PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Domki dla pszczół samotnic i trzmieli
Autor Wiadomość
BJK 

Wysłany: 2013-02-04, 22:39   

Tak, to domek dla owadów, sama mam podobny hotelik dla murarek ogrodowych w swoim ogrodzie. Jak poszukasz w internecie, znajdziesz wiele podobnych projektów :)
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

Lagoon 

Wysłany: 2013-02-05, 10:11   

Coraz powszechniejsza rzecz w naszych parkach. To "przyszło" z zachodu, gdzie takie "domki" bywają bardzo popularne. Kilka lat temu w Świnoujściu pierwszy taki domek w parku instalowano właśnie w ramach współpracy z Niemcami, za unijne pieniądze. Osobiście mam mieszane uczucia co do takich konstrukcji, bo leśnik coś takiego określiłby raczej mianem "wylęgarni szkodników", ale jak na razie nikt nie wpadł na pomysł stawiania tego w lasach.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2013-02-05, 10:22   

Lagoon napisał/a:
jak na razie nikt nie wpadł na pomysł stawiania tego w lasach
Ależ to nie ma zupełnie destynacji do lasów, tylko na parki, ogrody, działeczki i podwórka czy domeczki jednorodzinne ;)

Justyna K 

Wysłany: 2013-02-05, 18:34   

Torenvalk napisał/a:
2. Jakie owady mogłyby tam ewentualnie zamieszkać?
Na przykład pszczoły samotne, oprócz wspomnianej murarki ogrodowej również inne gatunki, np. miesierki. I naprawdę dużo innych zwierzaków - choćby pająki, skorki, komarnice, zimujące osy. Plus pasożyty pszczół samotnych, czyli różne muchówki, chrząszcze, błonkówki, roztocza.
Torenvalk napisał/a:
3. Czemu służą takie jaskrawe kolory?
W tym przypadku - podejrzewam, że dla ozdoby :D Jeżeli w jednym miejscu umieszcza się bardzo dużo gniazd, pszczoły mogą się mylić (wchodzić do cudzych). Żeby ułatwić im znalezienie własnego gniazda, można pomalować wzory na tej powierzchni z dziurkami, albo stworzyć trójwymiarową powierzchnię (część rurek bardziej wsunięta). Były robione badania, które pokazały, że taki trójwymiar jest skuteczniejszy niż malowanie wzorów. Ale domki ze zdjęć nie są wielkie, myślę, że pszczoły nie miałyby problemów z trafieniem do własnego gniazda.
Lagoon napisał/a:
Osobiście mam mieszane uczucia co do takich konstrukcji, bo leśnik coś takiego określiłby raczej mianem "wylęgarni szkodników", ale jak na razie nikt nie wpadł na pomysł stawiania tego w lasach.
Po cóż komu bioróżnorodność, tylko przeszkadza :P ;)
Alcedo napisał/a:
Ależ to nie ma zupełnie destynacji do lasów, tylko na parki, ogrody, działeczki i podwórka czy domeczki jednorodzinne ;)
Raczej tak, przydomowe hodowle dla przyjemności, ale np. murarka ma też zastosowanie bardziej komercyjne. Można wystawić takie gniazda w sadzie, wyłożyć obok trochę kokonów i pszczoły zapylają drzewka owocowe. Są bardziej wydajne (w przeliczeniu na osobnika ;) ) niż pszczoła miodna, a pracy z nimi też raczej mniej niż z miodną (wystarczy co roku wystawiać kokony, ewentualnie czyścić gniazda, żeby za dużo pasożytów nie było). No i mają jeszcze jedną zaletę, nie żądlą tak jak miodna :D

PS W sieci można znaleźć różne modele domków dla pszczół, ale mnie zachwycił ten: (pierwsze zdjęcie od góry) :grin:

