PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje owadów
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2005-07-30, 06:03   Obserwacje owadów

Tak sobie pomyslałem, że można by tutaj podawać jakie ciekawe obserwacje owadów, np. rzadsze gatunki, duże liczebnoci, ciekawe obserwacje zachowań itp.

Oto moje pierwsze spostrzeżenie - wczoraj póĽnym popołudniem do ogródka z różnymi kwiatami pod moim blokiem przyleciał fruczak goł?bek (pierwsza moja obserwacja w tym roku). Ponoć gatunek ten w maju i czerwcu przylatuje z południa a teraz pojawia się pokolenie, które wychowało się u nas. W niektóre lata jest pospolity, w inne rzadki. Ciekawe jak będzie w tym roku.
A swoj? drog? ciekawe co się dzieje w wiecie owadów, zwłaszcza motyli, które zalatuj? do nas z południa. Pewnie jakie fajne gatunki się pojawiaj?. Entomolodzy, napiszcie co nt. temat. Napewno te ciepłe pr?dy powietrza znad Afryki co "przywiały".

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-07-30, 06:41   

Możnaby tu też podawać obserwacje takie, że np. w lasach wyroiły jelenice i....

...... UWAAAAAAGA nie jedĽcie do lasu teraz :idea:

(byłby to wtedy taki bardziej praktyczny w?tek :wink: )
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Mirek 

Wysłany: 2005-07-30, 12:17   

Kejbii napisał/a:
byłby to wtedy taki bardziej praktyczny w?tek

włanie...

A dzisiaj, przed godzin?, zobaczyłem na ulicy kałużnicę czarn?. Przechodziła wpoprzek rozgrzanego i "lni?cego" asfaltu. Czyżby "pomylała", że to jest woda?!

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2005-07-30, 14:42   

tak najprawdopodbniej myslala ze to jest woda

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2005-08-02, 14:06   

Dzisiaj widziałem bardzo dużo paziów królowej oraz polowca szachownice! Wszystko nad brzegiem Jeziora Farskie w Gliwicach.

zygmunto 

Wysłany: 2005-08-02, 17:39   

Dzi nad stawem w Głoskowie leciała rusałka żałobnik- Nymphalis antiopa. W lasach roi się od zmorszników czerwonych- Leptura rubra. Widoczne s? jednak głównie samce, które aktywnie lataj?; samice w tym czasie siedz? sobie gdzie na pniu i czekaj? aż delikwent podleci i...

Czy widzielicie gdzie może jakie Wałkarze lipczyki, Dłużynki dwukropkowe, Rzemliki topolowce?

Zmorsznik czerwony - Leptura rubra.jpg
Plik ściągnięto 7548 raz(y) 49,13 KB

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2005-08-05, 19:25   Re: obserwacje owadów

Mirek napisał/a:
fruczak goł?bek (pierwsza moja obserwacja w tym roku). Ponoć gatunek ten w maju i czerwcu przylatuje z południa a teraz pojawia się pokolenie, które wychowało się u nas. W niektóre lata jest pospolity, w inne rzadki. Ciekawe jak będzie w tym roku.

Tak się składa, że w tym roku znalazłem juz ponad 20 g?sienic tego gatunku :mrgreen: Wiekszoć motyli już się wykluła z poczwarek...
Odnonie fruczaka, udało mi się zaobserwować około miesi?c temu samiczkę znosz?c? jajeczka na żółtej przytulii (Galium verum), ale już chyba pisałem o tym w innym watku...

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2005-08-13, 15:27   

A ja 11 sierpnia spotkałem u mnie :!: na osiedlu :!: w Gliwicach :!: Lycaena dispar. Od 2 miesięcy biegam z aparatem i po 2 miesi?cach taki raryt mi się trafił :D Proszę, potwierdĽcie, że to nieparek, pleaseeeee :) Wiem, że dla entomologów to pewnie nic specjalnego, ale dla mnie :oops:
Nie pasuje mi ciutkę spód... U mnie na spodzie tylnego skrzydła s? 4 kropki tworz?ce odwrócon? literę L. Na zdjęciach w necie tych kropek jest 5... Reszta się zgadza. Sfotografowałem tylko spód bo wierzchu nie chciał pokazać. ale widziałem go w locie i na bank wierzch był czerwony (pomarańczowy jak kto woli). Tylko dispar mi tu pasuje. Dzień był pochmurny, ciepły, motylek siedział na trawach. Szczawiu troszkę tam było, więc i okolica by od biedy pasowała. Spotkałem tylko jednego, ale już kończ? loty w tym roku, więc może ich tam więcej jest.

