PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ślimak z prośbą o identyfikację
Autor Wiadomość
Skomor 

Wysłany: 2008-05-07, 08:10   Ślimak z prośbą o identyfikację

Czy to zwyczajnie młody winniczek z jasną muszlą ? Pytam, ponieważ w zeszłym roku w tej samej okolicy natrafiłem na dużego ślimaka, wielkości dorodnego winniczka o bardzo jasnej skorupie...

Ślimak nowy.jpg
Ślimak tegoroczny
Plik ściągnięto 1445 raz(y) 31,6 KB

Slimak.jpg
Ślimak sprzed roku I
Plik ściągnięto 1480 raz(y) 54,14 KB

Slimak_II.jpg
Ślimak sprzed roku II
Plik ściągnięto 1442 raz(y) 53,21 KB

vulpes 

Wysłany: 2008-06-30, 02:17   

To jest ślimak żółtawy.

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2008-06-30, 17:15   

Forum jest chyba po części przeznaczona do dokształcania się tych mniej wiedzących (czyli mnie ;) ), a ślimak faktycznie podobny do winniczka, więc mam nadzieję że moja prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie :D
A prośba brzmi: czy mógłbyś podać cechy, które pozwalają odróżnić ślimaka żółtawego od winniczka? Tylko w miarę przystępnie, bo moje wiadomości na temat ślimaków są dość niewielkie :D Dzięki z góry :)

vulpes 

Wysłany: 2008-06-30, 19:15   

Też dokształcam się dopiero, ale na to pytanko potrafię odpowiedzieć :]
Po pierwsze winniczki mają ciemniejszą skorupę tak jak np.
http://www.naturephoto-cz...-pic-1160.html.
Po drugie ich noga i głowa jest ciemniejsze niestety niekiedy nie da się jednoznacznie określić czy jest to ślimak żółtawy czy winniczek. :/
Poza tym według moich obserwacji większość winniczków posiada na nodze jakby dwa ciemniejsze paski.

Skomor 

Wysłany: 2008-06-30, 19:50   

Ja tam wcale taki tego żółtawego niestety nie jestem... Ale z drugiej strony nic innego mi nie przychodzi do głowy (poza jakąś jasna formą winniczka).
A oto skąd się biorą moje wątpliwości:
a) ślimak żółtawy wykazywany jest w Polsce tylko z południowo-wschodnich rejonów, i to też w dosyć porozrywanym areale (według PCKZ - 8 stanowisk). A te ślimaki obserwuję w Warszawie
b) za typowe środowisko tego gatunku uznaje się tereny stepopodobne, murawy kserotermiczne, suche zarośla. A te ślimaki znajduję w wilgotnym, nadrzecznym łęgu nad brzegiem Wisły

Ot, taka ciekawostka... Stąd moje wątpliwości...

vulpes 

Wysłany: 2008-06-30, 23:00   

Co do tego że jest to Ślimak żółtawy to jestem pewien. Zresztą stwierdź sam czy pasuje do tego opisu, może jest większy niż 3cm wtedy byłby to winniczek.
Cytat:
Muszla ślimaka żółtawego jest jednobarwna (bez pasów), białawo-żółtawa, nieco bardziej stożkowata niż u winniczka. Dorosłe ślimaki mają muszle od 4 do 4,5 skrętów i 28-34 mm wysokości. Średnica muszli nie przekracza 3 cm.

Cytat pochodzi z http://www.przyrodapolska.pl/maj03/zoltawy.html
Według mnie ślimaki te mogłyby być zawleczone w jakiś sposób w to miejsce, a że wszystkie ślimaki potrzebują wilgoć by móc się poruszać to się zaaklimatyzował.
Cytat:
ślimak żółtawy wykazywany jest w Polsce tylko z południowo-wschodnich rejonów, i to też w dosyć porozrywanym areale (według PCKZ - 8 stanowisk). A te ślimaki obserwuję w Warszawie

co do 8 stonowisk to chodziło chyba o to że zostały one potwierdzone
Cytat:
W ostatnich latach potwierdzono 8 stanowisk, podawanych w starszej literaturze i uważanych za wątpliwe, oraz wykazano 43 nowe stanowiska tego ślimaka. Są to na ogół stanowiska wyspowe i niewielkie.

