PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bronię os i szerszeni
Autor Wiadomość
ellavera125 

otop

Wysłany: 2013-11-30, 07:24   

Może ktoś ma doświadczenie z szerszeniami, a konkretnie jak zachowują się przy bliższym kontakcie, przy próbie zrobienia zdjęcia? Czy w przypadku błonkówek wystarczy podejść blisko do gniazdem, aby poczuły się zagrożone i zaczęły go bronić, czy raczej reagują dopiero kiedy się je np. poruszy?

Benek123 

otop

Wysłany: 2014-07-29, 19:01   

Dzisiaj sprawdzałem ambonę myśliwską w której w ubiegłym roku było gniazdo szerszeni, w tym roku osy budują gniazdo.

Krzynianek 

Wysłany: 2014-08-01, 10:26   

dla tych ktorzy pamietaja jeszcze ten watek sprzed kilku lat i jak o owadach pisal CICHY54

monika123 

Wysłany: 2014-08-05, 22:43   

Benku żebyś znów nie myślał, że ten temat nie cieszy się zainteresowaniem. Zaglądam tutaj. Cieszę się, że dałeś nam znać co w tym roku słychać w ambonie myśliwskiej. Zapewne więcej osób śledzi ten temat. A nic tutaj nie piszemy, ponieważ lubimy czytać to co piszesz na temat życia tych ciekawych owadów oraz oglądać Twoje piękne zdjęcia :) . Nie martw się masz grono czytelników.

Benek123 

otop

Wysłany: 2014-08-07, 15:48   

Podczas ostatniej wizyty w ambonie nie byłem dobrze zabezpieczony i zaatakowały mnie osy, wystąpiła reakcja alergiczna (podwyższona temp, ból głowy, mrowienie rąk i stóp, katar ) na szczęście pomógł Calcium Alergo Plus. Dzisiaj znowu byłem na ambonie i okazało się , że ktoś zniszczył gniazdo os.

Nisoria 

Wysłany: 2014-08-07, 17:53   

Do piersiówki wapno nie pasuje...

Krzynianek 

Wysłany: 2014-08-13, 21:13   

niezmiennie swiat nie przestaje mnie zadziwiac:

http://www.dailymail.co.u...tring-goes.html

Antybristler 

Wysłany: 2014-11-21, 19:47   

Też się staram uświadamiać ludzi, że osy i szerszenie nie są takie złe. Oczywiście trzeba być w tym ostrożny, żeby nie skończyło się komentarzem, że się "głupot w internecie naczytałem" :)

Zapodaję fotki gniazda os, ale być może jest już zeszłoroczne, bo pajęczyny w nim były i jakiś złotook. Wisiało w garażu w takim miejscu, że nikt go nie zauważył:

http://i.imgur.com/w87S7MA.jpg
http://i.imgur.com/ba13jnd.jpg
http://i.imgur.com/KbxVhB8.jpg

orłosęp32 

Wysłany: 2015-08-28, 08:47   

Ciesze się że jeszcze są ludzie którzy bronią os i szerszeni. Bo w mediach mówią że strażacy ''pomagają'' z ich gniazdami ,a tak naprawde je mordują zamiast zanieść je do lasu.

Ptyś 

Wysłany: 2015-08-31, 21:30   

A co daje takie wyniesienie do lasu? gniazdo jest zrobione z masy papierowej wiec nie może namakać , Wywiezienie do lasu i porzucenie gniazda na ziemi = likwidacja roju.jestem pszczelarzem , mam 20 rojów pszczół,2 ścianki gliniane, 5 tys rurek trzcinowych - 23 gat w nich mieszka .coś ze 40 gniazd os( 3 "szerszeni", 8 "dachowych" reszta klecanki. W tym roku dziabło mnie z tego ok 20 pszczół i 1 szerszeń. Zero strat w ludziach :) nie ma sie czego bać.

Hubert K. 

Wysłany: 2017-06-13, 19:38   

No to może odrobinę odświeżę temat
https://www.youtube.com/watch?v=kD_6JjnZ10o
Królowa była bardzo spokojna, latała potem obok mnie nie wykazując żadnej agresji.

Justyna K 

Wysłany: 2017-06-13, 20:31   

Hubert K., a skąd wiesz że to królowa a nie robotnica? Nie za późno na młode królowe poza gniazdem?

Hubert K. 

Wysłany: 2017-06-13, 21:26   

Po wielkości :)
Poza tym pierwsze robotnice są zawsze mniejsze niż normalne, więc dość łatwo odróżnić je od królowej.
U os jest już pierwsze pokolenie robotnic, szerszenie startują trochę później.

Odpowiedz do tematu