PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Motyle Kampinoskiego Parku Narodowego
Autor Wiadomość
Izabela 

Wysłany: 2005-02-24, 00:10   Motyle Kampinoskiego Parku Narodowego

Mam wielk? probę, do wszystkich osób które mogłyby mi udzielić informacji dotycz?cych występowania motyli dziennych KPN. Piszę na ten temat prace magistersk?.
Interesuj? mnie wszelkie wiadomoci dotycz?ce lokalizacj miejsc odznaczaj?cych się dużym bogactwem gatunkowym, jak i terenów na których występuj? gat. chronione. Może kto wie gdzie na terenie Parku występuje przeplatka aurinia, modraszek alkon, modraszek telejus?
A może kto miał przyjemnoc natkn?ć się na jakie inne ciekawe motyle...np. czerwończyka fioleteka?
Ponadto wszelkie dane dotycz?ce motyli KPN s? bardzo mile widziane.
Aha, jeli kto posiada informacje gdzie na terenie parku występuj? roliny żywicielskie takie jak krwici?g lekarski,goryczka w?skolistna czy rdest wężownik to będę również wdzięczna(w końcu po nitce do kłębka)
Jeli kto nie posiada danych dotycz?cych dziennych, a ma informacje o nocnych, to choć nie będ? juz obejmować mojej pracy chętnie się z nimi zapoznam:)
Czekam z niecierpliwocia

Filip 

Wysłany: 2005-02-24, 00:56   

Hmmm......
Zajrzałem tu tylko dlatego, że uwagę moj? zwrócił tytuł, a właciwie bardzo często powtarzany bł?d (w sumie może to było celowe? :wink: ). Nie mogłem sobie darować, aby przyrodnicza lista mylnie uczyła o jednym z fajniejszych miejsc w okolicach W-wy.

Poprawna nazwa to Kampinoski PN, nie Kampinowski.

A co do motyli, to niestety nie pomogę......

Marfu 

Wysłany: 2005-02-24, 08:44   

Potwierdzam prawdziwosc prosby - ktos moglby pomyslec, zwlaszcza przy doborze gatunkow, ze chodzi o wyciagniecie informacji o motylach w celu... :-)

Z uwagi na waznosc sprawy proponuje szczegoly informacji przekazac na prv, chociaz sam bym sie chetnie dowiedzial czegos o motylach tego terenu, o ktorych mam sporo informacji. Moze bylaby to dobra okazja na zebranie wszystkich informacji o motylach dziennych tego terenu? Hmm... Grzegorzb, wygladasz na osobe, ktora moze wiedziec, kto jeszcze paletal sie za motylami po tym terenie. Moze podasz Izabeli namiary?

A fioletka nigdy nie widzialem - niestety :-(

Adam Larysz 
Lepidoptera

Wysłany: 2005-02-24, 12:26   Re: Motyle Kampinowskiego Parku Narodowego

Izabela napisał/a:
Może kto wie gdzie na terenie Parku występuje przeplatka aurinia, modraszek alkon, modraszek telejus?
A może kto miał przyjemnoc natkn?ć się na jakie inne ciekawe motyle...np. czerwończyka fioleteka?

Na pewno jest wiele osób w Polsce Izabelo, które znaj? konkretne stanowiska Rhopalocera w KPN, ale moim zdaniem niedopuszczalne jest aby podawać tu publicznie na forum dokładne namiary na stanowiska gatunków chronionych, wymienionych powyżej, bo to forum ogl?daj? dziennie tysi?ce ludzi, niekoniecznie z dobrymi zamiarami...
Takie informacje powinny być tylko przekazywane na priva...zreszt? temat ten był już poruszany na forum entomologicznym na www.entomo.bai.pl

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-02-24, 12:32   

zgadzam się i liczymy na to, że cała korespondencja ze szczegółami trafi do Izabeli a na forum w odniesieniu do rzadkich gatunków posługujmy się jednak ogólnikami bo to miejsce publiczne i informacje mog? być różnie wykorzystane

