PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Edukacja ptasia na Lubelszczyźnie
Autor Wiadomość
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-04-07, 21:04   Edukacja ptasia na Lubelszczyźnie

Wiosenna wycieczka pod znakiem spring aliveZaproszenie na wiosenną wycieczkę po ścieżce edukacyjnej:
„Nadbużańskie Łęgi”


Kwietniowa wycieczka w celu nauki głosów ptaków i wypatrywania posłańców wiosny, odbędzie się na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” dnia 18 kwietnia 2011 r. (poniedziałek) o godzinie 8:00.
Zbiórka pod Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim.

Wycieczka ta jest kolejnym z elementów projektu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Bliżej natury – identyfikacja i merytoryczne przygotowanie lokalnych animatorów przyrodniczych”, który ma na celu poszerzyć wiedzę lokalnego społeczeństwa o obszarach natura 2000 i rozwinąć umiejętności prowadzenia skutecznej kampanii edukacyjnej na temat tych obszarów.
Na wycieczce dowiemy się o działaniach towarzystw przyrodniczych. (LTO, TP "Bocian" i OTOP.) Przewodnikiem wycieczki będzie Jarosław Mydlak.

WEŹ UDZIAŁ:

W wiosennej wycieczce może wziąć udział każdy bez względu na wiek, nie trzeba mieć żadnej wiedzy fachowej wystarczy chęć na pieszą wyprawę.

TRASA WYCIECZKI:

Trasa pieszej wycieczki będzie przebiegać ulicami Janowa Podlaskiego do Stadniny Koni Arabskich w miejscowości Wygoda, następnie wzdłuż trasy ścieżki edukacyjnej „Nadbużańskie Łęgi” i przez Pieczyska powrót do Janowa Podlaskiego.

NAUKA GŁOSÓW PTAKÓW:

Na wycieczce każdy z uczestników otrzyma formularze, w które będziemy wpisywać słyszane i widziane ptaki, odnotujemy też pisemne interpretacje tych głosów dla ich utrwalenia.
Będziemy również uzupełniać listę posłańców wiosny. Na karcie OTOP, jeśli ktoś widział bociana białego, dymówkę, jerzyka, kukułkę, będzie mógł wpisać datę pierwszej obserwacji.

CO ZABRAĆ NA WYCIECZKĘ:

Na wycieczkę warto zabrać ze sobą: lornetki, atlasy ptaków, notatnik, podkładkę A4, ołówek, terenowe obuwie, ubranie nie płoszące ptaków, płaszcz przeciwdeszczowy, termos z herbatą, wodę mineralną, kanapki i dobry humor.

Serdecznie zapraszam
Jarosław Mydlak

kontakt: mail: kurhanik@tlen.pl
tel. 781826046

[/b]

Zaproszenie na wiosenną wycieczkę 18.04.2011 r. x.jpg
Plik ściągnięto 9136 raz(y) 44,97 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-04-07, 21:29   

