączane do lunety (digiscoping)
Autor Wiadomość
Szybszy 

Wysłany: 2004-01-30, 00:18   Aparaty fotograficzne podłączane do lunety (digiscoping)

Chciałem już kiedy o to zapytać ale zapomniałem. Czy miał kto dowadczenie z aparatami fotograficznymi podłączanymi do lunety? Widziałem to raz w życiu - zwykła cyfrówka (przynajmniej tak wyglądała) miała adapter umożliwiający podłączenie do lunety i robienie zdjęć. Na pewno nie jest to taka jakoć jak normalne zdjęcia przy wykorzystaniu teleobiektywu ale może to być ciekawa opcja gdy teleobiektyw jest "za krótki".

marek 

Wysłany: 2004-02-01, 12:32   Re: Aparaty fotograficzne podł?czane do lunety

Szybszy napisał/a:
Chciałem już kiedy o to zapytać ale zapomniałem. Czy miał kto dowadczenie z aparatami fotograficznymi podł?czanymi do lunety? Widziałem to raz w życiu - zwykła cyfrówka (przynajmniej tak wygl?dała) miała adapter umożliwiaj?cy podł?czenie do lunety i robienie zdjęć. Na pewno nie jest to taka jakoć jak normalne zdjęcia przy wykorzystaniu teleobiektywu ale może to być ciekawa opcja gdy teleobiektyw jest "za krótki".

byla o tym wielokrotnie mowa na liscie"ptaki".proponuje tam zapytac.na pewno podsuna linki ze specjalistycznymi stronami.z tego co ja wiem to sposob ktory podajesz jest najskuteczniejszy-tjw miare dobra luneta i aparat poloczone adapterem.przyklady takich zdjec mozna zobaczyc na ornitologicznej stronie braci martinich.dodam ze ich jakosc jest na potrzeby prezentowania w internecie bardzo przyzwoita.mozna tez poradzic sobie bez adaptera ale z tego co wiem wyniki sa znacznie gorsze.generalnie ta metoda jest bardzo duzym ulatwieniem dla tych ktorzy nie maja czasu lub mozliwosci aby poswiecic sie na budowanie czatowni i wielogodzinne a czasem wielodniowe w nich przebywanie .przykro mi ze nie podaje linkow ale gdybys nie mogl nic znalezc to sie zmobilizuje i cos podesle

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-01, 20:22   

Spoko, poszperam - pewnie pod "spotting scope photography"

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-01, 22:00   

Aha, znalazłem - pod terminem "digiscoping" jest MNÓSTWO linków do stron o ł?czeniu aparatu cyfrowego i lunety.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-04-25, 21:57   

Ale z tego co ja się na razie orientuję - to "digiscoping" jest obecnie najlepsz? technik? - tzn.zdolnoc rozdzielcza dobrych cyfrówek + dobra luneta, poł?czone adapterem, daj? rewelacyjne wyniki - wiele takich fotek w www jest. Ta technika zdaje się w końcu rozwi?zuje problem dostatecznego przybliżenia się do płochliwego ptaka i niedostatku wiatła w długich teleobiektywach (długie czasy, poruszone fotki)..Tylko dobry sprzęt digiscopowy trochę kosztuje chyba.. Chyba wejdę na ptaki, skoro marek piszesz, że tam dużo w temacie..Ale - mam dobre czy złe pojecie o digiscopingu ?

[ Dodano: 2004-05-16, 22:08 ]
Pogadałem troche z holendrem na jednej fotoptasiej stronie, omawiaj?c Jego fotke rzadkiej pokrzewki. Myslałem, że digiscopowa, a okazało sie, że on zrobił je z ręki obiektywem Canon 500/4 IS plus konwerter 1, 4. Body ma Canon 10D (takie jak i iczek.. :wink: ). Ten obiektyw waży 3,8 kg ( jego cena ok.50 tys.PLN) - to wiem z amerykańskiej strony www Canona.
Moje 300/4 L canona waży chyba 1165 g czy podobnie..

Holender uswiadomił mi, że digiscoping jest dobry do ptaków nieruchomych, stoj?cych, siedz?cych - natomiast nie sprawdza sie za bardzo do zdjęć w akcji, jak ptak ruchliwy czy leci. To ograniczenie tej techniki. Natomiast jak lukam w necie ptasie strony, to digiscoping z wysokorozdzielczym body typu Canon 10D, etc. plus dobra luneta (często Svarovski tu występuje..) - piękne fotki widzę, jak przez najlepsze szkło Canona robione.
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

kivirovi 

Wysłany: 2004-05-27, 18:55   

zaraz zaraz...
lustrzanki (np.cyfrowe) i swarovski to nie zaden digiskoping!
to regularna fotografia manualna, ze swarem jako obiektywem (1100mm), a nie z cyfrowym kompaktem doczepionym wraz ze swym zoomem do okularu lunety.
stad i jakosc lepsza...