Cytat pochodzi z http://www.iop.krakow.pl/...sp?id=256&je=pl
Tak czy inaczej są to stanowiska w południowo-wschodniej części polski.

Dragon 

Wysłany: 2008-07-02, 18:47   Ślimak z prośbą o identyfikację

ma 6 ślimaków do określenia - interesują mnie najbardziej te o numerach 2 4,5 i 6 (2 to winniczek?)

Ślimaki.jpg
Plik ściągnięto 1496 raz(y) 88,59 KB

vulpes 

Wysłany: 2008-07-02, 19:34   

1 i 6 Wstężyk ogrodowy (Cepaea hortensis)
2 winniczek (Helix pomatia)
3 Wstężyk gajowy (Cepaea nemoralis)
4 i 5 Ślimak zaroślowy (Arianta arbustorum)

bluszczyk 

Wysłany: 2008-07-03, 00:24   

Skomor napisał/a:
Ja tam wcale taki tego żółtawego niestety nie jestem... Ale z drugiej strony nic innego mi nie przychodzi do głowy (poza jakąś jasna formą winniczka).
A oto skąd się biorą moje wątpliwości:
a) ślimak żółtawy wykazywany jest w Polsce tylko z południowo-wschodnich rejonów, i to też w dosyć porozrywanym areale (według PCKZ - 8 stanowisk). A te ślimaki obserwuję w Warszawie
b) za typowe środowisko tego gatunku uznaje się tereny stepopodobne, murawy kserotermiczne, suche zarośla. A te ślimaki znajduję w wilgotnym, nadrzecznym łęgu nad brzegiem Wisły

Ot, taka ciekawostka... Stąd moje wątpliwości...

Potwierdzam, byłem ostatnio w Warszawie i widziałem takie osobniki przypominające H. lutescens. Co jakiś czas trzeba weryfikować informacje o występowaniu. Jeżeli chodzi o te dwa gatunki to u winniczka szerokość muszli osiąga rozmiary od 40 – 55 mm, jego muszla jest białawo-brązowa z ciemniejszym paskiem lub jednobarwna, dołek osiowy częściowo lub prawie całkowicie zakryty, ale zwykle pozostaje do niego niewielka szczelina prowadząca. Ślimak żółtawy jest mniejszy a jego szerokość muszli wynosi 30 - 35 mm. Zabarwienie muszli białawe, najczęściej brak paska, dołek osiowy jest całkowicie zakryty (zasklepiony).

Borkowiak 

Wysłany: 2008-07-05, 10:08   

Ślimaki do oznaczenia lub potiwerdzenia oznaczenia.

1.jpg
Ślimak winniczek (Helix pomatia)?
Plik ściągnięto 1395 raz(y) 55,3 KB

2.jpg
Pomrów wielki (Limax maximus)?
Plik ściągnięto 1494 raz(y) 63,96 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 1379 raz(y) 40,38 KB

4.jpg
Plik ściągnięto 1430 raz(y) 39,41 KB

vulpes 

Wysłany: 2008-07-05, 13:57   

1. winniczek
2. Pomrów czarniawy (Limax cinereoniger)
3. Bursztynka pospolita (Succinea putris)
4. Chyba młody winniczek, ale wolałbym gdyby ktoś potwierdził.

Borkowiak 

Wysłany: 2008-07-05, 16:47   

Dziękuję vulpes i pozdrawiam.

Borkowiak 

Wysłany: 2008-07-11, 21:21   

Do "młodego winniczka"? dorzucę jeszcze dwie fotki, kto określi co na nich są za ślimaki?

1.jpg
Plik ściągnięto 1424 raz(y) 60,03 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 1427 raz(y) 58,67 KB

Dragon 

Wysłany: 2008-07-11, 23:50   

1 wstężyk ogrodowy Cepaea hortensis , 2 na 99% też

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2008-07-12, 19:17   

jak ja tego ślimaka zobaczyłem to sie troszke zdziwiłem ;) ...
można prosić o oznaczenie ? :)

222222.JPG
doświetlony
Plik ściągnięto 1422 raz(y) 114,08 KB

1111111.JPG
bez światła
Plik ściągnięto 1398 raz(y) 116,93 KB

Odpowiedz do tematu