PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyrodnicze książki i inne publikacje
Autor Wiadomość
Szybszy 

Wysłany: 2004-02-13, 16:39   Przyrodnicze książki i inne publikacje

Pomyślałem, że warto założyć wątek, gdzie pytalibyśmy czy warto kupić książkę X lub płytę Y.

Co sądzicie o "Mały słownik zoologiczny - Ptaki"?

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=20789294

Anem 

Wysłany: 2004-02-17, 00:13   

Wiele jest ksi?żek godnych polecenia. Ja ze swej strony zachęcam was do zajrzenia do publikacji "Przewodnik Ptaki drapieżne Europy" Theodora Mebsa. Nie jest on bogaty w treć merytoryczn?, za to zdjęcia jakie się w nim znajduj? s? bezkonkurencyjne. Nie widziałem do tej pory lepszych.

Mam też pytanie czy kto z Was miał do czynienia z ksi?żk? Zygmunta Pielowskiego "Ptaki Drapieżne"? Chciałbym się dowiedzieć co o niej mylicie.

Rey 

Wysłany: 2004-02-17, 08:09   

Ja mam t? ksi?żke w bibliteczce :mrgreen: . Co dokładnie chciałby wiedzieć ? Moim zdaniem jest to bardzo dobra ksi?żka, opisuj?ca dokładnie wszystkie europejskie gatunki ptaków drapieżnych. Poza tym s? tam zawarte inne interesuj?ce rzeczy np. wybrane zagadnienia z biologii i ekologii ptaków drapieżnych( np. rozród, pokarm i jego zdobywanie, zagęszczenie populacji itd.), ochrona ptaków drapieżnych( np. zagrożenia, reintrodukcja, możliwoci praktycznej ochrony itp.). Jest też tutaj rozdział dotycz?cy sokolnictwa. Ksi?żka naprawde godna polecenia.

TatRa 

Wysłany: 2004-02-17, 08:18   

Ksi?żkę t? mam i szczerze polecam :!:
Szczególnie podoba mi się w niej to, że zawiera ona przegl?d zjawisk (zachowań, sposobów polowań, rozrodu....) dokonany włanie pod k?tem zjawisk, a nie przy opisie poszczególnych gatunków Jakby to powiedzieć jest ona bardzeij syntetyczna niż alanityczna. :) Oczywicie opisy poszczególnych gatunków też w niej s? i stanowi? znaczn? częć objętoci. Zastrzeżenia budzi jakoć akwareli przedstawiaj?cych sylwetki ptaków - sa to raczej akwarele artystyczne i nie powinny służyć do rozpoznawania ptaków.

Anem 

Wysłany: 2004-02-18, 10:54   

Mnie nie zależy bardzo na zdjęciach (na rycinach i rysunkach tym bardziej nie, bo to rzecz, której w ksi?żkach ornitologicznych nie cierpię), bo te mam pod dostatkiem w innych publikacjach. Chciałbym wreszcie ksi?żkę w której będzie duuuuuuuużo merytorycznej treci.

TatRa 

Wysłany: 2004-02-18, 10:58   

No to tu jej znajdziesz sporo :)
Poza tym polecam "Ptaki drapieżne - Dlaczego chronimy Ekologia Oznaczanie" Zawadzkiej i Lontkowskiego

Rey 

Wysłany: 2004-02-18, 11:12   

TatRa napisał/a:
No to tu jej znajdziesz sporo :)

Potwierdzam opinie przedmówcy :!: Ksi?żka zawiera dużo cennych informacji i jest warta polecenia.

Srokacz

Wysłany: 2004-02-18, 12:58   

Chyba pójde dzi do antykwariatu, tam to fajne ksi?żki, kupiłem kiedy ksi?żke Gotzmana - Gniazda naszych ptaków , Lenik a Ochrona Przyrody :mrgreen: za 2 zł,widziałem ksi?żke Szafera z poczętku XX w , jeszcze jako się trzymała, a ile jeszcze tam zostało ciekawych pozycji, kupiłem wtedy chyba 4 ksi?żki.Z nowych dostępnych w księgarniach to widziałem kiedy Polsk? Czerwon? Księge, fajne to , ale już tego nie ma.Czy kto ma ksi?żke autorów z PTO - "Ptaki Polskich Karpat Wschodnich i Podkarpacia" ???, chyba sobie kupie t? ksi?żke now?.

Anem 

Wysłany: 2004-02-18, 13:05   

Srokacz napisał/a:
tam to fajne ksi?żki, kupiłem kiedy ksi?żke Gotzmana - Gniazda naszych ptaków , Lenik a Ochrona Przyrody :mrgreen: za 2 zł,widziałem ksi?żke Szafera z poczętku XX w ,

No to rzeczywicie masz szczęcie. Ja od dłuuuuuugiego czasu czatuję w moich okolicznych antykwariatach na "Ptaki ziem polskich" Sokołowskiego, ale jak narazie nic.

TatRa 

Wysłany: 2004-02-18, 13:07   

Obsrwuj Allegro - tam była aukcja z t? włanie pozycj?!

TatRa 

Wysłany: 2004-02-18, 13:09   

Zakończyła sie 5 stycznia cena końcowa 49zł

Anem 

Wysłany: 2004-02-18, 13:13   

TatRa napisał/a:
Obsrwuj Allegro - tam była aukcja z t? włanie pozycj?!

Tak? :cry: Kurde to pech. Były oba tomy, czy tylko jeden z nich?

TatRa 

Wysłany: 2004-02-18, 13:22   

Tylko II tom

Szybszy 

Wysłany: 2004-02-18, 13:42   

Anem napisał/a:
Srokacz napisał/a:
tam to fajne ksi?żki, kupiłem kiedy ksi?żke Gotzmana - Gniazda naszych ptaków , Lenik a Ochrona Przyrody :mrgreen: za 2 zł,widziałem ksi?żke Szafera z poczętku XX w ,

No to rzeczywicie masz szczęcie. Ja od dłuuuuuugiego czasu czatuję w moich okolicznych antykwariatach na "Ptaki ziem polskich" Sokołowskiego, ale jak narazie nic.

Włanie j? kupiłem na Allegro ale nie doczytałem się że jest to jeden tom :?

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-02-19, 13:58   

Cytat:
Ptaki ziem polskich" Sokołowskiego, ale jak narazie nic

:shock: mogles wczesniej powiedziec - ta ksiazka kurzylka sie w antykwariacie w katowicach chyba kilka lat... moze dalej ja maja ale sciagneli z wystawy bo nikt jej nie bral! To Ten antykwariat na Staromiejskiej jak bedziesz to sprawdz!

Odpowiedz do tematu