PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rzadkie ptaki na Lubelszczyźnie
Autor Wiadomość
S Aftyka 

lto

Wysłany: 2009-10-08, 19:58   Rzadkie ptaki na Lubelszczyźnie

W związku z tym, że przygotowuję prezentację o rzadkich gatunkach na Lubelszczyźnie na zjazd LTO, który będzie 21-22 listopada, zwracam się do wszystkich z prośbą o przesyłanie informacji o tych gatunkach . Interesują mnie stwierdzenia z roku 2009, oraz listopada i grudnia 2008.
Chciałbym, aby wiadomość zawierała następujące informacje: gatunek, liczba widzianych (słyszanych) osobników, miejsce stwierdzenia (w przypadku rzadkich lęgowych może być przybliżona lokalizacja – np. Puszcza Solska, Lasy Sobiborskie itp.), obserwator i współobserwatorzy, oraz czy była dokumentacja (foto, fono, video). Bardzo proszę też o przesyłanie dokumentacji w celu użycia w prezentacji, najlepiej w oryginalnych rozmiarach.
Proszę nie przesyłać informacji o niżej wymienionych gatunkach, które znalazły się na Forum Przyroda. Wszelkie wiadomości proszę przesyłać na maila saftyka@gmail.com
Proszę o przesyłanie informacji także niezarejestrowanych czytelników!

Lista gatunków

-wszystkie gatunki komisyjne (obserwacje i lęgi)
aktualna lista gatunków

Poza tym obserwacje następujących gatunków:

-perkoz rogaty
-czapla purpurowa
-czapla nadobna
-ślepowron
-łabędź czarnodzioby
-gęś krótkodzioba
-bernikla białolica
-bernikla obrożna
-bernikla kanadyjska
-gęsiówka egipska
-mandarynka
-hełmiatka
-ogorzałka
-markaczka
-uhla
-lodówka
-edredon
-szlachar
-ohar
-kania ruda
-orzeł przedni
-sokół wędrowny
-kobczyk
-ostrygojad
-szablodziób
-piaskowiec
-biegus rdzawy
-biegus płaskodzioby
-kulik mniejszy
-szlamnik
-brodziec pławny
-płatkonóg szydłodzioby
-wydrzyk ostrosterny
-mewa siodłata
-mewa czarnogłowa
-rybitwa wielkodzioba
-uszatka błotna
-sóweczka
-świergotek rdzawogardły
-siwerniak
-drozd obrożny
-pluszcz
-słowik rdzawy
-czarnowron

Ostatnio zmieniony przez S Aftyka 2009-10-09, 06:43, w całości zmieniany 1 raz  

kOKOn 

Wysłany: 2009-10-09, 00:39   

A czy wg LTO Lubelszczyzna zawiera powiat łukowski,
czy też może jest ograniczona do obszaru którym zarządza RDLP Lublin ?

Pzdr

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2009-10-09, 06:42   

Jest to obszar jak w Lubelskim Atlasie Ornitologicznym, więc na północy granicę stanowi Pradolina Wieprza i Krzny, czyli powiał łukowski jest już na Mazowszu. W tamtym roku włączyłem kilka obserwacji z poza regionu, ale bliżej granic (z pow. bialskiego i ryckiego)

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-07-29, 10:45   

S Aftyka, gdzie mogę znaleźć mapę polski jak dzielić te rejony? Bo myślałam jak kOKOn, że Łukowski się wlicza - obserwowałam z koleżanką parę trzmielojadów w tym roku.

Pozdrawiam:) Anna

szynka 

Wysłany: 2010-07-29, 11:25   

Birdwatcher, http://forum.przyroda.org/download.htm?id=25320 tu masz mapke

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-07-29, 12:45   

szynka, stokrotne dzięki ;)

claviceps 

Wysłany: 2010-07-29, 13:44   

Birdwatcher, na Twoim miejscu poczekałbym jednak na odpowiedź S Aftyki. Mapka, którą zalinkował szynka, powstała tylko i wyłącznie na użytek naszego forum, a granice na niej umieszczone nie pokrywają się z granicami tradycyjnych regionów ornitologicznych w Polsce (Sylwkowi chodziło zapewne o Lubelszczyznę w sensie regionu, a nie województwa).

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-07-29, 14:26   

no widzę, że wg mapy szynka, łukowski powiat będzie się zaliczał do LBN.
A S Aftyka, pisał iż łukowski to mazowiecki rejon.

Także czekam:)
dzięki claviceps,

:oki:

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2010-07-29, 19:36   

Birdwatcher napisał/a:
no widzę, że wg mapy szynka, łukowski powiat będzie się zaliczał do LBN.
A S Aftyka, pisał iż łukowski to mazowiecki rejon

Chodzi tu o rozbieżność pomiędzy podziałem administracyjnym (województwo lubelskie) a podziałem na regiony ornitologiczne.
Region ornitologiczny "Lubelszczyzna" nie obejmuje powiatu łukowskiego.
Na Forum przyjęto podział wg. podziału administracyjnego i z tego wynikły problemy.