Torenvalk 

Wysłany: 2013-02-05, 21:57   

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) Muszę się przyjrzeć wiosną, czy coś tam zamieszkało, bo na razie domek wydawał się pusty. Osobiście, przeszkadzają mi te dzikie kolory, ale o gustach się nie dyskutuje ;)

Justyna K napisał/a:
PS W sieci można znaleźć różne modele domków dla pszczół, ale mnie zachwycił ten: (pierwsze zdjęcie od góry) :grin:

Domek faktycznie uroczy :) Poszukałam trochę w sieci, i mnie bardzo spodobał się taki:

(Zdjęcie pochodzi ze strony ogrodowisko.pl)

Pozdrawiam :)

Justyna K 

Wysłany: 2013-02-05, 22:03   

Torenvalk napisał/a:
Muszę się przyjrzeć wiosną, czy coś tam zamieszkało, bo na razie domek wydawał się pusty.
Bo teraz, jeśli tam coś mieszka, to zimuje i siedzi w środku :) Ale możesz przyjrzeć się dziurkom - jeśli gniazdowały w nich jakieś murarki, to niektóre dziurki będą pozatykane ziemią.

Torenvalk 

Wysłany: 2013-02-06, 00:39   

Justyna K napisał/a:
Bo teraz, jeśli tam coś mieszka, to zimuje i siedzi w środku :) Ale możesz przyjrzeć się dziurkom - jeśli gniazdowały w nich jakieś murarki, to niektóre dziurki będą pozatykane ziemią.

Obserwowałam domek też latem, i nigdy nic tam nie zauważyłam. Ale może po prostu muszę uważniej poobserwować :)
Mam jeszcze takie pytanie: ile gatunków owadów może jednocześnie mieszkać w takim domku? I czy są jakieś gatunki, które na pewno nie zamieszkają obok siebie i będą się zwalczać nawzajem?

Justyna K 

Wysłany: 2013-02-06, 13:37   

Torenvalk napisał/a:
Mam jeszcze takie pytanie: ile gatunków owadów może jednocześnie mieszkać w takim domku? I czy są jakieś gatunki, które na pewno nie zamieszkają obok siebie i będą się zwalczać nawzajem?
Dokłanie na to pytanie nie potrafię Ci odpowiedzieć, ale na pewno różnorodność może być duża :grin: W tej pracy autorzy opisują, co znaleźli w gniazdach samych tylko murarek (Osmia spp.) z hodowli. Miejsce badań było bardziej na południe od nas, więc pewnie tam można znaleźć więcej gatunków. Do tego w "dzikich" gniazdach, a nie w hodowlach, dochodzą inne gatunki pszczół oprócz murarek.

Nic nie wiem o tym, żeby w takich domkach jakieś gatunki zwalczały inne w pobliżu własnego miejsca gniazdowania. Owszem, pszczoła będzie bronić własnej rurki, ale nie słyszałam o obronie całych takich "domków".

mirek555222 

Wysłany: 2013-10-21, 14:20   

Temat jak najbardziej na czasie. Tak się składa że niestety wiele owadów zapylających w dobie ogólnej chemizacji środowiska potrzebuje naszej pomocy. Z pewnością murarka ( osmia rufa) jest najpopularniejszą pszczoła samotnicą. Nie koniecznie musi to być ładny domek niczym karmik dla ptaków. Ważne aby miejsce zasiedlenia było odpowiednie.Najlepsze do tego są kawałki trzciny w których pszczółki będą zakładać gniazda. Ja dla podarowanych kokonów w lutym po prostu zagospodarowałem 5l. butelki pet po wodzie.
Na szczęście nie miałem problemów z trzciną. Butelki były tylko po to potrzebne aby w zwartych pęczkach można było umiejscowić trzcinę. Całość dobrze przymocowałem na gałęzi drzewa nad garażem.
Chciał bym wstawić kilka zdjęć ale niestety wpierw muszę je pomniejszyć .
Ale za to mogę się pochwalić moja prymitywną stronką o pszczółkach.
https://sites.google.com/site/wwwpierwszekroki/
Obecnie przeglądam rurki z kokonami. Wiosną prawdopodobnie będę miał część kokonów do oddania dla zainteresowanych.Jest też możliwość nabycia za friko domków dla murarek.
Co rocznie firma sponsorująca rozdaje około 1000 domków. Jak znajdę adres to podam.

