PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-11-09, 14:08
Aparaty fotograficzne podłączane do lunety (digiscoping)
Autor Wiadomość
Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2018-01-29, 15:52   

To nie posiadałeś żadnego adaptera do tego? wszystko z ręki robione?

A odnośnie baterii - ile średnio wytrzymywały?
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

Paradoks1984 

Wysłany: 2018-01-29, 16:25   
Post wygaśnie: 02.28, 16:25

Stabilizowałem w postprodukcji. Większość z ręki, obiektyw chodzi idealnie w okular. Miałem jeszcze jakiś czas temu taki ring z tworzywa który mi czasem podtrzymywał aparat.

Jak byłem w tamtym roku na orlikach w Beskidzie Niskim. To dzień filmowania, kilkanaście filmów i trzeba wieczorem ładować.

Videoscoping : http://www.youtube.com/us...41?feature=mhee

kivirovi 

Wysłany: 2018-01-29, 18:22   

Ja potwierdzam obie informacje. Tez bez adaptera robie i jest to latwiejsze i szybsze niz mozna przypuszczac. U mnie w Sigmie nic sie na zewnatrz nie kreci wiec pprzykladam i jest. Filmy sie oczywiscie telepia, bez adaptera, a zwlaszcza mocnego statywu nie da rady... Ale powtarzam, na filmy wystarczy obiektyw 300mm, ogniskowa to 1500mm.

Co do baterii, to jest slabo. Z Gx7 jak mam trzy w pelni naladowane, to jestem raczej spokojny, ze pol dnia w dzungli, gdzie non stop cos jest do sfocenia, nie zostane bez pradu. Jesli mialbym dwa poldniowe intensywne wyjscia to byloby juz krucho... Przy zastosowaniach dokumentacyjnych (moze cos bedzie, a moze nie) jedna bateria starcza na wiele wyjsc. Takze dwie musisz miec... Zwlaszcza, zeby jedna trzymac w zimie w kieszeni.

Podobne pol dnia intensywnego filmowania w chlodnej Kanadzie to byly 3 baterie... Za to po 4 latach baterie mi sie nie rozladowuja ani nie traca pojemnosci jak na razie.

Panowie, zastanowcie sie dwa razy w co inwestujecie z tymi lustrzankami. W sobote zadzwonil do mnie bardzo doswiadczony fotograf przyrody, taki co to ma 300/2.8 i 150-600/6.7 i nawet 300-800/5.6 i powiedzial, ze nie chce mu sie juz tego wszystkiego nosic i przechodzi na Olympusa albo Panasonica. Nigdy bym sie tego nie spodziewal po nim. Leica 200/2.8 go najwyrazniej przekonala i foty Jari Peltomäki na FB. Nie to, ze namawiam, po prostu taki jest nieublagalny trend...

Paradoks1984 

Wysłany: 2018-01-29, 19:22   

kivirovi napisał/a:
Panowie, zastanowcie sie dwa razy w co inwestujecie z tymi lustrzankami. W sobote zadzwonil do mnie bardzo doswiadczony fotograf przyrody, taki co to ma 300/2.8 i 150-600/6.7 i nawet 300-800/5.6 i powiedzial, ze nie chce mu sie juz tego wszystkiego nosic i przechodzi na Olympusa albo Panasonica. Nigdy bym sie tego nie spodziewal po nim. Leica 200/2.8 go najwyrazniej przekonala i foty Jari Peltomäki na FB. Nie to, ze namawiam, po prostu taki jest nieublagalny trend...

Zadzwonił po moich namowach :mrgreen:

Ty chyba mi coś kiedyś mówiłeś, pisałeś o 300 mm 4f olympusa. Coś mi tam świtało w głowie więc odesłałem do źródła.

Co do tego fotografa to dzięki niemu skłoniłem się na kupno Canona 7D mark II.
I jestem zachwycony. A już trochę systemów przerobiłem.

Videoscoping : http://www.youtube.com/us...41?feature=mhee

kivirovi 

Wysłany: 2018-01-29, 21:04   

Ja to mam mocne mieszadło :)

Jantar 

Wysłany: 2018-01-31, 18:02   

Przyglądałem się nieco dyskusji o tych strasznie drogich rozwiązaniach z fotografią lunetarną i pozwolę sobie zapytać się bardziej wtajemniczonych, jak można przy mniejszym obciążeniu budżetu poprawnie uwieczniać ptaszki przez lunetę?
Podejrzewam, że pierwszą odpowiedzią byłoby: kup coś do ustabilizowania smartfona przy okularze. A jednak, nie używam smartfona(u)! Te dotykowe cuda mi nie odpowiadają i używam od lat klawiaturkowych Nokii... naturalnie, aparacik, który w nich jest, nie ma AF, a bez tego widzę, trudno o ostry (oczywiście, jak na swoje możliwości :) ) obraz.
Do dyspozycji mam tak:
1. adapter pod lustro, ale korpus w naprawie, więc nie sprawdzę w najbliższym czasie,
2. kompakt Sony, ale z takich tańszych - DSC-W810
3. jeszcze starszy kompakt Fuji S5700 - ale on pod okular się nie nadaje,
4. wspomniana Nokia, model X2, łatwo przyłożyć, lecz niestety trafienie z ostrością na tyle rzadko się udaje, że to eliminuje sprzęt z rozgrywek.

