PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przykłady żenującej edukacji
Autor Wiadomość
mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-07-10, 13:44   Przykłady żenującej edukacji

Włanie przed chwil? miły głos w programie przyrodniczym w TVP1 Krystyny Czubówny uwiadamiał społeczeństwo, że w żywopłocie zagnieĽdziła się para szpaków... na ekranie z pewn? doz? niemiałoci rozpoznałem kosa... :/

pikanterii całemu wydarzeniu dodaje fakt, że szpak przeca jest dziuplakiem... a w tym programie mielimy możliwoć obserwować jak w najlepsze karmi młode na pięknie uwitym gnieĽdzie w krzaczorach... :/

i ja mam niby płacić abonament za edukacyjne walory telewizji publicznej... i póĽniej się dziwić, że większoć narodu myli, że sarna to żona jelenia :/

Rey 

Wysłany: 2004-07-10, 14:02   

Nic nowego :( Nasze społeczeństwo dzięki audycj? puszczanym w TVP wie więcej np. o zwierzętach afrykańskiej sawanny czy też lasów równikowych niż o rodzimej przyrodzie i jej problemach :?

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2004-07-10, 14:37   

Celna uwaga, Rey. Publiczna TV ma te (rodzimej przyrody przejawy i problemy) w d***e - i tu również widać, jak nie spełnia swej kulturotwórczej i edukacyjnej misji, do której niby jest powołana. A przecież ta "misyjnoć" jedyne poważne uzasadnienie tej daniny na ni? (abonamentu).

Ale Animal Planet też mało ambitna - wkurza mnie maksymalne t? głupkowat? rozbiegówk? z gorylami oraz komercyjn? koncentracj? na wężach, krokodylach, itp.
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-07-10, 15:30   

Oczywicie macie rację ale... Z drugiej strony mało jest dobrych filmów przyrodniczych o rodzimej przyrodzie :/ "Dziobem i pazurem" leciało już ze 4 razy w tv, nie mog? w kółko powtarzać jednego i tego samego, chociażby nie wiadomo jak pięknego filmu... W tv regionalnej dużo częciej się słyszy o przyrodniczych sprawach... Przynajmniej w naszej.

[i] Winer [i]

Tetrao 
zacietrzewiony

gko

Wysłany: 2004-07-10, 15:44   

E tam, duzo jest fajnych filmow, niech tylko TV postara sie o odpowiednia konsulatacje naukowa... bo nie sadze zeby w przypadku filmu przytoczonego przez mopka konsultowano sie z kims z naukowej pulki.
Po prostu oznaczyli tego ptaka jak im sie podobalo i to jest ta nieprofesjonalnosc polskiej TV. A filmow jest mnostwo, nawet polskich... ile razy lecialo "Tetno pierwotnej puszczy?"> ja tego filmu jeszcze nie widzialem! A ostatnio slyszalem ze niemal kazdy polski PN ma nagrany film promujacy jego wartosci przyrodnicze... czemu nie jest kupowany przez TV? nie wiem , moze nie ma odbiorcow? Moze ludzie chca dalej klepac te same zdjecia o gepardach i sloniach na sawannie (pieknych, ale czemu tak czesto powtarzanych?). A potem sie dziwimy ze rolnik strzela do blotniaka bo to jastrzab i mu golebie pozera.... :|

Mimo to czasem zastanawiam sie czy to nie lepiej ze ludziska wyjezdzaja na sawanne podziwiac przyrode, a zapytani co mozna w Bieszczadach spotkac robia :shock: ...
dzieki temu sa jeszcze w polsce miejsca nieskalane "ludzka stopa" i niech tak pozostanie jak najdluzej :roll:

Batman 

Wysłany: 2004-07-10, 16:12   

Cytat:
A ostatnio slyszalem ze niemal kazdy polski PN ma nagrany film promujacy jego wartosci przyrodnicze... czemu nie jest kupowany przez TV? nie wiem , moze nie ma odbiorcow?

Też mnie dziwi dlaczego nie emituj? tych filmów w telewizji - przecież to czysta promocja dla parku!

Cytat:
A potem sie dziwimy ze rolnik strzela do blotniaka bo to jastrzab i mu golebie pozera.... :|

Akurat w tym przypadku nie można wymagać, żeby każdy rolnik (i myliwy) potrafił rozpoznać błotniaka od jastrzębia - często jest tak że tacy ludzie nie rozróżniaj? drapoli od Corvusów a co dopiero inne ptaki.

Cytat:
Mimo to czasem zastanawiam sie czy to nie lepiej ze ludziska wyjezdzaja na sawanne podziwiac przyrode, a zapytani co mozna w Bieszczadach spotkac robia :shock: ...
dzieki temu sa jeszcze w polsce miejsca nieskalane "ludzka stopa" i niech tak pozostanie jak najdluzej :roll:

Poniek?d prawda, ale uważam że wiadomoć co i gdzie występuje w naszym kraju też warto mieć, ale w oparciu o rzetelne informacje jakie zwierzęta czy roliny s? chronione i dlaczego, nie mówienie ze jak się zastrzeli jaki rzadki gatunek, to się tyle i tyle zapłaci kary, albo pójdzie siedzieć, ale mówienie o stracie jak? poniosła przyroda, dany gatunek.
Niestety, media wol? gonić za sensacj?, niż promować przyrodę we właciwy sposób :evil:

Rey 

Wysłany: 2004-07-10, 18:13   

Macie racje, dużo jest polskich filmów przyrodniczych, chociażby tak jak wyżej zauważylicie tych o polskich parkach narodowych. Ale nasza TVP ostatnia się chyba nimi zainteresuje :( za to serwuje nam wci?ż filmy przyrodnicze o jednym i tym samym :? . Jak by się dobrze przyjżeć to nawet filmów o europejskiej przyrodzie nasza TVP puszcza bardzo mało, ja np. ostatnio ogl?dałem film o Delcie Dunaju. Prymat maj? filmy opisuj?ce przyrodę afrykańsk?.
A wracaj?c do w?tku polskich filmów, OTOP zrobił chyba w 1994 roku 5 filmów z cyklu "Ostoje ptaków w Polsce" przy okazji wydawanej publikacji ksi?żkowej pod tym samym tytułem. Puszczo je raptem jeden raz :!: Podobnie było z magazynem OTOP-u "Ptakolub", który bardzo szybko znikn?ł z anteny :( Tak nasza kochana telewizja dba o wiadomoć rodaków względem ojczystej przyrody :evil:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-07-10, 18:25   

Cytat:
Z drugiej strony mało jest dobrych filmów przyrodniczych o rodzimej przyrodzie

przepraszam, że zapytam - sk?d wiesz? z telewizji? :twisted: chyba się trochę zapętliła w tym stwierdzeniu :P

kiedy jak miałem kablówkę w bloku był taki jaki (niestety nie pamiętam) francuski program i wyobraĽ sobie, że prawie codziennie leciały wieczorami filmy przyrodnicze z faun? europejsk?, które z pasj? ogl?dałem. I wybacz ale nie s?dzę aby były droższe od tych o lwach :/ a były każdego wieczora inne... ale u nas niestety telewizja zamiast szukać ciekawych filmów to kupuje o zjadaj?cych się krwiożerczych bestiach z sawanny bo to pewnie dużo prostsze... a jak się jaki film wybije to go tłuk? w kółko jak wspomniany "dziobem i..." :/

Kaisaka 

Wysłany: 2004-07-10, 18:36   

Jesli moge sie udzielic.
Mnie jako drapofila, najbardziej wkurza ni wiem czemu sluzace dziwne kadrowanie podczas dosiadu na zdobycz, Gówno widac i tylko pokazuja jakis klebek kurzu. Powinien byc kadr ktory obejmuje ofiare i mysliwego prezentujac dokladnie moment penetracji szponami. A tak to zwykly "holiłydzki" syf. Jesli edukowac to do cna. Bo potem ludzie pytaja sie czy moj ptak zywi sie pasza tresciwa i czy jeszcze urosnie bo to w koncu orzel. Raz jakas baba darla sie ze to golab. Ale szczytem byla kobita ktora oznajmila mi prosto w oczy, ze to dzieciol.

Swoja droga obecnie popularne sa debilne telenowele, a filmy przyrodnicze phi, smiechu warte badziewia pokazujace jak to co maja na talerzu kiedys biegalo. Wiec po co ma sie najbardziej komercyjne ze wszystkich oblicz naszego zycia wysilac.

Dziekujemy ci Ameryko za ta cudowna kretynska pop kulture.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2004-07-10, 19:04   

Cytat:
ale u nas niestety telewizja zamiast szukać ciekawych filmów to kupuje o zjadaj?cych się krwiożerczych bestiach z sawanny bo to pewnie dużo prostsze...

takich filmów jest więcej bo po prostu łatwiej takie zrobić, na safari podjedziesz do stadal lwów jeepem i kręcisz, a on s? tak do tego przyzwyczajone ze nawet nie zwracaj? na ludzi uwagi. a zeby nakręcić jaki ciekawy film u nas to musisz się trochę potaplać w bagnie, przesiedzieć tygodnie w ukryciu a i tak nie masz pewnoci czy co dobrego nakręcisz.....
:res: dla polskich filmowców przyrodników...

kessy 

Wysłany: 2004-07-10, 19:37   

mopek napisał/a:
chyba się trochę zapętliła w tym stwierdzeniu :P

kiedy jak miałem kablówkę w bloku był taki jaki (niestety nie pamiętam) francuski program i wyobraĽ sobie

No dzięki Mopek :P
Więc Ty wyobraĽ sobie że nie zauważyłe słowa dobrych. Telewizja woli dać zagranicznych krwiożerców, bo to jest ładna produkcja zrobiona z pomp?. Kto Ci przyjmie amatorsko nakręcony film? No? Może włanie telewizja regionalna, a i to jak masz dużo szczęcia.

Mam kolegę, który 3 lata zbierał materiały do filmu o bieliku. I zrobił w końcu. Nawet mi pokazał, ale potem się obraził odk?d powiedziałam mógłby to wysłać spokojnie do telewizji ale jak jeszcze raz od podstaw zmontuje :P Heh ;) Mniejsza o to zreszt?.

Też miałam taki francuski program. Seasons się nazywał i był o tematyce myliwskiej. Przyroda 24h/dobę. Ale potem też jako znikn?ł... Widocznie komu przeszkadzało :/

[i] Winer [i]

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-07-10, 19:53   

Cytat:
Kto Ci przyjmie amatorsko nakręcony film? No?

a kto mówi o amatorskich? nadal mnie nie rozumiesz... ja nie mówię o filmach VHS kręconych przez amatorów... to były profesjonalne filmy przyrodnicze i tak nakręcone, że mi gałki z powiek wychodziły! Np profesjonalnie nakręcona scena porodu łani - niby banalne ale pierwszy raz włanie tam to widziałem!

Cytat:
nie zauważyłe słowa dobrych

a Ty nie zauważyła sformułowania "ogl?dałem z pasj?" - a nie należę raczej do tych, którzy podniecaj? się kiepsko skadrowan?, kręcon? z ręki sarn? jedz?c? trawę na ł?ce... takie sceny to ja mam na codzień u siebie na wsi :P Tam były takie rzeczy skręcone w super jakoci, że :shock:

Jeli twierdzisz, że
Cytat:
mało jest dobrych filmów przyrodniczych o rodzimej przyrodzie

to powiedz na jakiej podstawie to wnosisz? bo chyba nie jak pisałem z braku takowych w TVP :P

kessy 

Wysłany: 2004-07-10, 19:56   

Wnoszę z tego, że się o nich nie słyszy. Więc albo autorzy sami nie chc? ich promować, albo s? odprawiani z kwitkiem z telewizji. W dobie komputerów mogli by się promować w internecie - a ile takich produkcji widziałe? Ja żadnej.

[i] Winer [i]

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-07-10, 20:19   

Cytat:
Wnoszę z tego, że się o nich nie słyszy

włanie to chce Ci Kessy nawietlić... jestemy w pewien sposób zniewoleni przez nasze krajowe media... też mylałem, że pewnie takich nie ma bo bym na bank o nich słyszał, aż zobaczyłem przez przypadek na własne oczy, że istniej? i to w iloci wcale nie małej... póĽniej przekonałem się o tym jeszcze na kilku innych kanałach i dotarło do mnie, że to włanie nasze polskie media wciskaj? masę reklam, wyci?gaj? rękę po abonament a w zamian karmi? nas w godzinach największej ogl?dalnoci łysymi kolesiami zabijaj?cymi innych kolesi co 2 minuty (lub w wersji light lej?cymi się po mordach). Aby czasem się kto do nich nie przywalił, że nie spełniaj? swojej misji emituj? marne filmy przyrodnicze i to w dodatku o faunie afrykańskiej w godzinach najmniejszej ogl?dalnoci...

Cytat:
albo s? odprawiani z kwitkiem z telewizji

ale to nie chodzi o to Kessy... to nie kto ma przychodzić do telewizji i błagać aby pucili jego film... to telewizja ma szukać i dobierać odpowiedni repertuar o wysokich walorach edukacyjnych... to nie jest jaki TVN czy inny POLSAT... to jest telewizja publiczna... i jeli już nam sprzedj? t? swoj? bajeczkę o ważnej misji to niech chociaż w częci się wywi?zuj? zamiast postulować co rusz o koniecznoci wprowadzenia zaostrzeń prawnych wobec abonentów...

pawelput 

Wysłany: 2004-07-10, 20:28   

Oj więta racja, żeby się dało płacić abonament tylko za to co się ogl?da to by poszli z torbami :evil:

Odpowiedz do tematu