PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2006-08-02, 14:23
Pająk topik (Argyroneta aquatica)
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2004-12-21, 10:55   Pająk topik (Argyroneta aquatica)

Ciekawi mnie czy mielicie podobne obserwacje dotycz?ce topika jak te z tygrzykiem paskowanym :roll:
Niestety, że ja jeszcze topika nie widziałem :(
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Mirek 

Wysłany: 2004-12-21, 17:30   

Gdyby się bawił w zbieranie i hodowlę limaków wodnych, stułbi itp., to pewnie natrafił by na topika. Niestety, znacznie trudniej go znaleĽć niż tygrzyka. Najprędzej to Corvus mógłby co powiedzieć na jego temat. Ja miałem kiedy w słoiku topika, ale to było daaaawno...

Marfu 

Wysłany: 2004-12-23, 10:46   

Ja raz widzialem. Na 1. roku studiown na praktykach zoologiczno-botanicznych w Sajzach na Mazurach jeden sie zlapal w siatke i potem w sloiku uplutl dzwon.

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-12-23, 11:40   

Ja nie mam pewnosci czy to co widziałem to włanie topik. Nad Biebrzą w takich torfowiskowych dużych kałużach widziałem pająki, które zachowywały się jak topiki własnie - nurkowały tworząc wokół odwłoku banieczke powietrza. Ale o ile kojarzyłem to topik troche inaczej wygląda.Tych pająków było doć dużo - w tym bajorku widzielimy ok 5 osobników , od 2 do 5 cm długoci mniej więcej.
Przesyłam jedno ze zdjęć tego "topika" do oznaczenia.
Zdjęcie zrobił wtedy Rafał Świerad, znany tym którzy byli na obozie sowiarskim :mrgreen:

pajaczek.jpg
Plik ściągnięto 13933 raz(y) 81,07 KB

Ostatnio zmieniony przez Tetrao 2006-01-26, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  

echen 

Wysłany: 2004-12-23, 11:55   not offtopic

Ja złapałem topika w tym roku w sitko. Była to moja pierwsza obserwacja tego gatunku. Mam nawet zapisan? datę: 20 maja 2004. Od czasu do czasu wybieram się z uczniami okolicznych szkół nad jedno ze starorzeczy Narwi w okolicach Drozdowa (zwane potocznie Kociołkiem), gdzie odławiam i póĽniej omawiam młodzieży bezkręgowce wchodz?ce w skład bentosu. Tamtego dnia było co omawiać...

MP 

Wysłany: 2004-12-23, 13:01   

Tetrao napisał/a:
Ja nie mam pewnoci czy to co widziałem to włanie topik. od 2 do 5 cm długoci mniej więcej. Przesyłam jedno ze zdjęć tego "topika" do oznaczenia.

Nie nie jest to topik, rozumiem iż te 2-5 cm to wielkoć tego paj?ka jeli tak to jest to 100% Dolomedes fimbriatus (bagnik przybrzeżny) - nasz największy polski paj?k!, także zwiazny trochę z wod?, głównie zwinnie biega po powierzchni wody ale także potrafi nurkować, poluje nawet na ryby wielkoci ciernika!

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-12-23, 20:09   

Cytat:
głównie zwinnie biega po powierzchni wody

No włanie głównie biegał po wodzie. Nurkował tylko jak uciekał przed aparatem, albo przed koleg? który koniecznie chciał zamoczyć nogi w tej kałuży. :mrgreen:
Dzięki MP za oznaczenie :oki:

Paweł Buczyński 

Wysłany: 2005-03-02, 19:08   

Cytat:
Dolomedes fimbriatus (bagnik przybrzeżny) - nasz największy polski paj?k

Jest jeszcze równie duży i bardzo podobny Dolomedes plantarius - tyle, że bez tych białych pasków na odwłoku. Biologia niemal identyczna. O ile D. fimbriatus to pospoliciuch, D. plantarius jest to paj?k o wiele rzadszy i prawdopodobnie zagrożony.

[ Dodano: 2005-03-02, 19:14 ]
A wracaj?c do topika. O jego rozmieszczenie trzeba pytać nie "klasycznych" arachnologów czy entomologów (bo używane przez nich metody s? na topika nieadekwatne) - ale osoby nieustanie babrz?ce się w wodzie, używaj?ce przy tym narzędzi typu "czerpak hydrobiologiczny". Mam niew?tpliw? przyjemnoć do takich się zaliczać, zajmuj?c się ważkami (w dużym stopniu w stadium larwalnym) i chrz?szczami wodnymi.
I mogę powiedzieć z duż? pewnoci?, że topik to jeden z najpospolitszych polskich paj?ków. Łapię go licznie i niemal wszędzie, wł?cznie z torfowiskami sfagnowymi, gdzie niemal nie ma otwartego lustra wody a pH wynosi poniżej 4. Zawsze bawi mnie rozziew między bij?c? z literatury rzekom? rzadkoci? topika a jego faktycznym rozpowszechnieniem w terenie.

