PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie
Autor Wiadomość
WingsHunter 
Robert Biały

zamtop

Wysłany: 2012-01-25, 13:35   

Witam. W ramach zimowego liczenia jezioro leśne Sodoma koło wsi Zamszany (gm.Nielisz)

z ciekawszych

krogulec 2
jastrząb 1
myszołów 1
dzięcioł czarny 1

oraz śpiewająca

modraszka
bogatka

i bębniące dzięcioły duże.

Tymczasem.

tomaszb 

Wysłany: 2012-12-31, 18:19   

CZOŁEM!! Pora chyba odświeżyć temat.
W dniach 12-13 odbędzie się kolejna edycja Zimowego Liczenia Ptaków na Lubelszczyźnie. Metodyka liczeń oraz wzory formularzy nie uległy zmianie od poprzedniego roku, można o nich poczytać tutaj: http://www.lto.org.pl/programy_licz_met.html Jak co roku gorąco zachęcamy do udziału w akcji, która jest świetną motywacją do spalenia odłożonych przez święta zapasów tłuszczyku :-) a przy okazji pozwala uzupełnić liczne już dane o zimowej awifaunie regionu. Osoby, które brały udział w akcji w poprzednich latach i chcą ponownie prowadzić liczenia na kontrolowanych przez siebie odcinkach, jak również osoby chętne do udziału w akcji po raz pierwszy, prosimy o potwierdzanie swojego uczestnictwa na ubiegłoroczny adres meilowy: zimoweliczenia@wp.pl lub bezpośrednio do koordynatorów akcji. Jeżeli ktoś nie będzie mógł zająć sie dotychczas liczonymi odcinkami również prosimy o informację - ułatwi nam to sprawne zapełnianie "dziur". (informacje o tzw. wolnych mocach przerobowych również mile widziane ;-) )

Zapytania o uczestnictwo w tegorocznej edycji akcji będę starał się wystosować do wszystkich liczących indywidualnie drogą meilową, ale nie ukrywam że własnowolne zgłaszanie się ułatwi mi pracę. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego i wielu owocnych obserwacji w Nowym Roku. Tomek Bajdak

Przem Stachyra 

Wysłany: 2013-01-02, 12:54   

Ja ze swej strony dopilnuję kontynuacji liczeń odcinków i obszarów z lat ubiegłych:
1. Zbiornik w Nieliszu (jedyny na Zamojszczyźnie, ujęty w monitoringu ogólnopolskim) - robimy jak co roku - gromadnie ("ekipa zamojska")
2. Wieprz w granicach RPN i otuliny (od Krasnobrodu do Brodów) - robi skład: P. Marczakowski, M. Tchórzewski i P. Stachyra
3. Zbiorniki w otulinie RPN (w RPN zamarzają do dna) - j.w.
4. Stawy w dol. Łabuńki - robimy gromadnie ("ekipa zamojska")
5. Stawy w Puszczy Solskiej - j.w.

Na rejon Tomaszowa Lub. - dobry pomysł ma R. Cymbała.
Jeśli chcemy wiedzieć, co zimuje na powierzchni wody w pow. hrubieszowskim - warto zmobilizować Coto lub Wasyla, zaś - w biłgorajskim - też są chętni i miejmy nadzieję, że zaglądają na FP.

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2013-01-02, 18:55   

Przem Stachyra napisał/a:
Na rejon Tomaszowa Lub. - dobry pomysł ma R. Cymbała.
A cóż to za pomysł? :>

Tam gdzie gromadnie pojedziemy powyżej Przemek już napisał, ponadto z mojej strony pewnie obejmę pieczą odcinek Wieprza od Nielisza do Szczebrzeszyna, odc Nielisz - Izbica ktoś już ode mnie przechwycił, więc chyba będzie kontynuował. Zapewne będzie też kontynuacja liczeń po całości naszej "stolicznej" rzeczki Łabuńki od źródeł do ujścia (pewnie z Robertem Białym i kimś jeszcze???)

Może znów ekipą ruszymy dziką Tanew, może jeszcze kawałek Bugu...? Na dniach się wszystko wyjaśni.

Pozdrawiam :)
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2013-01-03, 08:04   

Nie znalazłem wyników zimowych liczeń z 2012 r. Na stronie LTO ostatni Raport jest z 2011 r. Czy można prosić o zamieszczenie najnowszego raportu (głównie chodzi mi o mapkę badanych odcinków). Byłoby widać co było robione w 2012 r. Postarałbym się zmobilizować innych kolegów na tegoroczne liczenia nowych odcinków.

tomaszb 

Wysłany: 2013-01-03, 08:16   

zrobi się - dzisiaj wieczorem przygotuje wszystko i prześlę Marcinowi P. ( bynajmniej nie temu od Amber Gold :mrgreen: ) żeby zamieścił na stronie LTO

suchy 

zamtop

Wysłany: 2013-01-03, 10:17   

Tomasz Kobylas napisał/a:
A cóż to za pomysł?

Pomysł jest niezmienny od lat, więc nie ma sensu strzępić języka. :wink:

Dla przypomnienia jednak:
Liczymy w dolinie Sołokiji i Wieprza od Krasnobrodu do źródeł w składzie (stałym): ja, Marek Bzowski, Roztoczol, Marek Przyczyna.
Krzychu Monastyrski pewnie 'obskoczy' pobliskie zbiorniki i stawy.

songs from the wood

paludicola 

Wysłany: 2013-01-03, 10:26   

A ja mam zapytanie?
Jak wygląda sytuacja na Tyśmienicy w okolicach od Górki Kockiej powiedzmy do Czemiernik. Chetnie bym przygarnął cosik z tych terenów?
Zapewnia komfort i bezpieczeństwo.

