PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Policzmy bociany
Autor Wiadomość
darius 

Wysłany: 2013-05-07, 21:47   Policzmy bociany

Nie wiem czy kiedyś pokuszono się o policzenie czynnych gniazd ,a wiec bocianich par na Lubelszczyżnie tak jak liczy się stanowiska gawronów. Ciekawi mnie jak Koleżanki i Koledzy widzą ten pomysł :?: Może pokusimy się na taką akcję,co :> :?: Fajnie by było wiedzieć, jakie są trendy w dynamice populacji tego, nader sympatycznego ptaka :tup: Można by było policzyć dorosłe osobniki a już niedługo także ich przychówek .Co Wy na to :?:

merlo 

Wysłany: 2013-05-07, 22:07   

Ponieważ przeraża mnie wizja kolejnej zarwanej nocy, szybko i na temat,
darius, co 10 lat odbywa się spis gniazd bociana białego, jeśli dobrze liczę taki spis będzie miał miejsce za rok - 2014, jest to międzynarodowa akcja i obejmuje teren występowania, zasięgu bociana.
Pomysł lokalnej akcji policzenia gniazd pojawia się co jakiś czas, bociany liczy się tuż przed wylotem młodych z gniazd, w ten sposób notujemy sukces lęgowy...
a tu link do bazy gniazd PTPP pro Natura: http://baza.bociany.pl/gniazda
pozdr

darius 

Wysłany: 2013-05-07, 22:38   

O międzynarodowej akcji oczywiście słyszałem .Mnie interesuje nasze lokalne ,,podwórko,, :) Stąd ten pomysł .Niemniej jednak ,dzięki za odpowiedz i linka :)

merlo 

Wysłany: 2013-05-07, 22:59   

W podanej bazie brakuje aktualnych danych, kilka razy wysyłałam formularz dotyczący gniazda które mam za oknem wraz z info o sukcesie lęgowym z dwóch ostatnich sezonów, jak do tej pory brak tych danych... dlatego już dawno pomyślałam o regionalnej bazie gniazd bociana białego, osobiście popieram, podobnie jak monitorowanie lokalnych gniazd...

ssissii 

zamtop

Wysłany: 2013-05-08, 22:20   

merlo napisał/a:
dlatego już dawno pomyślałam o regionalnej bazie gniazd bociana białego, osobiście popieram, podobnie jak monitorowanie lokalnych gniazd...

Proponuję stworzenie regionalnych baz dla każdego lęgowego gatunku... ot tak dla zabawy...

http://kartoteka-przyrodnicza.pl/

WingsHunter 
Robert Biały

zamtop

Wysłany: 2013-05-08, 22:52   

ssissii napisał/a:
merlo napisał/a:
dlatego już dawno pomyślałam o regionalnej bazie gniazd bociana białego, osobiście popieram, podobnie jak monitorowanie lokalnych gniazd...

Proponuję stworzenie regionalnych baz dla każdego lęgowego gatunku... ot tak dla zabawy...

Ssissii, Skarbie życia by nam wszystkim zabrakło na taki projekt:) Siejesz herezje :-P Pozdro

merlo 

Wysłany: 2013-05-09, 00:01   

ssissii, ale ja do niczego Cię nie zmuszam, nawet nie namawiam...
można policzyć gniazda bocianie na mniejszą skalę, na terenie gminy, powiatu, można robić to dla siebie lub podzielić się obserwacjami, tyle... darius, jeśli coś rozkręcisz to w ramach wsparcia policzę gniazda u siebie w okolicy WingsHunter, to nie sianie herezji a złośliwość, pozdrawiam słuchając śpiewu słowików :)

ssissii 

zamtop

Wysłany: 2013-05-09, 00:13   

merlo napisał/a:
to nie sianie herezji a złośliwość

:oki: :oki: :oki:

Liczyć i owszem, bo należy, ale tworzenie kolejnych baz przy istniejącej już międzynarodowej to chyba lekka przesada... Skoro jednak są chętni do podjęcia takowego wyzwania to życzę powodzenia :-P

http://kartoteka-przyrodnicza.pl/

darius 

Wysłany: 2013-05-09, 21:10   

Luuuudziska :!: Co za problem, jeśi komuś nie podoba się pomysł liczenia boćków ,może tego nie robić . :] Jednak pewnie są tacy jak merlo, i ja, którzy widzą w tym sens.Fajnie byłoby mieć coroczną,aktualną bocianią mapę Lubelszczyzny a nie tylko 10 letni spis.10 lat to dłuuuugi okres i wiele może się przez ten czas wydarzyć. Osobiście deklaruję, że zrobię inwentaryzację w całej swojej gminie Rybczewice po wykluciu się młodych.Zachęcam też Was ,byście zrobili też to w swoich gminach.Być może ,narazie będą to cząstkowe dane ,które z czasem ,dadzą zaczyn do bardziej masowej incjatywy -kto wie :)

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2013-05-10, 10:05   

darius, by Twój zapał miał głębszy wydźwięk naukowy to proponuję rozważyć zajęcie się terenem całego Powiatu.
Ja na terenie swojej gminy liczę klekoty od 9 lat, ale we wszelkich opracowaniach mało kto się posługuje terenem mniejszym od powiatu więc pomimo, że mam już jakieś tam wyniki to i tak nikt tego nie wykorzysta :/ .

Liczenie na terenie gminy to tylko zabawa - cykliczne liczenie w powiecie to już nauka :!: .
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

darius 

Wysłany: 2013-05-10, 13:38   

krotom napisał/a:
darius, by Twój zapał miał głębszy wydźwięk naukowy
Szczerze mówiąc - wcale mi na tym nie zależy :etam:
krotom napisał/a:
Liczenie na terenie gminy to tylko zabawa - cykliczne liczenie w powiecie to już nauka .
Naukę zostawmy naukowcom :lol: Ja , cokolwiek czynię dla przyrody , robię to z czystej przyjemności :)
Chociaż...liczenia na terenie powiatu nie wykluczam oczywiście :)

merlo 

Wysłany: 2013-05-21, 20:22   

policzmy bociany, zróbmy zdjęcie, wygrajmy konkurs...

regulamin i td http://www.bociany.pl/kon...iczny-bocianypl

konkurs bocian.jpg
Plik ściągnięto 1228 raz(y) 50,69 KB

darius 

Wysłany: 2013-05-21, 21:13   

Hmm...wedle tej stronki w mojej gminie jest 16 bocianich gniazd .Jednak są to dane dosć nieprecyzyjne ponieważ nie sa wymienione wszystkie miejscowości z aktywnymi gniazdami o których wiem :] Tym bardziej widzę sens lokalnych liczeń. :tup:

JarekP 

Wysłany: 2013-05-22, 18:04   

Nie wiem skąd mają te dane, u mnie w Sułówku podają,że jest 5 gniazd, a od co najmniej 12
lat widzę tylko jedno( i to przez ostanie 2 lata nie zasiedlone) :cry:

merlo 

Wysłany: 2013-05-22, 19:53   

To jest jedyna baza gniazd bociana białego do jakiej dotarłam, jest to jakaś podstawa ale z powodu niedoskonałości widzę sens stworzenia własnej bazy...ale ja się nie znam, pozdrawiam

Odpowiedz do tematu