PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Od kiedy sezon na grzyby?
Autor Wiadomość
zielony1 

Wysłany: 2013-09-21, 19:46   

Chciałbym też przestrzec wszystkich nierozważnych. Jeżeli nie jesteście pewni jaki to grzyb nie zabierajcie go z lasu. W ostatnich dniach wiele było o zatruciu muchomorem sromotnikowym - najgroźniejszym trucicielem. I nie wolno podawać dzieciom grzybów bo te są ciężko strawne, co jak widziałem też nie jest dla każdego oczywiste.

Czesław Lichota 

Wysłany: 2013-09-21, 20:04   

Witam,

Dziś przywiozłem cały koszyk wiklinowy dość duży + 2 wiadra 12l grzybów przeważają kozaczki czerwone i te w innych kolorach a za nimi PRAWDZIWKI :) darius opieńki są od dwóch tygodni . Dodam ,że pomagał mi zbierać kumpel .

katia 

Wysłany: 2013-09-22, 14:49   

W Beskidach grzybów zatrzęsienie :oki:

Kamil 

Wysłany: 2013-09-22, 18:15   

katia napisał/a:
W Beskidach grzybów zatrzęsienie :oki:
Na Podlasiu tez sporo ;)

Kliwia 

Wysłany: 2013-09-22, 21:49   

Już w ubiegłym tygodniu byłam głównie po to by sprawdzić czy rzeczywiście są - ale wówczas niewiele nazbierałam. W ciągu tygodnia napadało i było wystarczająco ciepło, tak, że na podwórku zaczęły się pojawiać - m.in. różne purchawki, maślaki, zajączki i ze trzy czerwone muchomory. Skoro są na podwórku - to na pewno i w lesie - tak zwykle określam kiedy warto się wybrać z koszykiem do lasu.

I dzisiaj wreszcie byłam ze 2,5 godziny i było warto. Może wysyp nie tak wielki na jaki liczyłam ale udało mi się uzbierać tyle by starczyło na 2 obiady :) . Kilka poszło do suszenia.
Gatunki? Głównie podgrzybki, kilka zajączków i maślaków sitarzy. Jedna z osób, które mi towarzyszyły trafiła na jednego czerwonego kozaka. Widziałam, że są już opieńki ale ja tych grzybów nie zbieram. Jeśli chodzi o rozmiary grzybów - większość jest takich średniej wielkości, sporo małych ale już nieco wyrośniętych "łebków" i kilka rzeczywiście dużych. Chyba wszystko :) . Z pogodą też trafiliśmy. bo dopiero pod koniec zaczęło trochę padać.

I jedna uwaga - pamiętajcie o kleszczach. Ja zrobiłam błąd, bo nie związałam włosów i nie założyłam żadnej czapki - w efekcie w domu znalazłam na sobie 5 takich paskud, na szczęście żaden nie zdążył się wbić w skórę.

Co prawda już się przekonałam nieraz, że nie wszystkie są nosicielami groźnych chorób - zdarzało mi się, nieraz odkryć takiego pasażera już wbitego w skórę i jak dotąd nic mi nie jest - lepiej jednak dmuchać na zimne. Pozdrawiam i życzę miłego i przede wszystkim bezpiecznego zbierania!
Zdjęć nie mam bo aparat zostawiłam w domu ( :twisted: ) - a szkoda, bo las już jest trochę taki jesienny.

darius 

Wysłany: 2013-09-26, 20:18   

Dzisiaj ,pomimo siąpiącego deszczyku nazbierałem całe wiadro opieniek. :oki: Wczoraj z żoną zrobiliśmy mały wypad do zagajnika brzozowego na kozaczki .W ciągu pół godziny nazbieraliśmy pokazny kosz kozaków brązowych i czerwonych ,z przewagą tych pierwszych.Także pod sosenkami pojawiły się zdrowiutkie maślaczki.Grzybów jest obecnie zatrzęsienie ,więc...kto może ,kto chce i kto lubi powinien koniecznie wykorzystać okazję :!: :tup:

darius 

Wysłany: 2013-09-29, 17:37   

Dzis natomiast ,rano udany wypad na maślaczki i kozaki a po południu na opieńki.Dzisiejsza ciekawostka:sromotnik bezwstydny :) Capiło od niego niemiłosiernie na kilka metrów :lol:
Grzybów wciąż dużo ,ale wydaje mi się, że nie potrwa to juz długo. :roll:

Spieszmy się zbierać grzyby , tak szybko odchodzą... ;) :lol:

Kliwia 

Wysłany: 2013-09-29, 19:48   

W ostatnich dniach na grzyby wyjeżdżali moi rodzice i za każdym razem przywozili kosze pełne średnich i dużych prawdziwków, podgrzybków, kozaków(również pięknych czerwonych) i opieńków. Wśród nich było też trochę maślaków i "zajączków". A jeden z dzisiejszych prawdziwków miał z kapelusz o średnicy ok. 10 cm.
Także grzyby na Mazowszu są i mimo zimna mają się jeszcze całkiem nieźle. :grin:

katia 

Wysłany: 2013-10-03, 15:25   

U mnie dziś był przymrużeniem -6 st. :roll: Grzybów już raczej nie będzie :sad:

Kliwia 

Wysłany: 2013-10-08, 10:21   

Muchomorek na dobry humorek:

Na grzybach byłam w niedzielę i muszę przyznać, że jak taką bezdeszczową pogodę grzybów było sporo. Tym razem celem były podgrzybki, chociaż trafił się jeden brązowy kozaczek.
Teraz jednak koniecznie przydałby się jakiś deszcz.

Micza 

Wysłany: 2013-10-12, 18:49   

grzybów było nie wiele...za to w swoim lasku

:tup:

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2013-10-25, 14:41   

Grzybów jeszcze mnóstwo w lesie :)

Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

Kliwia 

Wysłany: 2013-10-25, 19:22   

Pięknie! Ja dzisiaj przez 1,5 godziny niecałe pół łubianki nazbierałam ale wcale się nie nastawiałam na jakieś wielkie zbiory. Miejsce w którym zbierałam jest często odwiedzane przez grzybiarzy. W sumie i tak wyszło całkiem sporo.
Zebrałam same podgrzybki brunatne, duże i małe, sporo robaczywych. Te duże już trochę takie "przejrzałe". Wszystkie poszły na suszenie. Koleżanka znalazła kilka żółtych gąsek. Jeszcze z raz pewnie się wybiorę.

Lasołaz 

Wysłany: 2013-11-09, 23:19   

W okolicach mojej mieścinki wciąż pełno grzybów :grin: Dziś przez godzinę zebrałem całe 10 L wiadro :) Zbiór to same owocniki Podgrzybków brunatnych ;)

Grzyby.jpg
Plik ściągnięto 2588 raz(y) 79,37 KB

cebulskaka 

Wysłany: 2014-04-12, 17:25   

Piękne te Wasze okazy:-) Uwielbiam zbierać grzyby, czekam na sezon :-)

Odpowiedz do tematu