PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mazurska masakra piłą motorową....
Autor Wiadomość
mender 

Wysłany: 2010-07-13, 22:29   Mazurska masakra piłą motorową....

Nie wiesz co zrobić w ostatni tydzień wakacyjnego sierpnia? Marzysz o noclegu na wyspie? Chcesz pomóc ptakom? Nasza oferta jest właśnie dla Ciebie!

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na pierwszą "Mazurską masakrę piłą motorową", czyli 4 dni walki z sukcesją roślinną na wyspie. Czemu to robimy? Ano jeszcze kilka lat temu na wyspie gniazdowały rybitwy rzeczne oraz śmieszki. Obecnie wyspa jest tak zarośnięta, że nie ma szans na lęgi ptaków wodnych. Wyspa ma ok 1,4 ha powierzchni. Obecnie nie znamy więcej szczegółów, zostaną podane zaraz po ich ustaleniu. Na razie jedyna wiadoma to miejsce i czas:

26-29 sierpnia 2010 - wyspa na jeziorze Salęt Mały na N od Mrągowa (k. Ruskiej Wsi)

Serdecznie zapraszamy!

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2010-08-24, 23:23 ]
zmoderowane
chwilowo data się zdezaktualizowała

wyspaSalet2a.jpg
Plik ściągnięto 4573 raz(y) 123,12 KB

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2010-07-13, 22:54   

mender, jak będziesz mieć tylko jakieś info to daj znać od razu koniecznie! :D

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2010-07-13, 23:07   

jeszcze jakby żarcie było to i ja może przyjade? :mrgreen:

mender 

Wysłany: 2010-07-30, 22:49   

Byłem niedawno na wyspie ocenić dokładnie zakres prac. Wyspa jest piękna. Na samym środku jest jeszcze polanka, na której niegdyś była kolonia rybitw i mew. Niestety coraz mniejsza jest, ze względu na ekspansję krzewów (głównie bzu koralowego) oraz trzciny. Myślę, że spokojnie 4 dni nam wystarczy na porządne odkrzaczenie dużej części wyspy. Na wyspie jest sporo starych wierzb, ale tych nie ruszamy. Były one jak istniała kolonia, więc teraz nie powinny przeszkadzać rybitwom.

Jest jednak mały problem: mam małe trudności ze sprawnym uzyskaniem pozwolenia z gminy na wycinkę, gdyż okazało się, że gospodarstwo rybackie, które dużo wcześniej wyraziło zgodę na wycinkę dzierżawi tylko wodę a nie wyspę (mimo tego, że wyspa nie stanowi oddzielnej działki ew.)! Nie wiem czy uda mi się zdobyć wszelkie zgody na czas, stąd wyznaczony termin wycinki nie jest pewny i dopiero ok połowy sierpnia będę widział na pewno!

Co do spraw organizacyjnych to jest duża szansa na to, że będziemy nocować w pobliskim pensjonacie. Może nawet będziemy mieli śniadania i obiadokolacje. Jeśli tak będzie to na pewno liczba osób będzie ograniczona!

Na Picasie kilka zdjęć wyspy.

mender 

Wysłany: 2010-08-01, 07:25   

Mam pytanie do osób zainteresowanych - czy ma ktoś z Was piłę motorową?

x-bowman 

Wysłany: 2010-08-03, 16:58   

piła motorowa jest,
Anka i ja już wzięliśmy urlop, także kolejne dwie zaprawione w boju osoby są,
a co do noclegu, to bardziej liczyliśmy właśnie na namioty na wyspie - mender jak masz jakąś wolną kasę na noclegi, to lepiej zainwestuj w jakąś przenośną wiatę albo duży namiot (IMHO)

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2010-08-03, 17:16   

Ja też głosuje za noclegiem w namiocie, a kaskę na ewentualne sprzęty techniczne jak X-Bowman mówi :) Piły motorowej niet, za to siekiery, kosa, maczeta... ;)
A ja się nie mogę doczekać :D na na na ;)

x-bowman 

Wysłany: 2010-08-12, 10:37   

mender napisał/a:
... Jest jednak mały problem: mam małe trudności ze sprawnym uzyskaniem pozwolenia z gminy na wycinkę, gdyż okazało się, że gospodarstwo rybackie, które dużo wcześniej wyraziło zgodę na wycinkę dzierżawi tylko wodę a nie wyspę (mimo tego, że wyspa nie stanowi oddzielnej działki ew.)! Nie wiem czy uda mi się zdobyć wszelkie zgody na czas, stąd wyznaczony termin wycinki nie jest pewny i dopiero ok połowy sierpnia będę widział na pewno!

