PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Liczymy czarne ptaki
Autor Wiadomość
S Aftyka 

lto

Wysłany: 2013-04-09, 18:05   

Te przy społem policzone, przy południowej nie byłem.

MarU 

Wysłany: 2013-04-09, 19:57   

Pany!
Oczywiście to świetny pomysł, aby zobaczyć co będzie z gawronami w Lublinie po wypłoszeniu ich z Sasa i chyba płoszą też w Abramowicach(prawda Tomku?), ale na liczenie gniazd to chyba trochę za wcześnie!
Pewnie teraz dopiero się zacznie lament w mieście że się czarne ptaki rozpanoszyły i pewnie nas rozdziobią.
zdrowia

slawekptaki 

Wysłany: 2013-04-13, 12:17   

Na osiedlu Kruczkowskiego wciąż powstają nowe gniazda. Moja zaokienna wierzba płacząca staje się właśnie domostwem dla kolejnej pary gawronów. Zameldowywuję, że pierwsze gniazdo jest w pełni ukończone, czarny ogon z niego wystaje :) .

Wiele par jeszcze czeka. Wracam czasem późnym wieczorem do domu i patrzę na siedzących śpiących (potrafią być cicho!). Na drzewie 4 gniazda, a na gałęziach po 20 ptaków. Żona mówi, że będzie "holocaust". Kiedyś padały gołębie... Mam nadzieję, że nie.

Łatwo nie jest :) , fot. w załączaniu. Dobrze, że mam zwyczaj wyjeżdżać wcześniej do pracy. Takie były skutki wieczornego przejścia przez osiedle pana „hukmena” płoszącego gawrony z noclegowiska. Ale co tam. Dwa mycia w myjni i znowu lansik po mieście :) . Auto jak spod igły, od niemieckiego emeryta dojeżdżającego tylko do kościoła na mszę.

pozdrawiam

das auto - gawron personal wagen.jpg
Plik ściągnięto 1059 raz(y) 77,66 KB

Lubię obserwować ptaki. I like birdwatching.
http://www.ornitho.pl/

tomaszb 

Wysłany: 2013-04-13, 22:03   

Hej. Słuchajcie, Lublin trzeba policzyć koniecznie, więc może warto było by wyznaczyć na liczenia jakiś konkretny tydzień, i podzielić się np. dzielnicami? Bo tak znowu każdy policzy coś i będą kolonie liczone kilka razy i kolonie nie liczone wcale. Podział administracyjny znalazłem np na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/w...acyjny_Lublina. Ja na początek mogę zadeklarwać się jeśli chodzi o kalinowszczyznę i ponikwodę - policzę w drodzę z/do pracy

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2013-04-17, 10:55   

Uciekły z Ogrodu Saskiego. Teraz gawrony brudzą na osiedlach
http://www.mmlublin.pl/44...h?category=news

tomaszb 

Wysłany: 2013-04-17, 19:35   

jak to mawiał klasyk: "ja wiedziałem że tak będzie" :-)
szkoda tylko że miasto nie wyciąga wniosków, bo już zapowiada że płoszenie ptaków będzie powtarzało w przyszłym roku :/

Andy49 

Wysłany: 2013-04-19, 21:35   

Gawrony budują gniazda w Saskim Ogrodzie! Wczoraj, 18 kwietnia 2013 r. w części zachodniej parku naliczyłem ok. 10 nowopowstających gniazd - w różnych stadiach budowy. Być może w całym parku jest ich więcej. Powodzenia gawrony !

Andrzej G

tomaszb 

Wysłany: 2015-03-28, 14:34   

Czołem!!
Zgodnie z zapowiedziami, w tym roku planujemy powtórzyć liczenie gawronów przeprowadzone w latach 2011-2012. Nie będę się rozpisywał na forum na temat samego liczenia, bo wszystkie informacje znajdziecie na stronie LTO, pod adresem http://www.lto.org.pl/index.php?id=149.
Zapraszam wszystkich do udziału w liczeniu i proszę bardzo o przesyłanie do mnie informacji o koloniach które chcecie policzyć - ułatwi mi to znacznie koordynowanie akcji.
Co do terminu liczeń, to w prawdzie na stronie LTO termin liczeń podany jest na okres 10 kwietnia - 10 maja (zgodnie z ogólnie przyjętą metodyką), ale w związku z dość wczesną wiosną wydaje mi się że liczenie można przeprowadzić nieco wcześniej, np. od weekendu 5-6 kwietnia. W kolonii którą mam za oknem nowych gniazd już prawie nie przybywa, część ptaków ewidentnie siedzi już na jajach, a lepiej zrobić liczenia kilka dni wcześniej niż nie policzyć wcale z powodu zbyt gęstych liści na drzewach.
Pozdrawiam

tomaszb 

Wysłany: 2015-04-12, 18:53   

Dzisiaj w ramach liczenia gawronów i ogólnego włóczenia się po terenie, odwiedziłem kolonię znajdującą się w obrębie KWK Bogdanka. Podczas liczeń w 2012 roku było tam ok 40 gniazd - wszystkie były umieszczone na terenie kopalni, na stalowej konstrukcji taśmociągu transportującego węgiel. Chciałem sprawdzić czy gniazda przetrwały ale efekt kontroli przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Stare gniazda przetrwały a dodatkowo, na nowym taśmociągu, transportującym skałę płonną, nad szosą biegnącą z Puchaczowa do Urszulina ptaki zbudowały kolejne 46 gniazd a na drzewach rosnących w okolicy (w tym na niewielkich robiniach porastających hałdę) gniazd naliczyłem 120! :oki: Niektóre gniazda umieszczone były na wysokości ok 5 metrów na kilkunastoletnich sosnach i robiniach :res: W załączeniu fotki antropogeniczo-industrialnej części kolonii

DSC_8599.JPG
Plik ściągnięto 1026 raz(y) 141,71 KB

DSC_8601.JPG
Plik ściągnięto 1816 raz(y) 118,63 KB

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2015-05-02, 13:33   Gawrony

Witam!
Jeszcze nie ma podsumowań ale już zostały policzone powiaty Zamość i Tomaszów, w Hrubieszowie i najbliższych okolicach też kolonie policzone. Na podstawie wieloletnich liczeń na razie na podstawie szacunku widać że jest znaaacznie mniej gniazd, głównie na skutek wycinania drzew w koloniach. Jakoś w tym roku również więcej piskląt wypadało z gniazd a wiatrów niby wielkich nie było... :(

DSCF0754 kopia_forum.jpg
Takie kwiatki...
Plik ściągnięto 1033 raz(y) 132,34 KB

http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

slawekptaki 

Wysłany: 2015-05-02, 15:13   

Niestety takie "strachy na wróble", wciąż pojawiają się zbyt często (29 III '15).

Zastanawiałem się, co z tym zrobić i jakie konsekwencje potencjalnej interwencji prawnej nastąpią. Zadrażnić stosunki z miejscową, pozytywnie nastawioną do nas (obserwatorów) ludnością jednego z chętniej odwiedzanych miejsc Regionu, czy wziąć głęboki oddech i zostawić sprawę w spokoju? Po tygodniu nie było już tych kilku stracho-makabresek. Sprawa niby sama się rozwiązała...

Edukacja, edukacja, edukacja. Tylko jak realizować ją skutecznie?

pozdrawiam

00 strach na wroble.jpg
Plik ściągnięto 1025 raz(y) 108,87 KB

Lubię obserwować ptaki. I like birdwatching.
http://www.ornitho.pl/

Odpowiedz do tematu