PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rusałka drzewoszek
Autor Wiadomość
meles 

Wysłany: 2004-10-21, 16:52   Rusałka drzewoszek

Wiosn? tego roku miałem okazję po raz pierwszy obserwować rusałkę drzewoszek-Nymphalis xanthomelas. Było to na terenie Warszawy, gdzie w s?siedztwie ogródków
działkowych widziałem tylko 1 osobnika. Z atlasu rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce
J.Buszko wynika iż gatunek ten na Mazowszu nie byl notowany, natomiast na Podlasiu jest
to wielka rzadkoć, choć w ostatnim czasie był tam częciej obserwowany ( Kraska 2/2003).
Mam zatem pytanie do osób obserwujacych motyle-czy w tym roku gatunek ten był w innych miejscach widziany na Mazowszu lub Podlasiu?

Mirek 

Wysłany: 2004-10-21, 18:46   

Wiem, że gatunek ten, zasilany przez osobniki ze wschodu, coraz częiej jest notowany w Polsce. Ale niech w tej kwestii wypowiedz? się dowiadczeni "motylarze"

grzegorzb 

Wysłany: 2004-10-22, 10:16   

Cytat:
działkowych widziałem tylko 1 osobnika. Z atlasu rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce
J.Buszko wynika iż gatunek ten na Mazowszu nie byl notowany, natomiast na Podlasiu jest
to wielka rzadkoć, choć w ostatnim czasie był tam częciej obserwowany ( Kraska 2/2003).
Mam zatem pytanie do osób obserwujacych motyle-czy w tym roku gatunek ten był w innych miejscach widziany na Mazowszu lub Podlasiu?

Jedna uwaga co do Buszki - we wstępie prof. pisze że atlas został sporz?dzony na podstawie dostarczonych danych- zwróć uwage w wielu kwadratach brak jakiegokolwiek rekordu. czyli nie ma tam motyli? nie po prostu nie było danych. N.x. jest spotykany na mazowszu i na podlasiu. jednak w wielu kolekcjach jest oznacvzany jako N.p. de facto aby stwierdzić co to nalezy każdego lataj?cego osobnika łapać i sprawdzać mu kolor nóg jeden ma koloru słomkowego drugi czarne. To najbardziej charakterystyczna cecha. I wtedy zobaczysz że wiele z nich to N.x. a nie N.p. poza tym czesto N.x. pojawia sie ciut pózniej niż N.p. czyli następuje efekt zniechęcenia oznaczasz kolejnego, kolejnego widzisz nastepnego myslisz znowu ten sam gatunek a tu może się okazać N.x. Osobicie polecam - w celu uproszczenia sobie życia zrobić na wiosnę pułapkę z fermentuj?cych jabłek, liwek - tylko nie kupuj w sklepie. Dolej trochę taniego wina, piwa i czekaj . a potem sprawdzaj im nogi.

Marian 

Wysłany: 2004-10-22, 20:52   

Ja złapałem w tym roku 4 exx N. xanthomelas. Mieszkam w Płocku. Okazy złowiłem w okolicach Płocka. Gatunek ten trafił mi się pierwszy raz. Wczeniej go nie spotykałem.
Jesłi chodzi o odróżnianie N. xanthomelas od N. polychloros, to moim zdaniem gatunki te da się oznaczyć bez większych problemów. N. xanthomelas ma słomkowe nogi(N.p. czarne), ceglasty odcień skrzydeł (N.p. rudy), pierwsza plamka na przednich skrzydłach biała (N. p. żółta), plamka u nasady tylnych skrzydeł ostro odganiczona (plamka rozmyta), No i xanthomelas ma szerok? jasn? obwódkę skrzydeł (polychloros ma ciemn? i w?sk?). Jeli chodzi o plamkę na wieżchołku przednich skrzydeł to nawet u mocno zlatanych i wyblakłych polychlorosów nie jest ona tak biała jak u xanthomelasa. Powiem szczerze, że jak się wie czego szukać gatunki te można odróżnić bez problemu (wiem, bo sam złapałem jednego samca mocno zlatanego i po porównaniu jestem na 200% pewny, że to xanthomelas) złapałem jeszcze trzy samice w całkiem niezłym stanie.
To s? moje spostrzeżenia, jeli się mylę proszę o sprostowanie.
Pozdrawiam
Marcin Szewczyk
PŁOCK
mcer@op.pl

marcink 

Wysłany: 2005-01-27, 01:11   

co do jego oznaczenia to jeszcze
dodatkowo n polychloros jest bardziej żólto pomarańczowy aniżeli bardziej rdzawo pomarańczowy n xanthomelas

Piotr Sroka 

Wysłany: 2005-04-02, 00:59   

łowiłem xanthomelas wiosn? 2004 i latem 2003 . DD 90 Legionowo

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2005-04-02, 01:09   

Ja wyhodowałem kilka z g?sienic w 2001 roku

Odpowiedz do tematu