Mender, to jak z tym pozwoleniem? Jest szansa na info w tym tygodniu?
A co z transportem na wyspę - masz zaklepaną jakąś łódź? Przydały by się ze dwie.

mender 

Wysłany: 2010-08-12, 20:15   

Z łodziami nie ma problemu, to szczegół. Z pozwoleniem dalej nie wiem czy się wyrobię. Obecnie mój wniosek o udzielenie zezwolenia od ZMiUW został przesłany z oddziału głównego do rejonu mrągowskiego (niestety powiedzieli mi na początku, że to oddział główny wydaje zgodę). Rozmawiałem dziś z gościem z Mrągowa. Powiedział, że papiery otrzymał i wyda zgodę szybko, ale nie wie czy jutro czy w poniedziałek dopiero. Zastanawia się jeszcze jak ugryźć wątek drewna, które wg wprawa musi sprzedać po takiej wycince. Jak już będę miał tę zgodę (odbiorę ją osobiście, co by nie czekać na pocztę) to składam wniosek do Gminy. A potem już tylko od Gminy zależy ile to potrwa i jaka będzie decyzja. Urzędnik w Gminie powiedział mi, że będą musieli się jeszcze ze mną umówić na wizję terenową i może zlecić ekspertyzę (!!!). No ja nadal wierzę, że terminu uda się zachować...

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2010-08-16, 10:17   

No no... ja czekam na informacje, ale wolne już sobie zaklepałem na ten czas :D

mender 

Wysłany: 2010-08-16, 21:22   

Uwaga, bardzo proszę wszystkich chętnych na akcję o przesłanie (w miarę szybko) na adres smenderski[at]ptop.org.pl mejla z informacjami:
- imię i nazwisko,
- numer kontaktowy
- jaki sprzęt możecie ze sobą zabrać (piła motorowa, kosa spalinowa, grabie...).
- skąd będziecie jechać.

Kupiłem już piłę motorową Stihl MS 230 + osprzęt specjalnie na akcję :mrgreen:

mender 

Wysłany: 2010-08-17, 12:30   

Po konsultacjach telefonicznych oznajmiam, że czekamy do piątku 20 sierpnia na potwierdzenie/anulowanie wstępnego terminu akcji. Spowodowane jest to zamieszaniem z otrzymaniem decyzji z gminy Mrągowo na wycinkę. Przepraszam wszystkich za niedogodności.

Niemniej jednak nadal zbieram chętnych na akcję. W obecnej chwili mam zadeklarowanych 8 osób. Nawiasem mówiąc PTOP robi roczny ranking akcji wolontariackich. W roku 2010 tak on się przedstawia:
- Akcja Wierzba - 7 osób
- Odkrzaczanie łąk orlikowych przed zjazdem PTOP- 10 osób
- Wbij sobie pal, czyli grodzenie pastwisk w Żywkowie - 12 osób.
- Liczenie bocianów w Ostoi Warmińskiej - jeszcze nie wiem

Liczę na to, że do rozpoczęcia akcji zbierze się jeszcze kilku chętnych i pobijemy rekord! :)

mender 

Wysłany: 2010-08-20, 09:44   

Niestety zezwolenia na wycinkę na razie nie ma, stąd tymczasowo odwołujemy akcję. Ustalę termin po otrzymaniu zezwolenia. Za zamieszanie bardzo przepraszam...

mender 

Wysłany: 2010-08-24, 09:30   

Sprawa rozwija się ciekawie...

Gmina aktualnie wystąpiła do ZMiUW o uzupełnienie wniosku w kwestii udowodnienia czy ZMiUW może jako organ wykonawczy Marszałka, który zarządza tym jeziorem, wnioskować o wycinkę drzew. Potem Gmina chce zrobić oględziny miejsca a następnie uzyskać opinię RDOŚ i 3-4 ornitologów!!!

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2010-09-05, 19:12   

jak sprawa? wiadomo coś nowego ??

Odpowiedz do tematu