PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Domki dla pszczół samotnic i trzmieli
Autor Wiadomość
katia 

Wysłany: 2014-04-15, 13:38   

Jak wygląda obsługa, konserwacja takiego domku?

Justyna K 

Wysłany: 2014-04-15, 23:53   

katia napisał/a:
Jak wygląda obsługa, konserwacja takiego domku?
Po wywieszeniu na wiosnę gniazda nie trzeba nic z nim robić przez cały sezon. W opcji minimum nie trzeba z nim w ogóle nic robić, zostawiasz gniazdo tam gdzie jest aż do następnej wiosny, tylko przed kolejnym sezonem dokładasz świeżych rurek na nowe gniazda, a po wygryzieniu się pszczół ubiegłoroczny domek można wyrzucić.
Po pierwszych mrozach można pszczoły schować gdzieś w chłodne miejsce, żeby się drapieżniki nie dobrały, ale nie jest to konieczne.

willow 

Wysłany: 2014-04-22, 13:34   

Justyna, dziękuję za wskazówki. Przepraszam że tak późno, ale nie dostałam powiadomienia o odpowiedzi.

Jeszcze jedno pytanie - rozumiem że w kwestii czy nie jest za późno, to mówimy o tym, że pszczoły po prostu w tym sezonie się nie wprowadzą? Chyba można zawsze postawić i poczekać na kolejny sezon (czy może jest coś o czym nie wiem?).

Justyna K 

Wysłany: 2014-04-22, 21:20   

willow napisał/a:
eszcze jedno pytanie - rozumiem że w kwestii czy nie jest za późno, to mówimy o tym, że pszczoły po prostu w tym sezonie się nie wprowadzą? Chyba można zawsze postawić i poczekać na kolejny sezon (czy może jest coś o czym nie wiem?).
Jeżeli chcesz sobie "odpuścić" bieżący sezon, to lepiej jednak poczekać do przyszłego roku z wystawianiem domku, żeby niepotrzebnie nie mókł przez całą jesień i zimę na zewnątrz ;) Ale możesz też wystawić teraz, a jeśli zupełnie nic się nie zagnieździ, to na zimę schować gdzieś do piwnicy i bardzo wczesną wiosną przyszłego roku spróbować jeszcze raz.

darius 

Wysłany: 2014-06-17, 22:53   

Zrobiłem jeden mały domek i odniosłem od razu sukces :oki: na ok.35-40 trzcinowych rurek , 8 jest już zasklepionych ziemią :oki: Chyba się więc udało :)

carr 

Wysłany: 2014-07-10, 19:04   

Cześć

Słuchajcie, na terenie PK Wzniesień Łódzkich zakładamy kwietne ogródki i hotele oraz małe budki dla pszczół samotnic, trzmieli i innych owadów. Ogródki już rosną, małe budki już wiszą, duże witryny już stoją. Pozostało jedynie wypełnić substratem lęgowym ostatni hotel.
Jeśli ktoś chciałby nam pomóc przy wypełnianiu ostatniej witryny prosimy o kontakt. Nie da się ukryć, że również mile widziana jest sucha trzcina ;)
Dla ochotników i dostarczycieli trzciny znajdą się drobne upominki.

Co ciekawe - kilka miejscówek już zostało przez pszczoły pozajmowane.

Kontakt
lodz@salamandra.org.pl
Facebook: Łódzkie Koło PTOP Salamandra

Organizatorzy
Łódzkie Koło PTOP Salamandra
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Jeden z ogrodów

Zalepione otwory w jednym z małych domków

Jedna z gotowych witryn

Ta witrynka czeka na wypełnienie :)

Justyna K 

Wysłany: 2014-07-15, 12:47   

carr, świetne te witrynki :oki: I jaka różnorodność materiałów do gniazdowania :) To ja czekam na relację, co zajęło gniazda i w jakich ilościach.
Jakie rośliny sadzicie w ogródkach?

carr 

Wysłany: 2014-07-16, 09:31   

No różnorodność materiałów jest duża. Witrynki mamy lokowane w różnych krajobrazach i w związku z tym staramy się dobierać materiały tak aby korespondowały z tym co jest w otoczeniu. I tak na przykład w miejscu gdzie 300m dalej jest odsłonięta skarpa piasku zasiedlona przez błonkówki (stanowisko dokumentacyjne) do witryny wrzuciliśmy więcej gliny. Do tego pomyśleliśmy też o miejscach dla pajęczaków a nawet dla . . . ptaków ;)
Pojedyncze otwory już są pozalepiane. No ale z oceną sytuacji trzeba będzie poczekać do przyszłego sezonu. Do tej pory pozajmowane są tylko otwory w drewnie.

