PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Liczymy czarne ptaki
Autor Wiadomość
tomaszb 

Wysłany: 2011-04-04, 18:15   Liczymy czarne ptaki

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pospolitym ruszeniu mającym na celu jak najlepsze poznanie lubelskiej populacji gawrona. Od kilkunastu lat mówi się że liczba lęgowych ptaków leci na „łeb na szyję” ale nie jest to potwierdzone konkretnymi obserwacjami. Banalnie prosta metodyka (gawron tak jak koń- jaki jest każdy widzi ;-) ) nie wymagająca wielkich nakładów przy odrobinie zaangażowania może dostarczyć niemalże kompletnych informacji na temat liczebności tego gatunku.
Zachęcamy więc do policzenia gniazd w koloniach gawronów zlokalizowanych w sąsiedniej wsi czy mieście albo (dla bardziej ambitnych) na terenie większej jednostki terytorialnej (gmina/powiat).
Dane w postaci liczby gniazd wraz z lokalizacją kolonii (jeżeli komuś nie chce liczyć się gniazd dozwoloną formą przesłania informacji jest także fotka obejmująca całą kolonie) prosimy przesyłać na znany z zimowych liczeń ptaków adres meilowy: zimoweliczenia@wp.pl.

dopisano po minucie:

Chcąc dać dobry przykłąd biorę na siebie powiat łęczyński oraz gminę Trawniki w powiecie świdnickim :-)

edit: claviceps
proszę używać funkcji edycji posta

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2011-04-04, 18:55   

No to ja zamierzam policzyć ( jak się uda :) ) :
- powiat opolski (gminy: Opole Lubelskie, Poniatowa, Chodel, Józefów nad Wisłą, Karczmiska, Łaziska, Wilków);
- powiat lubelski (gminy Jastków, Garbów).

Może również uda się policzyć gniazda w Dolnie Wieprza; zresztą kto będzie w terenie widział kolonie, może przecież na chwilkę się zatrzymać i policzyć...

W Saskim ktoś będzie liczył ? Kolonia wyszła już na ulicę Wieniawską, gdzie ptaszki zbudowały gniazdo na gnieździe sroki :)

darius 

Wysłany: 2011-04-05, 21:40   

Gawrony wybitnie zmieniły swoje obyczaje .Zdecydowanie teraz preferują miasta i miasteczka , na wsiach ich jak na lekarstwo.Czy jest ich mniej?Nie sądzę. :)

bladii77 

gko

Wysłany: 2011-04-05, 21:49   

Witam, super, że będziecie liczyć !!
My w Aglomeracji Katowickiej liczymy drugi rok, mamy raptem 3 kolonie...., 15 lat temu było pewnie z 15 kolonii.
U nas już klują się młode, tak że teraz jest optymalny termin do liczeń, nie ma jeszcze liści. Pozdrawiam i życzę wytrwałośći!!

darius napisał/a:
Czy jest ich mniej?Nie sądzę

Według MPPL to chyba najszybciej zanikający ptak w Polsce...

tomaszb 

Wysłany: 2011-04-06, 09:06   

Dostałem na meila informację, że policzone będą też kolonie w Gminie Bełżyce, Niedrzwica i Borzechów. "Zarezerwowana" jest też kolonia w miejscowości Palikije

WingsHunter 
Robert Biały

zamtop

Wysłany: 2011-04-07, 18:57   

Czołem. Przyłączam się do akcji. To dobra inicjatywa. Przeszukam Gminę Stary Zamość, Nielisz, Izbica i miejsca w których bywam. Kilka kolonii już znam. Pozdrawiam.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2011-04-07, 19:16   

Wiem, że Jarek Mydlak od kilku lat liczy w Białej Podlaskiej, to coś powinien wiedzieć o trendach na N Lubelszczyźnie
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2011-04-07, 21:46   gawrony w powiecie zamojskim

Witam!

Wzorem sprzed 6 lat powtórzymy liczenia gawrona w całym powiecie zamojskim, 6 lat temu liczyliśmy je wspólnie z Pawłem Mazurkiem.

Pozdrawiam :)
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

tomaszb 

Wysłany: 2011-04-08, 08:03   

Witam. Panowie dzieki za odzew. spróbujcie się dogadać co do gmin Stary Zamośc i Nielisz bo nie ma chyba sensu dublowac kolonii?

xhardcorex napisał/a:
Wiem, że Jarek Mydlak od kilku lat liczy w Białej Podlaskiej, to coś powinien wiedzieć o trendach na N Lubelszczyźnie

może sam zainteresowany się wypowie na ten temat? ;-)

Dostałem informację że liczony będzie cały powiat Chełmski :oki:

Zgodnie z metodyką liczenia gawrona którą gdzies kiedys widziałem "liczenia należy przeprowadzać w okresie od 10 kwietnia do 10 maja, jak najwcześcniej przed pojawieniem sie liści na drzewach". W kolonii którą obserwuje codziennie gniazd już praktycznie nie przybywa więc myślę że można wyruszać w teren.
Tak sobie myśle że warto by zapisywać krótką informację nt. lokalizacji kolonii (park miejski, pakr wiejski, zadrzewienia przydrożne itp.) i może dominujacego w kolonii gatunku drzew?

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2011-04-08, 08:26   

tomaszb napisał/a:
xhardcorex napisał/a:

może sam zainteresowany się wypowie na ten temat? ;-)
to pisz do niego na PW, bo rzadko wpada na FP i może przeoczyć temat :]
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

matias 
obrączkarz

Wysłany: 2011-04-08, 08:52   

Witam.
Ja sprawdzę jak się ma sprawa corvusa w gminie Tarnawatka, czy w ogóle ta kolonia
została zajęta w tym roku;/ Brak czasu niestety ogranicza mnie do prowadzenia liczenia
tylko w weekend.

pozdrawiam

Jarosław Mydlak 

lto

Wysłany: 2011-04-09, 15:31   

Witam wszystkich rachujących gniazda gawronów!

Jutro ruszam liczyć gawrony w Białej Podlaskiej. Po wichurach warto też zwrócić uwagę na to co leży pod gniazdami.

Biała Podlaska

Moje poprzednie liczenia:

daty liczeń: 13.04.2010 r./ 31.03.2008-01.04.2008

2010 r. Biała Podlaska - ogółem 1337 stwierdzonych gniazd
2008 r. Biała Podlaska - ogółem 1084 stwierdzonych gniazd

Największe kolonie w Białej Podlaskiej: rok2010/rok2008
Park Radziwiłła - 850 / 655 gniazd.
ul. Brzeska 107 / 146 gniazd.
Lasek Zofii 314/225 gniazd.

Z tego co widać jest trend wzrostowy. Jednak warto liczyć jak najpóźniej i tuż przed rozwojem liści by dane były na jednym poziomie bo część tego trendu może wynikać ze zbudowania gniazd w 2 pierwszych tygodniach kwietnia.

Ps.

Ważne aby pisali na forum tematycznym ci co coś robią w tej sprawie, a nie siedzą w domu i piszą, że ktoś liczy gawrony.....

Historycznie liczył w Białej gawrony Pan Henryk Pyszko. Niestety kilka lat temu zmarł.
Udało mi się dawno temu pomóc mu w liczeniach. Był dobrym metodykiem. Niestety wyników z jego liczeń nie mam.

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2011-04-09, 15:47   

Jarosław Mydlak
Cytat:
Ps.

Ważne aby pisali na forum tematycznym ci co coś robią w tej sprawie, a nie siedzą w domu i piszą, że ktoś liczy gawrony.....

masz kogoś konkretnie na myśli ? napisz, chcę wiedzieć

ogólnie mówiąc akcja jest spontaniczna, niezorganizowana, brak jest metodyki, a rymując żadne będą wyniki...

takie dane jak Ty podajesz są dobre, miarodajne

to co teraz osiągniemy to punktowe wiadomości z poszczególnych powiatów, gmin...

Po prostu - najłatwiej jest zrobić to tak : projekt - liczymy gawrony - kuratorium oświaty w Lublinie, projekt do wszystkich szkół w województwie, dobra metodyka, wskazówki itd... ale to chyba LTO może jakby ruszyło tyłki... (skrót)

Można, trzeba chcieć !

napisz swoje pomysły i dyskutuj :
ptaki.lubelszczyzny@gmail.com

pozdrawiam

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2011-04-09, 16:04   

Jarosław Mydlak napisał/a:
warto, to szczerze mówić ludziom co człowieka uciska w dołku, a nie pisać, że ktoś "siedzi w domu i pisze"
Nie mam ciepłej posadki, w której kończę pracy o 13-14 i mam po niej czas na "ekstra monitoring" Nawet jeśli by tak było to wolałbym w pierwszej kolejności zająć się żoną i dziećmi a potem liczeniem czarnuchów ;)
Zapomniałbym, że warto jeszcze konsolidować niezbyt liczne środowisko ornitologów, bo doświadczenia pokazują,że w grupie raźniej i więcej można zdziałać (patrz. Krzna)

abstrahując od osobistych wycieczek:
Ja gawrony liczę ale na terenie Mazowsza i zbyt krótko abym mógł się wypowiadać o jego trendach populacyjnych.
Ci co liczą, niech nie biorą na siebie zbyt dużej powierzchni bo lepiej liczyć dłużej, regularnie, niż z doskoku (taki truizm ;) ).

Jarosław Mydlak 

lto

Wysłany: 2011-04-09, 16:28   

Dziękuję Marcinie. Co do liczących gawrony na Mazowszu polecam inny region ornitologiczny. Osobiście nie przepadam za osobami, które wypowiadają się w moim imieniu. Śledzę na PRZYRODZIE codziennie tematy z Lubelszczyzny i zamierzam się sam wypowiadać. Nie potrzebuję zapowiadającego mnie sekretarza z "Mazowsza".

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1

Odpowiedz do tematu