MoLoS.pl - ekspertyzy

grzegorzb 

Wysłany: 2005-02-24, 13:08   

Coż - dla mnie osobicie pisanie pracy o motylach dziennych Kampinosu jako PN (tu wychodzi dlaczego piszemy przez "s" a nie przez "w" :mrgreen: ) to trochę odkrywanie ameryki na nowo. Po pierwsze - nie wiem jaki jest zakres Twojej pracy? ile na to masz czasu? Jesli krócej niż rok - to wystarczy jedna "wycieczka" do siedziby Parku i jedna do PAN -u na Wilcz? - przegl?d 2-3 pozycji gdzie jest wszystko napisane i zebranie tego w kolejn?. Tylko po co?
Dokładnych danych miejscem występowania gatunków chronionych nikt Ci nie poda - bo i po co? przyjęte jest że w odniesieniu do tych gatunków podaje się kwadrat UTM i największ? miejscowoć a takie dane możesz wygenerować z tej strony :
http://motyle.pl/forum/po...=rozmieszczenie
co do gatunków które wymieniasz - wystepuj? one w granicach Parku - ich miejsca raczej Ci nikt nie poda.
Poza tym pytanie - czy skoto robisz prace - przewiduje ona wizyty w terenie? Czy bedzie robiona z za biurka? Bo jesli w terenie to rozumiem że posiadasz - zgodnie z obowi?zuj?cym prawem pozwolenie Dyrektora na prowadzenie badań i swobodne poruszanie się po Parku Narodowym?

Marfu 

Wysłany: 2005-02-24, 15:10   

Pozwolenia posiada - sprawdzalem w Dyrekcji. Ma zamiar chodzic po terenie, robic transekty, co mi pachnie pewnym naszym kolega z SGGW. A zeby transekty wybrac, rzeczywiscie trzeba miec info, gdzie jest sporo motyli (przy zalozeniu, ze sie ich nie wybiera losowo, ale tendencyjnie, co tez jest dopuszczalne).

[ Dodano: 24 Lut 2005 03:11 pm ]
PS. A publikacje na ten temat sa?

marcink 

Wysłany: 2005-02-24, 16:29   

kampinos ciekawy temat.... trochę go przebadałem, wielkich wyników nie ma ale sporo ciekawych gatunków tam jest.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2005-02-24, 20:13   

Mnie osobicie dziwi pisanie prac na temat obszarów przebadanych od A do Y.
Czyżby nie było terenów dotychczas nie badanych, a wymagajacych przebadania.
Nawet pod katem atlasu UTM - wiele obszarów nie widziało jeszcze entomologa.
Ja najwięcej ciekawych rzeczy znalazłem na terenach, które wczeniej uznawano za nieinteresuj?ce, które były biał? plam? w atlasie.

Izabela 

Wysłany: 2005-02-24, 20:43   

Dziękuję, za wskazanie błedu w tytule. Cóż jestem dyslektykiem i takie rzeczy czasem mi się zdażaj? :oops:
Co do mojej pracy, będę j? robić przedwszystkim w terenie i za zgod? Dyrekcji.
Będę się posługiwać metod? transektu liniowego.Na badania mam 2 lata.
Jednak obszar KPN jest doć duży więc muszę supić się na ł?kach najbardziej atrakcyjnych.(priorytetem bed? ł?ki odznaczaj?ce się duż? różnorodnoci? gatunkow? oraz gat. chronione) Co do dotychczasowych danych na temat motyli KPN to s? one bardzo ubogie. Mylę ,że informacja któr? znalazłam w siedzibie Parku iż na terenie można spotkać 113 gatunków motyli (dzienne i ćmy razem) sama mówi za siebie.Na tym terenie może być samych Rhopalocera ok. 80 gat.
Dlatego szukam informacji na forum. Jeli kto jakie dane posiada to bardzo prosze aby mi je przesłać na priva...rzeczywicie nie byłoby wskazane żeby znalazły się one na forum publicznym.

edit: krotom
tytuł zmieniłem wedle uwag

Marfu 

Wysłany: 2005-02-24, 21:17   

Alez Puszcza Kampinoska wcale nie jest przebadana!!

grzegorzb 

Wysłany: 2005-02-25, 08:22   

Wiacek napisał/a:
Mnie osobicie dziwi pisanie prac na temat obszarów przebadanych od A do Y.
Czyżby nie było terenów dotychczas nie badanych, a wymagajacych przebadania.
Nawet pod katem atlasu UTM - wiele obszarów nie widziało jeszcze entomologa.
Ja najwięcej ciekawych rzeczy znalazłem na terenach, które wczeniej uznawano za nieinteresuj?ce, które były biał? plam? w atlasie.