Ogrody miały pełnić jeszcze funkcje ozdobne, edukacyjne a w jednym przypadku również i użytkowe (ogródek ziołowy), toteż zdecydowaliśmy się na taki skład:
Ogród 1
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii)
Rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile)
Macierzanka różne gatunki i odmiany (Thymus sp.)
przegorzan pospolity (Echinops ritro)
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) 'Russian Sage
sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) 'Pinwheel Dark Red Shades
krokus wiosenny (Crocus vernus) 'Whitewell Purple
Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria)
Przetacznik kłosowy (Veronica spicata)
szałwia łąkowa (Salvia pratensis)
bodziszek czerwony (Geranium sanguinea)
dziewanna jedwabista (Verbascum bombyciferum)
chaber wielkogłówkowy (Centaurea macrocephala)
mikołajek płaskolistny (Eryngium planum)
czosnek błękitny (Allium caeruleum)
powojnik Grupa Tangutica (Clematis tangutica) 'Lambton Park'
wrzoście (Erica) różne odmiany

Ogród 2
sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) 'Pinwheel Dark Red Shades'
rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) 'Goldstrum'
przetacznik kłosowy (Veronica spicata) 'Blauteppich'
szałwia omszona (Salvia nemorosa) 'Alba'
szałwia lekarska (Salvia officinalis) różne odmiany
bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) 'Rosemor'
krokus wiosenny (Crocus vernus) 'Whitewell Purple'
cebulica syberyjska (Scilla siberica)
kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii)
aster krzaczasty (Aster dumosus) 'Professor Kippenberg'
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)
Kłokoczka południowa (Staphylea pinnata)
wrzoście (Erica) różne odmiany

Ogród 3
śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
krokus wiosenny (Crocus vernus) Whitewell Purple
cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) Grappenhall
kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii)
Pysznogłówka dęta (Monarda fistulosa) 'Kardinal
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
szałwia lekarska (Salvia officinalis) różne odmiany
Lebiodka pospolita aureum (Origanum vulgare)
Melisa Lekarska (Melissa officinalis)
Macierzanka różne gatunki i odmiany (Thymus sp.)
Mięta pieprzowa Chocolate (Mentha piperita)
Czosnek szczypiorek (Alium schoenoprasum)
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis)

Galeria z zakładania ogródków dostępna jest tutaj
galeria

Pozdrawiam

czkot 

Wysłany: 2014-07-17, 19:35   

Buduję spory, ale dość prowizoryczny domek dla różnych bezkręgowców, przeznaczony na zimowisko, ale również chciałabym w nim wygospodarować miejsce dla pszczół. Wymiary: 80x100cm, dwustronny. Domek powstaje jako zabudowa starej furtki w ogrodzeniu :) jako, że najwyższe gniazda będą na wysokości 1m nad ziemią, a najniższe- przy samej ziemi, mam pytanie: czy murarki preferują jakiś zakres wysokości do budowy gniazda, czy jest im wszystko jedno? Może 1m nad ziemią to za nisko, i powinnam gniazda przeznaczone dla pszczół zamontować wyżej?
Następne pytanie, jakie mi się nasuwa: czy murarki preferują zacienione czy nasłonecznione miejsca? Domek stoi w miejscu suchym, jednak jedna strona jest wybitnie nasłoneczniona (zwrócona na południe), natomiast druga znajduje się w cieniu.

Nie znalazłam niestety nigdzie tych konkretnych informacji. :) byłabym wdzięczna za pomoc.

Justyna K 

Wysłany: 2014-07-19, 15:46   

Nie pamiętam, żebym się spotkała z domkami dla murarek zawieszonymi bardzo nisko nad ziemią, więc nie mam pojęcia, czy murarki by takie gniazda zasiedliły ;) Niemniej domek na powierzchni gruntu jest łatwo dostępny dla różnych gryzoni, które mogłyby mieć ochotę na larwy pszczół. Bezpieczniej moim zdaniem dać te gniazda wyżej, 0,5-1 m powinno być OK.

Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to zasadniczo wejścia do gniazd powinny być na południe. Ale z kolei jeśli gniazda założone po stronie południowej byłyby bardzo mocno nagrzewane, to to też może nie być dobre. Najlepiej byłoby założyć gniazda po obu stronach, i zobaczyć, które będą zasiedlane chętniej. I w kolejnym roku ewentualnie zlikwidować te po stronie rzadziej wybieranej przez pszczoły :)

czkot 

Wysłany: 2014-07-20, 01:30   

Justyna K, Bardzo dziękuję :)
Domki dla pszczół będą i tak w górnej części. Całość jest dwustronna- rurki są dłuższe i pszczoły mogą do nich wlatywać z obu końców, więc wybiorą sobie takie, które będą im pasować (mam nadzieję).
Póki co mam mało trzciny, a ambitnie chciałabym tę furtkę zbudować całą do jesieni (żeby stanowiła zimowisko, a na wiosnę była już gotowa dla pszczół) zaczęłam wykorzystywać łodygi po kwiatach łubinu- są zróżnicowanej grubości, bez kolan, w środku gładkie, czy mogą być?

Czy pszczołom przeszkadzałaby ewentualna bliskość trzmieli? Czy domki pszczół i trzmieli można lokalizować blisko siebie, czy lepiej tego unikać?
Jaka powinna być odległość między jednym domkiem trzmieli, a drugim, czy jest to bez znaczenia (pierwszy raz coś takiego buduję)?

Justyna K 

Wysłany: 2014-07-20, 14:29   

czkot napisał/a:
zaczęłam wykorzystywać łodygi po kwiatach łubinu- są zróżnicowanej grubości, bez kolan, w środku gładkie, czy mogą być?
To zależy od wewnętrznej średnicy. Jeżeli nie są bardzo wąziutkie w środku, to myślę, że będą dobre. Pszczoły gniazdujące w takich rurkach nie potrafią same sobie zrobić gniazda, więc są ograniczone miejscem, które znajdą. W związku z tym nie mogą być aż tak bardzo wybredne ;) Jeśli wewnętrzne średnice mieszczą się w granicach 0,5-1 cm, to rurki powinny się nadawać dla pszczół.
czkot napisał/a:
Całość jest dwustronna- rurki są dłuższe i pszczoły mogą do nich wlatywać z obu końców
Nie wiem, jak będzie z trzcinkami otwartymi z obu końców - ja zawsze używałam takich z kolankiem, które były zamknięte albo z jednej strony (kolanko na końcu), albo w środku (i wtedy w jednej rurce były dwa miejsca na gniazdo, z wejściami z obu stron). Ale może nie ma to aż takiego znaczenia.
czkot napisał/a:
Czy pszczołom przeszkadzałaby ewentualna bliskość trzmieli? Czy domki pszczół i trzmieli można lokalizować blisko siebie, czy lepiej tego unikać?
Nie sądzę, żeby pszczoły samotne i trzmiele w jakikolwiek sposób sobie przeszkadzały.
czkot napisał/a:
Jaka powinna być odległość między jednym domkiem trzmieli, a drugim, czy jest to bez znaczenia (pierwszy raz coś takiego buduję)?
Tego niestety nie wiem, nie budowałam nigdy domków dla trzmieli. Ale poszukaj w sieci, "hodowanie" trzmieli jest chyba całkiem popularne, powinnaś znaleźć jakieś wskazówki na ten temat :)

czkot 

Wysłany: 2014-07-20, 16:16   

Justyna K, Rurki mają od około 0,5 do ponad 2cm średnicy, pełen zakres. Znalazłam stronę dotyczącą budowy domków dla murarek [http://murarkaogrodowa.pl/] i wzorując się na ich opisie, wybrałam rurki różnej grubości, otwarte z obu końców, długości 20cm:

Cytat:
Najczęściej trzcinka posiada jedno kolanko. Nie jest istotne, w którym miejscu się ono znajduje. Równie dobrze może być na jednym końcu jak i w środku (z tym, że wtedy pszczoły muszą mieć dostęp do niej z obu stron). Rurka może być też bez kolanka. Pszczoły ją sobie zamurują i też ją zasiedlą.

willow 

Wysłany: 2014-07-24, 11:29   

Wchodzę i kogo tu widzę, carr - widzę że projekt nieźle Wam idzie, pozdrowienia od Fundacji Nasza Ziemia :)

Tymczasem chciałam się pochwalić naszymi domkami, które stanęły w czerwcu i o dziwo, w jednym z nich wiele komórek jest już zajętych:

I mam dwa pytania związane z identyfikacją - czy da się powiedzieć, kto w ten sposób zakleja komórki? Masa jest półprzezroczysta.

mamy też bardziej klasyczne, z zaprawą murarską :)

A pytanie numer 2, może bardziej do działu identyfikacji, ale to zwiadowca, który wlazł do komórki, ale jeszcze nic nie zadziałał - czy da się oznaczyć gatunek?

(Z góry dziękuję)

katia 

Wysłany: 2015-03-21, 09:34   

Wszędzie pisze się, że domki powinny być zwrócone na południe, powinny być nasłonecznione. A co z tyłem takiego owadziego hotelu? Buduję aktualnie hotel z palet i zastanawiam się z tylną jego częścią. Zagospodarować ją tak jak front czy jakoś inaczej??

Odpowiedz do tematu