Poprawnie ostrość potrafi za to ustawić kompakt Sony, więc to jedyna droga, pewnie + uchwyt pod okular. Jeśli dobrze rozumuję, to wszystko sprowadza się do dwóch pytań:
1. jaki uchwyt warto wybrać (wiadomo, cena/jakość)?
2. czy są mimo wszystko inne alternatywy?
Odp. przykładowa: można zbudować coś samemu.

Luneta to DOT 65 II, czytałem, że Baader Microstage II nie jest szczególnie dobry.

kivirovi 

Wysłany: 2018-01-31, 21:32   

DSC-W810 nadaje sie swietnie do digiscopingu. Mozesz go uzywac z dowolną luneta z przyłożenia.

DOT ED II sie nada. Jak zechcesz miec koniecznie adapter, to odpowiadam śmiało i zdecydowanie "Tak! adapter sobie zrobisz z rurki PCV". instrukcja na YT.

Niegłupim rozwiązaniem może być w twojej sytuacji po prostu otwarcie się na przyszłośc i zakup smartfona i pójscie w phonescoping. Robisz jak wiem edukacje przyrodnicza, a to bardzo ci pomoze. Zamiast gadac i pokazywac cos tam w krzakach, pokazes na telefonie jak robisz to zdjecie.
1. mozesz kupic adapter i uzywac z lornetka, aparatem bedzie trudniej robic przez lornetke
2. jak adapter bedzie uniwersalny to mozesz pozwolic innym robic zdjecia przez twoja lornetke, to ludzi kreci sto razy bardziej niz patrzenie na ptaki, bo moga sobie fote na fb wrzucic
3. dzieciom tez sie to podoba

Jesli srednica okularu pasuje to z tych bym wynbierał:
https://www.amazon.com/Sm...s/dp/B00SN3RMW0

https://www.amazon.com/Go...t/dp/B013D2ULO6

Jantar 

Wysłany: 2018-01-31, 22:59   

No tak, nie pomyslałem, żeby poszukać samoróbnych adapterów na YT. Pomysłowość niektórych ludzi zaskakująca, nawet można używać tekturowej rolki od papieru toaletowego i opakowania po lekach :) .

Skoro mały Soniacz się nada, to temat wydatków wyczerpany :) . Choć z takich szybkich testów przez okno zauważyłem, że z maks. powiększeniem 45x słabo sobie radzi. Albo mu źle ustawiam przybliżenie, albo nie będzie można używać 45x.

mzksiak 

Wysłany: 2018-01-31, 23:16   

Jantar na największym powiększeniu nawet przez swarka filmy czy foty wychodzą duzo słabsze niz na malym powiększeniu.To normalne

kivirovi 

Wysłany: 2018-02-01, 00:30   

W dobrym świetle to i przy 45x da radę. Nie dawaj zooma na Max na raz w lunecie i aparacie. Zwykle duży zoom w aparacie i mały w lunecie daje lepsze efekty niz odwrotnie.

Marlut 

otop

Wysłany: 2018-02-01, 08:39   

Jantar, 45x w DOT jest już bardzo słabe, trzymaj się okolic 30x a będzie OK. Robiłem digi przez starą i nową Deltę, telefonem i kompaktem. Do aparatu zrobiłem adapter z rolki od papieru i taśmy, kivi mi kiedyś zasugerował, i to jest wystarczająco dobre rozwiązanie.
Teraz pstrykam czasem jak mam w testach nową lunetę.
W telefonie na guziki problemem mogą być drgania przy naciskaniu.

Kilka fotek z lunet i lornetki:
http://wzrokowiec.com/archiwa/2519

Jantar 

Wysłany: 2018-02-01, 20:43   

Z tymi 45x - zdaję sobie sprawę, że to jest sprzęt klasy jakiej jest i cudów po tym powiększeniu się nie ma co spodziewać, jednak ten filmik ukazujący połączenie owej DOT z smartfonem LG, powiedziałbym, daje lepszy efekt niż samo patrzenie przez okular: https://www.youtube.com/watch?v=wmCrgivOF8k

A co do adapteru już jakiś pomysł się zrodził. Samego kompaktu nie mogę traktować klejem czy czymś, jak to niektórzy robią, bowiem sprzęcik jest pożyczony :) .

Jestem też ciekaw, jak DOT wyjdzie z lustrzanką, czy w ogóle coś wyjdzie...

Odpowiedz do tematu