FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Domki dla pszczół samotnic i trzmieli
Autor Wiadomość
Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-03-09, 21:25   Domki dla pszczół samotnic i trzmieli

Jako ze zbliża się sezon i "ptasiarze" całą masę budek mają już pewnie zrobioną to pomyślałem ze my tez możemy zrobić domki dla tych owadów http://www.terrarium.com....zczol-2024.html i http://www.tbop.org.pl/pr...iele/budki.html

mazah 

Wysłany: 2009-03-18, 09:57   

Jak najbardziej przyłączam się do pomysłu, także zachęcam wszystkich do konstrukcji budek szczególnie dla trzmieli i rozwieszania ich w swoich ogrodach lub gdzieś w terenie. Ja budkę dla trzmieli wystawię u siebie na działce. Ptyś dajmy dobry przykład i po wystawieniu budki własnej konstrukcji w terenie wrzućmy tu fotki na dowód -żeby nie rzucać słów na wiatr ;) Pozdr

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-03-18, 13:11   

nie ma sprawy :) Taki megachilnik szykuję ze głowa mała{w sumie to robię 2{ten drugi dla znajomego będzie mniejszy}
Ostatnio zmieniony przez Ptyś 2009-03-18, 13:21, w całości zmieniany 1 raz  

Corbie 

Wysłany: 2009-03-18, 13:13   

Dzięki za te linki. Szukałem kiedyś podobnych stron w necie, bo zainspirował mnie „dom dla owadów” we wrocławskim ogrodzie botanicznym.
Ja wrzucę link do angielskiej strony, gdzie są „gotowce” dla zmanierowanych brytyjczyjków: :)
http://www.jacobijayne.co...pecies/insects/
ale pewne pomysły są uniwersalne. Oprócz pęku trzciny można np. nawiercić w klocu drewna otwory o różnej średnicy (nie musi być taki dopieszczony jak na zdjęciu), albo zrobić coś podobnego w kawałku cementu.
A na koniec rysunek domku dla trzmieli z tejże strony.

domek dla trzmieli.jpg
Plik ściągnięto 687 raz(y) 67,18 KB

mazah 

Wysłany: 2009-03-19, 09:42   

A co myślicie o domku dla trzmieli z takiej cegły ( pustak wentylacyjny )? np. dla kamiennika Z obydwu stron zamkniętej deskami i z otworem wlotowym o odpowiedniej średnicy w desce.
Cegłę umieścić na podłożu w pozycji poziomej, Przykryć ziemią bądź kamieniami? Chyba wypróbuję ten prototyp.To wersja dla zapracowanych-Wymaga mniej pracy niż standardowy domek z desek.Czy może za bardzo kombinuję? :/ ;) Pozdr.

jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Wysłany: 2009-03-19, 12:41   

Tutaj jeszcze są ciekawe domki

Pozdrawiam

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-03-19, 16:54   

Takie coś jak pokazał Jurek zrobię w przyszłym roku tyle ze nie będę robił tego jak oni a zrobię z gliny ze słomą takie jakby bloczki i z nich tą ściankę zbuduję- przez to nie będzie pękać - a podmurówkę z takiego białego miękkiego wapienia zrobię- u nas to opoką nazywają i przedtem używali jej właśnie do budowy fundamentów :cool: w tym roku robię megachilnik z trzciny, kawałków drewna i może z 2-3 bloczków glinianych wsio będzie wielkości ula pszczelego{mam kilka takich starych do zniszczenia wiec jeden przerobilem ;) } mam już 4 pęczki trzciny po ok 100 trzcinek w każdej one zajmią moze połowę miejsca a w drugiej polowie będa nawiercone klocki i bloczki gliniane to będzie gdzieś 60- 80 cm szerokości na 120 cm wysokości jak nie lepiej :> potem jeszcze muszę daszek zrobić z trzciny zeby wygląd był taki bardziej rustykalny- będzie super wygladać :tup: domki dla trzmieli zrobię odsobno ;)

jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Wysłany: 2009-03-31, 11:19   

A może żeby glina nie pękała, wymieszać ją z piaskiem? Tak się podobno robi np. w piecach, kominach.

