PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ptaki Lubelszczyzny [2016]
Autor Wiadomość
Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2016-01-07, 22:23   

mimek11 napisał/a:
ZALEW ZEMBORZYCKI 6.01.16
łabędź krzykliwy-1
nur czarnoszyi-1
mewa srebrzysta-2 młode

Proszę o podanie cech na podstawie, których oznaczyłeś powyższe gatunki. Krzykliwiec jest chyba najłatwiejszy.

suchy 

zamtop

Wysłany: 2016-01-08, 14:32   

8.01.2016
Łaszczówka

Tak oto bogatka z białą brewką.

major_major_major.jpg
Plik ściągnięto 1581 raz(y) 77,28 KB

songs from the wood

slawekptaki 

Wysłany: 2016-01-09, 00:45   

Dobre rano (Good morling – jak mawiał pewien młodzieniec zgłębiający tajniki języka angielskiego), bo znowu zastanie mnie nowy dzień w sprawozdawczości dla Was.

W okolicy Puław możliwe do zaobserwowania: szlachar (f, Darek P. donosił, fot. 1 – zdjęcie potwierdza obecność ptaka; w ramce, więc od razu nadaje się na ścianę, oszczędziłem na oprawie), ##, czernice, nurogęsi, gągoły, cyraneczki, łabędzie nieme, kokoszki, perkozki, czaple białe i siwe, śmieszki, mewy białogłowe, srebrzysta, zimorodki, kormorany, srokosze, bieliki (fot. 2), droździki, gile, strzyżyki (fot. 3), potrzosy, szpaki, kosy, kwiczoły, dzięcioły duże i czarne… Inne.

Wisła zmrożona, stoi. Koledzy planujący wykonać zimowe liczenia na kajakach, powinni raczej pomyśleć o bojerach. ;)

Jutro mamy zamiar z Merlo dokonać niezwykłych odkryć nad Zalewem. Lodowca poszukamy, bo zbiornik prawie cały zamarznięty - pokryty lodem. :D

Puławsko-lubliński zespół obserwatorów ptaków pozdrawia!

fot 1 szlachar i nuroges.jpg
Plik ściągnięto 1539 raz(y) 106,18 KB

fot 2 bielik.jpg
Plik ściągnięto 1514 raz(y) 93,57 KB

fot 3 strzyzyk.jpg
Plik ściągnięto 1514 raz(y) 118,5 KB

Lubię obserwować ptaki. I like birdwatching.
http://www.ornitho.pl/

mimek11 

Wysłany: 2016-01-09, 14:20   

Wiacek napisał/a:
mimek11 napisał/a:
łabędź krzykliwy-1
nur czarnoszyi-1
mewa srebrzysta-2 młode

Proszę o podanie cech na podstawie, których oznaczyłeś powyższe gatunki. Krzykliwiec jest chyba najłatwiejszy.

łabędź krzykliwy-wielkości łabędzia niemego tylko żółto-czarny dziób zamiast pomarańczowo-czarnego.Nur czarnoszyi-100 proc. dalej do mnie nie dociera.Nurkował i bardzo długo był pod powierzchnią wody-wynurzał się i widziałem go jak na dłoni-dzięki grubej warstwie lodu nad zalewem.Wielkość nura wskazywało na czarnoszyjego.Z mewami srebrzystymi mam duży problem i tutaj mogłem popełnić chyba błąd za co przepraszam-
KOREKTA
MEWA BIAŁOGŁOWA-2 szare (młode?) mewy białogłowe :mrgreen:

[Edit Wiacek: Co to jest - zabawa w "chybił-trafił". mimek11 Rozumiem, że:
1. nie jesteś świadomy istnienia łabędzia czarnodziobego,
2. nie wiesz nic o oznaczaniu nurów,
3. nie wiesz o tym, że mewy to bardzo trudny temat - nie na poziom osoby początkującej,
4. nadal nie rozumiesz, że przekonani na 100% o poprawności oznaczenia powinni być czytający twój post a nie tylko Ty,
5. nadal nie stosujesz się do zasady "nie wiem co to jest, to nie strzelam ślepakami"
Udzielam oficjalnego ostrzeżenia na początek za 1 pkt.
Ostatni raz zalecam zapoznanie się z Poradnikiem Początkującego Ornitologa" - http://forum.przyroda.org...6399.htm#491701 ]

Michał Gągała 

lto

Wysłany: 2016-01-09, 15:16   

Witam!
Cytat:
Jutro mamy zamiar z Merlo dokonać niezwykłych odkryć nad Zalewem. Lodowca poszukamy, bo zbiornik prawie cały zamarznięty - pokryty lodem. :D

Dziś z rana również uznałem, że nie zmarnuję takiego ładnego dnia na siedzenie w domu i wybrałem się autobusem nad Zalew :) , jednak żadnych Obserwatorów nie spotkałem (chyba że wtopili się w tłum jeżdżących na łyżwach, tym się nie przyglądałem :P ). Niestety, lodowca również nie spotkałem ;) , ogólnie "niezwykłych odkryć" zbyt wiele nie było.
I właśnie - pierwsza obserwacja jest taka, że Zalew prawie cały zamarznięty, mniej więcej na środku Zalewu kawałek wolny od lodu, tam:
- duża mewa -2imm.
- mewa siwa - 15
- nurogęś - 1m,1f
- wrona siwa - ok.30
- krzyżówka - 4
- kormoran - 2

Przy ujściu rzeki również mały niezamarznięty fragment:
- łabędź niemy - 9
- krzyżówka - ok.250, cały czas płoszone przez łyżwiarzy przejeżdżających obok.

Okolice Mariny
- gil - ok.70
- mazurek - 100
- dzwoniec - 15

Rzeka za tamą:
- gągoł - 1f
- krzyżówka - ok.40
między tamą a przystankiem "Żeglarska"
- mazurek - 25, 50

Pozdrawiam!

fgagol.jpg
Plik ściągnięto 1516 raz(y) 120,09 KB

mazurki.jpg
Plik ściągnięto 1515 raz(y) 139,31 KB

https://www.youtube.com/c...KWX93lXJXX6_nTw

maciej 

Wysłany: 2016-01-09, 16:40   

suchy, nie masz więcej zdjęć tej sikory? Zaintrygowała mnie :)

Jakoś mi ten ptak zalatuje mieszańcem bogatki z modraszką... Wydaje mi się, że widać w tym ptaku cechy modraszki:

1. Pasek przez oko - to cecha modraszki; owszem, różne dziwne białe plamy ptaki mają, bogatki na głowie też, ale moim zdaniem położenie oka względem czerni i bieli tutaj nie jest typowo bogatkowe. U bogatki oko jest już całkiem na ciemnym tle, u modraszki jakoby trochę niżej, na pasku, który nieco "uwypukla" się w miejscu oka na biały policzek - tak ma ptak na zdjęciu. (oczywiście to żadna cecha diagnostyczna)

2. Dziób wydaje mi się trochę za krótki, jak na bogatkę.

Ogólnie, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ta głowa ma coś z modraszki, nawet kształt (jakaś taka krótka i wysoka).

3. Ptak siedzi co prawda bokiem, może nawet lekko tyłem, ale wydaje mi się, że przy takim skręceniu głowy w "naszą" stronę, jakiś ślad krawacika schodzącego na pierś ze śliniaka byłby widoczny. Tu nie widać ani śladu krawacika. Bardzo jestem ciekaw, jak wygląda rzeczywiście pierś i brzuch.

Z drugiej strony też miała taką "brewkę"? Miała krawat na piersi? Ewentualnie białe brzegi ogona?

Generalnie, mam świadomość, że może na siłę się doszukuję, ptaka w terenie nie widziałem i opieram się tylko na jednym zdjęciu, ale z drugiej strony czujność jest wskazana ;)

Ciekaw jestem opinii innych.

Oczywiście, jeżeli widziałeś ptaka dobrze i ptak podczas obserwacji nie wzbudzał wątpliwości, inne cechy się zgadzały, to nie ma tematu.

Pozdrawiam! :)

Lukasz W 

Wysłany: 2016-01-09, 17:02   

Witam,
dzisiaj w okolicach Bełżyc z ciekawszych:
- kuropatwa cn. 8
- myszołów 6
- bażant 8

myszak (Small).JPG
Plik ściągnięto 1523 raz(y) 56,69 KB

IMG_2145 (Small).JPG
Plik ściągnięto 1515 raz(y) 66,17 KB

slawekptaki 

Wysłany: 2016-01-09, 19:32   

Michał Gągała napisał/a:
Dziś z rana również uznałem, że nie zmarnuję takiego ładnego dnia na siedzenie w domu i wybrałem się autobusem nad Zalew :) , jednak żadnych Obserwatorów nie spotkałem (chyba że wtopili się w tłum jeżdżących na łyżwach, tym się nie przyglądałem :P ).

Pozdrawiam!

Michał, byliśmy.
Merlo od 10-14 monitorowała w centrum Lublina kopciuszka (m, ad.), ja dołączyłem 13.50-14.05, ale tylko dachówek, gzymsów i kominów się naoglądałem.

Jak dojechaliśmy nad Zalew… upewniłem się, że wszelki wypad w teren ma sens poza weekendem. Wędkarze, łyżwiarze, hokeiści – ok. w miarę cisi, ale quadowcy szarżujący po lodzie!?

O zmierzchu sfotografowaliśmy ziębę (?), w tragicznej jakości, ale poprosiłem jeszcze o konsultację Sylwka Ś. Jeśli potwierdzi, to będzie to nasza najciekawsza dziś obserwacja.

A poza tym dużo dzięciołów dużych przy parkingu Dąbrowa, mysikróliki, kowaliki. W okolicy pompowni sporo grubodziobów, pani (f) gągoł nocowała na Bystrzycy przy zaporze.

Na rozmarzniętym fragmenciku Zalewu przy Marinie 2 łabędzie nieme, kormoran, kilkadziesiąt nieoznaczonych mew, ##. Potem nastała ciemność...

Chwilowo, najlepsze miejsce do obserwowania ptaków w Lublinie to przewodnik Collinsa. ;)

Pozdrawiamy wszystkich.

suchy 

zamtop

Wysłany: 2016-01-09, 22:34   

Maciej

Też przyszło mi na myśl, że może być to mieszaniec.
Jednak czarna pręga na spodzie tułowia nie odbiega zbytnio od typowej dla samicy bogatki.
A te oko rzeczywiście względem paska jak u modraszki (czy raczej odwrotnie). Nie zwróciłem na to uwagi.

parus_1.jpg
Plik ściągnięto 1534 raz(y) 99,21 KB

parus_2.jpg
Plik ściągnięto 1528 raz(y) 100,13 KB

parus_3.jpg
Plik ściągnięto 1582 raz(y) 80,83 KB

songs from the wood

maciej 

Wysłany: 2016-01-10, 03:04   

Suchy, dzięki za foty! Aczkolwiek moich wątpliwości nie rozwiały... ;)

Pozwolę sobie zatem pociągnąć temat.

Zdjęcie "parus_1": pasek rzeczywiście na piersi jest - mizerny, ale na samicę bogatki pewnie mógłby być.

Zdjęcie "parus_2": Zdaje się, że gdzieś między tymi gałęziami majaczy podobny układ, jak po lewej stronie głowy, "pasek oczny" + "brewka" - czyli symetrycznie (chyba, że tylko ja to widzę :P )

Zdjęcie "parus_3": Wesoło :D Widać białe brzegi ogona - znów cecha bogatki. No ale ta głowa... ;) (Poza tym, że z tej perspektywy nie widać szerokiego śliniaka i ciemnego czoła, przez co w ogóle bardziej modraszkę przypomina... ;) )
Kształt czapeczki jest bardziej modraszkowy, czyli krótsza i okrągła z tyłu. Zaokrąglenie podkreślone jest sporą, białą plamą na potylicy, która niejako wcina się klinem w stronę brewki (wiadomo, u modraszki biel otacza całą czapeczkę). U bogatki niewielka, w sumie nie rzucająca się w oczy, biaława plamka za czapeczką też jest, ale bardziej na karku, niż na potylicy, bo i czapeczka dłuższa. Nigdy nie widziałem, żeby u bogatki ta biała plamka była tak wyraźna i miała taki wcinający się klinem kształt - raczej jest mniejsza i przylega do odciętej na karku czapeczki. Tu niewiele brakuje, a ta biała plamka połączyłaby się z brewką, czapeczka ledwie styka się z tym paskiem ocznym, co znów nasuwa na myśl modrą.

Fakt, ptaku na zdjęciu do bardziej modraszkowego wyglądu brakuje szesze granatowej obroży na karku, za tą białą plamką.

Swoją drogą, patrząc na to ostatnie zdjęcie mam wątpliwości co do czerni tej czapeczki, jakiś niebieskawy odcień mi przebija, ale może to aberracja chromatyczna, albo już mam zwidy :P No i znów dziób przymały.

Nie chcę mówić, że wiem, że to hybryd - bo nie wiem. Żadnym ekspertem nie jestem. Ale osobiście nie odważyłbym się oznaczyć tego osobnika jako Parus major, przynajmniej na podstawie samych zdjęć. Szczerze mówiąc, gdyby to była moja obserwacja, to dla spokoju sumienia (i zaspokojenia ciekawości!) wysłałbym to do KF...

Mam nadzieję, że ktoś się jeszcze wypowie w temacie. W końcu - po to mamy forum ;)

Pozdrawiam!

suchy 

zamtop

Wysłany: 2016-01-10, 08:41   

Maciej

Jeszcze kilka informacji: Sikora była wielkości bogatki. Obok niej żerowały jeszcze dwa osobniki tego gatunku. No i głos kontaktowy też nie odbiegał od bogatkowego. W gęstwinie lokalizowałem ptaki dzięki temu, że się odzywały.

Oczywiście białe brewki były po obu stronach głowy.

songs from the wood

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2016-01-10, 15:37   

mimek11 napisał/a:
Wiacek napisał/a:
mimek11 napisał/a:
łabędź krzykliwy-1
nur czarnoszyi-1
mewa srebrzysta-2 młode

łabędź krzykliwy-wielkości łabędzia niemego tylko żółto-czarny dziób zamiast pomarańczowo-czarnego.Nur czarnoszyi-100 proc. dalej do mnie nie dociera.Nurkował i bardzo długo był pod powierzchnią wody-wynurzał się i widziałem go jak na dłoni-dzięki grubej warstwie lodu nad zalewem.Wielkość nura wskazywało na czarnoszyjego.Z mewami srebrzystymi mam duży problem i tutaj mogłem popełnić chyba błąd za co przepraszam-
KOREKTA
MEWA BIAŁOGŁOWA-2 szare (młode?) mewy białogłowe :mrgreen:

Kolego zlituj się i pisz dokładnie o co Ciebie proszą albo nie pisz w ogóle na forum i nie zaśmiecaj go jakimiś prawdopodobnymi obserwacjami... Już było wcześniej pisane, że jeżeli nie jesteś pewny obserwacji to nie oznaczaj gatunku. Pasowałoby bardziej szczegółowo opisać ptaka - jeżeli chodzi o łabędzia to czarno-żóty dziób ma też łabędź czarnodzioby... Pozwól że to ja sobie spróbuję oznaczyć nura na podstawie Twojego opisu, bo sama wielkość ptaka NIC nie znaczy, tym bardziej, że jej postrzeganie może być nieobiektywne i względne. Poszczególne wymiary rożnych gatunków mogą zachodzić na siebie (pokrywać się) i nie jesteś tego w stanie stwierdzić bez bezpośredniego porównania. Trzeba by było mieć oba gatunki obok siebie i wówczas mógłbyś dostrzec różnicę i to nie zawsze... czyli sama wielkość w przypadku nura to bardzo niewiele. Co do mew - szare - to znaczy młode? Dlaczego akurat białogłowe?
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

bogdan73 

lto

Wysłany: 2016-01-10, 16:57   

Witam.

10.01.16 Puławy - osadnik

Ogorzałka 1
Czernica 7
Bielik 1
Nurogęsi
Krzyżówki

Wólka Gołębska - rozlewisko

Bielaczek 1
Bielik 4
Czapla siwa 7
Ł. niemy - kilkanaście
Nurogęsi
Krzyżówki

Ps. Sławku dlaczego zapierdzieliłeś szlachara i gdzie go wywiozłeś?

DSC_7943.JPG
Plik ściągnięto 1535 raz(y) 139,15 KB

DSC_7949.JPG
Plik ściągnięto 1525 raz(y) 145,78 KB

slawekptaki 

Wysłany: 2016-01-10, 18:30   

Bogdan, szlachar jest w ramce u mnie w domu na ścianie. :mrgreen:

A na poważnie, to musi być w okolicy! My nie widzieliśmy ostatnio ogorzałki ani bielaczka, a Ty już znowu je miałeś. Na Twoim zdjęciu jest czernica, czyli ogorzałka z rozlewiska na osadnik się przeniosła. „Szlacharek” ciągle może tam być, tylko trzeba cierpliwie postać i się porozglądać. Pływał sobie oddzielnie (fot), trzymał się raczej krzyżówek, dużo nurkował. Był i od strony pompowni, i przy popielnikach. Czyli wszędzie. :lol:

Polecam też wyprawę w krzaki! :mrgreen: Droździki są wśród kwiczołów.

Do zobaczenia w terenie!

Pozdrawiamy

00 szlachar sam.jpg
Plik ściągnięto 1538 raz(y) 111,24 KB

00 drozdzik 01.jpg
Plik ściągnięto 1520 raz(y) 135,7 KB

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2016-01-11, 22:46   

maciej napisał/a:
Suchy, dzięki za foty! Aczkolwiek moich wątpliwości nie rozwiały... ;)
Pozwolę sobie zatem pociągnąć temat.
Zdjęcie "parus_1": pasek rzeczywiście na piersi jest - mizerny, ale na samicę bogatki pewnie mógłby być.
Zdjęcie "parus_2": Zdaje się, że gdzieś między tymi gałęziami majaczy podobny układ, jak po lewej stronie głowy, "pasek oczny" + "brewka" - czyli symetrycznie (chyba, że tylko ja to widzę :P )
Zdjęcie "parus_3": Wesoło :D Widać białe brzegi ogona - znów cecha bogatki. No ale ta głowa... ;) (Poza tym, że z tej perspektywy nie widać szerokiego śliniaka i ciemnego czoła, przez co w ogóle bardziej modraszkę przypomina... ;) )
Kształt czapeczki jest bardziej modraszkowy, czyli krótsza i okrągła z tyłu. Zaokrąglenie podkreślone jest sporą, białą plamą na potylicy, która niejako wcina się klinem w stronę brewki (wiadomo, u modraszki biel otacza całą czapeczkę). U bogatki niewielka, w sumie nie rzucająca się w oczy, biaława plamka za czapeczką też jest, ale bardziej na karku, niż na potylicy, bo i czapeczka dłuższa. Nigdy nie widziałem, żeby u bogatki ta biała plamka była tak wyraźna i miała taki wcinający się klinem kształt - raczej jest mniejsza i przylega do odciętej na karku czapeczki. Tu niewiele brakuje, a ta biała plamka połączyłaby się z brewką, czapeczka ledwie styka się z tym paskiem ocznym, co znów nasuwa na myśl modrą.
Fakt, ptaku na zdjęciu do bardziej modraszkowego wyglądu brakuje szesze granatowej obroży na karku, za tą białą plamką.
Swoją drogą, patrząc na to ostatnie zdjęcie mam wątpliwości co do czerni tej czapeczki, jakiś niebieskawy odcień mi przebija, ale może to aberracja chromatyczna, albo już mam zwidy :P No i znów dziób przymały.
Nie chcę mówić, że wiem, że to hybryd - bo nie wiem. Żadnym ekspertem nie jestem. Ale osobiście nie odważyłbym się oznaczyć tego osobnika jako Parus major, przynajmniej na podstawie samych zdjęć. Szczerze mówiąc, gdyby to była moja obserwacja, to dla spokoju sumienia (i zaspokojenia ciekawości!) wysłałbym to do KF...
Mam nadzieję, że ktoś się jeszcze wypowie w temacie. W końcu - po to mamy forum ;)
Pozdrawiam!

Wg mnie jest to oczywisty mieszaniec - bogatka x modraszka - tylko jest pytanie w ilu % który gatunek??? :roll: No i czy więcej cech ptak dziedziczy od samca czy samicy??? Chyba bez badań genetycznych nic nie wymyśli... :mysli:
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

Odpowiedz do tematu