PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
owady w lasach
Autor Wiadomość
Marfu 

Wysłany: 2004-09-02, 13:54   owady w lasach

Poszukujemy danych o wystepowaniu owadow w kompleksach lesnych roznej wielkosci. Konkretnie. Czy urozmaicenie jakosciowe (a takze ilosciowe) owadow latajacych w kompleksach lesnych roznej wielkosci (17 km2 do 0,4 km2) zalezy od wielkosci kompleksu lesnego? Zakladam, ze kazdy kompleks jest taki sam. To znaczy tam rosnie taki sam drzewostan, jest takie samo siedlisko.

Na zdrowy rozum mi sie wydaje, ze chyba nie wiele jest gatunkow, ktore lubialyby zyc w duzych kompleksach lesnych. Raczej zalezy im na siedlisku, czy mikrosiedlisku, a nie na wielkosci lasu. Ale moze sie myle.

Sprawa jest powazna - przygotowujemy powazna prace o nietoperzach i wpadlismy na taki problem... Zatem prosze fachowcow entomologow o pomoc!!

Jarek P 

Wysłany: 2004-09-02, 16:34   

Powiedziałbym raczej, że decyduj?ce jest tutaj zróżnicowanie kompleksu (siedliskowe, gatunkowe, wiek drzewostanów, występowanie ródlenych wód, polan, ł?k), ale im większy kompleks tym większe zróżnicowanie.

Marfu 

Wysłany: 2004-09-02, 19:16   

No nie - podalem zalozenie, ze poza wielkoscia sie nie roznia!!!

grzegorzb 

Wysłany: 2004-09-03, 08:59   

19-21 wrzenia w Białowieży jest zjazd Polskiego Towarzystwa Entomologicznego - hasło rola owadów w rezerwatach przyrody i parkach narodowych - przyjedz a napewno uzyskasz informacje. Proponuje też kontakt z Poznaniem - siedzib? PTE.

Marfu 

Wysłany: 2004-09-03, 09:07   

A Ty czegos nie wiesz?

Marcin 

Wysłany: 2004-09-20, 09:22   

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że zasadniczo to skład gatunkowy kompleksów stanowi o ilociowyn i jakociowym sładzie entomofauny (muszę tylko poszperać z jakiej ksi?żki to wyczytałem), a wielkoć, jeli już - to w mniejszym stopniu. Głównie chodzi raczej o bazę pokarmow?.

grzegorzb 

Wysłany: 2004-09-21, 09:11   

Cytat:
A Ty czegos nie wiesz

Wiem :mrgreen: mam troche na ten temat spotkamy się to cos Ci pożyczę :mrgreen:

Odpowiedz do tematu