PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bączek - prośba o informacje dotyczące rozmieszczenia
Autor Wiadomość
maciej 

Wysłany: 2014-04-20, 21:24   Bączek - prośba o informacje dotyczące rozmieszczenia

Witam,

W tegorocznym sezonie lęgowym zamierzam rozpocząć badania bączków, zlokalizowane w okolicach Lublina, głównie na stawach rybnych. Ze względu na skrytość gatunku, dane o jego rozmieszczeniu są dosyć ubogie, a przez to - dla mnie bardzo wartościowe. Prawdopodobnie sporo informacji o stwierdzeniach bączka, w żadnej formie nieopublikowanych, zalega w Waszych notesach...

Byłbym ogromnie wdzięczny, gdybyście zechcieli udostępnić mi takie informacje. Precyzując, pomocne byłyby dla mnie dane z ostatnich kilku lat, dotyczące obserwacji bączków w promieniu ok. 50 km od Lublina, ze szczególnym naciskiem na dane z siedlisk naturalnych (o ile możemy mówić o takich siedliskach) lub semi-naturalnych: mam na myśli jeziora, doliny rzeczne, starorzecza, oczka śródpolne, zbiorniki retencyjne, zapadliska itp. Oczywiście obserwacje bączków ze stawów są również mile widziane ;)

W miarę możliwości prosiłbym o podanie niezbędnych szczegółów obserwacji, tzn. poza lokalizacją i datą - liczba osobników i płeć, czy ptaki były widziane, czy samiec odzywał się głosem godowym.

Naturalnie, aktualne informacje o wszelkich obserwacjach bączków z bieżącego sezonu lęgowego mają dla mnie wartość szczególną :)
Mam nadzieję, że udźwignę ten ciężki temat i będę mógł kontynuować badania w kolejnych sezonach ;)

Jeśli ktoś z Was zechce podzielić się informacjami, można je zamieszczać na forum, przesyłać na założonego właśnie przeze mnie maila: i.minutus[at]o2.pl , bądź też na mój prywatny adres mailowy.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc! :)

Pozdrawiam!

Adanio 

Wysłany: 2014-04-20, 21:50   

W Garbowie bączki regularnie widywałem na stawie Wiktoria Dolna w latach 2004-2007. W latach 90-tych wiem że również były obserwowane na tym stawie oraz rzadziej na stawie Miesiące (tam nigdy ich nie widziałem, za to dwa czy trzy razy widziałem bączka na stawie Przybysławskim też w latach 2004-2007) Jak wygląda sytuacja obecnie niestety nie wiem ale podejrzewam że nadal są i liczę że może jakiś napatoczy się w tym sezonie bo znowu zacząłem odwiedzać stawy.

kwiczoł 

pp

Wysłany: 2014-04-22, 10:09   

Hej
Bączki widuje co roku na stawach w Kurowie , czy mają lęgi jeszcze nie stwierdziłem , posiadam zdjęcia Bączków jak coś to pisz

http://www.petycje.pl/pet...?petycjeid=8907

http://www.ptakidrapiezne.pl

Mirosław Kaczor 

lto

Wysłany: 2014-05-01, 10:55   

Witam. Na stawach w Kozieńcu i Zagrodzie gm.Siennica Różana w latach 2012 - 2013
było co najmniej dwadzieścia par. W tym roku słyszałem je na stawach w Zagrodzie.
Kozieniec jeszcze bez wody. Mirosław Kaczor

maciej 

Wysłany: 2014-05-01, 23:07   

Hej,

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem! :)

Bardzo proszę o kolejne, aktualne informacje z bieżącego sezonu, z miejsc przez Was wymienionych i nie tylko ;)

Mirosław Kaczor, liczebność przez Pana wspomniana mocno mnie uradowała. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby zechciał Pan podać jakieś namiary kontaktowe do siebie, może nr tel, najlepiej na PW lub na maila i.minutus[at]o2.pl Chętnie wypytałbym od dokładniejsze informacje ;)

Pozdrawiam i wszystkim życzę powodzenia w terenie! ;)

trochiloides 

Wysłany: 2014-05-02, 10:20   

hej,
Liczebność bączka ze stawów kozienieckich porażająca i ciekawy jestem jak to metodycznie było opanowane przy liczeniu. Trzeba przyznać, że wiedza o rozpowszechnieniu tego gatunku, ze względu chociażby na biologię jest fragmentaryczna. Okazuje się, że u nas na Pomorzu może byc on częstszy, niż do tej pory się wydawało. Czasami wystarcza mu niewielkie śródpolne rozlewisko, z kawałkiem szuwaru i oczywiście łozowiska, dlatego jak ktos chce szukać, warto zwracać uwagę na takie miejsca. Powodzenia w akcji.
Pozdrawiam
Cezary

