PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus)
Autor Wiadomość
lakukaracza 

Wysłany: 2006-02-28, 11:25   Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus)

Witam. Poszukuję wszelkich informacji dotyczących ekologii Ixodes ricinus (kleszcz pospolity). Interesuja mnie szczególnie taksty z a g r a n i c z n e . Jeśli ktoś z Was dysponuje taką literaturą proszę o przesłanie na adres lakukaracza@o2.pl lub info na Forum. Informacje te potrzebne są mi do prowadzonych w chwili obecnej badań dotyczących tego gatunku. Wszelkie linki miło widziane. Jeśli moja prośba w jakikolwiek jest sprzeczna z regulaminem Forum proszę o informacje na prv lub maila.

Paweł Buczyński 

Wysłany: 2006-03-02, 13:49   

Zajrzyj na forum entomologiczne (www.entomo.pl) i napisz do Przemka. On jest dobrym znawcą tematu.

Joanna 

Wysłany: 2006-03-02, 18:12   

Wiesz, myślę że Twoja prośba zupełnie nie jest sprzeczna z regulaminem. Nie gniewaj się ale jest troszkę dziwna. Cóż to znaczy że interesują Cię prace zagraniczne. Napisane przez Polaków po agielsku już nie? Po polsku też może być coś ciekawego. Akurat mam kilku znajomych którzy siedzą w tym temacie. Jest coś takiego jak wyszukiwarka wbij sobie nazwę lacińską, poszukaj arykułów, idź do biblioteki. Nie wyręczaj się innymi. Tak może robić laik, a nie ktoś prowadzący "badania" :? .

lakukaracza 

Wysłany: 2006-03-03, 11:41   

Dzięki Paweł :)

Kochana Joasiu. Sprawa wygląda nastepująco: wpisywanie nazw łacińskich i ewentualnych dodatkowych słów kluczowych niewiele daje. Najczęściej jako odpowiedź znajdujesz tylko bezwartościową paplaninę albo teksty dotyczące boreliozy i innych choróbsk. Jakoś jest niezwylke trudno odszukać informacje dotyczące EKOLOGII a nie epidemiologi. Proszę o publikacje zagrabniczne na tym Forum dlatego, bo sama nie daję sobie juz rady z ich poszukiwaniem. I nie wynika to z mojej niewiedzy, lenistwa itp. Uwierz mi, ze siedzę na tyle głęboko w temacie, że wiem co mówie ;-) . Na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi są tylko abstrakty do prac. Nie proszę, zeby ktoś za mnie szukał, ale o to, ze jeśli ktoś coś znajdzie, to niech o mnie pamięta.
Nie gniewam się. Myślę, że możemy mieć współnych znajomych - skoro jak sądzisz "siedzą w temacie" (nawet na 101%!!! w takim wypadku mamy). Chodzi mi o to, że nie do wszystkich informacji jestem w stanie dotrzeć a nic nikomu nie zaszkodzi jak mi linka podeśle. Może już to czytałam, a może znajdę tam informacje całkowicie nowe, zwlaszcza, ze prace dotyczące ekologii nie są w chwilo obecnej tak popularne jak prace dot. epidemiologii (oczywiście mowa o I.ricinus)
Prace polskie mnie nie interesują - bo je chyba wszystkie znam i mam - prawdopodobnie z największego i najlepszego polskiego Źródła (ukłony w stronę Lublina)

Joanna 

Wysłany: 2006-03-03, 11:52   

Rozumiem Twój punkt widzenia. Fakt że jestem wyjątkowo obrotna i może nie rozumiem tych mniej. Ja to widzę tak, jakby ktoś powiedział "hej jestem zawodowym fotografem, a tak przy okazji to może ktoś wie jak to jest z tą przesłoną, czasem i z całym majdanem?" :? Uderzyło mnie że jak na razie nie napisałaś w swoich mailach nic wartościowego za wyjątkiem tego ze inni forumowicze to "ciapy" i że posiałaś jakieś nasionka. Mam nadzieję że to się zmieni. Pozdrawiam Joanna