GDZIE "HUCZY" SOWA – NOCNE NASŁUCHY SÓW


W ramach akcji „Ogólnopolski Tydzień Liczenia Sów” zrealizowaliśmy na początku kwietnia spotkania z młodzieżą polegające na zaprezentowaniu prezentacji multimedialnej o sowach w szkołach w Konstantynowie i Janowie Podlaskim.
Urozmaiceniem zajęć były warsztaty, na których uczniowie rozwiązywali quizy, krzyżówki, zagadki oraz odgrywali sceny z życia sów.
Najefektowniejsze scenki przedstawione przez uczniów, zostały wyróżnione folderami o sowach.
W zajęciach wzięło udział ponad sto osób. Kolejnym etapem akcji były nocne nasłuchy zorganizowane w nocy z 2 na 3 kwietnia 2011 r. Około 80 osób, młodzież i ich opiekunowie, pracownicy Nadleśnictwa Biała Podlaska oraz pracownicy Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu spotkali się w miejscowości Błonie w wiejskiej świetlicy.
Młodzież przygotowała okolicznościowe transparenty z napisami: KOCHAMY SOWY, PIERWSZE NOCNE NASŁUCHIWANIA SÓW, z którymi stała przy drodze i zapraszała licznie przybywających gości na okryte aurą tajemnicy nocne poszukiwania.
Uczennice z Gimnazjum w Janowie Podlaskim przedstawiły wygląd i biologię lęgowych sów w Polsce, po czym zarządziliśmy wymarsz na nocne nasłuchy.
Długi korowód ruszył wzdłuż drogi, przez Błonie w kierunku PGR Cieleśnica. Uczestnicy zaopatrzeni w latarki nasłuchiwali, zatrzymując się raz po raz na trasie liczenia, świecąc po drzewach i niebie, wsłuchani w „sowie opowieści” przewodnika.
W czasie przechodzenia przez oddział leśny 84 Leśnictwa Cieleśnica dały się usłyszeć puszczyki. Para ptaków, nawoływała od strony starego parku, przy pałacu w PGR Cieleśnica, natomiast pojedynczy samiec puszczyka odzywał się od strony Derła. Był to moment kiedy każdy z uczestników z zadowoleniem chłonął wsłuchany w nocną ciszę pojedyncze pohukiwania terytorialnych samców.
Po przejściu około 3 km. powróciliśmy w dobrych humorach, do czekającego na nas ogniska gdzie można było się nie tylko posilić, ale i przy patrzącej na nas rzeźbionej płomykówce posłuchać audycji radiowej pt. „Głosy Ptaków” w interpretacji Prof. Dr hab. Jana Bogumiła Sokołowskiego.

Niezapomniane wrażenia i wczesnowiosenna rozgwieżdżona noc podziałały magicznie na uczestników, którzy dopytywali o następne miejsce nocnych nasłuchów w przyszłym tygodniu. Akcja okazała się też wspaniałym uzupełnieniem realizowanego przez młodzież z Gimnazjum w Janowie Podlaskim projektu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Bliżej natury”. Udało się zwrócić uwagę na sowy występujące w ostoi ptasiej „Dolina Dolnego Bugu” oraz ukazać wartość środowiska przyrodniczego tych terenów.

zapraszamy na nasłuchy x.jpg
Plik ściągnięto 1929 raz(y) 82,47 KB

spotkanie przed nasłuchami w świetlicy x.jpg
Plik ściągnięto 1962 raz(y) 69,84 KB

grupa nasłuchowa xx.jpg
Plik ściągnięto 1953 raz(y) 91,5 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-04-14, 22:34   

Obserwacje skrzydlatych mieszkańców „Parku Radziwiłła”

W ramach spotkań z przyrodą, Klub Kultury Piast zorganizował dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 warsztaty ornitologiczne. Miejscem obserwacji ptaków był Park Radziwiłła. Przewodnikiem po Parku Radziwiłła był Jarosław Mydlak. Piesze poszukiwania ptaków odbyły się w dwóch terminach: 6 kwietnia i 13 kwietnia. Łącznie w warsztatach wzięło udział około stu uczniów.
Przed wyjściem w teren odbył się krótki instruktaż z rozpoznawania ptaków, rozdane zostały specjalne formularze, które uczniowie po wypełnieniu mieli wkleić do zeszytu z przyrody.
Formularze zawierały pola: gatunek, data obserwacji, miejsce obserwacji, ilość osobników, szczegóły obserwacji. Na dole formularza były odnośniki do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej oraz strony springalive.
Celem warsztatów było ukazanie uczniom bogactwa awifauny parku oraz sposobu gromadzenia danych z obserwacji w terenie. Dzięki wklejeniu karty obserwacji do zeszytów szkolnych uczniowie zapamiętają niecodzienne zajęcia jakie odbyli. Rozpoznawanie ptaków było wielką frajdą dla uczniów. Przed wyjściem do parku uczniowie ze znudzeniem twierdzili, że będą tylko wrony, jakież było ich zdumienie kiedy słowna wrona stała się gawronem.
Podczas pierwszej wyprawy odnotowaliśmy 14 gatunków, w tym samca dzięcioła białoszyjego, bębniącego w suchy konar topoli. W czasie drugiej wyprawy pogoda była deszczowa, gatunków już tylko 11. Największym zainteresowaniem cieszył się najmniejszy ptak Europy mysikrólik, który dał się podejść całej grupie na niewielką odległość.
Dzieci dziwiły się, że może być takie skrzydlate maleństwo, pokazując palcami jedno drugiemu gdzie ptaszek przelatuje.