Mirosław Kaczor 

lto

Wysłany: 2014-05-03, 14:22   

Witam, ilość bączków w tych dwu kompleksach wynika z tego,
że są to niewielkie stawy,eksploatowane dość ekstensywnie, dzięki czemu
przy niemal każdej grobli jest pas trzcinod trzech do trzydziestu metrów,
lub rozległe trzcinowiska.
Stawy w Kozieńcu to dziewięć zbiorników, a w Zagrodzie ok dwudziestu.
Na pierwszym stawie w Kozieńcu (K1), zaczynającym się ok 100 m od mojego
domu,w dwu ubiegłych latach w trzech punktach odzywały się bączki i tam je
widziałem, spędzając liczne poranki nad tym stawem lub na grobli dzielącej
staw K1 i K2.
Na kolejnym stawie K2, też były co najmniej dwa miejsca gdzie stale
obserwowałem bączki.
Więc jak widać liczba dwudziestu par, przy trzydziestu zbiornikach, nie jest
liczbą nieprawdopodobną. Pozdrawiam i zapraszam w te okolice.
Mirosław Kaczor

Adanio 

Wysłany: 2014-05-07, 22:42   

Dziś o 19:20 w Garbowie a właściwie w Zagrodach, widziałem dwa bączki jak cichaczem przelatywały nad groblą ze stawu Wiktoria Dolna na staw Wiktoria Górna :)

maciej 

Wysłany: 2014-05-07, 23:09   

Witam,

Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za informacje! I nieśmiało proszę o więcej... Ułatwia to robotę niesłychanie ;) Przykład - wczoraj w Garbowie spędziłem pół dnia i bączków nie widziałem, a tu proszę - dziś są.

Adanio, będę ogromnie wdzięczny za więcej szczegółów :) Odezwę się na PW.

Pozdrawiam!

kwiczoł 

pp

Wysłany: 2014-05-23, 22:07   Bączki

Moje pierwsze Bączki w tym sezonie na stawach w Kurowie
Dwa samce i jedna samiczka która była bardzo blisko moich wędek :)
Bez zdjęcia bo aparat został w domu :?

http://www.petycje.pl/pet...?petycjeid=8907

http://www.ptakidrapiezne.pl

Adanio 

Wysłany: 2014-06-01, 11:53   

Wczoraj wieczorem bączek w Garbowie. Więcej informacji posłałem na mail.

Adanio 

Wysłany: 2014-06-10, 00:01   

Dziś kolejny bączek, też w Garbowie ale w innym miejscu. Wystartował ze stawu Miesiące, i pofrunął na zachód.

dawid jablonski 

lto

Wysłany: 2014-06-12, 18:14   

W zeszlorocznym sezonie legowym natknalem sie na parke baczkow najprawdopodobniej karmiacych mlode na stawach w Snopkowie.To ten staw na zachod od drogi ale regularnie przelatywaly ze stawu na staw (nad droga)
W tegorocznym sezonie nie mialem okazji potwierdzic ich obecnosci
Pozdr

Mirosław Kaczor 

lto

Wysłany: 2014-06-13, 08:14   

Witam
Dziasiaj nadal para na K1 i przelot samicy nad stawem z wyspą (K9) 5.50
Mirosław Kaczor

maciej 

Wysłany: 2014-06-15, 14:18   

Witam,

Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje! Trochę nie daję rady odpisywać, bo ciągle jestem w terenie, ale Wasze informacje są dla mnie nadal bardzo cenne i proszę o więcej ;)

Co do Kurowa, Olesina - w tym sezonie raczej nie wyrobię się, żeby tam pojechać... Za dużo roboty w miejscach, które już kontroluję. Może za rok, nauczony doświadczeniami z tego roku, będę mógł lepiej zaplanować cały sezon, to wtedy.

dawid jablonski, widziałem info o Twoich obserwacjach ze Snopkowa, gdyby się w tym roku bączki pojawiły, to daj proszę znać - tu mam z Lublina bardzo blisko i po drodze np. do Samoklęsk.

Garbów... no tam jest ciekawie ;) Na samych stawach Wiktoria Górna i Dolna są co najmniej 3 pary (3 gniazda). Na wspomnianym stawie Miesiące jest para, ale po drugiej stronie drogi na małym stawie (Lipiński) szczeka inny samiec - jeden z nich ma czerwoną obrączkę, podobnie jak jeden z samców w okolicach stawów Doły, Torf Górny, Magazynek. Na całym szeroko pojętym kompleksie Garbów + Przybysławice jest co najmniej 9 samców, z których co najmniej 6 ma już samice. Także, Adanio, obserwuj dokładnie ;)

Pozdrawiam!

IM_forum.jpg
Plik ściągnięto 1355 raz(y) 112,47 KB

Odpowiedz do tematu