FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Turkuć podjadek
Autor Wiadomość
Goszka 

Wysłany: 2008-05-12, 23:46   Turkuć podjadek

wczoraj takiego stwora spotkaliśmy na naszym niżu, Krotom już mnie oświecił co stanęło na naszej drodze. Muli pierwszy zobaczył tego turkucia, ale to ja mu zrobiłam fotę niestety telefonem ale zawsze.
no i mamy jeszcze taką cicha nadzieję że ktoś z was powie nam czy to on czy ona :)

robal.jpg
Plik ściągnięto 282 raz(y) 119,79 KB

Dragon 

Wysłany: 2008-05-12, 23:53   

cóż zdjęcie blurowate ale nie widać pokładełka więc chyba facio

Goszka 

Wysłany: 2008-05-13, 00:02   

było robione telefonem i chyba nawet z całej euforii nie zmieniłam ustawień na nocne ale i tak sie ciesze że tak wyszło :)

agness77 

Wysłany: 2009-07-04, 11:32   

Ja mam pytanie! Czy turkucie mogą żyć/żerować w przybrzeżnym błotku, płytkiej wodzie?? Ja wiem, że wszędzie pisze, że to podziemny typ, ale ja na pewno widziałam turkucia przy brzegu w stawie i kiedy go wzięłam na brzeg, żeby się nie utopił, to on wrócił do wody!
Powiedzcie czy jest to możliwe? Czy też pomyliłyśmy go z mamą z jakąś larwą np. ważki.
P.S. Dałabym sobie rękę odciąć, że to był turkuć ;)

mięczak 

Wysłany: 2009-07-06, 00:02   

Prawdopodobnie była to larwa ważki. Turkuć nie żyje w wodzie, bo najzwyczajniej by się utopił. Nawet w czasie dużych opadów nierzadko wychodzi na powierzchnię ziemi.

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-07-06, 15:34   

No i widzisz :lol: Teraz ręki byś nie miała :P

agness77 

Wysłany: 2009-07-06, 17:54   

dzięki za odpowiedź mięczak :)
jednak ja nadal sądzę, że to był turkuć, tylko taki mój miejscowy :-P
jak tylko wróćę do domu, to będę polować na niego - zobaczymy czy mi się to coś złapać :-D
jak złapię, dam znać :)

Karłowaty 

Wysłany: 2009-07-07, 12:22   

mięczak napisał/a:
Turkuć nie żyje w wodzie

To prawda, ale ja wielokrotnie słyszałem głos turkucia dobiegający spod ziemi tuż przy brzegu stawu, nieraz w całkiem wilgotnych miejscach.

mięczak 

Wysłany: 2009-07-09, 16:10   

agness77 chętnie zobaczę to cudo :-) \

Karłowaty - ja też łąpałem w pułapki glebowe turkucia w miejscach bardzo wilgotnych prawie przy samej wodzie, np. w rezerwacie "Jeziora Siegniewskie". Jednak nie w wodzie.

Harryangel 

Wysłany: 2009-08-16, 00:09   

Samica turkucia nie ma wystającego pokładełka i po tym się płci nie odróżni. Jest bardziej krępa i trochę dłuższa od samca. Rzeczywiście lubi trzymać się miejsc wilgotnych. W moim ogrodzie, ku memu utrapieniu, trzyma się brzegów stawu i parę razy zniszczył mi kompletnie cenne nieraz rośliny. Trochę ograniczyłem ich liczebność wyłapując je, ale wciąż są.
A złapanymi turkuciami karmiłem żaby.

agness77 

Wysłany: 2009-09-28, 21:25   

No i w końcu udało mi się przyjechać do domu :)
I miałam rację :tup: to był turkuć podjadek i jak najbardziej w wodzie, przy brzegu pływał.
Zdjęcia poniżej złapanego osobnika

http://img82.imageshack.us/img82/427/imgp5898.jpg

http://img82.imageshack.us/img82/8185/imgp5899.jpg

P. Kloska 

Wysłany: 2009-09-28, 21:57   

W razie watpliwości tak wyglada Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa).
Z lewej dwie larwy i imago ze skrzydłami. W prawym rogu chrabąszcz majowy.

Hathor 

Wysłany: 2011-06-20, 16:54   

Witam,
Na początku czerwca w ramach wieczornego wszędołaza po Lublinie zawędrowałam nad Zalew Zemborzycki, gdzie jak grom zn nieba uderzył mnie owad. Był to turkuć podjadek w kwiecie wieku, na którego polowałam wiele lat... Było tuż po zmierzchu więc zdjęcia nie są rewelacyjne, ale może cudem jakimś uda się komuś powiedzieć czy to samiec czy samiczka.

Inna kwestia jaką chce przy okazji poruszyć, co do tego owada, jest możliwość pływania, a raczej poruszania się po powierzchni wody. z tego co widziałam w tym temacie, sporo osób temu zaprzeczyło, acz właśnie podczas tej obserwacji, owad poleciał nad wodę i w niej wylądował, po czym podpłynął do brzegu ( w sumie około 3 metrów)...

turkutek.jpg
Plik ściągnięto 59 raz(y) 149,3 KB

Aneta 
moderator

Wysłany: 2011-06-20, 22:40   

Hathor napisał/a:
Było tuż po zmierzchu więc zdjęcia nie są rewelacyjne, ale może cudem jakimś uda się komuś powiedzieć czy to samiec czy samiczka.

Płeć turkuci określa się po istnieniu zgrubienia na żyłkowaniu skrzydeł, z tych zdjeć nie ma szans.

Cytat:
Inna kwestia jaką chce przy okazji poruszyć, co do tego owada, jest możliwość pływania, a raczej poruszania się po powierzchni wody. z tego co widziałam w tym temacie, sporo osób temu zaprzeczyło, acz właśnie podczas tej obserwacji, owad poleciał nad wodę i w niej wylądował, po czym podpłynął do brzegu ( w sumie około 3 metrów)...

Turkucie oczywiście nie żyją na stałe w wodzie, jak ktoś tam wyżej w wątku się obruszył, ale bez problemu - podobnie jak parę innych prostoskrzydłych (Tetrix sp. na przykład) - potrafią się w niej poruszać.

Odpowiedz do tematu