Po warsztatach wyłoniono zwycięzców. Uczniowie, którzy rozpoznali najwięcej gatunków ptaków i dobrze odpowiedzieli na pytania przewodnika otrzymali nagrody, którymi były płyty: „Ptaki Krajobrazu Rolniczego”.

druga grupa licząca ptaki w parku Radziwiłła 13 kwietnia ..jpg
Plik ściągnięto 1955 raz(y) 90,98 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-04-21, 22:56   

18.04.2011 r. Wycieczka w Nadbużańskie Łęgi

Wycieczka była częścią projektu "Bliżej natury", organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
W dniu 18.04.2011 r. ruszyliśmy w teren. Starszy Chorąży SG Jacek Bachonko z placówki Straży Granicznej w Janowie Podlaskim, poprowadził nas optymalną trasą, która łączyła ze sobą możliwość obserwacji ptaków wzdłuż koryta Bugu, obserwację łąk i pól należących do stadniny, dawała też wgląd w olsy i łęgi porastające w różnych miejscach ostoję ptasią "Dolinę Dolnego Bugu".
W wycieczce wzięło udział około pięćdziesięciu osób, oprócz dorosłych, byli uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz ze Szkoły Podstawowej w Janowie Podlaskim.
Trasa wiosennej wyprawy przebiegała od Janowa Podlaskiego przez Wygodę ku rzece Bug, aż do rezerwatu Łęg Dębowy. Droga powrotna biegła przez Wygodę i Pawłów Stary do Janowa Podlaskiego. Przejście całej trasy (ok. 16 km) zajęło nam sześć godzin.
Podczas wycieczki mogliśmy dowiedzieć się o ptakach napotkanych lub słyszanych podczas przemarszu, poznać ich cechy rozpoznawcze, sposób zachowania, oraz charakterystyczny wiosenny śpiew, dzięki któremu nie widząc ptaka można było potwierdzić jego obecność. Stwierdziliśmy 44 gatunki ptaków, w tym te najbardziej wiosenne czyli bociana białego i jaskółkę dymówkę. Z ciekawszych obserwacji ptaków godne odnotowania były: stado mew żółtonogich, droździk, orlik krzykliwy, żurawie, dzięcioł średni, samotnik, cyraneczki, paszkot i krętogłów.
Ciekawostką są późne obserwacje 5 jemiołuszek w Janowie Podlaskim oraz wypatrzenie stada żurawi liczącego około 70 osobników krążącego na tle nieba. Niecodziennym widokiem było zajęte przez parę ptaków gniazdo bociana białego, usytuowane na ambonie myśliwskiej.
Co rusz nad naszymi głowami kołowały bociany białe, przy starorzeczu Szczerbacz latały błotniaki stawowe i cyraneczki. Młodzież była pod wrażeniem różnorodności gatunków ptaków które zamieszkują te tereny, raz po raz patrząc przez lornetki czy nie pojawia się kolejny gatunek.
Duże wrażenie robiły szerokie łąki stadniny, poprzecinane malowniczo rozrzuconymi starorzeczami. w otoczeniu majestatycznych olsów i łęgów nadrzecznych. Piękna pogoda tego ciepłego wiosennego dnia spowodowała, że wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni.
Uczennice z Gimnazjum w Janowie Podlaskim notowały na specjalnych formularzach większość gatunków napotkanych podczas trasy przemarszu (pomnieliśmy w obserwacjach pospolite gatunki takie jak kawka, gawron, wróbel czy mazurek).
W formularzu znalazły się dane o siedlisku, ilości osobników, szczegółach obserwacji i opisie głosu.
Dzięki tej wycieczce młodzież i dorośli dowiedzieli się o bogactwie gatunków ptaków jakie zamieszkują ostoje ptasią "Dolinę Dolnego Bugu" oraz jak ważnym miejscem odpoczynku i żerowania jest ostoja podczas ich wiosennych wędrówek na lęgowiska.

