PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimorodek
Autor Wiadomość
tfp 

Wysłany: 2014-04-27, 12:08   Zimorodek

Temat właściwie do pochwalenia się :)
Nie sądziłem, że uda mi się kiedyś go spotkać, a tu traf chciał, że dziś widziałem zimorodki. Możliwe, że nawet cztery :) . Tak szybko latały i chowały się za krzakami, że nie wiem, czy to były dwie pary, czy jedna. Choć dwa pierwsze poleciały w innym kierunku, a dwa kolejne były kilkadziesiąt metrów dalej, i raczej nie zauważyłem aby leciały nad wodą. Więc raczej cztery.
Jako, że ptak jest dość rzadkim gatunkiem, nie wiem, czy tego gdzieś nie zgłosić. Znacie jakieś instytucje, które byłyby zainteresowane taką obserwacją?
No i ważna informacja - miejsce obserwacji :) Około 4 km na południe od Puław, nad odnogą Wisły.
Jako uzupełnienie podam, że i pan kukułka już tu jest w tym roku, bo okukał nas, ale na szczęście były jakieś drobne w kieszeni :)
Teraz marzeniem jest zobaczyć wilgę. Udało się to komuś w lubelskim?

WingsHunter 
Robert Biały

zamtop

Wysłany: 2014-04-27, 20:13   

Witam. Panowie i Panie, czy ktoś w Was zaliczył już wilgę na Lubelszczyźnie? Nikt się nie chwali. Bo ja tak. Może jestem jedyny hehe:) Pozdrowienia dla Ciebie tfp. Wilgę dużo łatwiej jest usłyszeć niż zobaczyć pośród koron drzew ale próbuj a na pewno się uda.

Adanio 

Wysłany: 2014-04-27, 20:29   

Tfp Gratuluję zimorodków. Na lubelszczyźnie są one niezbyt częstym trofeum ale chyba są rozsiane w miarę równomiernie nad wszelkimi wodami, nawet nad niewielkimi rzeczkami.
A wilgę wcale nie jest tak ciężko zobaczyć. W zasadzie jak w odpowiedniej okolicy gdzie są lasy laski i łączki usiądziesz sobie w cieniu i posiedzisz z godzinę czy dwie to powinna sama się pokazać bez specjalnego szukania.

tfp 

Wysłany: 2014-04-28, 08:22   

Wilgę już słyszałem, na lubelszczyźnie też :) Ale zobaczyć się nie udało. No i poczekać jeszczę trochę na nią trzeba :)
Rozmaiwiałem ze znajomymi, że wędkarze, to siedzą czesto nad wodą. Podobno na odnogach Wisły w okolicach Puław zdarzało im się obserwować zimorodki. Nawet kilkakrotnie, z tym, że juz jakiś czas temu.

AntHus 

Wysłany: 2014-04-29, 15:36   

W Poznaniu, w spokojny dzień, nieraz spotkałem zimorodka nawet nad Strzeszynkiem i Rusałką (jeziora w granicach miasta).

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2014-05-03, 17:35   

Tfp, zimorodki nie są aż takie rzadkie jak np. kraska, czy żołna. Można je spotkać nawet nad malymi rzeczkami :) Inna sprawa, ze tego ptaka, wbrew pozorom, nie jest tak latwo wypatrzec. Najczesciej sie go slyszy (taki charakterystyczny wysoki pisk) i widzi tylko turkusowy picisk znikajacy zaraz gdzies w trzcinach. Nad Zalewem Zemborzyckim sa na pewno przez caly czas, ale tylko na co ktoryms spacerze je widuje.
Co do wilgi to jest to ptaszek duzo bardziej pospolity niz sie moze wydawac. One chyba najbardziej lubia widne lasy lisciaste i mieszane. Regularne spacery po lesie na pewno przyniosa Ci predzej lub pozniej obserwacje wilgi. Wydaje mi sie, ze one sa najbardziej aktywne teraz w maju i w sierpniu przed odlotem. Najfajniejszy jest widok kilku przeganiajacych sie samcow :] Takze ruszaj w teren i trzymamy kciuki! :oki:

tfp 

Wysłany: 2014-05-05, 13:56   

Przypuszczam, że zimorodek nie jest całkiem unikatowy, od innych wyjątkowo mało spotykanych gatunków. Ale dla "amatorskiego amatora" to sukces móc go obserwować, choć przez chwilę :)
Wilga - już jest, słyszałem ją w dwu rejonach naszego województwa. Może i łatwo ją spotkać, ale nawet zakradanie się w okolice gdzie śpiewał, nie dało efektów. Słyszałem, że jest ona trudna do obserwacji, jak zaszyję się w listowiu drzew.
Za to nowy nabytek obserwacyjny, to trzciniec. Pewnie też nadzwyczajny, i spotykałem go wcześniej (charakterystyczne nawoływanie), ale teraz bardziej świadoma była to obserwacja. A to też przecież raczej mniej spotykany ptak :) Dla mnie :)

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2014-05-05, 20:34   

Masz na mysli trzciniaka? ;)
Na wilge nie ma co sie czaic w krzakach tylko normalnie chodzic sciezkami po lesie i uwaznie sledzic kazdy ruch. Obserwacja wilgi to tylko kwestia czasu :) A i jeszcze taka rada: najwiecej ptakow jest zazwyczaj na skraju lasu, a nie w glebi, najbardziej aktywne sa oczywiscie rano i popoludniu oraz przed deszczem.
Obserwacja zimorodka jest bardzo fajna, nie tylko dla nowincjusza :tup: Gratuluje Ci i troszke zazdroszcze, bo ja jeszcze w tym roku nie widzialam. Zachecam do zglebiania wiedzy o ptakach, zbierania doswiadczenia terenowego i dzielenia sie obserwacjami na forum :)

tfp 

Wysłany: 2014-05-10, 20:22   

Jak się uda, to może sfotografuję zimorodki, jak poczekają na mnie. Natomiast wilga jakoś nie przepada za mną. Słyszę (raczej rozpoznaję) ją już kilka lat, ale jakoś nie zechciała mi się zaprezentować :(

Ptasznik1 

Wysłany: 2014-05-10, 20:43   

tfp Jeśli jesteś z Lublina, spróbuj w Parku Akademickim. Wczoraj były tam 3 wilgi: 2 samce i samica, nawet udało się zrobić parę zdjęć:)

tfp 

Wysłany: 2014-05-12, 12:03   

Nie jestem z Lublina :)
Z tymi wilgami to jest tak, jak już wspomniałem, słyszę je, ale nie mogę dostrzec. Nawet kawałka piórka :) I mam wrażenie, jakby zawsze gdzięś wysoko się chowały :)

Odpowiedz do tematu