FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje owadów
Autor Wiadomość
jaho 

Wysłany: 2010-03-24, 23:58   

Ciekawa obserwacja z tym C. linnaei. Jest to gatunek głównie górski i podgórski, rzadziej spotykany na nizinach.

avidal 

Wysłany: 2010-03-25, 00:03   

Podobnie słyszałem o auronitens. Ale ostatecznie mieszkam na tzw. Wyżynie Lódzkiej...
W opracowaniu UŁ wyczytałem wlaśnie, że przez PK Wzniesień Łódzkich przebiega jego północna granica występowania. Stwierdzony dotąd tylko w Lesie Łagiewnickim i Janinowskim.

jaho 

Wysłany: 2010-03-25, 16:41   

Carabus auronitens występuje miejscami bardzo pospolicie zarówno w górach, jak i na nizinach.

avidal 

Wysłany: 2010-03-26, 09:20   

A auratus? A coriaceus? W wymienionym juz opracowaniu UŁ nie znalazłem tego ostatniego wśród biegaczy wykazanych z regionu łódzkiego... To nasz największy biegacz, więc fajnie byłoby go zobaczyć.

avidal 

Wysłany: 2010-03-27, 20:16   

W Parku Poniatowskiego spory ruch w wodzie. Pobudzily się już jakieś wodne pluskwiaki, widziałem też toniaki zeberkowane. Jak tylko znów się wypogodzi spróbuję zrobić lepsze zdjęcie. Byłą też jakaś sporych rozmiarów larwa czająca się na dnie.

Kamil 

Wysłany: 2010-06-04, 15:23   

Dzisiaj, w okolicy stawów Gutocha miałem okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć rój pszczół.

Atterdag 
botanik
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2010-06-30, 14:44   

Dzisiaj, w rejonie Tyńca zaobserwowałem znaczne ilości Skalnika driady - Minois dryas. Poza znanymi stanowiskami znalazłem go również w paru innych miejscach. Niestety, w rejonie prowadzone są aktualnie koszenia (nie wiem na czyje zlecenie) kosami spalinowymi, do wysokości zerowej.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

BJK 

Wysłany: 2010-07-20, 21:02   

ogólna obserwacja z minionego weekendu na trasie:
Gorzów Wlkp.-Piła-Bydgoszcz-Grudziądz-Ostróda-Grunwald i odwrotnie czyli prawie 1000km...

warunki pogodowe;
piątek - sucho i upalnie
sobota - sucho i bardzo upalnie
niedziela - ochłodzenie i lekko deszczowo

na karoserii samochodu śladowe ilości owadów, na szybie 1 (słownie: jeden) sporawy ślad.
w sumie bardzo niewielka ilość owadów :shock:

co jest przyczyną -> tropikalne upały? , miniona tęga zima ? czy skuteczne opryski ?
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

WojtekG 

Wysłany: 2010-07-20, 22:03   

Atterdag napisał/a:
Dzisiaj, w rejonie Tyńca zaobserwowałem znaczne ilości Skalnika driady - Minois dryas.

Nie za wcześnie to na driadę w czerwcu? U mnie zaczynają dopiero w sierpniu... :roll:
A może to A. hyperantus?

A żeby już coś w temacie napisać, to na światło wczoraj z barczatek E. potatoria i G. quercifolia.

WJG 
moderator
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-07-20, 22:15   

WojtekG napisał/a:
Nie za wcześnie to na driadę w czerwcu? U mnie zaczynają dopiero w sierpniu...
A może to A. hyperantus?

Też tak właśnie pomyślałem.
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

WojtekG napisał/a:
A żeby już coś w temacie napisać, to na światło wczoraj z barczatek E. potatoria i G. quercifolia

Gdy dwa lata temu łowiłem podczas EMN w okolicy G.Grzywackiej (B.Niski, okolice N.Żmigrodu) E. potatoria latała w sporej ilości.
No to żeby coś rzucic w temacie z tamtej okolicy: dwa tygodnie temu , Samoklęski, Beskid Niski - Cerura erminea
a z Tater (Przysłop Mietusi)sprzed dwóch dni jajeczkująca samica Phymatopus hecta

K. Popper

Atterdag 
botanik
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2010-07-21, 21:03   

Hmmmm... i wygląd i lot zgadzały się z tym co wcześniej widywałem. Inna sprawa to to, że murawy kserotermiczne czyli jego siedlisko znajdują się aktualnie na etapie sierpniowo/wrześniowym. Wegetacja powoli zamiera... tylko nieustępliwi kosiarze z urzędu miasta zachowują na nich w miarę pion ;)
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

Arkadio 
moderator
Przyrodnik

Wysłany: 2010-11-22, 12:56   

Ciekawostka z Francji. W szklarni należącej do jednego z miast na obrzeżach Paryża, uprawiane są rośliny do przyozdabiania budynków urzędowych. W celu eliminacji szkodników stosują lepy, które jak widać nie działają wybiórczo. Pani oznajmiła, że nie mają czasu na zawracanie sobie głowy tym, co się łapie. Lepy wiszą tam kilka dni. Ciekawe co i ile łapie się w pełni owadziej aktywności.

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2011-07-03, 10:38   

duża ilość Sceliphron destillatorum na Ponidziu

WojtekG 

Wysłany: 2011-07-08, 12:55   

W okolicach Krosna (wczoraj i dziś)- motyle dzienne:
Brenthis daphne
Argynnis aglaja
Satyrium acaciae
Satyrium pruni
Polyommatus icarus
Celastrina argiolus
Cupido argiades
Cyaniris semiargus
Vanessa atalanta
Vanessa cardui
Aglais io
Aglais urticae
Araschnia levana
Polygonia c-album
Coenonympha glycerion
Maniola jurtina
Aphantopus hyperantus
Thymelicus lineola
Thymelicus sylvestris
Ochlodes sylvanus
Pieris napi
Pieris brassicae
Lycaena virgaureae
Plebeius argus
Apatura ilia
Apatura iris
Limenitis camilla
Melanargia galathea
Melitaea athalia
Papilio machaon
Colias hyale
Gonepteryx rhamni
Leptidea sp.

Z nocnych:
Gastropacha quercifolia
Zeuzera pyrina
Callimorpha dominula
Catocala fulminea
Deilephila elpenor
Smerinthus ocellatus
Sphinx ligustri
Sphinx pinastri
Zygaena viciae
Zygaena loti
Zygaena filipendulae
Zygaena lonicerae
Zygaena purpuralis/minos
Adscita statices
Ipimorpha retusa
...i wiele wiele innych

Kłowacznik 

Wysłany: 2011-08-11, 12:32   

Witam :)
Mocno spóźniona wiadomość, ale myślę, że wart się podzielić :)
28 czerwca przy Rondzie Czyżyńskim w Krakowie widziałem samca mieniaka. Niestety nie miałem aparatu (bo kto myśli o aparacie przed egzaminem z anatomii człowieka ;) , więc nie mogę określić jaki gatunek :(

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu