PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiosenne trele
Autor Wiadomość
tfp 

Wysłany: 2012-11-09, 15:19   Wiosenne trele

Jakie ptaki moga teraz śpiewać, prawie jak na wiosnę. Chodzi mi o to, że to są radosne trele, właśnie przypominają mi śpiew ptaków na wiosnę.

paludicola 

Wysłany: 2012-11-09, 16:44   

Np. potrzeszcze. Ale czy to taki stonowany wiosenny trel. Z takich weselszych to kosy i strzyżyki moga dawać takie koncerty.
Zapewnia komfort i bezpieczeństwo.

Nisoria 

Wysłany: 2012-11-09, 23:52   

większość wroblowych, które pozostają u nas na zimę, ewentualnie ci z migrantów, którzy próbują zimować. Nie będe wyszczególniał wszystkich, bo nie łatwo tak autorytatywnie określić ich liczbę oraz lokalizację w zależności od regionu, natomiast ze słyszanych w ciągu ostatniego miesiąca śpiewów to m. in. skowronek, dzierlatka, strzyżyk, rudzik, szpak, pierwiosnek, kopciuszek. Swoją drogą, ciekawe, czy i jakim głosem posługiwała się zimująca w br. lubelska piegża.
Dlaczego ten temat znajduje się w dziale regionu lubelskiego?

tfp 

Wysłany: 2012-11-13, 15:56   

Część tych wymienionych udaje mi się rozpoznawać, a pozostałe sprawdzę. Nie są to kosy, kopciuszki, pierwiosnki, bo te akurat znam, raczej nie szpak, skowornek, rudzik, te też raczej znam, ale sprawdzę, może czasem inaczej się nawołują. Tak pytam, bo śpiew jest iście wiosenny, jak czasem, gdy pierwsze słońca promienie przygrzewają. I coś mi się kojarzy, że kiedyś wiedziałem kto tak śpiewa, ale jakoś wypadło z głowy. Ptaki te śpiewają w mieście, w poblizu krzaków, jakiś drzew, sadów i są to raczej pjedyńcze śpiewy, nie stadne. Co prawda ostatni ojakby chłodniej i ich nie słyszę. Z chęcią usłyszę za to dalsze podpowiedzi :)

tfp 

Wysłany: 2012-11-16, 15:49   

Przepraszam, że znów ja, ale teraz doczytałem pytanie, dlaczego w dziale regionu lubelskiego?
A bo tego śpiewaka slyszałem w Puławach :)

I jeszcze taka uwaga, to takie dość dynamiczne, szybkie, radosne trele, właśnie takie, jak się na wiosnę słyszy, gdy ptaki śpiewają, jaki to fajny ten wiosenny świat, wszystko zielenieje, budzi się do życia itd. Takie właśnie miałem odczucie, tylko pora roku mi nie pasuję :) No i była to radość pojedyńczych osobników.

Odpowiedz do tematu