Szczególne podziękowania chciałbym przekazać pracownikom Straży Granicznej w Janowie Podlaskim a w szczególności Panu Jackowi Bachonko, Pani Iwonie Kaliszuk z Publicznego Gimnazjum w Janowie Podlaskim, Pani Zycie Chajkaluk z Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu", za pomoc w sprawnej organizacji wycieczki w Nadbużańskie łęgi.

Wspólne zdjęcie z patrolem Straży Granicznej z placówki w Janowie Podlaskim x.jpg
Plik ściągnięto 1958 raz(y) 87,9 KB

Trasa biegła wzdłuż pięknego starorzecza Szczerbacz x.jpg
Plik ściągnięto 1972 raz(y) 89,61 KB

Grupa przy żeremiu.jpg
Plik ściągnięto 8922 raz(y) 62,8 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-05-07, 17:36   

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PTASIM MARATONIEMajowa wycieczka w celu poznania ptaków obszaru natura 2000 „Dolina Dolnego Bugu”, odbędzie się na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” dnia 16 maja 2011r (poniedziałek) o godzinie 8:00.
Zbiórka pod Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podlaskim.
Wycieczka ta jest kolejnym z elementów projektu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Bliżej natury – identyfikacja i merytoryczne przygotowanie lokalnych animatorów przyrodniczych”, który ma na celu poszerzyć wiedzę lokalnego społeczeństwa o obszarach natura 2000 i rozwinąć umiejętności prowadzenia skutecznej kampanii edukacyjnej na temat tych obszarów.
Przewodnikiem wycieczki będzie Jarosław Mydlak.

WEŹ UDZIAŁ:

W Ptasim Maratonie może wziąć udział każdy, kto jest zainteresowany przyrodą pobliskiego obszaru natura 2000 „Dolina Dolnego Bugu”. Nie trzeba posiadać żadnej wiedzy fachowej, wystarczy kondycja fizyczna i sprawnościowa do przejścia długiej trasy maratonu.
Zainteresowane osoby udziałem w wycieczce prosimy o kontakt z animatorem przyrodniczym Jarosławem Mydlakiem tel. 781826046 mail: kurhanik@tlen.pl.


TRASA WYCIECZKI:

Trasa pieszej wycieczki będzie przebiegać z Janowa Podlaskiego do Gnojna. Zamierzamy przejść wzdłuż Bugu w pobliżu miejscowości Buczyce Stare, Bubel Łukowiska i Bubel Stary.
Długość trasy ok. 16 km.

LICZENIE PTAKÓW:

Podczas Ptasiego Maratonu liczone są wszystkie napotkane gatunki dziko żyjących ptaków. Ptaki muszą być oznaczone wizualnie lub słuchowo. Jeśli ptak jest oznaczony jedynie do rodzaju, to może być zaliczony do listy gatunkowej pod warunkiem, że żaden inny gatunek z tej grupy nie będzie zaliczony do listy.
Zabronione jest niepokojenie ptaków przy gniazdach i to nie tylko podczas trwania Ptasiego Maratonu, ale we wszystkich sytuacjach.

CO ZABRAĆ NA WYCIECZKĘ:

Na wycieczkę warto zabrać ze sobą: lornetki, atlasy ptaków, notatnik, ołówek, terenowe obuwie, ubranie nie płoszące ptaków, płaszcz przeciwdeszczowy, wodę mineralną, kanapki i dobry humor.
_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-05-19, 16:22   

Na trasie Ptasiego Maratonu


„Ptasi Maraton” – wspaniała akcja zorganizowana w ramach projektu „Bliżej natury” organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków polegała na oznaczeniu jak największej ilości gatunków ptaków na trasie wyprawy.
W dniu 16 maja 2011 r. drużyna, której kapitanem był Jarosław Mydlak, wyruszyła z Janowa Podlaskiego by oznaczać gatunki ptaków, poznać cenne przyrodniczo siedliska i wspaniałą szatę roślinną „Doliny Dolnego Bugu”.
Naszym terenowym przewodnikiem był pracownik Placówki Straży Granicznej w Janowie Podlaskim Sierżant Sztabowy Tomasz Izdebski.
W wycieczce wzięła udział młodzież z Gimnazjum w Janowie Podlaskim pod opieką nauczyciela Pani Iwony Kaliszuk oraz pracownik Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu Pani Zyta Chajaluk.
W trakcie wycieczki kapitan drużyny zadawał pytania dotyczące ptaków. Osoby, które prawidłowo odgadywały pytania otrzymywały punkty.

