PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ekrany akustyczne Lublin
Autor Wiadomość
Łukasz Zdżalik 

Wysłany: 2014-08-05, 20:18   Ekrany akustyczne Lublin

Od niedawna codziennie rano przemierzam drogę do pracy w okolicy skrzyżowania ul Choiny i Edwarda Wojtasa. Jest tam niewielki odcinek ekranów akustycznych (po około 20m po obu stronach) i niestety zbierają codziennie przykre żniwo ze względu na to że za nimi sa solidne chaszcze a ekrany są przezroczyste. I tak 04 sierpnia na odcinku dziesięciu metrów znalazłem dwa trupki młodych bogatek i piecuszka a 05 sierpnia doszła martwa młoda rokitniczka. Widok naprawdę przykry a to przecież dopiero początek jesiennej migracji...

Justyna K 

Wysłany: 2014-08-05, 21:08   

Pisać, pisać, pisać. Albo dzwonić. Do wszystkich:
- przede wszystkim do zarządcy drogi, bo to on powinien ekrany zabezpieczyć (wspomniane jest o tym na końcu tej odpowiedzi na interpelację )
- do Urzędu Miasta - albo wydział odpowiedni do spraw ochrony środowiska, albo po prostu ogólnie na sekretariat, oni już sobie tam powinni sprawę poprzekazywać
- do RDOŚ - w końcu zajmuje się ochroną przyrody
- do lokalnych organizacji przyrodniczych
- do gazet! Media naprawdę potrafią zdziałać cuda

Najlepiej robić zdjęcia zabitych ptaków i dołączać do pism (ja pisałam maile, oszczędność papieru, wygodniej, szybciej, a odpowiadano mi tak samo "urzędowo"). Dobrze też od samego początku zaznaczyć, jakie zabezpieczenie ekranów jest skuteczne (żeby uniknąć sytuacji, że na ekrany ktoś naklei... anty-ptaki). O sposobach zabezpieczania ekranów jest tutaj , albo tu (str. 18-21, można stosować metody z kat. A lub B)
I nie można się zniechęcać po ewentualnej odpowiedzi typu: nie da się/za drogo/mieliśmy zezwolenie na ekrany więc wszystko w porządku.

Ptasznik1 

Wysłany: 2014-08-05, 21:24   

To znaczy, że przez 4 miesiące nic nie zrobili. Pisałem o tym tutaj w kwietniu:
http://forum.przyroda.org...vt15620,225.htm
dzwoniłem wtedy do lokalnego OTOPu, obiecali zająć się tym i na pewno to zrobili, pewnie sprawa utknęła gdzieś w urzędzie. Wiem, że zajmowała się tym też @parus_caeruleus, może jak odezwie się do nich więcej osób, potraktują sprawę poważniej?

Justyna K 

Wysłany: 2014-08-05, 21:32   

Ptasznik1 napisał/a:
To znaczy, że przez 4 miesiące nic nie zrobili.
W Krakowie trzeba było czekać około roku, żeby ZIKiT zaczął oklejanie ekranów na jednym z osiedli. Zaczął, co oznacza że oklejona jest mniej więcej połowa szyb tego wymagających. Niestety, trzeba być upartym i męczyć do skutku. Im więcej ludzi męczy, tym lepiej oczywiście.

Odpowiedz do tematu