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-05-27, 22:37   

To ja nie rozumiem, co czym jest, przyznaję. Może Specjalista łaskawie udzieliłby konsultacji ?

[ Dodano: 2004-05-27, 22:51 ]
Hm, to ja używam innej nomenklatury, kurczę :

cyfrowe body, np.Canon 10D + OBIEKTYW np.Canon 500/4 IS to dla mnie
fotografia cyfrowa,

a podobne, czy identyczne body + LUNETA (np."Swar"), na statywie - to digiscoping.

MAM DOBRE CZY ZŁE POJĘCIE ?

(S?dzę, że te techniki różni co głębiej, niż "wymiary" - ale to temat większy niż ten post..)
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-05-28, 12:40   

Z tego co sie orientuje to digiscoping jest wtedy, gdy mamy zestaw: cyfrowe body z obiektywem (niewazne czy na stale czy wymiennym) + zł?czka + luneta.

A zestaw wymarzony wyglada tak

Equipo_Web.jpg
Plik ściągnięto 32442 raz(y) 39,1 KB

mender 

Wysłany: 2004-05-28, 22:57   

Czy ktos może wycenic ten sprzęt ze zdjęcia?

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-05-29, 13:56   

:shock: Matko Boska Elektryczna... gdzie to ma przód a gdzie tył :roll:
troche mi to przypomina mały reaktorek j?drowy ;) za terroryste nikt nie weĽmie właciciela tego zestawu :?:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

kivirovi 

Wysłany: 2004-06-01, 13:09   

digiscoping tak jak pisz i pokazuje emazar.

jak sie podlaczy canona 10D do lunety swarowski to trzeba miec canona bez obiektywu, a z lunety wyjac okular. mamy wtedy dwa body i laczymy taka fikusna zlaczka z optyka w srodku. Tutaj nie jest wazne czy body to bedzie canon 10D, czy zenit, technika ta sama, luneta pracuje jako obiektyw manualny do lustrzanki.

Jak sie polaczy kompaktowy aparat cyfrowy z luneta swarowski to i okular lunety i obiektyw aparatu pozostaja na swoim miejscu, a jedyna zlaczka jak jest nam potrzebna to srobka gwintowana, zeby sie to trzymalo jedno drugiego. Tak jak na zdjeciu.

zestaw ze zdjecia:
1. Sw HD 80 ok. 8 tys.
2. okular lunety prawdopodobnie zoom 1,5 tys
3. nikon coolpix ok. 2-3tys
4. statyw manfrotto 055 pro (po jaka cholere??) ok.700
5. glowica video ok. 250-300 jesli to nie jakas "recznie malowana"
6. a kabelki to pewnie do laptopa prowadza...
7. zlaczka okularlunety-obiektyw nikona ok. 800zl; czyli najdrozsze 10cm aluminiowej rurki na swiecie

znam 4 digiskopowcow z podobnym zestawem... bez kabelkow; baaaardzo zadowoleni.

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-06-01, 13:23   

a gdzie cena przyczepki do samochodu żeby to przewozić :roll: przecież ten zestaw waży tyle co redniej wielkoci tokarka :?
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

kivirovi 

Wysłany: 2004-06-01, 13:56   

nic podobnego!
statyw 3,5 kg
luneta 1,5
a reszt to ponizej 0,5
Stad ta cena za japonska miniaturyzacje sie placi...
swoja droga wszyscy digiscopowcy maja tez fajne autka :)

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-06-01, 14:03   

ale pomarzyc zawsze mozna :D

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2004-11-05, 15:57   

Cytat:
mozna tez poradzic sobie bez adaptera ale z tego co wiem wyniki sa znacznie gorsze

Ja robiłem ostatnio zdjęcia Nikonem Coolpixem 4500 i lunet? Bressera Safari 30x75 i efekty rzeczywicie nie s? najlepsze - jesli kto chce sprawdzić, zapraszam do zmierzenia się z moj? zagadk? (Zagadki/Awifauna/Na jesiennej plaży)

Odpowiedz do tematu