PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Modliszka w Polsce
Autor Wiadomość
Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-11-20, 20:03   

JacWyr, o pióra się tu raczej nie rozchodzi ;)

Muszę Cię zmartwić, bo kokon i pióra (które należały do uszatki) pochodzą z Polski :)
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

JacWyr 

Wysłany: 2011-11-20, 20:07   

W takim razie gratuluję :oki:

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-12-27, 14:20   

W moich stronach raczej "popularna". Niemniej jednak ciesze się z odkrycia ;-)
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

vanellus 

Wysłany: 2012-05-18, 15:24   

Ja w zeszłym roku spotkałem sie z modliszką na Roztoczu niedaleko Biłgoraja, a jak podaja zródła liczniejsza jest nieco dalej na południe w okolicach Niska i Rudnika nas Sanem. Jak znajdę fotke to ja wrzucę w nastepnym poscie.

trochiloides 

Wysłany: 2012-08-08, 13:06   

Witam,
kilka dni temu na listę ptaki PPPtaki przyszła taka oto wiadomość, która może zainteresować wielbicieli tematu

Cytat:
Witam.
Dziś rano idąc do sąsiada- mechanika , na jego podwórku spotkałem modliszkę zwyczajną/Mantis religiosa/. Z rozmowy wyszło że przebywają u niego od ok. 3 lat- po kilka sztuk w roku.Generalnie mieszkają w kwiatach żony sąsiada.Jestem z południa Polski- 5 km od Opola.A czy Wy spotykacie się z modliszkami w waszych rejonach? Bo to chyba nie częsty gość u nas jest?
Pozdrawiam.
Marcin Kasprzak-Dżyberti

przekazuję i ozdrawiam
C.

Tomazi 

Wysłany: 2012-08-23, 21:54   

Dziś wieczorem przez moje okno wleciała modliszka jestem z Ryk woj. Lubelskie według mapki występowania nie powinno jej to być. jutro zamieszcze kilka zdjęć

M_dryas 

Wysłany: 2012-08-23, 22:00   

Pewnie mapka z Instytutu Ochrony Przyrody? Jest zdezaktualizowana. Na forum entomo znajdziesz nowe informacje, na temat występowania modliszki. W ostatnich latach zwiększa swój zasięg.

ełek 

Wysłany: 2012-09-13, 21:30   

Cytat:

Rzadki gatunek modliszki odnaleziony na stokach Radziejowej!

- To rarytas entomologiczny – mówi o modliszce zwyczajnej, jej odkrywca w Beskidzie Sądeckim – Marek Styczyński. We wtorek podczas badań prowadzonych przez Wydział Spraw Terenowych w Starym Sączu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, udało mu się sfotografować samicę tego chronionego gatunku.

Modliszka zwyczajna (mantis religiosa) jest gatunkiem, który bardzo rzadko występuje w Polsce, za to najwięcej jej na Bałkanach i w Azji.
- Ona uwielbia ciepło, stąd w Polsce jest rzadkością. To, że znów zaczyna się pokazywać w naszym kraju i w Beskidzie Sądeckim potwierdza tylko, że mamy do czynienia z ocieplaniem się klimatu – podkreśla Marek Styczyński, pracownik RDOŚ oraz muzyk, współzałożyciel Projektu Karpaty Magiczne. - Jest to owad typowo południowy, a nasz kraj do tej pory był dla niego granicą. Od czasu do czasu można było spotkać pojedyncze okazy Wiele osób chodzi po górach w jego poszukiwaniu. Nam się udało we wtorek – dodaje.
Ostatni raz modliszka zwyczajna na terenie Beskidu Sądeckiego widziana była w 2009 r. w okolicach Muszynki. W tym roku udało się Styczyńskiemu sfotografować i zmierzyć samicę na jednym ze stoków Radziejowej. Modliszka miała około 6 cm długości i jak na Europę jest to standardowy rozmiar. Modliszki z tego gatunku rosną większe na Bałkanach, czy w Azji, gdzie potrafią osiągnąć nawet 20 cm.
- Nadal będziemy prowadzić poszukiwania tego owada. Chcemy ustalić, czy spotkana przez nas modliszka to pojedynczy okaz, czy może w Beskidzie Sądeckim żyją większe skupiska – zaznacza Styczyński. - Będziemy szukać charakterystycznych skupisk jaj, które w formie kokonu obudowane są wokół traw – dodaje.

http://www.sadeczanin.inf...dziejowej,38297

monia77 

Wysłany: 2012-09-14, 09:39   

ja też mialam modliszke,tato przyniusł z kopalni gorazdze/opolskie były 2 samce a dzien pozniej mieli samice.W NTO tez pisali o modliszkach znalezionych na opolszczyznie:)

kinga67 

Wysłany: 2013-01-17, 14:52   

ja miałam modliszek zatrzęsienie przy nocnej lampie.Okropnie gryzą. jedną wzięłam do domu bo była inna.Taka płowa a nie zielona i miała czarne oczy.Rano jednak miała zielone, a wieczorem znowu czarne.U zielonych modliszek też to zaobserwowałam.Dlaczego tak się dzieje?

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2013-01-18, 07:18   

kinga67, czy to czasem nie było podczas tego wypadu na Krym :?:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

vanellus 

Wysłany: 2013-09-22, 21:33   

W tym rok znow sporo modliszek na Roztoczu mam nadzieje ze gatunek wychodzi "z ukrycia" i bedzie coraz czesciej spotykany.

Kliwia 

Wysłany: 2013-09-22, 21:53   

Przypomniało mi się, że w ubiegłym roku, pod koniec sierpnia (zdaję się, że też był wtedy taki upał) udało mi się zaobserwować jedną modliszkę na południu woj. mazowieckiego. Mam gdzieś jej zdjęcie, jak znajdę to tutaj wstawię.

Kliwia 

Wysłany: 2013-09-23, 12:33   

Tak mi się właśnie wydawało, że już kiedyś o niej pisałam i nie było to w zeszłym roku ale dwa lata temu, 11 września. Czasem ludziom się "rąbię".
A tu link do tematu z moim zdjęciem:
http://forum.przyroda.org...-vt4376,240.htm

chopin 

Wysłany: 2014-09-15, 11:50   

występują modliszki, przynajmniej tak czytałem ale dziś przekonałem się na własne oczy - wpadła do pokoju przez okno.. :) z tego co czytałem bardzo rzadko występuje w polsce i jest pod ścisłą ochroną EN chciał bym zaznaczyć że mieszkam w łękach strzyżowskich - podkarpackie przy samym CZARNORZECKO-STRZYŻOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

kilka fotek modliszki jest to samiec bo podobno tylko one unoszą sie na skrzydełkach

Odpowiedz do tematu