PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-02-17, 18:40
Obserwacje grzybów
Autor Wiadomość
Ptyś 

Wysłany: 2011-07-20, 08:50   

Żagwica listkowata Grifola frondosa lasek koło domu :>

Krzyżak Marcin 

Wysłany: 2011-08-11, 21:03   

Piestrak jadalny. Dostałem w prezencie od Pewnej Pani Grzybiarki, która twierdziła, że to trufla. Oznaczyłem dzięki zdjęciom na stronie www.nagrzyby.pl Miejsce znalezienia: lasy bukowe koło wsi Średnie Wielkie (okolice Leska, poczta Tarnawa Dolna). Znalazczyni twierdzi, że znajduje 1-2 okazy rocznie i zjada ze smakiem. Ja też tak uczyniłem. Ciągle nie nauczyłem się wrzucać zdjęć na Forum, ale zainteresowanym mogę podesłać fotkę na priv. Chyba, że źle oznaczyłem grzyba, no to wtedy nie obiecuję.

trepik79 

Wysłany: 2012-01-01, 18:59   

ja dziś w lesie z grzybów znalazłem tylko żagiew zimową i zimówke aksamitnotrzonówke.można znalezc jeszcze jakies grzyby o tej porze roku?

nickodem 

Wysłany: 2012-01-02, 18:21   

trepik79 ...O tej porze roku świetnie się mają boczniaki. Nie należy ich jednak szukać w lesie, chociaż też bywają, ale raczej na samotnie stojących, starych drzewach...Pozdrawiam

trepik79 

Wysłany: 2012-01-07, 17:10   

faktycznie Nikodem znalazłem boczniaka ostrygowatego ale w lesie .podobno smaczny.kiedyś próbowałem żółciaka siarkowego tez niezły.poza tym był jeszcze pieknoróg szydłowaty i kisielec kedzierzawy.nie udaje mi się niestety oznaczyc tych kurzawek i purchawek-już

nickodem 

Wysłany: 2012-01-10, 16:50   

Ta zima jest zupełnie wyjątkowa dla grzybów, ponieważ jest dużo wilgoci i zero mrozu. W okolicach Poznania zatrzęsienie zimówki, chociaż w innych latach było jej śladowo. Proponuję skorzystać z okazji. Zimówka w sosie to bardzo smaczny grzyb... :) Nie wiem jakie masz doświadczenie grzybowe, ale podpowiem, że zimówek najlepiej szukać w podmokłych okolicach, na zwalonych pniach i drzewach mających dostęp do wody. Widać je z daleka, ze względu na intensywną pomarańczową barwę. Pozdrawiam i smacznego... :)

trepik79 

Wysłany: 2012-01-10, 17:46   

Dobra Nikodem zaryzykuje i spróbuje-moje zdrowie w Twoich rekach.Zart wiem że jest jadalna.ale nie próbowałem.w moim łęgu jest zimówki troche.

dziewanna23 

Wysłany: 2012-09-04, 22:12   okratek ;]

Beskid Sądecki

Kopia DSC04275.JPG
Plik ściągnięto 4016 raz(y) 39,37 KB

strążek 

Wysłany: 2012-10-06, 11:26   

piętrowe borowiki

nickodem 

Wysłany: 2012-10-06, 17:16   

A ta połowa kapelusza odpadła przy układaniu drugiego piętra, czy kucha już przy pierwszym? :lol:

Chciałem przy okazji pokazać swoje znalezisko, równie naturalne jak to z postu powyżej ;) ale jakoś dziś nie daje się wklejać fotek na forum...cóż, następnym razem...

Lasołaz 

Wysłany: 2012-10-22, 16:50   

Buławka rurkowata Macrotyphula fistulosa

Spotkana w lesie o charakterze grądowym ;)

(sorry za słabą jakość zdjęcia, ale robione telefonem)

21102012108 - Kopia.jpg
Plik ściągnięto 1310 raz(y) 65,29 KB

dzasta 

Wysłany: 2012-10-23, 14:40   

Pamiętam jak za dziecka chodziłam na grzyby to pamiętam, zupełnie inne odmiany grzybów trujących niż obecnie. Bardzo żadko trafim teraz na muchomory te czerwone z miałymi kropkami, jest ich jak na lekarstwo, a za dziecka był to mój yzbacznik trujacego grzyba? co się z nimi stało?

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2012-10-31, 10:27   

Ja nie zauważyłem żeby było ich mniej, a nawet około miesiąc temu jak byłem w lesie to był taki urodzaj, że gdzie się nie odwróciłem był jakiś piękny owocnik :) Może zależy to też od regionu kraju...

eljot0355 

Wysłany: 2012-10-31, 23:11   

dzasta jeżeli chodzi Tobie o te na foto, to w moich okolicach było ich tyle co zwykle,
ale dopiero w drugiej połowie września.Podgrzybków brunatnych za to zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich.

IMG_0119a3.jpg
foto1
Plik ściągnięto 1296 raz(y) 95,33 KB

czepia 

Wysłany: 2012-11-07, 13:18   

u mnie w kujawsko-pomorskim tez jakby muchomorów mniej

Odpowiedz do tematu