Ja jestem na etapie amatorskich konstrukcji typu "widzimisię", ale zobaczymy, co tam zamieszka ;)
Fotki wrzucę jak będzie stało ;)

Pozdrawiam

sabotek 
botanik

Wysłany: 2009-04-14, 10:32   

a ja takie cos widzialam, nie wiem tylko czy to dla bombatych ... ale na pewno dla bzykow

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-04-14, 22:41   

niewątpliwie dla pszczół- dla informacji dodam ze u mnie mieszkają te pszczoły wszędzie tylko nie w tym przygotowanym domostwie- normalnie w domu to mieszka cale stado znalazły sobie wejście poniżej ocieplenia domu a tam pod spodem jest cegła dziurawka :? i w tych cegłach jest ich mnóstwo- z drugiej strony nawet im sie nie dziwię - dopiero teraz na to zwróciłem uwagę ale u mnie lessowych skarp jest tyle ze nie muszą sie męczyć z szukaniem domu. ostatnio idąc polną drogą spotkałem kolonię setki jak nie tysiące takich małych kopczyków i mnóstwo drobniutkich pszczółek takich ze 5-7mm

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-04-21, 22:33   

Wprowadziły się wreszcie- ale tylko do rurek i tylko Osmia rufa jest ich tak z 15 samic. Natomiast do otworów w glinie jeszcze nic nie przyfrunęło :? I tak się tymi pszczołami zainteresiłem ze nie bez zdziwienia stwierdziłem ze jest ich tu u mnie cale mnóstwo -rozmaitych na chwile obecną mam z 5 takich do trzmiela podobnych -tyle ze mniejszych a tych mniejszych wielkości pszczoły miodnej lub trochę mniejsze to chyba ze 20 rożnych nie licząc tych bardzo małych Niedaleko domu jest taka skarpa i tam mieszkają w otworkach takie super większe od pszczoły miodnej mają taki czarny błyszczący odwłok z białymi paskami na brzegu -są super tylko ze strasznie płochliwe i nie dają się focić. oczywiscie najfajniejsza jest Andrena fulva ;)

Ptyś 
botanik

Wysłany: 2009-08-31, 09:27   

powoli zamykam sezon- bardzo owocny zresztą- ogólnie rzecz biorąc sukces całkowity- mój domek w części rurkowej zamieszkało 6-7 gatunków pszczół i os samotnic cześć gliniastą zamieszkało 8 gatunków i to w pierwszym roku - w przyszłym roku robię 2 domki :> no i będę się musiał pozbyć części rurek z Osmia rufa bo nie wyrobię inaczej z wielkością populacji-nie wiecie czasem jak to wygląda wg prawa- bo może nie wolno tym handlować :idea:

jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Wysłany: 2010-03-10, 18:15   

Myślę, że takie budownictwo za jakiś czas rozwiąże problem.
http://www.strawbale.pl/
Poczytajcie więcej- takie domy stają się coraz bardziej popularne. Otynkowane są gliną, która pewnie będzie pękać i będzie mogła być zasiedlona przez pszczoły.
Wiele ludzi się nakręca tą technologią- ponoć najtańsza, dobrze magazynuje ciepło, antyalergiczna, ekologiczna...

Żeby wrócić na ziemię przypominam, że to zwykły drewniany dom (konstrukcja szkieletowa) wypełniony belami. Będzie stał tyle, ile dom z drewna. Do tego trzeba zrobić bardzo stabilną konstrukcję z grubszych kantówek niż w "normalnym" domu, bo dach i strop będzie musiał się opierać tylko na szkielecie- nie tak jak w drewnianym domu (na całych ścianach).
Będzie trzeba też pilnować, żeby żadna wilgoć nie dostała się w "mury".
Ciekaw też jestem, czy myszy i owady nie narobią tam spustoszenia.

Torenvalk 

Wysłany: 2013-02-04, 22:28   "Domek dla owadów"

Witam :)

Przepraszam, jeśli robię bałagan, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. W parku (właściwie to jest mały las) zauważyłam jaskrawo pomalowaną budkę z szyldem "domek dla owadów". Znalazłam to późną wiosną, ale zdjęcia zrobiłam dopiero kilka dni temu. Byłam tam wiele razy, ale nigdy nie widziałam żadnego owada w pobliżu...
Mam do Was kilka pytań:
1. Ta konstrukcja rzeczywiście służy owadom, czy to jakaś atrapa? ;)
2. Jakie owady mogłyby tam ewentualnie zamieszkać?
3. Czemu służą takie jaskrawe kolory?
4. Spotkał się ktoś z czymś takim? Bo byłam w kilkudziesięciu różnych parkach, i tylko w tym jednym miejscu widziałam taki domek.

A oto zdjęcia:

Pozdrawiam :)

amdain 

Wysłany: 2013-02-04, 22:36   

widziałem kiedyś w programie poświęconym pielęgnacji ogrodów taki domek dla owadów miał on być schronieniem dla zapylaczy i tzw pożeraczy szkodników :)

Odpowiedz do tematu