PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Domki dla pszczół samotnic i trzmieli
Autor Wiadomość
katia 

Wysłany: 2015-04-01, 12:45   

Proszę, odpowiedzcie mi, bo nie wiem jak w końcu mam ten hotel zrobić :cry: :cry: :cry:

Justyna K 

Wysłany: 2015-04-02, 07:52   

katia napisał/a:
Wszędzie pisze się, że domki powinny być zwrócone na południe, powinny być nasłonecznione. A co z tyłem takiego owadziego hotelu? Buduję aktualnie hotel z palet i zastanawiam się z tylną jego częścią. Zagospodarować ją tak jak front czy jakoś inaczej??
Możesz tył zostawić po prostu niezagospodarowany (jeśli domek jest w formie "szafy" to może ona mieć tylną ściankę), a możesz na tamtą stronę również wystawić gniazda. Owady nie są aż tak strasznie wybredne i podejrzewam, że zasiedlą obie strony (a w każdym razie zawsze będą miały wybór). Poza tym, ja w zeszłym roku miałam kilka domków w pełnym słońcu, i kilka w cieniu, i ku mojemu zaskoczeniu te w cieniu były o wiele chętniej zasiedlane przez murarkę (być może w tych drugich im jednak za bardzo przypiekało).

katia 

Wysłany: 2015-04-03, 11:06   

Dzięki Justyna. Robię hotel z palet.

żabol 23 

Wysłany: 2015-05-22, 23:50   

Witam

Mam do Was pytanko, orientujecie się, ile gatunków murarek występuje w Polsce o ile w ogóle są jakieś oprócz murarki ogrodowej ?
W zeszłym roku wywierciłem sobie z nudów kilka dziur w pieńku stojącym w drewutni ogrodowej i na jesieni zauważyłem że kilka z nich jest zasiedlonych przez te sympatyczne owady. Więc w tym roku wczesną wiosną wywierciłem jeszcze kilka o różnych średnicach. Jak sie okazuje podpasowały murarkom i chętnie je zasiedlają, dlatego też kupiłem specjalny domek dla nich w ogrodniczym i już kilka łodyg trzciny jest ,,zamurowanych" :tup:
Zauważyłem że (według mnie) jest kilka rodzajów tego owada. Są takie mniejsze, jaśniejsze i zasiedlające o wiele mniejsze dziurki niż te większe ,,tradycyjne" murarki. Wiecie coś na ten temat ? Czy może po prostu, są małe samiczki i duże samiczki ? :?

Aneta 
moderator

Wysłany: 2015-05-23, 09:35   

Jeśli chodzi o sam rodzaj Osmia, to FE podaje dla Polski 18 gatunków. Aczkolwiek nie wszystkie one gnieżdżą się w tunelach w drewnie, np. O. bicolor czy aurulenta wybierają muszle ślimaków. Natomiast pomoce gniazdowe chętnie adaptują też pszczoły z rodzaju Megachile czy Heriades.

żabol 23 

Wysłany: 2015-05-23, 14:24   

Okk, dzięki za odpowiedź Aneta ;)
Opłaca sie teraz jeszcze wywiesić drugi domek, czy już za późna pora ?

Justyna K 

Wysłany: 2015-05-24, 18:00   

Jeżeli pszczoły pozajmowały już miejsca w pierwszym domku, to ja bym wywiesiła drugi :) W najgorszym razie nic w nim nie zamieszka ;) ale myślę, że jakieś pszczoły spokojnie jeszcze będą latać. Albo samotne osy, które też lubią takie miejsca jak murarki.

żabol 23 

Wysłany: 2015-05-24, 21:06   

No to jutro wywieszam, dzieki !!!!!!!!!! :)

monika123 

Wysłany: 2015-06-02, 20:05   

Mój balkonowy domek dla owadów

01.jpg
Plik ściągnięto 1037 raz(y) 69,73 KB

02.JPG
Plik ściągnięto 1085 raz(y) 72,76 KB

03.JPG
Plik ściągnięto 1069 raz(y) 68,74 KB

willow 

Wysłany: 2015-08-21, 16:04   

Justyna K napisał/a:
ku mojemu zaskoczeniu te w cieniu były o wiele chętniej zasiedlane przez murarkę (być może w tych drugich im jednak za bardzo przypiekało).

Mam podobne obserwacje. W jednym z domków wystawa była na południe z lekkim odchyleniem na zachód i wydaje mi się, że było dla nich za ciepło, bo im bliżej dachu rzucającego trochę cienia, tym więcej komórek jest zajętych. A obserwacje pochodzą jeszcze sprzed tej fali morderczych upałów.

(Może to zależy też od składu gatunkowego?)

Odpowiedz do tematu