PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie
Autor Wiadomość
Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2013-01-28, 09:55   

Wyniki ZLP na Lubelszczyźnie z doliny Tanwi z dnia 20.01.2013 r..
2 odcinki: Kucły-Króle i Króle-Księżpol (łącznie 10 km):
Ogólnie 578 osobników z 19 gatunków.
Najliczniejsza krzyżówka - 148 osobników i prawie wszystkie w jednym miejscu,
zaraz za nią jemiołuszka - 121 os.,
czyż - 67 i gil - 65.

Najciekawsze:
- nurogęś - 18 os. w 2 miejscach,
- raniuszek 20 os.,
- kowalik 2 os.,
- sierpówka - 56 na jednym drzewie,
- kos 1 os. - udający pluszcza,
- dzięcioł czarny 2 os.,
- grubodziób - 1os.

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2014-01-03, 05:25   Zimowe liczenia 2014

Witam serdecznie!

Nikt nic nie pisze - kiedy, gdzie i kto liczy???

Pozdrawiam,
Tomek
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

tomaszb 

Wysłany: 2014-01-03, 21:35   

Czołem, w tym roku liczymy z ukrycia więc nikt się nie wychyla :-)
A tak poważnie to w skali krajowej, w którą jak najbardziej będziemy chcieli się wpisać, liczenia tradycyjnie przypadają na 2 łikend stycznia tj, w tym roku 11-12.
Na ten moment zająłem się obstawianiem obiektów, które liczone są w ramach motnitoringu GIOŚ: tj. Wisła, San, Bystrzyca w Lublinie, Zalew Z. Wólka Gołębska i oczywiście Nielisz. Udało się obstawić wszystko, więc na spokojnie można i trzeba organizować się na inne rzeki. Dobrze było by podtrzymać liczenia na rzekach liczonych regularnie (Łabuńka, Sołokija, Tyśmienica, cieki w Lublinie i inn.) no i oczywiście Wieprz, który w tamtym roku był obstawiony wyjątkowo szczelnie.
Dzisiaj i jutro będę kontaktował się ze wszystkimi osobami liczącymi w poprzednich latach i zorientuję się w sytuacji. Jeżeli ktoś chce uniknąć telefonu/meila ode mnie :P to o swoich zamiarach można chwalić się publicznie, na forum (wskazane) lub info przesyłać na adres e-mail zimoweliczenia@wp.pl . Od wtorku-środy będę na forum zamieszczał informacje o wolnych odcinkach bo na razie jest tego sporo :-)
Pozwolę sobie tradycyjnie nie wnikać za bardzo w Zamojszczyznę bo tam zawsze skutecznie dogadujecie się między sobą. Pomocą oczywiście służę w razie potrzeby.
W razie pytań piszcie na adres zimowych liczeń lub do mnie na tomaszbajdak@wp.pl
Pozdrawiam i tradycyjnie zachęcam do udziału w liczeniach!!

tomaszb 

Wysłany: 2014-01-04, 22:33   

Odcinki powoli się zapełniają. Padają jednak pytania o podział poszczególnych rzek. Dla przypomnienia 2 linki do map na google.earth
podział rzeki Wieprz:

https://maps.google.pl/maps/myplaces?hl=pl&gl=pl&vpsrc=0&ctz=-60&abauth=52c87a20PE3ao64IN8nzmIxONGJzCkJnkqs&vps=1&num=10

pozostałe rzeki:
https://maps.google.pl/maps/ms?hl=pl&gl=pl&ptab=2&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=206536676701930586159.000452b7b46c6ca4615ef

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2014-01-04, 22:58   

Tutaj są odcinki połączone z obu map:
https://mapsengine.google.com/map/edit?hl=en&authuser=0&mid=zJjk30mZZ2XI.ki4a5358eb_4

tomaszb 

Wysłany: 2014-01-09, 23:13   

Hej. Liczenia zbliżają się wielkimi krokami i słyszałem że jest szansa że zimowe mogą być nie tylko z nazwy bo ponoć ma przycisnąć mróz :-)
Z obsadą odcinków jest w sumie podobnie jak w tamtym roku. Kilka osób wypadło, głównie na Wieprzu ale do rzeczy:
- Wisła, San Bystrzyca - tradycyjnie obstawione
-Tanew będzie liczona od ujścia do Sanu w górę ile się da :oki: , plus kilka odcinków na Zamojsczyźnie
-Tyśmienica - tu powstała spora dziura w ujściowych odcinkach ale na szczęście udało się ją załatać, więc będzie liczona od miejscowości Tyśmienica do Woli Skromowskiej :res:
- w tym roku najprawodpodobniej uda się policzyć rekordowo dużo odcinków Krzny - od Międzyrzeca Podlaskiego do Malowej Góry - Jarku :oki:
- Jak zwyklę poziom trzyma ekipa zamojska :oki: która obstawia komplet swojego Wieprza, Sookiję i kto wie co jeszcze - chłopaki zawsze zaskakują mnie przesłanymi wynikami. Wiacku- dzięki za pomoc w ogarnięciu tematu. :tup:
Co do Wieprza, to sprawa wygląda tak:
- czekam na wyjaśnienie sytuacji na odcinkach 5-10 czyli Strzyżowice-Jeziorzany - część pewnie uda się zapełnić - dane uaktualnie jutro
- wyjątkowo, dzięki kajakowej ekipie pod sterami Michała Gągały, udało się zapełnić dawno nie liczone odcinki 11-14 (Wola Skromowska - Jeziorzany)
- niestety w zamian za to duża dziura zrobiła się na odcinkach poniżej tj. 15-20 Wola Skromowska- Szczekarków. Pracuje nad tym ale czekam na propozycję!!
-Kolejne 4 odcinki są obstawione.
- wolny jest odcinek od Rokitna do Zawieprzyc - lekki, łatwy i przyjemny :-) polecam
- ja w tym roku oddałem swój odcinek Sanu i dostało mi się w zamian za to 2 odcinki Wieprza - od Kijan do Łęcznej,
-później od Łęcznej do Trawnik (8 odcinków) to fragment który liczę co roku :evil: więc wychodzi mi 10 ocinków, na trasie Kijany-Trawniki. Jeżeli ktoś reflektuje na coś w tej okolicy mogę odstąpić
- Czekam na informację co do odcinków 37-40 tj. Trawniki-Łopiennik
a później na plac boju wchodzi wspomniana wyżej ekipa zamojska, więc tutaj jest komplet aż do samych źródeł :res:

Jutro będę wiedział więcej to uaktualnie info.
Pozdrawiam

tomaszb 

Wysłany: 2014-01-10, 09:48   

Małe uaktualnienie odnośnie Wieprza
dostałem potwierdzenie na odcinki 8,9 i 10 (Drążgów - Jeziorzany) :oki:
i na odcinki 37-40 - tj Trawniki-Łopiennik :oki:

Jarosław Mydlak 

lto

Wysłany: 2014-01-11, 20:02   

11.01.2014 Liczenia ptaków wodnych na Krznie

Jeśli się uda to siłą 5 obserwatorów policzymy Krznę (14 odcinków) od Miedzyrzeca do ujścia (Neple)

Moje obserwacje dzisiejsze z 3 odcinków od Woskrzenic Dużych do Białej Podlaskiej

perkozek 2
gawron 326
czyż 81
sroka 40
kruk 14
kwiczoł 323
krzyżówka 441
srokosz 2
jastrząb 1
bogatka 17
bażant 6
myszołów 4
trznadel 1
dzwoniec 26
kawka 336
dzięcioł duży 1
szczygieł 1
sierpówka 1
kos 1
sójka 4
modraszka 1
mazurek 27
gil 42
krogulec 1