Relacja z maratonu

Początek maratonu zapowiadał się obiecująco, w Pawłowie Starym powitały nas głośno śpiewające niczym kanarki kulczyki, odzywała się pleszka a w górze uwijały się dymówki, oknówki i jerzyki.
W krzewach i zadrzewieniach śpiewały trzy gatunki pokrzewek i zaganiacz.
Za Pawłowem Starym ujrzeliśmy rozległe turzycowiska, nad którymi latały kszyki, z pobliskiego szpaleru topolowego rosnącego przy polnej drodze śpiewała wilga i słowik szary.
Przecinając żyzne pola nad którymi wywijały koziołki czajki, trasę naszego przemarszu przeciął lecący nisko nad drogą żuraw.
W pobliżu Buczyc Starych zachowały się podmokłe olsy, w których podziwialiśmy łany kwitnącej rzeżuchy, wyrastające wiązówki błotne, skrzypy bagienne i wiele innych ciekawych roślin. Z ptaków nad olsem kołowały rzadkie orliki krzykliwe natomiast wokoło rozlegał się śpiew pierwiosnka, pokrzywnicy, kapturki i strzyżyka.
Kiedy przeszliśmy olsy wyrosły przed nami rozległe kwieciste łąki nadbużańskie. Nad łąkami, w niewielkim podmokłym obniżeniu terenu uwijały się pracowicie rybitwy białoskrzydłe.
Łąki od Bugu oddzielał pas wzniesienia porosły żyznym liściastym lasem, który był poprzecinany licznymi wąwozami i jarami, trasa wycieczki stała się dla wszystkich jeszcze ciekawsza. Bardzo bogata szata roślinna wzbudzała podziw, uczniowie mogli poznać kokoryczki wielokwiatowe, gajowce żółte, czerńce gronkowe, czosnaczki pospolite i wiele innych roślin.
Kiedy wyszliśmy z lasu na wiejską drogę biegnącą przez Bubel Łukowiska, na horyzoncie zauważyliśmy sylwetki dwóch samców błotniaka łąkowego. Ptaki latały nisko nad uprawą rzepaku. Każdy do woli mógł podpatrzeć sprawność i grację szybujących nad polem ptaków.
Jakby było tego mało na szczycie dachu jednego z domów przysiadła samica białorzytki.
Przewodnik aby uatrakcyjnić przemarsz, sprowadził nas ponownie w lesiste wąwozy przy Bugu. W drzewostanie pojawiły się w głównym składzie gatunkowym sosny, dzięki temu usłyszeliśmy czarnogłówkę, odezwały się też pierwsze rudziki, sikora uboga i muchołówka żałobna.
Kiedy wyszliśmy z lasu, usiedliśmy w urokliwym miejscu by się posilić. Na trawie zauważyliśmy ciekawego owada – olejnicę, charakteryzującą się granatowym płaszczem i wyraźną segmentacją wydłużonego odwłoka.
Przy posiłku głośnymi trelami umilała nam czas piegża.
Droga wzdłuż łąk w pobliżu Bubla Łukowiska przyniosła nowe gatunki. Nad naszymi głowami krążył bocian czarny, po oczku wodnym pływał łabędź niemy.
W pobliżu wsi, na łąkach donośnym głosem, przypominającym „odpalanie piły motorowej” odzywał się potrzeszcz.
Będąc na skraju wsi, skręciliśmy w kierunku burzyska w projektowanym rezerwacie Kalinnik.
Nad płytszą częścią „rogala” latało kilkadziesiąt rybitw czarnych i białoskrzydłych, natomiast nad suchą łąką latał kobuz z upolowaną jaskółką, wyraźnie poszukujący spokojnego miejsca do posiłku.
Kiedy wyszliśmy nad Bug, a właściwie na nadbużański stromy brzeg, nad naszymi głowami zawirowało się od brzegówek.
W pobliżu Gnojna ogłosiliśmy zwycięzców ptasich pytań. Osiem osób, które uzyskały najwięcej punktów za trafne oznaczanie gatunków ptaków zostało nagrodzonych.
Kończyła się trasa przemarszu, ale nie kończyły się gatunki ptaków. W końcowym etapie dostrzegliśmy pustułkę, krogulca, wronę siwą i w końcu pospolitą srokę.
Całościowo na liście oznaczonych ptaków znalazło się 81 gatunków. Teraz poczekamy na wyniki innych drużyn i zobaczymy, które zajmiemy miejsce w skali Polski.
Na liście, nieobecne były charakterystyczne dla terenu ostoi Doliny Dolnego Bugu: zimorodek, dudek i sieweczki. Mimo uważnego nasłuchiwania i przejścia prawie 18 km trasy, nie udało się zauważyć i usłyszeć tych gatunków.
Najważniejsze jest jednak to, że wszyscy uczestnicy wycieczki byli zadowoleni, nikt nie narzekał na trudy długiego marszu. Pogoda była sprzyjająca, a uśmiechy na twarzach uczniów po wycieczce były największą nagrodą za zorganizowanie Ptasiego Maratonu.

Początek trasy Ptasiego Maratonu okolie Pawłowa Starego. x.jpg
Plik ściągnięto 1921 raz(y) 68,61 KB

łany rzeżuchy ścieliły się kobiercami w olsach x.jpg
Plik ściągnięto 1914 raz(y) 71,46 KB

Oczko wodne w pobliżu Bubla Starego x.jpg
Plik ściągnięto 1913 raz(y) 48,7 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-05-19, 16:25   

i jeszcze kilka zdjęć:

nagrodzeni uczniowie w konkursie rozpoznawania ptaków x.jpg
Plik ściągnięto 1926 raz(y) 74,87 KB

Obserwacje ptaków x.jpg
Plik ściągnięto 1916 raz(y) 55,51 KB

Przejście przez strumyk wypływający ze zbocza porośniętego lasem x.jpg
Plik ściągnięto 1919 raz(y) 83,12 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-05-19, 16:29   

:/

zdjęcie grupy przy żeremiu bobrowym xx.jpg
Plik ściągnięto 8681 raz(y) 68,3 KB

Starorzecze w pobliżu Gnojna x.jpg
Plik ściągnięto 1916 raz(y) 65,14 KB

trasa przebiegała w pobliżu Bugu - tutaj była duża kolonia brzegówekx.jpg
Plik ściągnięto 1917 raz(y) 46,5 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
jurek_k 
Krzysiek Jurczak

pp

Posty: 472
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-05-19, 17:04   

Super tam działasz "za Bugiem" :cool: , pozazdrościć
Pozdrawiam
_________________
Edukacja przyrodnicza nad Bugiem
www.zieloneszkoly.pl/mielnik

Przyrodnicze koszulki
www.przyrodnicze.cupsell.pl
 
 
vanellus 

Posty: 23
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2011-05-20, 13:44   

Bardzo fajne te wycieczki ornitologiczne, cieszy fakt ze jest sporo zainteresowanych co dobrze rokuje na przyszlośc. Pozdrawiam i zycze owocnej pracy w terenie.
_________________
The future is now.
 
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-05-25, 17:34   

Zaproszenie na stoisko edukacyjno – informacyjne i paradę bocianów
w Janowie Podlaskim


Impreza odbędzie się 1 czerwca 2011 r. w Janowie Podlaskim, na dziedzińcu przed Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II ul. 1 Maja 5, w godzinach od 9:00 do 12:45.

Organizacja stoiska edukacyjno - informacyjnego jest częścią projektu „Bliżej natury” organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, który ma na celu poszerzyć wiedzę lokalnego społeczeństwa o obszarach natura 2000 i rozwinąć umiejętności prowadzenia skutecznej kampanii edukacyjnej na temat tych obszarów.

Podczas promocji naszego obszaru natura 2000 „Dolina Dolnego Bugu” na stoisku edukacyjno – informacyjnym, zamierzamy przeprowadzić wraz z grupą projektową z gimnazjum, konkursy przyrodnicze z nagrodami. Młodzież, dzieci i dorośli będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o gatunkach ptaków i roślin występujących w ostoi. Przygotowaliśmy ciekawe pytania i zagadki. Będziemy też służyć wiedzą merytoryczną na temat przyrody regionu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o przyrodzie, nurtują cię pytania związane z naturą, koniecznie przyjdź i odwiedź stoisko. Niecodzienny będzie również wystrój namiotu, wielkie plakaty z ptakami i rzeźbiona płomykówka będą jego ozdobą.

Dodatkową atrakcją będzie tego dnia tradycyjna „Parada Bocianów”, organizowana przez uczniów od roku 2002. Młodzież przemaszeruje ulicami miasta w strojach lub z wizerunkami bocianów. Głównym celem „Parady Bocianów” jest oryginalne przypomnienie o ważnej roli, jaką odgrywają bociany nie tylko w przyrodzie, ale także kulturze i tradycji. Klasy wykonują również „bocianie platformy”, z których w konkursie wybierana jest najciekawsza. Początek tegorocznej parady również planowany jest na godzinę 9.00
Uczniowie gimnazjum przedstawią też sztukę teatralną pt. " Sąd nad ropuchą".

Serdecznie zapraszam


[/b]

zeszłoroczna parada bocianów 2.jpg
Plik ściągnięto 1915 raz(y) 88,38 KB

zeszłoroczna parada bocianów 3.jpg
Plik ściągnięto 1914 raz(y) 86,66 KB

zeszłoroczna parada bocianów x.jpg
Plik ściągnięto 8515 raz(y) 84,07 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-06-11, 20:29   

Parada bocianów, Stoisko edukacyjno – informacyjne promujące „Dolinę Dolnego Bugu” i sztuka przyrodnicza na festynie z okazji Dnia Dziecka w Janowie Podlaskim