Co za do hodowli, to topik hoduje się bardzo ładnie. Wystarczy słoik, woda z kranu (najlepiej odstana) i trochę rolin wodnych. Od czasu do czasu warto wrzucić jak? oliczkę czy rurecznika jako papu. Topik szybko wybuduje dzwon i już jest obiekt ciekawych obserwacji. U mnie taka hodowla utrzymywała się zawsze jakie 3-4 tygodnie, a potem jej obiekt wybierał wolnoć. Nie wiem - woda była niewieża, czy samotnoć doskwierała.

mięczak 

Wysłany: 2005-03-03, 00:25   

Witam Pawle :-)
Ja również brodzę zawodowo w wodzie i potwierdzam, że topik jest pospolity w wielu rodzajach zbiorników wodnych. Może czasami niewprawny łowca zwierzaków wodnych go przeoczy, bo bez wody jest ciemny i ucieka z siatki.

Rzeczywicie, często go hodowałem bez problemów.

Pozdrawiam
Darek Janicki

generosus 

Wysłany: 2007-05-20, 14:32   

ma ktoś może zdjęcie pająka topika ? chciałem pokazać dziecku

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2007-05-21, 07:58   

a czemu nie pokażesz mu fotek z googla :?: :>
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

generosus 

Wysłany: 2007-05-21, 08:28   

właśnie pokazałem - ale nie znałem nazwy łacińskiej a z polską było malusieńko grafiki.

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2009-07-26, 20:15   

w ubiegłym tygodniu widziałem pierwszy raz topika :) było to na jeziorze olejnickim, pająk był wyłowiony z pomiędzy grzybieni białych. Niestety nie mam żadnych zdjęć:/ Po wypuszczeniu z wiaderka na liść grzybienia dziwnie się zachowywał, zamiast uciec pod wodę stanął na wyprostowanych nogach i się na nas patrzył a po chwili próbował wejść na ponton. Dopiero po kilku minutach odpłynął.

TN1 

Wysłany: 2009-09-06, 09:48   Topiki z Chrowacji - co zrobić żeby przeżyl

Dostałam skałę z plaży w Chorwacji, mam akwarium ok 32 L - z samymi roślinami, Skałę włożyłam do akwarium Następnego dnia zauważyłam że po skale - w wodzie- chodzi sobie pająk - byłam przerażona - czy nie jest jadowity przypadkiem - z taką rtęciową bańką przy odwłoku - z Waszego forum dowiedziałąm się że to pewniej jest Topik - minęło kilka godzin niestety już nie żył - myślałam że tylko on jeden sie uchował. Z waszych opisów wynika że jest łatwy w hodowli - niestety na pająkach się kompletnie nie znam - przykro mi jest że nie przeżył - może był głodny i wykończony podróżą - ja tam bym skały nie przywoziła ze sobą z wakacji - ale cóż ukrywać - wstyd sie przyznać - prezent mnie bardzo ucieszył - następnego dnia przyjrzałam się dokładniej co sie tam dzieje w akwarium - niestety całą rodzinkę pajączków wykończyłam - znalazłam już 3 martwe większe - i ze dwa białe takie malusieńkie, ten największy miał ok 2 cm ten najmniejszy ok 3 mm -

Dzisiaj rano zobaczyłam żywego, hurra! - Może polują na siebie z głodu? Pływał do góry nogami przy tafli wody, chciałabym żeby przeżył, co mogę zrobić żeby utrzymać hodowlę - o ile jeszcze któreś tam żyje... jak głęboką wodę mogę mieć te pająki - czy powinnam jej trochę odlać?- Czy woda może być za "bardzo odstana" - czy mam teraz dolać jekieś lekarstwo? czy topiki znad morza - nie potrzebują słonej wody? Czy powinnam włączać filter? termometr? MAM TYLE WąTPLIWOśCI - czy jest szansa utrzymać je przy życiu? - w poniedziałek kupie rurecznika :)

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2009-09-06, 11:48   

A może to wcale nie był topik tylko jakieś lądowyme pająki? Wsadziłaś skałę do wody, a te - chcąc nie chcąc się utopiły? ;)

Odpowiedz do tematu