PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc przy oznaczeniu tej larwy
Autor Wiadomość
Batman 

Wysłany: 2004-05-13, 23:15   Proszę o pomoc przy oznaczeniu tej larwy

Witam!
Kolega znalazł tego osobnika na jednej z wysp Bytyńskich i ma problem z oznaczeniem co do gat. Okaz ten należy do rodziny: Geometridae - charakterystycznie sie porusza.
Będę wdzięczny za wszelk? pomoc i popiech - zależy nam na tym aby do niedzieli wieczór go oznaczyć

owad.jpg
Plik ściągnięto 4611 raz(y) 32,16 KB

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-05-14, 23:56   

:shock: ... jedyne co ja potrafie tu rzec to to ze to rzad, o ile pamietam, Hymenoptera... na tym koniec mojej wiedzy o miernikowcach :(

Tak w ogole to ostatnio tez sie zainteresowalem owadami, ale za nic w swiecie nie potrafie sie pozbyc obrzydzenia przed larwami! jak baba! :oops:

Dop. kessy - co proszę? :twisted:

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-05-15, 02:06   

Cytat:
Tak w ogole to ostatnio tez sie zainteresowalem owadami, ale za nic w swiecie nie potrafie sie pozbyc obrzydzenia przed larwami! jak baba!

jakiego obrzydzenia ????? :?: :?:
przecierz to takie przyjemne stworzonka.....
bardziej nieznone s? larwy much kiedy je weĽmiesz na ręke i Ci sie przeciskaj? między palcami....to jest fajne........ :wink:

[ Dodano: 15 Maj 2004 02:07 am ]
Cytat:
Dop. kessy - co proszę?

....nie ''BABA'' tylko kobieta....ewentualnie Pani.... :wink:

Dop. kessy - Corvus, podbijasz ostatnio serca niewiast tego forum, prawda Karolina? :mrgreen:

Batman 

Wysłany: 2004-05-17, 19:37   

Czyli nikt nie wie co to za larwa. Szkoda

jacekk 

Wysłany: 2004-05-25, 03:46   Obyczaje

Tetrao napisał/a:
... jedyne co ja potrafie tu rzec to to ze to rzad, o ile pamietam, Hymenoptera... na tym koniec mojej wiedzy o miernikowcach :(
Tak w ogole to ostatnio tez sie zainteresowalem owadami, ale za nic w swiecie nie potrafie sie pozbyc obrzydzenia przed larwami! jak baba! :oops:
Dop. kessy - co proszę? :twisted:

Dziwne obyczaje panuj? tutaj, ale i nie tylko tutaj, bo na wielu innych Forach również. Często się zdarza, że kto chce koniecznie napisać posta. Albo dlatego, żeby pomóc komu, albo wydaje mu się, że to jest ważne co pisze albo żeby po prostu zaistnieć.

I tak tutaj miernikowce zostały zaliczone przez "sowę" (hej, ja się na ptakach nie znam ;)
do Hymenoptera. Te Hymenoptera to błonkówki (pszczoły, osy, mrówki, g?sienniczniki i inne). To jest RZˇD. Takim równoległym rzedem w strukturze jest RZˇD Lepidoptera (motyle) czy Coleoptera (chrz?szcze). Miernikowce (Geometridae) to rodzina - na szczeblu systematycznym piętro niżej. Tak więc: Insecta >> Lepidoptera >> Geometridae.
lub np. Insecta >> Hymenoptera >> Vespidae (osy :-) .

Co do g?siennicy: najlepiej wychodować żeby sprawdzić :-) Ale poważnie - wyszedł ostatnio Atlas do wszystkich g?siennic Europy, trzeba by poszukać w paru ksi?żkach, ale nie wiem czy "gra jest warta wieczki". Miernikowców jest w Polsce kilkaset gatunków i s? to w większoci pospolite i powszechnie wystepuj?ce motyle w całej Polsce. Nawet jeli okazałoby się, że jest to co "rzadkiego" czy godnego uwagi i tak niewiele to zmieni. Z czystej ciekawoci najlepiej jest otrzymać z tej g?siennicy motylka, co nie jest wcale trudne, jesli znajdzie się tak? g?sieniczkę na rolinie (bo wiadomo wtedy, czym j? karmić).

Ewentualnie mozna popytac hodowców motyli, może już co takiego widzieli albo poszukaj? po swoich ksi?żkach.

Batman 

Wysłany: 2004-05-25, 18:27   

Jest to raczej nieoznaczalne, ale kolega robi?cy to zdjęcie sugerował się tym, że jak pstryknie fotkę, to będzie pamiętał i widział wszystkie szczegóły.
W każdym razie dziękuje co napisałe, Jacekk! Informacja o hodowaniu znalezionych okazów wcale nie wydaje mi sie pozbawiona sensu. Czy wielu entomologów to praktykuje?

Cytat:
Ale poważnie - wyszedł ostatnio Atlas do wszystkich g?siennic Europy, trzeba by poszukać w paru ksi?żkach

A czy znasz konkretny tytuł, rok wyd. czy autora? - to by pomogło, może nie tylko mnie.

jacekk 

Wysłany: 2004-05-25, 18:32   gasienice

Hodowanie jest najlepsz? metod? !!! Niemal wszyscy to praktykuja a hodowanie jest wielce ekscytuj?cym i pouczaj?cym zajęciem. Sam akt wylegania się motyla robi na człowieku wielkie wrażenie, dlatego gor?co polecam zabawę w hodowlę g?sienic.
Ksi?żkę sprawdzę, bo teraz nie mam jej przy sobie - Catterpillars of Europe lub ... of British Islands ... nie jestem pewien... rok, chyba 2002-2003.... jeszcze napiszę.

