PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Regionalna lista ptaków Lubelszczyzny
Autor Wiadomość
Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-04-20, 13:35   Regionalna lista ptaków Lubelszczyzny

Kilka razy informacja o tej liście już pojawiła się na Forum, ale bez większego echa.
Zakładam oddzielny temat, aby można było wyrazić swoja opinię w tej sprawie - uzupełnienia, korekty błędów, udoskonalenia.

Dla formalności, żeby nie szukać, podaję jeszcze raz lokalizację: http://www.lto.org.pl/ptaki_regionu.html

Po zaktualizowaniu listy o dzięcioła trójpalczastego trzeba zaktualizować też datę aktualności listy. Nie wiem czy nie lepiej byłoby aktualizować listę na koniec roku?

Zakładaliśmy, że przy gatunkach "lęgowych" nie podajemy kategorii nielęgowej (z wyjatkiem zimowania), ale pojawia się np. problem z czaplą białą - gatunek jest "lokalnie lęgowy" i powinien mieć jeszcze określony dodatkowo status nielęgowy - na liście krajowej jest wstawione "Z" (zalatujący) - to chyba nie za bardzo odpowiada statusowi gatunku, bo przecież bytuje przez cały rok.

Zapraszam do dyskusji.

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2012-04-20, 14:03   Re: Regionalna lista ptaków Lubelszczyzny

Wiacek napisał/a:
Kilka razy informacja o tej liście już pojawiła się na Forum, ale bez większego echa.
Zakładam oddzielny temat, aby można było wyrazić swoja opinię w tej sprawie - uzupełnienia, korekty błędów, udoskonalenia.
Zapraszam do dyskusji.

witaj,
mniej więcej to samo co tu napisałeś było wysłane w mailu - na listę członków LTO w dniu 22.03.2012;
rozumiem, że Forum Przyroda staje się w tej chwili platformą dyskusyjną nad listą regionalną ptaków Lubelszczyzny ?
pozdrawiam

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-04-20, 14:16   

Może to działać równolegle.
Szerszy zakres uzupełnieć prześlę Ci oczywiście na e-mail.

Tutaj chciałbym aby można było przedyskutować niektóre rzeczy, co do których mam wątpliwości.
Może pojawią się jakieś ciekawe głosy od osób spoza regionu.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-04-20, 14:48   

A tutaj na innej liście krajowej czapla biała ma status M - regularnie przelotny
http://clanga.com/index.php/page/show/ptaki_polski

dzieciol 

Wysłany: 2012-04-20, 14:56   

Wiacek napisał/a:

Stale przeglądam Waszą listę gatunków Lubelszczyzny i jest to b. dobry pomysł.
Jak dla mnie, to na końcu tabeli dodałbym kolumnę "Ilość stwierdzeń".
To byłoby bardzo przydatne...
Pozdrawiam.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2012-04-20, 20:44   

dzieciol napisał/a:
Ilość stwierdzeń"
ja z tych czepliwych to bym poprosił o "Liczbę stwierdzeń"
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2012-04-20, 21:21   

dzieciol napisał/a:
Wiacek napisał/a:

Stale przeglądam Waszą listę gatunków Lubelszczyzny i jest to b. dobry pomysł.
Jak dla mnie, to na końcu tabeli dodałbym kolumnę "Ilość stwierdzeń".
To byłoby bardzo przydatne...
Pozdrawiam.

Ilość/liczba stwierdzeń - tzn. chciałbyś widzieć listę jak na netfugl.dk ?

Jest pewien problem, na listach pokazaliśmy orzeczenia KF, i niestety jest taka sytuacja, że niektóre obserwacje są w orzeczeniach dublowane - także liczbę stwierdzeń trzeba by było podsumowywać i wyciągać, w tabelce ogólnej Polska/Lubelszczyzna nie ma na to miejsca, natomiast w podstronach gatunków owszem i takie są plany; dodatkowo chcemy wyciągnąć dane w bardziej obrazowy sposób :)

Na razie poprawiamy literackie i czeskie błędy...

Skupiliśmy się na orzeczeniach KF, są na listach wszystkie orzeczenia, wpisane z marszu...

