PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bronię os i szerszeni
Autor Wiadomość
ellavera125 

otop

Wysłany: 2013-11-30, 07:24   

Może ktoś ma doświadczenie z szerszeniami, a konkretnie jak zachowują się przy bliższym kontakcie, przy próbie zrobienia zdjęcia? Czy w przypadku błonkówek wystarczy podejść blisko do gniazdem, aby poczuły się zagrożone i zaczęły go bronić, czy raczej reagują dopiero kiedy się je np. poruszy?

Benek123 

otop

Wysłany: 2014-07-29, 20:01   

Dzisiaj sprawdzałem ambonę myśliwską w której w ubiegłym roku było gniazdo szerszeni, w tym roku osy budują gniazdo.

Krzynianek 

Wysłany: 2014-08-01, 11:26   

dla tych ktorzy pamietaja jeszcze ten watek sprzed kilku lat i jak o owadach pisal CICHY54

monika123 

Wysłany: 2014-08-05, 23:43   

Benku żebyś znów nie myślał, że ten temat nie cieszy się zainteresowaniem. Zaglądam tutaj. Cieszę się, że dałeś nam znać co w tym roku słychać w ambonie myśliwskiej. Zapewne więcej osób śledzi ten temat. A nic tutaj nie piszemy, ponieważ lubimy czytać to co piszesz na temat życia tych ciekawych owadów oraz oglądać Twoje piękne zdjęcia :) . Nie martw się masz grono czytelników.

Benek123 

otop

Wysłany: 2014-08-07, 16:48   

Podczas ostatniej wizyty w ambonie nie byłem dobrze zabezpieczony i zaatakowały mnie osy, wystąpiła reakcja alergiczna (podwyższona temp, ból głowy, mrowienie rąk i stóp, katar ) na szczęście pomógł Calcium Alergo Plus. Dzisiaj znowu byłem na ambonie i okazało się , że ktoś zniszczył gniazdo os.

Nisoria 

Wysłany: 2014-08-07, 18:53   

Do piersiówki wapno nie pasuje...

Krzynianek 

Wysłany: 2014-08-13, 22:13   

niezmiennie swiat nie przestaje mnie zadziwiac:

http://www.dailymail.co.u...tring-goes.html

Antybristler 

Wysłany: 2014-11-21, 19:47   

Też się staram uświadamiać ludzi, że osy i szerszenie nie są takie złe. Oczywiście trzeba być w tym ostrożny, żeby nie skończyło się komentarzem, że się "głupot w internecie naczytałem" :)

Zapodaję fotki gniazda os, ale być może jest już zeszłoroczne, bo pajęczyny w nim były i jakiś złotook. Wisiało w garażu w takim miejscu, że nikt go nie zauważył:

http://i.imgur.com/w87S7MA.jpg
http://i.imgur.com/ba13jnd.jpg
http://i.imgur.com/KbxVhB8.jpg

orłosęp32 

Wysłany: 2015-08-28, 09:47   

Ciesze się że jeszcze są ludzie którzy bronią os i szerszeni. Bo w mediach mówią że strażacy ''pomagają'' z ich gniazdami ,a tak naprawde je mordują zamiast zanieść je do lasu.

Ptyś 

Wysłany: 2015-08-31, 22:30   

A co daje takie wyniesienie do lasu? gniazdo jest zrobione z masy papierowej wiec nie może namakać , Wywiezienie do lasu i porzucenie gniazda na ziemi = likwidacja roju.jestem pszczelarzem , mam 20 rojów pszczół,2 ścianki gliniane, 5 tys rurek trzcinowych - 23 gat w nich mieszka .coś ze 40 gniazd os( 3 "szerszeni", 8 "dachowych" reszta klecanki. W tym roku dziabło mnie z tego ok 20 pszczół i 1 szerszeń. Zero strat w ludziach :) nie ma sie czego bać.

Hubert K. 

Wysłany: 2017-06-13, 20:38   

No to może odrobinę odświeżę temat
https://www.youtube.com/watch?v=kD_6JjnZ10o
Królowa była bardzo spokojna, latała potem obok mnie nie wykazując żadnej agresji.

Justyna K 

Wysłany: 2017-06-13, 21:31   

Hubert K., a skąd wiesz że to królowa a nie robotnica? Nie za późno na młode królowe poza gniazdem?

Hubert K. 

Wysłany: 2017-06-13, 22:26   

Po wielkości :)
Poza tym pierwsze robotnice są zawsze mniejsze niż normalne, więc dość łatwo odróżnić je od królowej.
U os jest już pierwsze pokolenie robotnic, szerszenie startują trochę później.

sabina04 

Wysłany: 2018-04-26, 14:39   

Cześć!
Szukam pomocy. Szerszenie upodobały sobie mój balkon. Zaczęły budować gniazdo - na razie jest jeszcze bardzo małe i zauważyłam tylko 2 osobniki: królową i innego mniejszego. Gniazdo buduje się pod sufitem tuż obok okna oraz drzwi balkonowych. Myślę, że niemożliwym jest im nie przeszkadzać. Przestrzeń jest zbyt mała. Czy możliwe jest aby jakoś pokojowo je wyprosić, gdy jeszcze nie zbudowały domu? Nie chciałabym im robić krzywdy, ale myślę, że nie mogę normalnie korzystać z balkonu bez rozdrażniania ich.

Aneta 
moderator

Wysłany: 2018-04-26, 17:41   

Pokojowo nie wyprosisz. Zlikwiduj gniazdo, póki jest małe i nie ma w nim stada wkurzonych robotnic.

Odpowiedz do tematu