willow 

Wysłany: 2014-02-10, 15:02   

A czy ktoś z Was może wie gdzie można kupić takie dobre gotowe domki? Na przykład robione przez przyrodników, a nie tylko dekoracyjne. Szukałam trochę w internecie i większość ofert to sklepy ogrodnicze i nie wiem czy można ufać tym konstrukcjom.

Wiem, że łatwo jest zrobić samemu, ale będę potrzebowała pewnie większej ilości :)

Justyna K 

Wysłany: 2014-02-11, 18:14   

willow napisał/a:
nie wiem czy można ufać tym konstrukcjom.
W domkach dla pszczół nie ma specjalnej filozofii, więc myślę, że łatwo się zorientujesz, czy domek jest OK, czy nie bardzo.
Dwa możliwe rozwiązania konstrukcyjne (może są też inne, ale te są najprostsze i najpopularniejsze chyba) to pęki rurek (trzcinowych albo np. tekturowych), oraz bloki (np. drewniane) z nawierconymi dziurami.
Ważna jest średnica rurek czy dziur - jeśli chcesz hodować murarkę ogrodową, to najlepsze będą takie o średnicy wewnętrznej mniej więcej 0,6-1 cm. Jeżeli chcesz mieć różne dzikie gatunki, to ten zakres może być szerszy, różne wielkości rurek będą odpowiednie dla różnych gatunków.
W gnieździe po wyjściu pszczół pozostają kokony, pasożyty, i inne śmiecie, więc powinno się co roku dokładać nowych gniazd (w przypadku trzcinek) albo czyścić istniejące (w przypadku bloków). Dokładanie nowych jest raczej wygodniejsze, poza tym czyszczenie jest o tyle kłopotliwe, że można to robić dopiero po wyjściu pszczół, czyli na kolejną wiosnę. A jak pszczoły zaczynają wychodzić z gniazd, to dobrze żeby już wtedy miały do dyspozycji nowe miejsca na gniazdo.
Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są gniazda. Powinien być naturalny, żeby "oddychał" - czyli np. drewno, trzcina, papier, ale nie szkło czy plastik.

darius 

Wysłany: 2014-02-12, 10:13   

Nigdy nie hodowałem murarek ,ale teraz chciałbym :) Mam pytanie : Czy muszę zakupic podstawowy pakiet kokonów czy też wystarczy zrobic domki i poczekac na samoistne zasiedlenie :?: :tup:

Justyna K 

Wysłany: 2014-02-12, 16:39   

darius, możesz poczekać, ale po pierwsze - możesz czekać długo, zanim pszczoły zasiedlą Twoje domki i kolonia urośnie do jakichś rozsądnych rozmiarów, po drugie - nie ma gwarancji, że to będzie akurat murarka. Jeżeli chcesz już w tym sezonie mieć porządną kolonię, to chyba lepiej kupić trochę kokonów. A w kolejnych latach hodowla sama się rozkręci :)

katia 

Wysłany: 2014-04-14, 18:03   

A nie jest już za późno na stawianie domków?

Justyna K 

Wysłany: 2014-04-14, 22:55   

katia napisał/a:
A nie jest już za późno na stawianie domków?
Nie. Póki co nie jest najcieplej, nie wszystkie pszczoły się do końca rozbudziły, nawet z tych najwcześniej latających (przynajmniej u mnie). A oprócz gatunków wczesnowiosennych, takich jak murarka, są też takie, które latają później.

Odpowiedz do tematu