Chciałem dodać, że lista jest w gł. mierze dziełem Wiacka :oki:

Nie widziałem nigdzie indziej takiej listy w kraju
zdrowia

dzieciol 

Wysłany: 2012-04-20, 21:22   

xhardcorex napisał/a:
dzieciol napisał/a:
Ilość stwierdzeń"
ja z tych czepliwych to bym poprosił o "Liczbę stwierdzeń"

Masz całkowitą rację, ale ja nie będę zaglądał do obcego ogródka...

eMpEurka, jak napisałem, bardzo dobry pomysł i ta lista jest do naśladowania. :oki:
Chętnie taką listę widziałbym na Śląsku.
A jeśli chodzi o "DK listen" z netfugl.dk, to tak - jeśli nie nowa kolumna, to taki link z "info" i wówczas widzisz ile obserwacji, gdzie itp.
Skoro już macie swoją stronę, to warto dodać coś w tym stylu.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-04-25, 08:13   

Co do listy stwierdzeń to chyba będzie problem z podaniem dla wszystkich gatunków, raczej należałoby się ograniczyć do gatunków KF i efemerycznie stwierdzanych na Lubelszczyźnie (nie KF).

Kolejne uwagi

Brak podkreślenia z odesłaniem przy gatunkach z listy KF:
- trznadel czarnogłowy Emberiza melanocephala
- łuskowiec Pinicola enucleator
- dzierzba rudogłowa Lanius senator
- drop Otis tarda
- rybitwa czubata Sterna sandvicensis

i lęgowych:
- ostrygojad Haematopus ostralegus
- bekasik Lymnocryptes minimus - skoro dawniej legowy to wartoby podać kiedy ostatnio był stwierdzony lęg.
- uszatka błotna Asio flammeus - lęgowa

Przy dzięciole trójpalczastym trzeba podać jakiś status (efemerycznie i lokalnie lęgowy lub efemerycznie zalatujący).

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2012-04-25, 09:15   

Wiacek napisał/a:

Kolejne uwagi

Brak podkreślenia z odesłaniem przy gatunkach z listy KF:
- trznadel czarnogłowy Emberiza melanocephala
- łuskowiec Pinicola enucleator
- dzierzba rudogłowa Lanius senator
- drop Otis tarda
- rybitwa czubata Sterna sandvicensis

i lęgowych:
- ostrygojad Haematopus ostralegus
- bekasik Lymnocryptes minimus - skoro dawniej legowy to wartoby podać kiedy ostatnio był stwierdzony lęg.
- uszatka błotna Asio flammeus - lęgowa

nie ma problemu - podeślij orzeczenia trznadla czarnogłowego, dzierzby rudogłowej, dropia i rybitwy czubatej, a z lęgowych - bekasika i uszatki błotnej
Wiacek napisał/a:
Przy dzięciole trójpalczastym trzeba podać jakiś status (efemerycznie i lokalnie lęgowy lub efemerycznie zalatujący).

a co już wiesz czy jest lęg ? czy wyjątkowo "zaleciał" ? na obecną chwilę nie wiadomo...
zdrowia

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-04-25, 09:45   

eMpEurka napisał/a:
nie ma problemu - podeślij orzeczenia trznadla czarnogłowego, dzierzby rudogłowej, dropia i rybitwy czubatej, a z lęgowych - bekasika i uszatki błotnej

No to jest jakaś niekonsekwencja, bo skąd wiadomo, że były? - musi być podane inne źródło informacji lub trzeba zmienić zapis w tabeli.
eMpEurka napisał/a:
a co już wiesz czy jest lęg ? czy wyjątkowo "zaleciał" ? na obecną chwilę nie wiadomo...

Nie ma jeszcze potwierdzenia lęgu, ale wiadomo, że jest więc teraz chyba tylko "zaleciał".

