PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyrodnicze książki i inne publikacje
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2014-02-20, 21:44   

Czy ma ktoś może dostęp do jakiejkolwiek monografii faunistycznej (najlepiej ornitologicznej) w formie elektronicznej :?:
Moja przyszła praca inżynierska ma mieć formę monografii gatunku, więc chciałbym wcześniej zobaczyć kilka przykładowych publikacji tego typu :smile:

zandeo 

Wysłany: 2014-02-21, 19:55   

Klub Przyrodników wydał wiele monografii - czytałem gąsiorka, cietrzewia. Kamil może tutaj spróbuj
Klub Przyrodników

Kamil 

Wysłany: 2014-02-21, 20:02   

zandeo napisał/a:
Klub Przyrodników wydał wiele monografii - czytałem gąsiorka, cietrzewia. Kamil może tutaj spróbuj
Znam te monografie, ale na razie szukam czegoś darmowego ;) Swoją drogą, rodzice mojego kolegi z roku są autorami kilku z nich, więc może popytam u niego :>

Beti 

otop

Wysłany: 2014-07-03, 19:07   

Czy ktoś orientuje się czy książka Rachel Carson "Silent Spring" ukazała się kiedykolwiek przetłumaczona na język polski? Można to dostać gdzieś po polsku? Mogłoby być nawet jakieś mega stare, używane wydanie z antykwariatu...

michal89 

Wysłany: 2014-10-02, 14:21   

Jak byłem mały rodzice kupili niewielki ilustrowany przewodnik po polskich zwierzętach i roślinach. Prawdopodobnie już nie istnieje,ale myślę, że są podobne.

Plusy przewodnika:
-był nie duży i można było zabrać go ze sobą wszędzie;
-był bardzo dokładny: opis + zdjęcie, naprawdę jako dziecko potrafiłem odróżnić właściwie każdy rodzaj rośliny, pająka, ślimaka, ptaka, grzyba itp.

Super sprawa, i już wiem że moje dzieci dostaną podobny o ile taki znajdę, to bardzo rozwija i uczy o faunie i florze w Polsce, polecam :)

wojtastour 

Wysłany: 2014-11-08, 15:47   

Jeżeli znajdziesz podobny do takiego o jakim mówisz, podeślij namiar :)

darius 

Wysłany: 2014-11-30, 19:47   

Najbardziej treściwa publikacja jaką dotąd czytałem dotycząca dwu pozornie pospolitych gatunków-kuropatwy i zająca. Szczerze polecam :oki: http://www.bestpractice-l...bf36cbc1125.pdf

Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2014-12-01, 18:06   

A tutaj reszta pozycji ;) -> http://www.bestpractice-l...o-pobrania.html
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

marcin_de 

Wysłany: 2015-03-26, 18:50   

To mój pierwszy wpis, chociaż Forum przeglądam już od dłuższego czasu i chętnie korzystam z wiadomości, które są tutaj zwarte, także witam wszystkich Forumowiczów.
Ale przechodząc do meritum.
W Lublinie w księgarni wyprzedażowej na Krakowskim Przedmieściu 58 obok Grand Hotelu można znaleźć jeszcze kilka egzemplarzy Atlasu "Migracje ptaków. Szlakami skrzydlatych podróżników" wydawnictwa MUZA SA. Książka w okazyjnej cenie: 24,90zł
Tutaj kilka słów o książce: http://www.przyrodnicze.p...64-id-2071.aspx

rafklim 

Wysłany: 2015-07-03, 16:31   

Może nie najlepsze to miejsce na taki wpis ? sam nie wiem
Jednak skoro się wysiliłem żeby napisać tę książkę to już wstawię link do niej :)

http://www.skrzat.com.pl/...aci%C3%B3%C5%82

Jest to książka dla dzieci o charakterze edukacyjnym i bardzo proekologicznym
W zasadzie 3 z serii ale można czytać bez względu na kolejność.
Wydanie jest bardzo ładne na kredowym papierze - twarde okładki i dużo ilustracji.

refleksja 

Wysłany: 2015-11-02, 09:06   

Jakby ktoś był zainteresowany Ptaki Karkonoszy do pobrania ;)

https://www.facebook.com/.../?ref=bookmarks

Paradoks1984 

Wysłany: 2015-11-02, 16:21   

refleksja napisał/a:

Jakby ktoś był zainteresowany Ptaki Karkonoszy do pobrania

Nie działa link :?

Videoscoping : http://www.youtube.com/us...41?feature=mhee

refleksja 

Wysłany: 2015-11-02, 16:33   

Za pierwszym razem bardzo długo się ładuje, więc od razu lepiej zapisać. Jak nie, to książka jest do pobrania z fb Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego

https://www.facebook.com/.../?ref=bookmarks

Paradoks1984 

Wysłany: 2015-11-02, 16:50   

refleksja napisał/a:
Za pierwszym razem bardzo długo się ładuje, więc od razu lepiej zapisać. Jak nie, to książka jest do pobrania z fb Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego

Dziekować :oki:

Videoscoping : http://www.youtube.com/us...41?feature=mhee

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2016-02-22, 17:35   

Jakoś nie mogę znaleźć wątku o nierzetelnej edukacji przyrodniczej, gdzie może ta pozycja bardziej by pasowała, więc napiszę o niej tu. Chodzi o książkę "Ptaki Polski" wydawnictwa SBM:

Link do strony wydawcy: http://www.wydawnictwo-sb...ils?book_id=647

Dzisiaj od pracownicy księgarni naukowej dowiedziałem się, że to wydawnictwo wydało bardzo dużo tego rodzaju przewodników z różnych dziedzin. Kiedy zwróciłem uwagę, że taka pozycja, z racji dużej liczby błędów, nie za bardzo zasługuje na bycie sprzedawaną w księgarni NAUKOWEJ, reakcja była krótka: "Ale ludzie ją kupują". Przyznaję, że byłem całą sytuacją mocno poruszony i napisałem z tej racji opinię o pozycji w serwisie poświęconym książkom - podaję ją również tutaj, żeby nie było, że promuję inne strony :)

