PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Popularne czasopisma przyrodnicze
Autor Wiadomość
Czeyczer 

Wysłany: 2010-08-13, 20:31   

Apropo zdjęć, macie w domu jakieś stare książki typu: "W kniei", "Trofea obiektywu" itd? Ja strasznie lubię tego typu albumy, o wiele bardziej niż te nowsze. Mają swój urok po prostu :)

piernik 

Wysłany: 2010-08-14, 13:04   

No właśnie, ja też uważam że brakuje pisma które by gawędziło o polskiej przyrodzie. Mam kilka przewodników ze zwierzętami i roślinami ale to są takie wypunktowane cechy. Nie pisze tam nic o obyczajowości wiewiórki czy lisa - taka wiedza encyklopedyczna :/
Czytałam książkę Simony Kossak "Opowiadania o ziołach i zwierzętach" i przyznaję że zaspokoiła moje oczekiwania, a najbardziej podobało mi się opowiadanie o popielicach, czytałam je wielokrotnie a zanim oddałam książkę do biblioteki uczyniłam sobie ksero tego opowiadania :>

Czeyczer 

Wysłany: 2010-08-14, 13:47   

piernik, przeczytaj "Saga o ginących i uratowanych". Piękna książka, zawiera właśnie opowiadania o zachowaniach zwierząt, anegdoty nawet wiersze i słowniczek gwary myśliwskiej. Czytałem ją wielokrotnie i mam szczęście że należy do mnie, nie do biblioteki.

lis22 

Wysłany: 2010-08-14, 14:27   

Tyle że tu nie chodzi o literaturę dostępną w księgarniach i bibliotekach tylko o prasę dostępną dla wszystkich,tak aby przeciętny Kowalski mógł przeczytać o zwyczajach i o zachowaniu naszych rodzimych / i nie tylko / ssaków i ptaków zamiast opierać się na stereotypach wynikających z niewiedzy.

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-08-14, 16:34   

lis22 napisał/a:
Ogólnie szkoda że nie ma żadnego tego typu miesięcznika który opisywał by zwierzęta,ich zwyczaje,dawał ładne zdjęcia i czasami jakieś plakaty,zamieszczał ciekawe anegdoty i opisy spotkań - odnoszę wrażenie że teraz o zwierzętach piszą tylko pisma myśliwskie ... :?
a spora część społeczeństwa nie posiada wiedzy nawet o pospolitych gatunkach zamieszkujących nasz kraj.

niestety to prawda... dziecko 4 letnie w przedszkolu widząc kurę - "ciociu co to?"

n/c

lis22 

Wysłany: 2010-08-14, 17:45   

Dokładnie,przeciętny Polak ma nikłą / lub żadną / wiedzę nawet o takich pospolitych i typowo polskich gatunkach ja lis,sarna,jeleń / sarenka to samica jelenia ;) / a i stron internetowych poświęconych poszczególnym gatunkom za wiele nie ma.
Nawet takie " Kocham zwierzęta " zamieszczały ciekawe teksty,był dział " zwyczaje dzikich zwierząt "," polskie krajobrazy "były też kartki do wycinania z opisami zwierząt - obecnie na rynku nie ma nawet czegoś takiego.

Beti 

otop

Wysłany: 2010-08-16, 13:46   

Jakieś 3-4 lata temu wydawnictwo DeAgostini miało fajną i ciekawą pozycję przyrodniczą do zaprenumerowania "tajemnice polskiej przyrody" - na początku można to było też kupować w kioskach. W sumie było tego 52 zeszyty + potem jeszcze mozna było zaprenumerować kilkanaście dodatkowych. A do tego segregatory na rozdziały o poszczególnych grupach zwierząt i roślin. Zamówiłam prenumeratę tego i nie żałowalam - ładne, ciekawe, też o najcenniejszych polskich parkach narodowych, dodatkowo były oddzielne barwne tablice - było tam właśnie to o czym piszecie, że teraz tego brakuje albo nie ma wcale - czyli podstawowe informacje "naukowe" o gatunku, ale też piękne zdjęcia, barwne opisy zachowań, ciekawostki, a wszystko w przystepnym dla każdego języku i do tego poprawne merytorycznie - nie zauważyłam tam jakichś błedów w nazwach gatunków, podpisach zdjęć, itp, itd. Niestety szukałam teraz tego na stronie wydawnictwa i nakład wyczerpany... pozostaje może poszukać tego np. w bibliotekach.

lis22 

Wysłany: 2010-08-16, 17:04   

Mam kilka numerów - niestety,jak wszystkie tego typu pozycje pierwszy zeszyt był tani a potem już tak tanio nie było ;)
Ja jednak wolałbym jakiś miesięcznik, nie przeładowany naukową wiedzą a na tyle przystępny żeby zainteresować nim przeciętnego Kowalskiego.

Birdwatcher 

Wysłany: 2010-08-16, 20:35   

co sądzicie o NG? Ja prenumerowałam od początku, teraz 2 rok leci jak przestałam...
jestem ciekawa komentarzy:)

edit: claviceps
zmieniam nazwę tematu na ogólniejszą, bo w takiej formie to większość postów jest offtopem :razz:

piernik 

Wysłany: 2010-08-18, 14:08   

Wiem że prawdopodobnie "kalendarz przyrody" został napisany na podstawie artykułów ukazujących się w "Przyrodzie Polskiej". Sama posiadam i choć jest to starszawa książka to miła w czytaniu - taka niedzisiejsza :>
zamieszczam jedną losową stronę:

http://wgrajfoto.pl/pokaz...rzyrody20d4.jpg

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2010-09-10, 10:05   

Tak narzekacie i narzekacie a właśnie na rynku ukazał się dwumiesięcznik co się zowie "Tropami przyrody" skierowany do dzieci.
W pierwszym numerze można przeczytać o dębie, grzybach, Kruszewicz pisze o ptasim azylu, jest artykuł o wędrówkach ptaków, rebusy, krzyżówka... Wszystko w przystępnym języku, trudniejsze słownictwo jest od razu tłumaczone na stronie przy tekście.
Może to mały promyczek nadziei w kwestii braku wiedzy u młodego społeczeństwa :oki:

AndySzczPL 

Wysłany: 2018-05-22, 01:04   Re: Popularne czasopisma przyrodnicze

piernik napisał/a:
Czy pamiętacie takie pismo "Zwierzaki"??
Mam takie przebłyski z dzieciństwa i zastanawiam się czy tak brzmiał tytuł czy może wmawiam sobie istnienie tej gazety, w internecie nic nie znalazłam :/

edit: claviceps

TAK JA PAMIĘTAM ZWIERZAKI, ZWIERZAKI PLAKAT I KWAK-a
Udało mi się zebrać całą serię zwierzaków od 1992 do 1999 do ostatniego numeru,
część zwierzaków mi się powtarza, mogę sprzedać te co mają dziurki do klasera
bo resztę postanowiłem zeskanować.
CO POWIECIE NA UDOSTEPNIENIE ZWIERZAKÓW za 20gr od numeru w PDF-ach na płycie CD

AndySzczPL 

Wysłany: 2018-05-22, 01:18   

piernik,
NOWA WIADOMOŚĆ, :) POSIADAM WSZYSTKIE ZWIERZAKI

http://forum.przyroda.org...-vt13088,15.htm

Odpowiedz do tematu