lakukaracza 

Wysłany: 2006-03-03, 12:02   

Zazdroszczę Ci Twojej obrotności. Moja widocznie sie wyczerpala, skoro proszę o pomoc. Przepraszam, ze proszę na Forum o pomoc ( :?: :> :?: ). Zapewniam Cię, ze gdybyś rozumiala mój punkt widzenia ta dyskusja nigdy by sie nie wywiązala. Może jednak nie za bardzo tkwisz w temacie i nie masz co robić z wolnym czasie. :? Doskonale wiem co zrobić z tym całym majdanem. Szukam tylko jakiś perełek. "Hej. jestem zawodowym fotografem i mam doskonały aparat takiej i takiej marki. Ostatnio zauważyłem, ze ma taki mały czarny przycisk, o którym nie ma słowa w instrukcji i nie mam pojęcia do czego służy. Do tej pory do niczego mi sie nie przydawał. Może macie jakiś doświadczenie w tej materii Bracia Fotografowie. Pomóżcie!!!" - taki jest mój punkt widzenia... :mrgreen: (- ale to w końcu nie ja jestem specjalistą od fotografowania :res: )

Jeśli natomiast mowa o nasionkach - to chyba się wystarczająco pokajałam - nie zwróciłam uwagi na datę postu. Jeśli natomiast uważasz, że jest to niewartościowe - to proponuję zająć się hodowlą kaktusów. Powodzenia :]

Nadal proszę o wszelkie linki dotyczące tematu :cool:

Ptyś 

Wysłany: 2006-03-03, 12:50   

Swojego czasu myślalem :idea: że jak jest jakieś forum to ktoś nowy,potrzebujący jakichś informacji,czy po prostu chcący czegoś się dowiedzieć a nie mający perfekcyjnego wykształcenia w tych sprawach może spytać,poprosić i znajdzie zrozumienie{nawet u ludzi z Warszawy} widzę że się myliłem przykro mi z tego powodu.Frajer ze mnie po prostu :oops:

Joanna 

Wysłany: 2006-03-03, 13:05   

Ptysiu chciałam zakończyć ten temat ale naprawdę nie mieszajmy do tego Warszawy. Jakbyś mnie lepiej znał to byś wiedział ze osobiście nie odmawiam nikomu pomocy jeśli jest zasadna. Zdziwiłbyś się na jakie ilości maili odpowiadam. Zawsze odpowiadam. Nie piszę jednak nikomu wypracowań i nie odrabiam za nich ani prac domowych a takie też mam prosby. Nasza Mysia to osoba dojrzała, trzydziestoletnia, prawdopodobnie na etacie naukowym i jak rozumiem ma wykształcenie w swoim kierunku. Jeżeli nie umie zebrać literatury to powinna zmienić zawód. Koniec. kropka. Dla mnie temat zakończony.

lakukaracza 

Wysłany: 2006-03-03, 13:15   

uhhhh... no nie....Jeśli coś mozesz zrobić lepiej to zrób to! Jeśli juz wszytskie mozliwości poszukiwania wykorzysyałam i teraz proszę o pomoc na Forum, bo licze, że może znajdzie sie jeszcze jakaś perełka to uwierz mi Joanno, że to nie dlatego, że bumeluję. Ja nie zaczynam tu poszukiwania literatury, ja tu je kończę.
Muszę Ci przyznać rację. Lepiej sie powymądrzać niż prosić mądrzejszych o pomoc. A juz nie daj Boże przyznać się do tego, że pomocy potrzebujesz. Aśka, Ty w ogóle nie masz pojęcia o co ja proszę. Wybacz, ale z czytaniem to masz chyba jakieś kłopoty, albo przynajmniej ze zrozumieniem tekstu. Dla mnie też rozmowa z Tobą jest zakończona.

Nadal proszę o wszelkie linki do informacji dotyczących zagranicznych publikacji na temat Ixodes ricinus. Z góry dziekuję za pomoc.

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2006-03-03, 17:45   

Cytat:
Wiesz, myślę że Twoja prośba zupełnie nie jest sprzeczna z regulaminem. Nie gniewaj się ale jest troszkę dziwna. Cóż to znaczy że interesują Cię prace zagraniczne. Napisane przez Polaków po agielsku już nie? Po polsku też może być coś ciekawego. Akurat mam kilku znajomych którzy siedzą w tym temacie. Jest coś takiego jak wyszukiwarka wbij sobie nazwę lacińską, poszukaj arykułów, idź do biblioteki. Nie wyręczaj się innymi. Tak może robić laik, a nie ktoś prowadzący "badania"