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2012-04-25, 10:01   

Wiacek napisał/a:
eMpEurka napisał/a:

No to jest jakaś niekonsekwencja, bo skąd wiadomo, że były? - musi być podane inne źródło informacji lub trzeba zmienić zapis w tabeli.

pewna niekonsekwencja ? założeniem było - źródło orzeczenia KF (i tak jest), a status w tabeli np. dla dropia pochodzi oczywiście z danych historycznych; można oczywiście dodać opis "ostatnio niestwierdz.".
Co do źródła inf. to m.in. gł. dzieło W. Taczanowskiego, zobaczymy jeżeli będzie dało się te informacje fajnie przedstawić może coś z tego wyjdzie.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-04-25, 11:06   

Dane historyczne odnoszą sie do lat przed 1950 r.
Z tego co wiem drop był obserwowany w latach 70-tych - źródł: "Studia Ośrodka Dokumenacji Fizograficznej" i za tym później podane w Atlasie ptaków lęgowych Lubelszczyzny, dlatego też ma podane w statusie "dawniej efemerycznie lęgowy" na podstawie chyba Taczanowskiego i "efemerycznie zalatujący ostatnio niestwierdzony".
W odnośniku trzebaby podać źródło informacji i datę ostatniego stwierdzenia.

Podobnie dla pozostałych.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2013-02-02, 16:31   

Przeglądając Taczanowskiego znalazłem następujące fakty:
- strepet powinien mieć już wcześniej zaliczony do awifauny Lubelszczyzny jako „dawniej sporadycznie zalatujący” – Taczanowski t. II str. 67 – „upolowane ... jeden w Lubelskiem”;
- krzyżodziób sosnowy powinien zostać dodany do awifauny Lubelszczyzny i mieć status „dawniej efemerycznie zalatujacy” – Taczanowski t. I str. 448 – „postrzegałem je w Lubelskiem”;
- sęp kasztanowaty powinien być dodany do awifauny Lubelszczyzny i mieć status „dawniej efemerycznie zalatujący”– Taczanowski t. I str. 24 „drugi żywcem złowiony w Rakołupach pod Chełmem”
- sęp płowy – trzeba dodać pierwszą obserwację - Zamość 1895 r. Taczanowski t I. str. 25 – „ubity był w Grudniu 1985 r. pod Zamościem”.

Inne uzupełnienia do listy:
- poświerka – przy obserwacjach ma podaną datę styczniową wiec trzeba dodać status „sporadycznie zimująca”
- ohar – w 2012 r. był stwierdzony 2 grudnia więc powinno sie dodać status „sporadycznie zimujący”
- karolinka – trzeba dodać status „sporadycznie zimujący”.

Zachęcam innych do studiowania Taczanowskiego na pewno coś się jeszcze znajdzie, bo powyższe znalazłem pobieżnie kartkując strony.

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2013-02-02, 16:53   

Wiacek napisał/a:
Przeglądając Taczanowskiego znalazłem następujące fakty:
- strepet powinien mieć już wcześniej zaliczony do awifauny Lubelszczyzny jako „dawniej sporadycznie zalatujący” – Taczanowski t. II str. 67 – „upolowane ... jeden w Lubelskiem”;
- krzyżodziób sosnowy powinien zostać dodany do awifauny Lubelszczyzny i mieć status „dawniej efemerycznie zalatujacy” – Taczanowski t. I str. 448 – „postrzegałem je w Lubelskiem”;
- sęp kasztanowaty powinien być dodany do awifauny Lubelszczyzny i mieć status „dawniej efemerycznie zalatujący”– Taczanowski t. I str. 24 „drugi żywcem złowiony w Rakołupach pod Chełmem”
- sęp płowy – trzeba dodać pierwszą obserwację - Zamość 1895 r. Taczanowski t I. str. 25 – „ubity był w Grudniu 1985 r. pod Zamościem”.

Inne uzupełnienia do listy:
- poświerka – przy obserwacjach ma podaną datę styczniową wiec trzeba dodać status „sporadycznie zimująca”
- ohar – w 2012 r. był stwierdzony 2 grudnia więc powinno sie dodać status „sporadycznie zimujący”
- karolinka – trzeba dodać status „sporadycznie zimujący”.

Zachęcam innych do studiowania Taczanowskiego na pewno coś się jeszcze znajdzie, bo powyższe znalazłem pobieżnie kartkując strony.

Wiacek - zgadza się, dochodzi jeszcze do tej listy m.in. mewa blada, syczek...

Odpowiedz do tematu