1.jpg
Plik ściągnięto 2045 raz(y) 101,42 KB

Marfu 

Wysłany: 2005-08-13, 16:19   

Jezeli wierzch byl caly czerwony, to nie ma co deliberowac... Chyba najbardziej podobny spod ma plomieniec, ale on jednak jest mniej czerwony :-)

Pamietaj jednak, ze motyle maja skrzydla - ja np. zaliczylem go kiedys pod moim poprzednim domem - latal nad trawnikiem na osiedlu z zabudowa wielkomiejska...
Ostatnio zmieniony przez Marfu 2005-08-13, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  

Aneta 
moderator

Wysłany: 2005-08-13, 19:06   

Dispar, na pewno - tylko on ma taki błękitnawy odcień tylnych skrzydeł. A co do liczby tych kropek, to faktycznie zazwyczaj jest pięć - ale cztery albo szeć też się zdarza.

Rafał M. 

Wysłany: 2005-08-13, 20:17   

Wydaje mi się, ze L.dispar to żadna rzadkoć. Widuję je często i regularnie tego lata.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2005-08-14, 15:52   

Włanie mi się pomyliło i do tego tematu dałam owady do identyfikacji - i musiałam edytować własny post... Dlatego proszę, żeby się trzymać myli przewodniej tematu czyli obserwacji ciekwszych owadów, a te których nie jest się pewnym podawać w stosownym temacie.

[i] Winer [i]

Adam Larysz 
Lepidoptera

Wysłany: 2005-08-16, 19:07   

Tak Tomasz - to Lycaena dispar, samiec drugiego pokolenia.

W ogóle z czerwończykiem nieparkiem to jest bardzo ciekawa sprawa. To, Ľe lata dzi w Gliwicach, Katowicach i wielu innych miejscach na ?l?sku - to nie jest oczywicie jaka sensacja - ale pojawił się ten gatunek zaledwie kilka lat temu, kiedy w ogóle nie notowany w tych miejscach.

L. dispar (jak pisze Adam Malkiewicz w Przegl?dzie Zoologicznym) bardzo rozprzestrzenia swój zasięg na ?l?sku i przypuszczalnie w innych częciach Polski, a zwi?zane to jest z tym, Ľe g?sienice kiedy żerowały na nadwodnych gatunkach szczawiu, zwłszcza Rumex hydrolapathum, ale ostatnio zasiedlił on szeroko rozpowszechnione i ekspansywne chwasty Rumex obtusifolius i Rumex crispus, które mog? rosn?ć w bardzo nawet suchych miejscach.

Rafale, jak zaczynałem łowić motyle ponad 20 lat temu, oczywicie w Pszczynie :wink: - to o takim gatunku jak L.dispar to mogłem tylko pomarzyć i poczytać o nim w literaturze. A teraz lata wszędzie.

Ot, dynamika przyrody - i to jest włanie piękne w przyrodzie, ciagle się wszystko zmienia i nic nie jest stałe i ci?gle nas czym zaskakuje.

Marfu 

Wysłany: 2005-08-16, 19:13   

No to do Warszawy trafil wczesniej :-) . Ja go pamietam z konca lat siedemdziesiatych z ugorow z mojego osiedla mieszkaniowego... Co prawda 1 osobnik, ale zawsze :-) Musial przyleciec gdzies z niedaleka.

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2006-01-04, 14:49   

Dzisiaj spotkałem spacerującego po śniegu kwadratnika trzcinowego Tetragnatha extensa :razz:

Odpowiedz do tematu