PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Karmnik - 2012/2013 na Lubelszczyźnie
Autor Wiadomość
eMpEurka 

lto

Wysłany: 2012-12-10, 22:49   

Hej
merlo, jaro7447 , Duszek, świetne fotki i relacje, czy możecie je podsyłać co jakiś czas - jak i te relacje podesłane na FP - na adres mailowy kontakt@lto.org.pl - by trafiły na stronę LTO - http://lto.org.pl/karmnik_2012_2013.html .
Liczba zdjęć nieograniczona.
Mogą być też filmy !
pozdrowienia
M

Tomasz Kobylas 
Szelest

zamtop

Wysłany: 2012-12-16, 21:38   

darius napisał/a:
Z pewnym rozbawieniem patrzę na te skrzynki z gotowym pokarmem Czy nie prościej było zostawic te owoce jarzębiny na drzewie Osobiście preferuję bardziej ,,naturalne dokarmianie,,

Widzę, że i w tym temacie trzeba pozamiatać... :evil: :bicz: Ot, znalazł się "spec od natury"... I kto to pisze, heeh... Może należałoby bliżej przyjrzeć się "naturalnym pojawom/wsiewom" roślinek na kserotermach? :P Takimi rzeczami już chyba powinien zająć się prokurator... Odnośnie dokarmiania ptaków to wszystko jest OK., pod warunkiem, że robi się to z głową - tzn skoro już zaczęliśmy dokarmiać to należy to robić regularnie, przez całą zimę a nie od przypadku do przypadku. Ptaki przyzwyczajone do łatwego dostępu do pokarmu mogą bardzo się zdziwić jego brakiem, szczególnie przy dużej pokrywie śnieżnej i mrozie... Może to być dla nich tragiczne w skutkach. Dokarmiamy pokarmem, który nie będzie szkodził ptakom, czyli np. unikamy wykładania solonych nasion, solonej słoniny, słonego tłuszczu, gdyż powoduje to większe pragnienie ptaków, czyli jednocześnie odwadnianie organizmu - szczególnie może być to dokuczliwe przy dużych mrozach. Gdy ptaki same przylatują bliżej człowieka, tzn że liczą na łatwiejsze żarcie, wiec dokarmiajmy je, lecz z głową. Zauważcie, im jest zimniej, tym więcej ptaków w karmnikach. Również dobrze by było zabezpieczyć żerujące ptaki przed drapieżnikami.
Ps. Ładny dziewięćsił w avatarze, na której kserotermie został wsiedlony? A może to z przydomowego ogródka? :P :lol:
http://zamtop.org.pl/, e-mail: zamtop@wp.pl
www.LTO.org.pl
FB LTO

darius 

Wysłany: 2012-12-17, 01:14   

Tomasz Kobylas napisał/a:
I kto to pisze, heeh... Może należałoby bliżej przyjrzeć się "naturalnym pojawom/wsiewom" roślinek na kserotermach?
:yyy: Jeśli dobrze zrozumiałem oskarżasz mnie o jakieś ,, pojawy-wysiewy,, roślin na kserotermach :] Zarzut jest naprawdę poważny wiec poproszę o równie poważne DOWODY że cos takiego uczyniłem .Czarno na białym :!: :evil: .Udowodnij mi to- oszczerco :!: :!: :!:
Tomasz Kobylas napisał/a:
Ps. Ładny dziewięćsił w avatarze, na której kserotermie został wsiedlony? A może to z przydomowego ogródka?
:buhaha: To nie żaden dziewiećsił tylko miłek wiosenny ,, znaffco,, od siedmiu bolesci .
:haha: :haha: :haha: Po raz kolejny dałes d...
:buhaha:Ale to dobrze -niech forumowicze zobaczą jaki z ciebie ,,wiarygodny,, typ , jak nawet nie potrafisz odróżnic tak skrajnie niepodobnych do siebie gatunków. :lol:
Nie kompromituj się wiecej i nie zaśmiecaj wątku .

merlo 

Wysłany: 2012-12-17, 17:22   

Naturalny karmnik spod mojej szkoły, Lublin, ul Jaczewskiego,
tuż przed budynkiem mojej ulubionej szkoły rośnie kilka owocujących cisów oraz jarząb (jarzębina), który pięknie owocuje.
Ptaki które udało się zaobserwować w ciągu kilku ostatnich szkolnych dni:
bogatka - max 5 os
modraszka - 1
grubodziób - 1m
kwiczoł - max 5 os
kos - 1f pięknie wybarwiona, wg mnie samiczka ta żeruje tu regularnie
dzwoniec - max 12 os
okazało się że jest jedno okno przez które można swobodnie obserwować ptaki żerujące na jarzębinie, obserwacjami zaraziłam koleżankę ;)

PS Chłopacy, Święta idą, po co te spory?!

WingsHunter 
Robert Biały

zamtop

Wysłany: 2012-12-21, 21:30   

Duszek napisał/a:
darius - nie jestem ekspertem, ale tak mi się zdaje, że nie masz racji.

Zapewnienie jak największej liczby "dzikich" w sensie naturalnych stołówek jest jak najbardziej wskazane. Ale w dobie błyskawicznej industrializacji, monokulturowych wielkopowierzchniowych upraw jest to PRAKTYCZNIE NIEMOŻLIWE!!! Widzę jak na wsi znikają miedze, a wraz z nimi śródpolne zadrzewienia. Wycina się zarośla na rowach, drzewa wzdłuż drug. Już dawno zaburzyliśmy równowagę w przyrodzie. Żądza zysku, wygodnego życia nie uwzględnia potrzeb przyrody.

Dziś jak nie sypnę ptakom pod domem, to nie znajdą pokarmu lub z jego znalezieniem mają duży problem.

Okoliczne pola są praktycznie PUSTE!!! Krzaki objedzone jeszcze na początku jesieni! W sadach praktycznie nic nie pozostało na drzewach!
CO TE PTAKI MAJĄ ZATEM JEŚĆ?

Duszek zgadzam się z tobą zupełnie. Ja swojego czasu też rozważałem za i przeciw dokarmianiu, wybrałem mądre dokarmianie. Nie warto robić inaczej.

darius napisał/a:

Dokarmiajac w karmnikach oduczamy ptaki samodzielnego poszukiwania pokarmu a to może być dla nich tragiczne w skutkach .Ponadto korzystanie z wspólnej stołówki przez wielogatunkowe towarzystwo sprzyja łatwiejszemu przenoszeniu się wszelkich chorób. :sad: No i naturalna zimowa selekcja niestety byc musi :| -takie są brutalne prawa Natury.

Też się z tym nie zgadzam, jak poprzedniczka Merlo.

Zimowe dokarmianie nie oduczy ptaków poszukiwania pokarmu. Do karmnika nikt ich nie przyprowadził:) Łatwa wyżerka pozwala im przetrwać zimę. Tragiczne w skutkach może być przerwanie dokarmiania w środku zimy np. z lenistwa.

Co do przenoszenia chorób. Zarażenie się chorobą osobników w stadzie trznadli żerujących na polu, jak i tych żerujących przy wysypanym na ziemi ziarnie jest prawdopodobne w obu przypadkach.
Z resztą poprzez ustawianie różnych typów karmników z różnymi karmami w oddalonych od siebie miejscach można zminimalizować ryzyko mieszania się gatunków i zarażania chorobami w naszej stołówce. Odchody należy osuwać systematycznie z miejsc podawania karmy.

Zimowa selekcja to jedno a widoczny spadek liczebności pospolitych gatunków ptaków ( np. w przypadku wróbla) to drugie. Zimą giną nie tylko osobniki chore i słabe (również za sprawą drapieżników przy karmniku, np. krogulca-co ma też sens: dokarmiamy przy okazji krogulca a selekcja naturalna ma swoje żniwo ku uciesze niektórym z nas) ale i te, które nie znajdują wystarczającej ilości pokarmu na czas. My ludzie możemy im pomóc przetrwać, tak jak mogliśmy zmienić ich naturalne środowisko życia.

W swoich karmnikach (lub pod nimi) dedykowanych dla różnych grup ptaków obserwowałem w tym roku:

bogatka <12
modraszka <3
szarytka 1
dzięcioł duży 2
dzięcioł średni 1
sójka 4
wróbel <20
mazurek <15
trznadel <45
potrzeszcz <55

Serwuję owies, różne nasiona, pestki dyni, orzechy włoskie, smalec. Słoneczniki objadły dzwońce jeszcze jesienią. Pozdrawiam

darius 

Wysłany: 2012-12-22, 09:18   

WingsHunter, merlo, Jesteście osobami ,które są przykładem na to ,że można się pięknie i kulturalnie z sobą nie zgadzać :oki: Bez agresji słownej ,chamstwa i rzucania oszczerstw bez pokrycia.
Oczywiście , się z Wami nie zgadzam :) w powyższym temacie :) Moje zdanie jest dość zbieżne z poglądami dr.Kruszewicza , czemu dałem już wyraz w poprzednich postach ,więc nie będę się powtarzał.
Niemniej jednak , szanuję Wasze poglądy w tej kwestii. :res:
Moje poglądy zawsze oscylowały w kierunku tzw. ,,głębokiej ekologii ,, (przynajniej w niektórych zagadnieniach) i tak mi pozostało :]
Np.zawsze uważam, że nie ma sensu wywieszac budek lęgowych -wystarczy nie wycinać starych i uschniętych drzew i sadzic nowe ,,dziuplowe,,gatunki
No ale to już inny temat :) Być moze będziemy mogli wymienić poglądy i w tej kwestii w równie miłej atmosferze :)
Pozdrawiam

dawid jablonski 

lto

Wysłany: 2012-12-22, 13:36   

Budki legowe to szeroki i gleboki temat.Ogolnie trzeba miec na uwadze wiele czynnikow takich jak typ biotopu,gatunek,konkurujace gatunki,wplyw czlowieka na populacje (ocieplanie budynkow,rozbudowa miast etc),podtrzymanie lub spodziewany wzrost populacji,drapiezniki czy nawet termin przystepowania do legow.To nie szachy,nie wszystko jest biale albo czarne.Pewnie!,bylo by super gdyby dalo sie zastosowac Twoje 'gleboko-ekologiczne' podejscie jednak Polska nie jest jednym,wielkim parkiem narodowym.
Tak wiec ,na danym terenie zawieszajac pewna ilosc budek legowych dajemy miesca legowe pospolitszym ptakom przystepujacym do legow nieco wsczeniej tym samym zwalniajac (byc moze naturalne) dziuple dla rzadszych,wedrownych i bardziej skrytych gatunkow.
Co w tym zlego?
Pozdr

darius 

Wysłany: 2012-12-22, 13:51   

Dawid ,tu nie jest miejsce na ten temat :] Załóż osobny wątek ,to chętnie podyskutujemy .Przyznaję-niepotrzebnie sam zacząłem
:uklon: :lol:

rozkop 

Wysłany: 2012-12-23, 13:24   

Brzeźnica Bychawska

Dzisiejsze goście w karmniku.

4mm.jpg
Plik ściągnięto 626 raz(y) 138,21 KB

7mm.jpg
Plik ściągnięto 629 raz(y) 149,3 KB

rozkop 

Wysłany: 2012-12-23, 13:26   

c.d.

5mm.jpg
Plik ściągnięto 637 raz(y) 143,61 KB

8mm.jpg
Plik ściągnięto 627 raz(y) 144,76 KB

jaro7447 

Wysłany: 2012-12-26, 21:12   

U mnie w karmniku nadal przewaga mazurków ,z sikor bogatki i modraszki,jest też stadko dzwońców, 1 grubodziób ten to ma apetyt słonecznik znika błyskawicznie jak były większe mrozy to zalatywały sójki , dzięcioł duży i krukowate.
Pozdrawiam kolegę rozkop widywaliśmy się na stawach w siemieniu Jarek z zielonej Frontery.

IMG_2725.jpg
Plik ściągnięto 625 raz(y) 48,53 KB

karmnik2.jpg
Plik ściągnięto 617 raz(y) 41,8 KB

IMG_2720.jpg
Plik ściągnięto 617 raz(y) 57,2 KB

jutlandia 

Wysłany: 2012-12-29, 16:25   

gmina Niemce, rozpoznana dziś na forum czarnogłówka :)

3.JPG
Plik ściągnięto 620 raz(y) 85,29 KB

jutlandia 

Wysłany: 2013-01-06, 13:43   

no i cóż... nie mam zdjęcia
przed momentem w okolicy karmnika siedział ptak - jak na moje niewprawne oko sokołowaty.
siedział pionowo, nieduży, ciemno szary, z brązowym na dole i białym koło głowy - tak wiem to beznadziejny opis. po poszukiwaniach - wg mnie najbliżej mu do kobuza, ale termin chyba nie ten? mógł tu być zimą?
może wróci? :shock:

dawid jablonski 

lto

Wysłany: 2013-01-06, 14:17   

Kobuz to napewno nie byl,jezeli rzeczywiscie sokol to moze drzemlik ale to tez watpliwa sprawa jako ze unikaja one sasiedztwa czlowieka ale za to krogulec,a szczegolnie mlody,bardzo chetnie lubi popatrzec co mozna upolowac przy karmniku.
Obstawialbym mlodego samca krogulca.

jutlandia 

Wysłany: 2013-01-06, 14:35   

wielkie dzięki - najpewniej on - skonsultowałam z drugą osobą która go widziała. Ale on też powinien chyba migrować?

Odpowiedz do tematu