PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bronię os i szerszeni
Autor Wiadomość
Benek123 

otop

Wysłany: 2013-10-23, 14:40   

Obcy w gnieździe

Jeszcze jedno foto - obcy w gnieździe

algebro 

Wysłany: 2013-10-23, 19:48   

Tutaj jest moim zdaniem bardzo ciekawa strona:
http://www.crabro.republika.pl/jad.htm

Benek123 

otop

Wysłany: 2013-10-29, 15:36   

Larwy w dalszym ciągu bez oprzędu

Martwe larwy są usuwane z gniazda.

katia 

Wysłany: 2013-10-31, 13:34   

Co z nimi będzie zimą?

Benek123 

otop

Wysłany: 2013-10-31, 20:30   

Zimą pozostaną tylko zapłodnione matki ukryte w norach (np. myszy) lub szczelinach, te które przeżyją wiosną złożą jaja i stworzą nowe gniazdo. Pozostałe szerszenie (w tym trutnie) razem z larwami zginą.

Benek123 

otop

Wysłany: 2013-11-02, 18:16   

Dzisiaj zastałem opuszczone gniazdo. Postanowiłem zobaczyć gniazdo od środka, zawierało 6 plastrów larwy i jednego żywego szerszenia ( chyba strażnika)

Czy warto było umieszczać na forum zdjęcia gniazda szerszeni?
Chyba nie , bo otrzymałem tylko trzy odpowiedzi ( z tego dwie uszczypliwe)

Kliwia 

Wysłany: 2013-11-02, 20:39   

Nie rozumiem skąd Twoje wątpliwości?
Uważam, że warto było - mało kto ma okazję obserwować jak szerszenie budują swoje gniazda. Nie miałam np. pojęcia, że są one takie kolorowe. I w ogóle zdjęć szerszeniom, a tym bardziej całego roju, raczej się nie robi - mimo wszystko jakiś lęk w człowieku siedzi i ja np. omijam je z daleka.

monika123 

Wysłany: 2013-11-02, 20:59   

Witaj Benku
Uważam, że warto było umieszczać tutaj zdjęcia i opisy z poszczególnych faz życia gniazda szerszeni. Nigdy nie widziałam gniazda szerszeni i tego co się w nim dzieje. Dzięki Tobie mogłam zobaczyć jak wygląda ich życie od środka. Pewnie wiele osób, które tak jak ja nie pisały nic w tym temacie zaglądały tutaj i nie mogły się doczekać kolejnych zdjęć i opisów. Te uszczypliwe odpowiedzi to chyba od jednej osoby są :> Były też pozytywne wypowiedzi np Kliwia już na samym początku pochwaliła Twoje zdjęcia (post z 11.08.2013). Myślę, że mogę to napisać nie tylko w swoim imieniu - czekamy za rok na nowe zdjęcia szerszeni lub innych stworzeń (bo może będą to ptaki, ssaki, płazy... :) ). Twoje zdjęcia i posty mogły zainspirować innych do podjęcia podobnych obserwacji i podzielenia się nimi z nami. Mam nadzieję, że zmienisz w swoim poście zdanie "Czy warto było umieszczać na forum zdjęcia gniazda szerszeni?
Chyba nie..." na - chyba tak.
pozdrawiam
Monika

A.Kiton 

Wysłany: 2013-11-03, 07:47   

Benek123
Fascynująca relacja !
... oczywiście że było warto !

------------------------------------------
http://www.nihilum.republika.pl/index.html

katia 

Wysłany: 2013-11-04, 00:03   

Obserwowałam ten temat od dawna. Nie pisałam nic, bo nic wartościowego nie miałam do powiedzenia. Gdyby nie Ty, Twoja odwaga i rewelacyjne zdjęcia, pewnia nadal zabijałabym każdego napotkanego szerszenia. Tak, właśnie tak zawsze robiłam a tego lata dotarło do mnie, że robię głupio i źle. Nie pisz, więc że nie było warto, BO BYŁO!!

monika123 

Wysłany: 2013-11-04, 19:39   

A Benek czyta nasze opinie i nic nam nie odpisze. Benku czujesz się doceniony? Warto było podzielić się z nami zdjęciami?

algebro 

Wysłany: 2013-11-04, 20:05   

Oczywiście, że było warto!!!
Benek odpisz, czy ta ambona nie była używana przez myśliwych??? Ze względu na dzikich (dosłownie) lokatorów może??? :-D

Benek123 

otop

Wysłany: 2013-11-04, 20:24   

Dziękuję za bardzo pochlebne opinie, WARTO BYŁO!
Ambona w okresie letnim nie jest wykorzystywana przez myśliwych więc szerszenie mają warunki do rozwoju. Na ścianie ambony( wyłożonej wykładziną ) jest ślad po gnieździe z poprzednich lat, było dwukrotnie większe od tegorocznego.

algebro 

Wysłany: 2013-11-08, 21:46   

Dzięki Benek za odp. Opisz jeszcze, jak wyglądała ta wizyta obcego w gniezdzie, bo zdjęcia jakieś takie statyczne są, i nie wiem jak odwiedziny się skończyły! :lol: Z góry dziekuję za odpowiedź.

Benek123 

otop

Wysłany: 2013-11-09, 17:53   

Dzisiaj mam wątpliwości czy to była ingerencja z zewnątrz, myślę że szerszenie same zniszczyły część gniazda by go rozbudować, świadczą o tym uszkodzenia tylko zewnętrznej otoczki gniazda. Każdy osobnik (np. ptak) na pewno chciałby dobrać się do larw, a śladów ataku na larwy nie było.

Odpowiedz do tematu