Broda 

zamtop

Wysłany: 2013-01-03, 17:47   

Witam.
Ja niestety ale w łikend 12 - 13 skreczuje. Zamiast nad Wieprzem to tyrka w robocie mnie czeka.
Ale jeśli będzie możliwość i okazja to chętnie 19 - 20 wyskoczę nad jaką wodę.
Może Łabuńka?
Pozdrawiam i ciekawych obserwacji życzę.

BoruFF 

Wysłany: 2013-01-03, 23:01   

Witam! Po wstępnych rozmowach z WingsHunterem ustaliliśmy, iż atakujemy jednak Działy Grabowieckie, Wolica ew. Wojsławka, a kiedy dokładnie czas pokaże. Stąd też pytanie jakie są "widełki" dla liczeń 12-13 stycznia, ile dni w obie strony?

Przy okazji mam pytanie do kolegi Mirosława Kaczora, istnieje szansa żebyś nas wspomógł na północnych rubieżach Działów Grabowieckich? Chodziło by o obstawienie doliny Siennicy od źródeł do ujścia do Wieprza, wraz z stawami w Siennicy Nadolnej, Siennicy Różanej i Kozieńcu-Zagrodzie?
Albo może dolina Bzurki (od ujscia k/Wincentowa do Ostrowa Krupskiego? Obie doliny niewielkie raczej (szczególnie Bzurka) a monitoring wszystkich rzek na Działach dałby nam wybrażenie jak to pomiędzy rzepakiem wodne zimują.

Pozdrawiam

PS: Marcinie jak się nudzisz (pytanie retoryczne raczej - choć zapytać warto) Rejowiec-Kobyle zostaje ostatni bez przydziału

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2013-01-03, 23:04   

BoruFF napisał/a:
Przy okazji mam pytanie do kolegi Mirosława Kaczora, istnieje szansa żebyś nas wspomógł na północnych rubieżach Działów Grabowieckich? Chodziło by o obstawienie doliny Siennicy od źródeł do ujścia do Wieprza, wraz z stawami w Siennicy Nadolnej, Siennicy Różanej i Kozieńcu-Zagrodzie?
Albo może dolina Bzurki (od ujscia k/Wincentowa do Ostrowa Krupskiego? Obie doliny niewielkie raczej (szczególnie Bzurka) a monitoring wszystkich rzek na Działach dałby nam wybrażenie jak to pomiędzy rzepakiem wodne zimują.

Pozdrawiam

Wysłałem Ci dane Mirka na priv
pozdr

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2013-01-04, 03:04   

BoruFF napisał/a:
pytanie jakie są "widełki" dla liczeń 12-13 stycznia, ile dni w obie strony?

Jak już rozmawialiśmy metodycznie jest +/- 3 dni od daty liczeń, aczkolwiek jak ktoś zrobi tydzień w te czy tamte, tragedii nie będzie ;) Lepiej tak, niż w ogóle nic nie liczyć ;)
www.LTO.org.pl
FB LTO

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2013-01-04, 03:12   Liczenia zimowe

Broda napisał/a:
Ale jeśli będzie możliwość i okazja to chętnie 19 - 20 wyskoczę nad jaką wodę.
Może Łabuńka?
Wstępnie ustaliliśmy co by rzekę Łabuńkę (niemal wzorem ubiegłego roku :P ) po całości od źródeł do ujścia pociągnąć w week 19-20.01.. Wówczas zrobi się liczenia jednego dnia całej rzeki. W liczeniach na Łabuńce deklarowali się WingsHunter & Broda, jeżeli jeszcze jest ktoś chętny, zapraszamy. Jutro ok 18.00 spotkanie w sprawie liczeń, tudzież innych spraw oparte będzie o zamojskie bary ;) Ewentualne ustalenia zostaną podane do wiadomości :)
www.LTO.org.pl
FB LTO

Przem Stachyra 

Wysłany: 2013-01-04, 08:36   

Panowie, a może zamiast planować akcje liczeń na "okresowych strugach" Działów Grabowieckich, warto stawić czoła Wieprzu? ;)
Jakoś nie zauważyłem, żeby odcinek robiony rok temu przez Brodę (który w tym roku niestety nie może) - zechciał ktoś obstawić (przypomnę: Tarnogóra - Krasnystaw). Nie zapominajcie, że Wieprz to jedna z głównych rzek Lubelszczyzny - monitorowany od początku. A taki jest wymiar akcji - monitoring w pełnym tego słowa znaczeniu.
Dlatego też uważam, że nie ma co rozpraszać sił na spontaniczne akcje, które mają marne szansę stać się systematycznymi, a skupić się na tym co ma historię danych.
Mierzyć siły na zamiary i zrobić to - co można później pokazać w kontekście długoletnich ciągów pomiarowych. A jak zostanie czasu - hulaj dusza... Sam pohulam. W końcu ptaki zimujące można rachować całą zimę ;)

BoruFF 

Wysłany: 2013-01-04, 17:29   

Przem Stachyra napisał/a:
WingsHunter napisał/a:
Dla chętnych proponuję jeszcze Wolicę. Temat pod dyskusję.

Dlatego też "złap za kudły" Daniela Boruchalskiego i rzuć w nurt rzeki - w końcu Wolica płynie przez Działy Grabowieckie a Daniel koordynuje wstępną inwentaryzację tego terenu w tym roku . Temat warto ugryźć w tym kontekście.

Twój post z liczeń 2012 :>
Ostatnio zmieniony przez BoruFF 2013-01-04, 17:37, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu