PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bezkręgowce do oznaczenia
Autor Wiadomość
grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-16, 15:25   

Cytat:
Tak jak przeziernik osowiec (motyl) udaje szerszenia.

A może szerszeń przeziernika żeby łatwiej podlecieć i dziabnać :mrgreen:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-12-16, 15:29   

Na fortach przy okazji liczenia nietoperzy można znaleĽć bardzo fajne gatunki owadów...

To pozwolę sobie zamiecić jeszcze jedno zdjęcie. Dam je póĽniej do Galerii bo wyj?tkowo mi się udało, ale oznaczcie dla pewnoci jako eksperci co to jest :) Jeli będzie potrzebe zdjęcie z góry to też takowym dysponuję.

pajak4364.jpg
Plik ściągnięto 6962 raz(y) 86,4 KB

[i] Winer [i]

Michał J. R. 

Wysłany: 2004-12-16, 15:30   

Grzegorz wykaż się masz wietn? ksi?żkę o paj?kach :mrgreen:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-12-16, 15:36   

To chyba ten sam gatunek. Ale wolę się upewnić ;) Tym razem zdjęcie z góry, inny osobnik.

pajak4373.jpg
Plik ściągnięto 6954 raz(y) 104,35 KB

[i] Winer [i]

jacekk 

Wysłany: 2004-12-16, 15:53   Jak odróżnić muchę od błonkówki (osa, prszczoła, trzmiel)

Chciałbym jeszcze parę słów o muszczce. Celowym wydaje mi się podać się dla wszystkich miłoników podgl?dania tych małych skrzydlatych stworzonek, jak odróżnić muchę od "jadowitych" błonkówek (ż?dłówek). Muchy s? całkowicie bezbronne.

- Dwa skrzydła
Muchówki DIPTERA czyli dwuskrzydłe. Rozwinięta jest tylko pierwsza para skrzydeł, drugie przekształcone s? w taie małe pałeczki tzw. przezmianki. Niektóre muchówki maj? tak przyciemnione skrzydła, że wygl?daj? jakby były dwie pary i były lekko poskładane (pozawijane).

- krótkie czułki
Poza drobnymi wyj?tkami (rodz łowiki Asilidae) niektóre Syrphidae. kilka gatunków, muchówki maj? króciutkie czułki w formie okr?głych kilku członów na czubku głowy. Dakładnie tak ma mucha domowa. Natomiast błonkówki maj? czułki zawsze długie (chyba zawsze) tak jak osa czy pszczoła.

- przewężenie odwłoka

Osa ma w?sk? talię, pszczoła też - wyraĽnie widać, gdzie kończy się przedtułów a zaczyna odwłok. U much często tego rozgraniczenia nie ma i odwłok jest szeroki przy nasadzie "łacz?c" się szerokim brzegiem z przedtułowiem. Przewężenia jak o os nie ma. nie jest to cecha kluczowa lecz pozwalaj?ca nam na szybk? ocenę w terenie czy to co jest muszk?, któr? możemy wzi?ć w ręce czy błonkówk?, która może nas uż?dlić(ż?dłówki)

pozdrawiam,
Jacek

MP 

Wysłany: 2004-12-16, 21:34   

Jeżeli jest to paj?k sfotografowany w forcie to wg mnie jest to Tegenaria atrica (k?tnik domowy większy) w tego typu miejscach jest on bardzo pospolity.

pawelput 

Wysłany: 2005-01-08, 01:15   

A wie kto może co to?

2004-05-09.jpg
Plik ściągnięto 6880 raz(y) 51,18 KB

foTom 

Wysłany: 2005-01-08, 02:31   

Nie jestem orłem z entomologii i niewiele wiem na temat oznaczania owadów. St?d moja proba - może kto z Was wie, co to za owad:

Za wszelk? pomoc z góry dziękuję

jacekk 

Wysłany: 2005-01-08, 05:05   

Ten wielki "komar" 3 zdjecia wyżej to komarnica - muchówka z rodz. Tipulidae. Rozwój prowadz? w starych drzewach, w murszu, w próchnie. Samica dlatego włanie siedzi na korze, wygl?da na wieżo wylęgnięt?. Całkowicie bezbronne a do tego pożyteczne, bo przypieszaj?ce obieg materii w Przyrodzie. Takie wielkie komarnice w lato to też s? z tej rodziny.
pozdrawiam

grzegorzb 

Wysłany: 2005-01-10, 09:37   

FoTom - wrzuc te zdjęcia na forum entomologiczne - www.entomo.bai.pl
s? to jakie piewiki ale jesli chodzi o gatunek to specjalista jaki się znajdzie.
P.S. super fotki - robisz w makro?

foTom 

Wysłany: 2005-01-10, 12:15   

grzegorzb, wielkie dzięki za podpowiedĽ :)

Makro to moja ulubiona tematyka zdjęć, tylko wiedza z systematyki praktycznie zerowa :oops:

P.S. Kiedy będę miał troszkę czasu i zorientuję się, jak tutaj działa galeria, to kilka zdjęć na pewno wrzucę :wink:

[ Dodano: 2005-01-10, 21:20 ]
Okazało się, że jest to Bezr?bek sadowiec Cicadella virdis (L.)

Jeszcze raz grzegorzb dziękuję za podpowiedĽ :)

Kamikazi 

Wysłany: 2005-02-27, 17:49   

Kessy, to pierwsze zdjęcie paj?ka jest wietne :res:

Znalazłam w swoich zasobach takie oto zdjęcie. Zrobione w zeszłym roku w Lasku Bielańskim. Nie pamiętam niestety w którym miesi?cu zrobione. Co to za stworek i czy miał co wspólnego z tym co stało się z liciem (tym pod żuczkiem)?

Żuk copy.jpg
Plik ściągnięto 6789 raz(y) 61,5 KB

MP 

Wysłany: 2005-02-27, 18:24   

To jest Prionus corarius i nie miał on nic wspólnego z uszkodzeniem licia ten lić jest uszkodzony przez jakiego owada minuj?cego.

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2005-02-27, 23:17   

Dyl?ż grabarz chyba?? Niestety nie za bardzo znam nazwę łacińsk?

Marek Witkowski 

Wysłany: 2005-02-28, 07:29   

Ehhh jak często widzę t? literówke, Piotrek też dał się złapać :oops: . Oczywicie jest to Prionus coriarus Dyl?ż garbarz.
Pozdrawiam
Marek Witkowski

Odpowiedz do tematu