Bardzo przykro mi to pisać, ale jest to jedna z gorszych książek o ptakach, jakie czytałem w życiu. Jedynym plusem, jaki widzę, to jej grubość – liczy zaledwie 48 stron, „opisuje” 80 gatunków (taką liczbę podaje wydawnictwo), więc istnieje nadzieja, że nie poczyni znaczących szkód w głowach „przyrodników amatorów”, do których jest rzekomo adresowana.
Pozycja ta wpadła mi w ręce w krakowskiej księgarni naukowej. Zwróciłem uwagę pracownicy księgarni, że książka zawierająca tak dużą liczbę błędów nie zasługuje na to, by znajdować się w asortymencie punku szczycącego się mianem „naukowy”. W odpowiedzi usłyszałem, że wiele ludzi kupuje książki tego wydawnictwa, które produkuje bardzo dużo przewodników tego typu z różnych dziedzin. Zagadka wyjątkowej płodności wydawnictwa SBM nie jest specjalnie trudna – na jednej z ostatnich stron znajdziemy informację, że tylko wstęp napisał profesjonalny ornitolog, Dominik Marchowski (nie miałem możliwości sprawdzić, czy różni się istotnie od tekstu w znacznie obszerniejszej książce tego samego autora „Ptaki Polski”, którą wydał w tym samym wydawnictwie – na temat jej jakości się nie wypowiadam, bo nie czytałem), natomiast opisy gatunków to efekt „zbiorowej pracy pracowników wydawnictwa”. Tych anonimowych twórców należy pochwalić za podanie źródeł – podano wspomnianą książkę D. Marchowskiego i kilka stron internetowych). Podejrzewam, że w identyczny sposób powstało wiele innych pozycji firmowanych przez SBM.

Tym, co czytelnikowi rzuca się w oczy jako pierwsze, to oczywiście zdjęcia. Pierwsza uwaga – różnice między gatunkiem opisywanym a przedstawionym na fotografii. I tak przy opisie bielika umieszczono zdjęcie orła przedniego (i vice versa), natomiast materiał poświęcony bogatce ozdobiono nie tylko zdjęciem bogatki, ale również modraszki (modraszka miała więcej szczęścia i posiada wyłącznie własne zdjęcia). „Przyrodnik amator” będzie speszony, bo chociaż w opisie puchacza trafnie zamieszczono jego zdjęcie, to już w opisie uszatki znajdziemy i ją, i rzeczonego puchacza właśnie. Powiedzmy sobie szczerze, że te błędy nie są rażące (wiele osób myli te gatunki) – jednak w książce, która aspiruje do tego, by pomagać osobie poznającej przyrodę, znaleźć się nie powinny. Podobnie jak zdjęcie jerzyka siedzącego na drzewie – przedstawiciele tego gatunku nigdy na drzewach nie siadają. Zdjęcie jest znane w Internecie, ponieważ wszędzie, gdzie się pojawia, wywołuje duże kontrowersje i nieraz bywa usuwane przez zawstydzonych administratorów stron (w przypadku papierowej książki sprawa honorowego wycofania się z popełnionego błędu nie jest już taka prosta). Przyznam, że chciałbym się mylić, ale według mnie w co najmniej dwóch przypadkach – krogulca i sóweczki – wykorzystano zdjęcia przedstawiające martwe wypchane egzemplarze. W obu przypadkach wskazują na to bardzo nietypowe pozy ptaków, u krogulca silnie podejrzane są niespotykane w przyrodzie czerwone oczy. Myślałem, że podobny proceder, w dobie dostępu do ogromnej ilości zdjęć prezentujących dzikie żywe ptaki, odszedł już dawno do przeszłości.

Opisy są bardzo ogólne, z reguły kilkuzdaniowe. Pojawiające się w nich błędy znowu nie są może rażące, ale są jednak błędami. I tak np. do rodziny kurowatych zaliczono cietrzewia i jarząbka, choć są to przedstawiciele głuszcowatych (kurowatymi są przepiórka i kuropatwa, co akurat książka podaje właściwie). Głuszec miałby rzekomo występować w Puszczy Białowieskiej, co jest prawdą o tyle, o ile chodzi nam o część białoruską (po polskiej stronie nie ma ich od kilku dekad). Kszyk ma występować głównie w Dolnie Biebrzy – generalnie prawda, choć równie licznie występuje w wielu innych miejscach w Polce. Chociaż autorzy przyjęli koncepcję, że każdy opis dotyczy zasadniczo jednego gatunku, dla jaskółki zrobili wyjątek – czytamy, że „jaskółka jest ptakiem z rodziny jaskółkowatych” i dopiero potem natrafiamy na informację, że w Polsce spotykamy trzy gatunki jaskółek, w porywach do czterech. Nieraz w opisach nie ma błędu, ale trudno coś nazwać ciekawostką (np. dudek lata bardzo szybko – w rzeczywistości ani szybciej, ani specjalnie wolniej od innych gatunków).

Podsumowując – na naszym rynku księgarskim jest naprawdę o wiele więcej wartościowych pozycji, by w ogóle poświęcać uwagę temu produktowi. Żal mi zarówno bezimiennych autorów, dla których jego przygotowanie było prawdopodobnie smutnym obowiązkiem służbowym, jak i tych, dla których będzie to jedyna książka o ptakach, z jaką się w życiu zetkną.

Odpowiedz do tematu