Mapkę z granicami regionu ornotologicznego "Lubelszczyzna" można zobaczyć tutaj:
http://www.kul.lublin.pl/...aki/ptaki_1.htm
Granica wrysowana jest przerywaną linią.

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-07-29, 19:57   

wielkie dzięki:D czyli trzmielojadki nie będą rzadkością Lubelszczyzny w tym przypadku.

pozdrawiam - Ann

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2011-11-10, 00:23   

Ponawiam prośbę o przesyłanie wiadomości o rzadkich ptakach na tegoroczny zjazd. Nie będę przepisywał co jest w pierwszym poście, dodam tylko, że z listy wykreśliłem łabędzia czarnodziobego, ogorzałkę i sokoła wędrownego.

LTO 

Wysłany: 2011-11-13, 18:43   

Serwus!
A dlaczego? Jestem za tym, żeby na liście znalazły się te gatunki, które wykreśliłeś.
Ponadto dodałbym do tej listy również obserwacje kani czarnej i mewy żółtonogiej.
A jak myśli reszta ekipy? Skoro prezentacja ma zebrać nasze obserwacje może warto poddać ją dyskusji?
pozdrawiam
Paweł ;)

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2011-11-13, 19:09   

S Aftyka napisał/a:
dodam tylko, że z listy wykreśliłem łabędzia czarnodziobego, ogorzałkę i sokoła wędrownego.

Hej, moje zdanie -
- co do łabędzia czarnodziobego mam sam wątpliwości ale szkoda mi go wykreślać, ogorzałka - jak inne kaczki morskie powinna zostać (z ogorzałką są czasem problemy w ozn. - dziwne czernice), sokół - hicior (powinien zostać, jak na jego tle wyglądają kobczyki ? :) ), a że w tym roku często - dobrze (a jak za rok rzadziej będzie obs. - to go dodasz?).
Dodałbym do listy - m.in. dzierlatkę, kanie czarną; gatunki rzadkie co by nie patrzeć.
Patrzyłem na inne listy "rzadkie" z ościennych regionów, i trochę ortodoksji się u nas wkrada, a chyba niepotrzebnie.
Pzdr

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2011-11-13, 20:58   

Krótko postaram się odpowiedzieć na pytania.
Tworząc tą listę, miałem na myśli przedstawienie jej w krótkiej, 20 minutowej prezentacji. Skupiłem się na gatunkach rzadkich. Co do tego, że będą to "gatunki komisyjne", nikt nie miał wątpliwości. No ale problem jest, co do pozostałych, jaka jest definicja rzadkości? Owszem lista została stworzona nieco subiektywnie, ale starałem się zawrzeć większość gatunków pojawiających się na Lubelszczyźnie sporadycznie, lub rzadko przelotnych. Jak tworzyłem ta listę łabędź czarnodzioby był jeszcze ciekawostką, obecnie jest go coraz więcej i obserwacje stada ponad 120 osobników chyba to potwierdzają. Obecnie dużo trudniej zobaczyć łabędzia krzykliwego. Ogorzałka jest najczęstsza kaczką morską ponad 20 obserwacji rocznie. Co do sokoła wędrownego, to podobnie jak drzemlik, jest regularnie przelotny, a drzemlika nawet mniej się widuje. Kobczyk jest gatunkiem zalatującym, nieregularne są jego naloty i watro te tendencje śledzić. W tamtym roku tylko 10 stwierdzeń, w tym sporo więcej. Mewa żółtonoga jest regularnie przelotna przez Lubelszczyznę. Kania czarna, do niedawana lęgowa, obecnie są 2-3 pary i czasem ptaki na przelocie. Ale w porównaniu do rudej, jest to dość częsty gość. Przy takiej tendencji (zanik lęgowisk) może wart ja na tą listę wciągnąć. Co do gatunków rzadkich, ale lęgowych (typu dzierlatka, żołna, dubelt, wodniczka) to mamy kartotekę.
Po raz kolejny muszę zaznaczyć, że ma to być krótka 20 minutowa prezentacja i nie mogę zanudzać audytorium kolumnami liczb.

MarU 

Wysłany: 2011-11-21, 17:05   

Czołem,
Sylwek, załatwie Ci dodatkowe 10 minut, ale nie wykreslaj nic, a nawet cos dodaj ;-) ))
Prawde mówiąc liste gatunków wykombinowałeś sobie sam ;-) ))
Nie mozesz zmieniac listy co roku, bo to tylko zamęt wprowadzi.
Marcin P. ma racje w tym roku jest czegos od metra, a w przyszłym moze byc 0.
Teraz chłopaki wyczaili 27 bernikli białolicych i co, wykreslisz ją z listy?
Daj sie przekonać starszym ;-) ))
pozdrawiam

Odpowiedz do tematu