PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje owadów
Autor Wiadomość
Nefra 

Wysłany: 2006-08-01, 22:32   

U mnie na różach bardzo często goszczą kruszczyce złotawki

a dziś trzeci raz w tym roku widziałam dyląża garbarza - niestety nie miałam aparatu.

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2006-08-10, 22:43   

dziś na poligonie w Lipie (niedaleko Stalowej Woli) w chwilach kiedy nie latały ptaki, obserwowałem następujące ciekawe owady

-pasyn lucylla (fachowcy twierdzą że już nie lata, ale ja wiem, co widziałem :> )
-paź królowej kilkanaście
-modliszka kilkanaście

Najciekawsze były obserwacje modliszek. Na niewielkiej przestrzeni (ok 100m2) wzniesienia z rumoszem ceglanym, trawami i kwiatkami otoczone wrzosem, naliczyliśmy z kolegą 2 samice i 6 samców. Samce były bardzo ruchliwe i często latały nawet na duże odległości (w locie trochę przypominały małego pasikonika). Samice były bardzo stateczne, poruszły się powoli i nie były bardzo płochliwe. Próba nakarnienia samca (posadzenie na tej samej łodyżce konika polnego bez odnóży skocznych) zakończyła sie niepowodzeniem. Samczyk nie reagował na zdobycz. Za to samica reagowała pięknie. Raz sama złapała jakąś małą ćmę, a na podstawionego siwoszka niemieckiego (Oedipoda germanica) chętnie sie rzuciła i zaczęła go pożerać. Ciekawa była zmienność ubarwienia modliszek na tak małym obszarze. Jedna samica była żółtobrązowa a druga jaskrawozielona. Samce miały ubarwienie pod żółtego przez różne odcienie brązu do różnych odcieni zieleni.

MarBo 
Marta Boroń

Wysłany: 2006-08-22, 10:57   

http://www.i-am-bored.com...m?link_id=18269
Natura tworzy najwspanialsze i najpiekniejsze istoty :D

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2006-08-22, 11:21   

MarBo napisał/a:
Natura tworzy najwspanialsze i najpiekniejsze istoty :D
podobno FOR spoglądając w lustro zawsze to zdanie wypowiada :roll: :mrgreen:

;)

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-08-22, 11:26   

w koncu jestem pod wplywem Krotoma i mam wysokie ego...ale kto z kim przestaje takim sie staje :D

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Logan 

Wysłany: 2006-10-11, 14:35   

W niedziele (chyba 8.X) nad Raba k. Gdowa przez przypadek zlapalem zywego ryjka (przez przypadek - spadl z krzaka na aparat) gatunku Polydrusus inustus (jednego z nielicznych jakie umiem oznaczyc bez klucza :] ). Moze to nic nadzwyczajnego ale 1) praktycznie jest to poza zasiegiem jego wystepowania (chociaz rok temu znalazlem najdalej wysunieta populacje na Pogorzu k. Wieliczki), 2) w nietypowym srodowisku (nadrzeczne zarosla, wikliny itp., a jest to gatunek kserotermiczny) i o nietypowej porze roku - pazdziernik! (z tego co wiem to pojaw ma od V do VII/VIII)
ryjkowi darowalem zycie :]

matixus 

Wysłany: 2006-10-11, 16:38   

:shock: :shock: :shock: :shock:
gramy dzisiaj w noge na boisku ... nagle coś mi przed nosem przeleciało - patrzę co to - Rusałka żałobnik :shock: :shock: fantastyczny jest - pierwszy raz w życiu widziałem delikwenta :mrgreen:

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2006-10-13, 22:01   

Wczoraj w mieszkania zabłąkał mi sie pojedynczy motyl wzięty za ćme za mojego współlokatora, a mowa o Rusałce pawik :) Pięknie ubarwiony i... olbrzymi, tak dużego jeszcze nie widziałem... :)

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

Stokrotka 

Wysłany: 2006-10-14, 13:33   

przed chwila za oknem Rusalka Pawik :]

Pawelele 

gko

Wysłany: 2006-10-25, 17:36   

Dziś nieopodal mojego domu rusałka admirał.

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2006-10-28, 14:10   

Pawelele napisał/a:
Dziś nieopodal mojego domu rusałka admirał.

...i ja dziś widziałem rusałkę admirała. Siedział sobie na polu, nie chciał rozkładać skrzydełek a jak tylko próbowałem się do niego zblizyć, wzleciał w korony drzew. Po chwili pojawił sie ponownie i usiadł sobie na liściu dębu wciąż niechętny do rozkładania skrzydełek :-P

DSCF6967.JPG
Plik ściągnięto 798 raz(y) 127,84 KB

DSCF6966.JPG
Plik ściągnięto 805 raz(y) 124,65 KB

Ptyś 

Wysłany: 2006-11-05, 01:45   

dawno mnie nie było tutaj ale coś tam przyfocilem:
Pachnic w tym roku nie widzialem ale w wierzbach sporo larw jest :cool: więc może w przyszłym roku :grin:

lotr 

Wysłany: 2006-11-08, 14:51   

przed chwilą - fruczak gołąbek (Toruń, ul. Reja)

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2006-11-09, 01:29   

7.11.2006 Dytiscus dimidiatus czyli pływak ale nie żółtobrzeżek na chodniku człapał, pewno pomylił asfalt z rzeką.
a tak wygląda ten gatunek:

mały przegląd pływaków:

Logan 

Wysłany: 2006-11-09, 13:12   

juz prawie polowa listopada w wczoraj widzialem jeszcze latajace jakies motylki i pelno roznorakich muszek a po powrocie do domu na polarze znalazlem wpleszcza
kiedy to cale robactwo pojdzie spac :?:

Odpowiedz do tematu