Batman 

Wysłany: 2004-05-25, 18:38   Re: gasienice

jacekk napisał/a:
Hodowanie jest najlepsz? metod? !!! Niemal wszyscy to praktykuja a hodowanie jest wielce ekscytuj?cym i pouczaj?cym zajęciem. Sam akt wylegania się motyla robi na człowieku wielkie wrażenie, dlatego gor?co polecam zabawę w hodowlę g?sienic.

No niew?tpliwie proces metamorfozy robi wrażenie, lecz nie mylałem że mozna takie larwy hodować. Czy Masz jakie dowiadczenie w tym zakresie?

Cytat:
Ksi?żkę sprawdzę, bo teraz nie mam jej przy sobie - Catterpillars of Europe lub ... of British Islands ... nie jestem pewien... rok, chyba 2002-2003.... jeszcze napiszę.

Ok. Super, dzięki i pozdrowionka :wink:

jacekk 

Wysłany: 2004-05-25, 23:12   g?sienice

Kiedys zbierałem g?sienice - chodziłem do lasu, przegl?dałem drzewka i z lici zbierałem rózne. Najpierw trzeba zauważyć, że poobgryzane s? licie.
inn? metod?, bardzo skuteczna, okazało sie, wyci?gnięcie jajeczek od samicy! Po złożeniu wylęgaj? się g?sienniczki i wtedy jest ich ponad setka, szybko rosn?...
Takie g?sienniczki podczas wzrostu zmieniaj? swoje kolory, bywa że z małej czarnej wyrasta piekna kolorowa zielono-czerwona "pani" (np. paĽ królowej) a zielone g?sienniczki zmrocznika pazika (D.porcellus) pod koniec robi? się czarne i przypominaj? mał? "kobrę". Zabawa jest przy tym niezła! polecam, napewno warto.
Może kilka drobnych wskazówek - g?sienice nie lubi? wilgoci - to prowadzi do szybkich chorób. tak więc licie powinny być zbierane suche (w sensie, że nie mokre), przy tym soczyste, sterej roslinki nie chc? jesc więc trzeba wymieniać. Oznak? choroby może być rzadka "kupka" :-) - dosłownie. Jesli dba się o hodowlę najczęsciej wszystko przebiega bez wiekszych problemów.
Na pokrzywach mozna będzie niedługo spotkac liczne larwy pokrzywników, pawich oczek, czy kratkowców - spróbujcie pochodować. Uwaga na wiezo wylęgłe motyle - lec? na firanke i wypuszczaj? czerwony płyn, nocne motyle tez zawsze copuszcz? zaraz po wylęgu (kremowe...) Za to motyle s? swieżutkie, idealnie czyste, niezlatane no i "przekolorowe"!!!

Michal Z. 

Wysłany: 2004-09-20, 10:23   Re: Obyczaje

jacekk napisał/a:
Ale poważnie - wyszedł ostatnio Atlas do wszystkich g?siennic Europy,

Witam

Możesz Jacku podać jakie namiary na t? ksi?żkę - tytuł, autor? Dzięki z góry.
pozdrawiam - Michał

grzegorzb 

Wysłany: 2004-09-21, 09:21   

Tę ksi?zkę można znalesć tutaj www.nhbs.com - wyszukiwarka jest spawna wystarczy wpisać Catterpilars i Europe

[ Dodano: 2004-09-21, 09:22 ]
Cytat:
Jest to raczej nieoznaczalne, ale kolega robi?cy to zdjęcie sugerował się tym, że jak pstryknie fotkę, to będzie pamiętał i widział wszystkie szczegóły.
W każdym razie dziękuje co napisałe, Jacekk! Informacja o hodowaniu znalezionych okazów wcale nie wydaje mi sie pozbawiona sensu. Czy wielu entomologów to praktykuje?

Oj wielu wielu........

Michal Z. 

Wysłany: 2004-09-21, 10:16   

grzegorzb napisał/a:
Tę ksi?zkę można znalesć tutaj www.nhbs.com - wyszukiwarka jest spawna wystarczy wpisać Catterpilars i Europe.

Dzięki wielkie! :mrgreen:

Radek P. 

Wysłany: 2004-09-21, 11:13   Re: g?sienice

Cytat:
Może kilka drobnych wskazówek - g?sienice nie lubi? wilgoci - to prowadzi do szybkich chorób.

witajcie!!!

Z tego co wiem, to że g?sienice nie lubi? wilgoci, to nie jest reguł?. Przykładem jest np. Euthrix potatoria, gdzie małe g?sieniczki musz? mieć wilgoć, bo maj? zdolnoci do kanibalizmu i się zjadaj? nawzajem. Może nie tak zjadaj?, jak przegryzaj? na pół, dlatego w tej sytuacji trzeba zwrócić szczególn? uwagę na wilgoć.
pozdrawiam

pipistrellus 

Wysłany: 2004-09-21, 11:49   

Zgadzam się, że hodowla owadówmoże dostarczyć wile wrazeń. Jak nam się pierwszy motyl wylęgał, to całęmieszkanie mu kibicowało :lol:
I tutaj pytanie. To był wydaje mi się poproch cetyniak. Niestety nie rozprostował skrzydeł :( od czego to zależy? Od wilgotnoci powietrza, wiatła.... ???

Odpowiedz do tematu