Popieram w całoci Twój punkt widzenia - jest tyle obszarów o których nikt nic nie wie a wszyscy tylko Białowieża, Biebrza, Kampinos. Ile można.
Ale co do samego Parku - skoro masz pozwolenie i dwa lata na badania to polecam kontakt z Pania Grażyn? Winiarsk? z PAN z Wilczej. Co do terenu - łaki od strony Kampinosu - w kierunku lasu - drugi teren - "od strony Wisły" - trzeci okolice tzw "starego grodziska" i leniczówki Truskaw. - co do nocnych - masz dwa lata - może warto założyć pułapke - chociażby na siedzibie parku w Izabelinie. -
Literatura - zajrzyj na strony www.entomo.bai.pl, albo na www.motyle.pl - może co Ci sie przyda z tego co tam jest. jest też baza motyli rodkowej Europy :D
Co do Parku - popytaj leniczych -wielu amatorsko łapie owady.

Marfu 

Wysłany: 2005-02-25, 11:53   

Czyli reasumujac publikacji na ten temat raczej nie ma... A w nauce jest tak, ze jezeli cos nie jest opublikowane, to nie istnieje - no bo jak wykorzystac??

marcink 

Wysłany: 2005-02-25, 13:59   

oki., oki - nic sie przecież nie stanie, jeli kolżanka opublikuje co o KPN. Ja nic nie czytałem n/t lepidopterofauny z tego regionu. jeli dziewczyna ma dokument pozwalaj?cy prowadzić badania, to wietnie. moze zobacz w siedzibie Izabelin, jak? dysponuj? literatur?? zreszta były by to najnoesze dane. ja proponuję badanie okolic Kampinosu, Leszna (tam sa ciekawe ł?ki), okolice Truskawia, Izabelinu (możę trochę po kampinoskich wydmach - jakis skalnik być moze statilinus) Babice i fak można trochę powędrować i pobadać dolinę Wisły ci?gn?c? się wzdłuż KPN w kierunku Płocka. co do nocnych to nie wiem wogóle co tam może być. z sówek napewno 2, które łowiłem: catocala elocata - wstęgówka elokata, scoliopteryx libratyx -szczerbówka ksieni. ale przecie samych noctuidae jest ok. 550 gat. no bo sphingidae 20 - z czego pewnie jest s pinastri, m stellatarum, h euphorbiae, m tiliae, d elpenor, - to moze być napewno ale czy co więcej? nie wiem...dalej jeszcze arctidae, lymantridae, notodontidae. z dziennych wiele tego nie będzie. ja stawiam na ok 70 gatunków max. nocnych natomiast ok 290 noctuidae, arctidae, sphingidae, lasocampidae, notodontidae, ok 65 gat. i geometride sporód 424 - myle, że ok 200 gat. czyli razem - wychodzi ok 625 gat. - to był by niesamowity wynik. i tak! wystarczy, ze ograniczysz sie do rhopalocera a nocnych do sphingidae, noctuidae, arctidae, lymantridae, notodontidae. s? jeszcze zygaenidae. to ciekawa rodzina i z nimi moze być ciekawie w puszczy. z trifoliii, z brizae, z ephialtes, z filipendulae, z carniolica itd... No tutaj decyzja należy do Ciebie. proponuję wstępnie przejrzeć przewodnik po puszczy państwa Kobendzów, b?dĽ inne podobne szczególnie dobrze opisuj?ce tereny puszczy i wtedyb wybrać ciekawe miejsca na badania.... to tyle z mojej strony

Marfu 

Wysłany: 2005-02-25, 20:36   

Literatury na pewno nie ma, a w Dyrekcji ostatnie dane jakie maja sa moje :-) Stad pomysl podpytania ludzi, gdzie warto pochodzic.

Odpowiedz do tematu