chyba podanie tytułow to nie jest jakiś problem, a tak to wyszło pituś pituś pierdu pierdu jaka ja jestem mądra bo potrafie skorzystać z katalogu bibliotecznego, po cholere się mądrzyć, jak sie nie wie to sie nie pisze i olewa takie tematy... przecież nie każe ci ona skanować wszystkie publikacje i wysyłać. A tobie jak nie odpiszesz na jej posta korona z głowy nie spadnie. Przepraszam za mój ton wypowiedzi i za zasmiecanie wątku, co głównie mnie oburzyło, ale poniosło mnie gdyż chciałem poczytać coś o kleszczu a tu kupa :mrgreen:

lakukaracza 

Wysłany: 2006-03-03, 17:58   

ja chętnie na wszystkie pytania dotyczące kleszczy z tego gatunku odpowiem. Nawet z miłą chęcią. W końcu pare tysięcy ich w życiu zamordowałam :roll: . Aż się palę do pisania o nich :tup: . I przepraszam, że mnie poniosło - chcialam wyedytować, ale nie wiedziałam, ze jest ograniczenie do 30 minut. :? Trochę nieudany ten mój debiut na Forum (na zasadzie "jedna baba drugiej babie") ale mam nadzieje, ze mi dacie szanse na rehabilitację :] :roll:

lotr 

Wysłany: 2006-03-03, 18:56   

lakukaracza: to może na początek napisz, popierając swoim autorytetem, jak się usuwa najlepiej kleszcze. Słyszałem już o wieluuuu metodach (jak każdy zresztą ;) ), niektóre całkiem śmieszne (weźmisz czarne sadło... :P ). Może znasz jakiś lepszy jeszcze? ;)
O, i może, jeszcze jaki środek jest najskuteczniejszy, do ich odstraszania (pomijając maskę czupakabry :P ). Jeśli w ogóle jakiś ;)

P. Pawlikiewicz 

Wysłany: 2006-03-03, 19:09   

mnie ciekawi jedno, czy one zwracają na grupe krwi a jeśli tak to na jaką ... bo z komarami to już wiem ze lubią grupe 0 ale z własnego doświadczenia wiem żę moją również ARh- :) , natomiast łaże po łąkach, krzakach łapie motyle z różnymi ludźmi i do nich ciągną Ixodesy a do mnie nie, raptem miałem dwa razy kleszcza.

lakukaracza 

Wysłany: 2006-03-03, 19:10   

Cześć Krajan ;-) !
Kleszcza powinno sie wykręcić. I nie sugerować sie bajkami , że w prawo albo w lewo. Zdecydowanie. Czyli - złapać pensetą jak najbliżej skóry i dziada wykręcić. Nie wolno go niczym smarować ani przypalać. Smarując zapychasz mu tchawki i uniemożliwiesz oddychanie. Kleszcz wtedy najczęściej obumiera, albo próbuje sie wydostać, ale wcześniej zaczyna zwracać i "pluć" do środka; a że wszelkie patogeny zanim przejdą do hypostomu, nazwijmy to ryjkiem, przechodzą tam ze ślinianek - to wiadomo - można się w ten sposób zarazić wszelkimi chorobami, które może kleszcz transmitować.
Jeśli chodzi o zapobieganie - to wszelkie repelenty przeciwko kleszczom są wskazane, chociaż, ja osobiście nie stosuje, chociaż bywałam w miejscach, gdzie można było ok 300 kleszczy w 40 minut zebrać. Trzeba znać się troszku na wystepowaniu - bo one lubią specyficzne warunki - tj. wysoka wilgotność i odpowiednia roslinność. Poza tym przynajmniej tenisówki, długie spodnie i skarpetki do lasu. Sandałki odpadają :roll: . Dobra, przerwa, bo ktoś coś napisal

lakukaracza 

Wysłany: 2006-03-03, 19:11   

cos w tym musi być - ja mam AB Rh- i żaden mnie jeszcze nie raczył spróbować. A z tymi komarami to ja bym byla skłonna zastanowić sie, czy one nie zwracają uwagi na czynnik Rh a nie na grupe A B 0. Kiedyś rozmawiałam o tym z pewną ważną panią z Gdyni, która się komarami zajmuje i ona tylko zrobiła wielkie oczy. Takich badań nie prowadziła, ale nie jest powiedziane, czy ktos takiego czegoś już nie zrobił. Z moich doświadczeń i "ankiet" wśród znajomych ci z Rh- są gryzieni częściej. Ale to nie moja działka. :roll: :cool: wiec mogę sobie co najwyżej pogdybać :cool:
Ostatnio zmieniony przez lakukaracza 2006-03-03, 19:28, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu