PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-02-17, 18:39
Grzyby do identyfikacji
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2004-10-30, 13:00   

To ja mam, w zwi?zku z powyzszym, propozycję do Administratorów Forum - załóżcie w dziale RO?LINY temat grzyby i będzie w porz?dku. W końcu nt. grzybów też można czasem podyskutować...

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-10-30, 13:38   

to ja proponuję inaczej - może po prostu dodam na razie do nazwy forum "... i grzyby", a jak się grzybiarzy najdzie więcej to może i nowe subforum się stworzy? ;)

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-10-30, 15:42   

No tak chyba będzie lepiej ;)

[i] Winer [i]

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-10-30, 22:39   

www.grzyby.pl

Michal Z. 

Wysłany: 2004-10-31, 10:01   

Hubert napisał/a:
www.grzyby.pl

Bardzo fajna stronka, dzięki. Klucz też jest całkiem nieĽle skonstruowany. Tylko, że nie posiadam CD do klucza i przez to nie mogę obejrzeć większoci zdjęć. St?d moja proba o pomoc w identyfikacji.

Marko 

Wysłany: 2004-11-03, 17:49   

Wydaje mi się, że zdjęcie "grzyb3.jpg" przedstawia żółciaka siarkowego (Laetiporus sulphureus).

maciek 

Wysłany: 2004-11-03, 20:18   

1. Hełmówka rokietowa - Galerina hypnorum
2. Goryczak żółciowy - Tylopilus felleus
3. Kisielec - Exidia sp.
4. Żółciak siarkowy - Laetiporus sulphureus
5. Wroniak różnobarwny - Trametes versicolor lub skórnik szorstki - Stereum hirsutum

Tak mi się wydaje :D

Michal Z. 

Wysłany: 2004-11-05, 19:09   

maciek napisał/a:
Tak mi się wydaje :D

To się nazywa konkretny trop :] Dzięki przeogromne :-D Maj?c nazwy gatunków poszukam więcej zdjęć i porównam je dla pewnoci ze swoimi. Dzięki raz jeszcze.

maciek 

Wysłany: 2004-11-05, 19:22   

GDYBY? JEDNAK PO PRZEANALIZOWANIU WSZELKICH INNYCH MˇDRYCH RÓDEŁ DO KTÓRYCH JA NIE MIAŁEM DOSTEPU DOSZEDŁ DO WNIOSKU ŻE TO INNE GATUNKI, TO DAJ ZNAĆ.

Marko 

Wysłany: 2004-11-05, 20:40   

maciek napisał:
Cytat:
2. Goryczak żółciowy - Tylopilus felleus

Maćku, wydaje mi się jednak, że to nie goryczak. Na jego trzonie, szczególnie w górnej częci, znajduje się charakterystyczna dla tego gatunku siateczka. Grzyb ze zdjęcia takiej nie posiada. Wydaje mi się, że jest to raczej jaki gatunek koĽlarza: grabowy, czarny, babka lub szarozielony, ale nie jestem tego pewien. Michale Z., napisz jakie drzewa rosły w jego pobliżu?

maciek 

Wysłany: 2004-11-05, 21:31   

Cytat:
Na jego trzonie, szczególnie w górnej częci, znajduje się charakterystyczna dla tego gatunku siateczka. Grzyb ze zdjęcia takiej nie posiada. Wydaje mi się, że jest to raczej jaki gatunek koĽlarza

Też mam takie w?tpliwoci. Do koĽlarza nie pasuje mi rózowawe zabarwienie hymenoforu - takie ma włanie goryczak. Ale z t? siateczk? na trzonie to być może masz rację - trochę nie pasuje do goryczaka. Choć w jednym atlasie znalazłem: "trzon z mocno zarysowan? ciemn? siateczk? o szerokich okach"

Może to być jednak koĽlarz babka- Leccinum scabrum

Na dwoje babka wróżyła - faktycznie pomogły by trochę gdyby Michał Z podał drzewostan w jakim rósł ten grzyb.

Michal Z. 

Wysłany: 2004-11-06, 09:25   

Marko napisał/a:
maciek napisał:Michale Z., napisz jakie drzewa rosły w jego pobliżu?

Grzyba wypatrzyłem w buczynie, na północy kraju. Rósł na skraju tej buczyny i torfowiska.

Marko 

Wysłany: 2004-11-06, 15:37   

Cytat:
Grzyba wypatrzyłem w buczynie

To chyba jeszcze bardziej utrudni identyfikację. Na wymienionej już wczeniej stronie internetowej (też niestety nie posiadam CD do niej) przeczytałem, że sporód koĽlarzy pod bukami ronie bruzdkowany. Ale on ze względu na inny wygl?d odpada. Najbardziej prawdopodobny koĽlarz babka tworzy mikoryzę z brzozami i jeli w pobliżu one nie występowały, to także powinno się go skrelić. Jednym słowem skomplikowana sprawa.

Michal Z. 

Wysłany: 2004-11-06, 16:05   

Marko napisał/a:
Najbardziej prawdopodobny koĽlarz babka tworzy mikoryzę z brzozami i jeli w pobliżu one nie występowały, to także powinno się go skrelić.

Brzozy rosły w pobliżu. A zważywszy, że, jak pisałem wczeniej, grzyb rósł na skraju torfowiska, i na samym torfowisku jak i w jego okolicy brzóz nie brakowało.
Przyznam, że nie spodziewałem się, że identyfikacja tych grzybów będzie taka problematyczna. Kłaniam się więc nisko wszystkim znawcom grzybów :res:

maciek 

Wysłany: 2004-11-06, 19:07   

indentyfikacja grzybów ze zdjęć jest zawsze problematyczna. Poza paroma gatunkami, o bardzo charakterystycznych cechach, okrelenie przynaleznoci taksonomicznej wiekszoci wymaga, oprócz popatrzenia na zdjęcie również wielu innych analiz np ocene kolotu mi?ższu po nacinieciu, czy stwierdzenie czy grzyb posiada sok itp. Poza tym nawet subtelne różnice w barwie grzyba - np spowodowane użyciem lampy błyskowej, mog? wprowadzić w bł?d. Przy identyfikacji hub równiez waże jest aby był to prawidłowo rozwinięty owocnik - bo np ten "żółciak siarkowy" czy "skórnik szorstki" to ze zdjęcia nie da się na 100% okrelić czy to faktycznie te gatunki

Odpowiedz do tematu