W ramach projektu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków „Bliżej natury”, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Podaskim przygotowało ekologiczne atrakcje z okazji „Dnia Dziecka”. W dniu 1 czerwca 2011 r. na placu szkolnym ustawiliśmy namiot plenerowy, w którym znalazły się banery promujące naturę 2000. Ponad 200 osób odwiedziło stoisko, grupa projektowa młodzieży z Janowa Podlaskiego w składzie: Agata Gładoch, Justyna Krzesiak, Ilona Krzesiak i Paulina Syrokosz, ułożyła pytania dotyczące walorów przyrodniczych OSO „Dolina Dolnego Bugu”. Każdy kto przyszedł na stoisko mógł za prawidłową odpowiedź na pytania otrzymać nagrodę. Dzięki współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian”, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, i Parkiem Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu” nagrody były atrakcyjne: filmy, książki, foldery, pocztówki, zakładki, czasopisma o tematyce przyrodniczo – leśnej.
Tego samego dnia na ulicach Janowa Podlaskiego odbyła się „Parada Bocianów” oraz konkurs na najciekawszą platformę bocianią. W konkursie tym, I miejsce zajęła platforma z klasy III a. Zbudowały ją: Jagoda Starostka, Anna Michaluk, Aleksandra Naumiuk i Wioleta Mirytiuk. Drugie miejsce zajęła platforma wykonana przez klasę III b, zbudowały ją: Katarzyna Piwowarska, Aleksandra Owerko, Michał Iwaniuk, i Małgorzata Lange.
Na trzecim miejscu znalazła się platforma z klasy II c, wykonana przez Katarzynę Nitychoruk, Monikę Klimczuk i Emilię Pikacz.
Dodatkowo młodzież przygotowała również sztukę teatralną „Sąd nad Ropuchą”, która miała na celu zwrócenie uwagi na odwieczną walkę człowieka z przyrodą.
Człowiek od zawsze starał się ją sobie podporządkować, nigdy nie zwracał uwagi na fakt, że istoty żywe czują, że ich rola w ekosystemie jest niezmiernie ważna.
Przez oddanie głosu w sztuce istotom żywym, aktorzy trafnie wskazali jak ważny jest szacunek dla przyrody.
Impreza odbyła się pod patronatem medialnym „Słowa Podlasia” i „Katolickiego Radia Podlasie”.

Dumne czoło Parady Bocianów 2011 x.jpg
Plik ściągnięto 1925 raz(y) 69,65 KB

Barwny korowód Parady Bocianów x.jpg
Plik ściągnięto 1911 raz(y) 68,74 KB

Korowód Parady Bocianów na zakręcie x.jpg
Plik ściągnięto 1908 raz(y) 64,03 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-06-11, 20:34   

Więcej zdjęć z Parady Bocianów

Bocianie pierwszeństwo - maleństwo na przejściu dla pieszych x.jpg
Plik ściągnięto 1914 raz(y) 62,95 KB

Przemarsz Parady Bocianów przez rynek w Janowie Podaskim x.jpg
Plik ściągnięto 1911 raz(y) 73,76 KB

Wyjście Parady Bocianów za bramy szkoły xx.jpg
Plik ściągnięto 1910 raz(y) 78,13 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-06-11, 20:37   

/:

I miejsce - w konkursie na najciekawszą platformę x.jpg
Plik ściągnięto 1912 raz(y) 65,54 KB

II miejsce - platforma bociana - pirata x.jpg
Plik ściągnięto 1921 raz(y) 65,5 KB

Platforma - III miejsce w konkursie x.jpg
Plik ściągnięto 1915 raz(y) 68,95 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Jarosław Mydlak 


lto

Posty: 330
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 2011-06-11, 20:39   

/:

Edukacja na stoisku promującym Dolinę Dolnego Bugu x.jpg
Plik ściągnięto 1906 raz(y) 56,29 KB

Duże zainteresowanie materiałami edukacyjnymi na stoisku x.jpg
Plik ściągnięto 1907 raz(y) 54,49 KB

Najmłodsi też wzieli udział w naturowej edukacji x.jpg
Plik ściągnięto 1908 raz(y) 60,07 KB

_________________
http://kartoteka-przyrodnicza.pl

https://docs.google.com/file/d/0B4uTAa3ffgcpVnZEb3NqWmw0MEU/edit?pli=1
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.