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1

Jarosław Mydlak 

lto

Wysłany: 2014-01-11, 20:06   

10.01.2014 r. Obserwacje Roberta Wakulskiego od Woskrzenic Dużych do Malowej Góry:

kruk 2
łabędź niemy 35
bogatka 1
modraszka 5
krzyżówka 196
myszołów 2
sroka 62 ( w tym na noclegu 58 - w jednym krzaku)
gil 3
czapla siwa 2
zimorodek 1
grzywacz 26

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2014-01-15, 22:48   

ZLP - 14.01.2014 r. Wieprz - 4 odcinki (41-44) Krasnystaw - Łopiennik

Ogółem 492 osobniki z 26 gatunków oraz 1 gatunek nierozpoznany.

Najliczniejsze:
- krzyżówka 188,
- kwiczoł 95,
- trznadel 44,
- gil 28,
- bogatka 27,
- szpak 23.

Najciekawsze:
- uszatka błotna 1,
- myszołów włochaty 1,
- zimorodek 2,
- strzyżyk 1,
- dzięciołek 1,
- paszkot 2,
- szczygieł 15,
- któraś ze świstunek (niestety nierozpoznany gatunek - brak zdjęcia).

Remiz - 2 gniazda.
Kolonia brzegówek.

tomaszb 

Wysłany: 2015-01-08, 10:38   

Witam, przyszedł styczeń, a w dodatku nawet zrobiło się zimno, więc jak co roku wraca temat zimowych liczeń ptaków. Na stronie LTO znajdują się wstępne informacje dotyczace tegorocznej akcji i UWAGA: wyniki z lat 2012 i 2013 :cool:
Proszę wszystkich zainteresowanych liczeniami o zgłaszanie się meilowo (zimoweliczenia@wp.pl, tomaszbajdak@wp.pl) lub telefonicznie bezpośrednio do mnie i potwierdzanie lub poinformowanie o braku możliwości udziału w liczeniach. Na dobrowolne zgłoszenia czekam do niedzieli, w poniedziałek zestawie i przedstawię na forum sytuację z wolnymi odcinkami i zacznę szukać ludzi na brakujące odcinki.
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do udziału w liczeniach!!

tomaszb 

Wysłany: 2015-01-16, 14:57   

Witam.
Garśc inforacji o wolnych odcinkach jakby ktoś jeszcze nie mógł się zdecydować. San, Wisła, Bystrzyca, górny Wieprz, Sołokija, Łabuńka i kiklka mniejszych rzeczek sa obsadzone w 100 %.
Posypała się niestety obsada na Dolnym Wieprzu (od Kocka dwa odcinki w górę i kilka w dół) i dolnej Tanwii (jest szansa że policzone zostana 2 odcinki ujściowe ale potem jest cisza) . Dzwoniłem do kilku osób i juz nie bardzo mam pomysły na mozliwe zainteresowane osoby więc jakby ktoś chciał się zaopiekować jakimś odcinkiem, albo znał kogoś kto chciałby się zaopiekowac to prosze o kontakt. Pogoda jest stabilna więc wydaje mi się że liczenia spokojnie można prowadzić tez w przyszły weekend i nie bedzie to miało większego znaczenia dla zretelności zebranych wyników. Osobom które licza w rozpoczynający się z kilka godzin weekend życze owocnych i bezpiecznych liczeń.
Oczywiście zachęcam do wklepania ciekawszych obserwacji do kartoteki LTO i do przesyłania fotek z liczeń.

tomaszb 

Wysłany: 2016-01-04, 10:10   

Czołem!!
W związku z coraz liczniej pojawiającymi się zapytaniami informuję, ze zimowe liczenia AD 2016 odbędą się w terminie 16-17 stycznia. Oczywiście lepiej policzyć kilka dni później lub wcześniej niż nie policzyć wcale. Do końca tygodnia czekam na indywidualne zgłoszenia od soboty tradycyjnie będę dręczył liczących osobiście :-)

Odpowiedz do tematu