PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Liczymy czarne ptaki
Autor Wiadomość
eMpEurka 

lto

Wysłany: 2012-02-24, 08:37   

MarU napisał/a:
Niestety nagminne stały się "rewitalizacje" czyli wycinka w pień drzew, a w zamian iglaczki w donicach ;-) ))) hektary kostki brukowej! A poptem deszczówka sie nie mieści w kanalizacji.
zielonym do góry! ;-) ))

w Lublinie niebawem rusza "rewitalizacja" Parku Saskiego

młody89 

Wysłany: 2012-03-25, 11:59   

Witam.
Czy w trakcie liczenia kolonii lęgowych trzeba uwzględnić wysokość na jakiej znajdują się gniazda? W jaki sposób to najlepiej zrobić?

Mirosław Kaczor 

lto

Wysłany: 2012-03-28, 19:10   

Policzę gniazda w gminach Siennica Różana i Kraśniczyn, w pow.Krasnystaw

konradbie 
Łagiewnicki dziwak

Wysłany: 2012-03-28, 19:37   

młody89 napisał/a:
Witam.
Czy w trakcie liczenia kolonii lęgowych trzeba uwzględnić wysokość na jakiej znajdują się gniazda? W jaki sposób to najlepiej zrobić?

Czy należy uwzględnić to nie wiem, ale zato wiem jak zmierzyć wysokość. Jest taki przyżąd jak wysokościomierz. Odchodzisz 10 m od drzewa( jeśli gniazdo jest na oko na wysokości 10-15m) lub 20 m(jeśli gniazdo jest na oko na wysokości 16m lub więcej), przykładamy jedno oko do dziurki z wynikiem pomiaru, a drugim okiem nakierowywujemy na miejsce gdzie jest gniazdo.

merlo 

Wysłany: 2012-03-29, 10:39   

witajcie,
od ok dwóch tygodni, na pobliskim polu żerują stadnie gawrony, właśnie ok 2 tygodni temu pole to zostało przeorane i posiano na nim owies, domyślam się że gawrony pożerają ziarno, ok ale owies został zaprawiony. Zapraw nasiennych jest wiele, o różnym składzie i substancji aktywnej, moje pytanie czy ktoś obserwował/badał wpływ chemii na gawrony? Czy można stwierdzić że wprowadzanie substancji chemicznych do środowiska jest główną przyczyną spadku liczebności gawrona? może nie do końca zgodne z tematem ale jestem ciekawa odp, pozdrawiam

tomaszb 

Wysłany: 2012-04-02, 23:00   

Witam.
Pomimo że to co się dzieje w pogodzie z wiosną ma niewiele wspólnego, przyroda za bardzo się tym nie przejmuje i na szczęście robi swoje. Swoje robią też gawrony i intensywnie budują gniazda które podobnie jak w zeszłym roku staną się obiektem zainteresowanie mam nadzieje sporej liczby osób.
Dla tych, którzy nie byli na wiosennym zjeździe LTO, krótkie info na temat planów na rok bieżący: Skupiamy się na uzupełnieniu danych o koloniach nieznanych/nieistniejących/niepoliczonych w roku ubiegłym. Oczywiście jeżeli ktoś chce liczyć kolonie policzone w zeszłym roku to jak najbardziej zachęcam (zbieramy wszelkie informacje) , ale kompleksowe liczenie planujemy zorganizować w roku 2013. Dane w cyklu 2 letnim dostarczą ciekawych informacji na temat tego co się dzieje z gawronami, a jednocześnie powinny wyeliminować w dłuższej perspektywie zjawisko "zmęczenia materiału" i zaniku zapału liczących. To co udało się zrobić w tamtym roku zostało zamieszczone na stronie LTO w zakładce aktualności. Dostępna jest tam również mapka z lokalizacjami kolonii i tutaj moja prośba: Jeżeli ktoś zna jakieś kolonie nie ujęte na mapie proszę o kontakt na meila (tomaszbajdak@wp.pl, lub zimoweliczenia@wp.pl) Oczywiście liczę też na to że zgłoszą się osoby które policzą kolonie nie zinwentaryzowane w zeszłym roku. Mapę będę na bieżąco uzupełniał bo wydaje mi się że jest to jedna ze sprawniejszych i przejrzystych form informowania o przebiegu akcji.
Na dzisiaj tyle :-)

merlo 

Wysłany: 2012-04-24, 20:45   

witajcie,
w piątek, 20.04 policzyłam dwie kolonie w Radzyniu Podlaskim,

Zespół pałacowo-parkowy Potockich przy ul. Jana Pawła II
440 gniazd
gatunki drzew na których zbudowane były gniazda:
klon zwyczajny, klon jawor, robinia akacjowa, kasztanowiec, lipa, modrzew

Zespół pałacowo-parkowy przy ul. Sitkowskiego
570 gniazd
gatunki drzew: robinia akacjowa, kasztanowiec, lipa, klon zwyczajny, klon jawor

Wstępnie rezerwuję sobie kolejne liczenie właśnie w tym miejscu ;)
pozdr

tomaszb 

Wysłany: 2012-04-29, 09:14   

Na mapie liczeń ( http://maps.google.pl/map...36244,7.064209) zniknęło kilka "białych palm" policzone zostały kolonie w Radzyniu Podlaskim, Kijanach, Wilkołazie i kolonia nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Dziękuję jeszcze raz wszystkim za przesyłane dane i apeluje o zgłaszanie kolonii nie policzonych do tej pory. Dostałem info o dużej kolonii w Czemiernikach - jeżeli ktoś mógłby to sprawdzić to będę wdzięczny. Pozdrawiam

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2013-04-03, 19:01   

Witam,
z uwagi na usuwanie gawronów (m.in. przez tresowane rarogi) z ich największej kolonii lęgowej w Lublinie z Parku Saskiego, gawrony zaczęły zajmować nowe miejsca, całkiem jeszcze nieznane dla nas i dla nauki ;) .
Aktualna / 2012 - mapa lęgowisk gawrona na Lubelszczyźnie - tutaj - https://maps.google.pl/maps/ms?msid=215642317344846082649.0004adfe9d2923826c1a8&msa=0&ie=UTF8&ll=51.217207,23.1427&spn=1.667525,2.167225&t=h&source=embed
Zachęcam do dodawania nowych miejsc lęgów gawrona w Lublinie i w regionie tutaj w tym temacie, by było łatwiej za rok policzyć w ramach monitoringu kolejne kolonie;
pogoda sprzyja, wszystko widać co na drzewach, a i ciekawa sytuacja - może warto policzyć je w tym roku w Lublinie by zobaczyć co się dzieje po takiej akcji sokolniczej...

Ja zauważyłem i zgłaszam nowe kolonie gawrona w Lublinie w 2013 roku na ulicach:
ul. Padarewskiego
ul. Chodźki
ul. Andersa
ul. Walecznych
ul. Łęczyńska

pozdr
M

maciej 

Wysłany: 2013-04-05, 09:53   

Czołem!

To póki co takie mini-kolonie, ale dotąd nieznane:

-ul. Nadbystrzycka 40 (niedaleko kościoła) - jak dotąd 3 gniazda
-ul. Głęboka 8 (za blokiem) - jak dotąd 1 gniazdo

Myślę, że takich niedużych kolonijek pojawi się bardo wiele. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte :shock:

Pozdrawiam.

Andy49 

Wysłany: 2013-04-06, 19:43   

Cześć.
Nie wiem czy są to nowe mini kolonie gawrona, ale zauważyłem dopiero tej "wiosny":

- Dr. Męczenników Majdanka: przy pętli trolejbusowej oraz ok. skrzyż. z Krańcową łącznie ~20 gniazd
- ul. Snopkowska przy tunelu ~ 15 gniazd
- Zemborzyce, przy kościele - 1 gniazdo.

Ilości gniazd podałem około, bo policzyłem je przejeżdżając autem.

Andrzej G

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2013-04-08, 15:54   

os. Kruczkowskiego - 240 gniazd
ul. Siemiradzkiego - 15 gniazd

David 

Wysłany: 2013-04-08, 17:46   

To ja mogę dorzucić:

ul. Dr.Męcz Majd. na wysokości przystanku MPK Dulęby, po obu stronach ulicy około 50 gniazd, wcześniej była tu taka "semi-kolonia", ale tylko po jednej stronie ulicy na dwóch topolach i było to raptem kilkanaście gniazd

maciej 

Wysłany: 2013-04-09, 17:04   

ul. Krakowskie Przedmieście 53 - 4 gniazda

Coś mi się kojarzy, że tam jakieś gniazda wcześniej były, ale pewien nie jestem. Na mapce nie ma, więc piszę.

Pozdrawiam.

eMpEurka 

lto

Wysłany: 2013-04-09, 17:29   

Ja dorzucam dwie (nieliczone, aczkolwiek spore po ok. 20-30 gniazd) :

ul. Zemborzycka
- przy LSS Społem (zapewne Sylwek Aftyka dołączył tą kolonię do os. Kruczkowskiego ?)
- w okolicach ul. Południowej / przy szkole (?)

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu